Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
218 syf.
·
Puan vermedi
Tasavvuf içine fantastik,masalsı ve ütopik öğeleri karıştırmaktan zevk almış bu kitabında Elif Şafak. Olağanüstü renkli,karmaşık ve karanlık içinde ışıltı barındıran sokakları var hayal dünyasının.Okurken bir yandan yazarın hayal dünyasının yaşayan insanlarını tahayyül ediyor bir yandan da çift cinsiyetli dervişimiz olan Pinhan'ın o dünyayla bağlantısını kurmaya çalışıyorsunuz.Çok severek okuduğum bir Elif Şafak kitabı değildi ancak hiç bir sayfada sıkılmadım diyebilirim.Akıcı olmayan ,ancak yazarın fantastik âleminin derinlerini görmeniz gerektiği hissi uyaran bir kitaptı benim için. Elif Şafak tarzı ;cinli,perili,efsunlu,sihirli,dervişli,koca karılı peri masalı tadında metis edebiyat okumak isteyenlerin tercih edeceği bir kitap.İyi okumalar.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Metis Yayınları · 20084,170 okunma
Reklam
218 syf.
8/10 puan verdi
Hazır gündem eşcinsellikken, Elif Şafak'ın bu kitabıyla ilgili yorumlarda bundan bahsedeni görmedim. Kitaptaki Pinhan karakteri eşcinsel bir karakterdir. Şafak bu kitabında Anadolu mistisizmi çerçevesinde aşkın bedenler üstülüğünü anlatıyor. Kitapta tekrar eden "kabulümdür" sözü zaten buna vurgu yapar, Pinhan erkekken de, kadınken de sevdiği tarafından kabul edilir. Bedenin hiçbir önemi yoktur diye. Ben şahsen mistisizm sevmediğim için kitaba da kendimi çok vererek okuyamadım. Ama mistisizm sevenler bunu da beğenir. Sanırım Şafak'ın ilk romanı bu aynı zamanda.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Metis Yayınları · 20084,170 okunma
218 syf.
·
Puan vermedi
"Pinhan" tasavvuf üzerine yazılmış bir kitaptır. Kitabın konusuna değinecek olursam: Arkadaşlarıyla kuşları avlarken, büyülü bir kuşu takip ederler. Gittikleri yolda elma ağacından elma yağması gibi bir ses duyunca elma ağacının tepesine çıkıp inemeyen çocuk Dürri Baba tarafından yakalanır. Bu çocuk tahmin edeceğiniz üzere "Pinhan" dır. Bu olaydan sonra Pinhan, Dürri Baba tekkesine girer. Tekkede herkes kendini aramaya çalışır. Pinhan da kendini aramaya başlar ama çift cinsiyetli olduğunu öğrenir. Dürri Baba ona kimliğini araması için İstanbul'a gitmesini söyler. Pinhan, İstanbul'a gelir ve kendini hiç düşünmediği olayların içinde bulur... Devam etmek istemiyorum çünkü Elif Şafak'ın edebi dili ile bu yola devam edin istiyorum. Şafak "Pinhan" kitabıyla "Mevlana Büyük Ödülü" nü almış. Ben Elif Şafak'ın anlatım tarzını sevdiğim için Pinhan'ı da sevmiştim. Siz sever misiniz? Bilmem. Bunu anlayabilmenin yolu Şafak'ın "Pinhan" kitabına sahip olmak. Şimdiden İyi okumalar dilerim.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Metis Yayınları · 20084,170 okunma
224 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
tassavufi bir kahraman yolculuğu
Yazarın ilk romanı olması nedeniyle özellikle ilginç. Tasavvuf / tinsellik ağırlıklı, sembollerle bezenmiş bir Kahramanlık öyküsü. Okuma grubundaki bir arkadaş "neden Mevlana ödülü aldı acaba diye sordu", sanırım Tekke, Tarikat ve dini sembolleri, inanışları olumlu göstermesi olabilir mi? Bu kitabi nasıl buldum: Kitabi ilk okuduğumda
Pinhan
PinhanElif Şafak · Metis Yayınları · 20084,170 okunma
Reklam
224 syf.
·
Puan vermedi
·
14 günde okudu
Kitabı bitirmek için çok sabrettim. Konusunun mistisizm ve tasavvuf olduğunu yazanlar olmuş. Elif Şafak 'ın anladığı tasavvuf "oğlan"ı "ibne" sanmaktan ibaret. Eşcinsel ilişkiye (veya hadi aşk diyelim) tasavvufu, tekke ve dergahı malzeme yapmış. Olmaz demiyorum, dünyada herşey olabilir, ancak böyle bir konuyu işlemek için seçilen kişi, ortam ve zaman eğer ilginçlik olsun diye değilse artniyet ararım. Zihinleri bulandırmaktan başka ne işe yarar anlamadım. Güzelim konu(mistik tecessüs) basite indirgenmiş.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Metis Yayınları · 20084,170 okunma
218 syf.
6/10 puan verdi
Pinhan
Genel anlamda güzel bi eserdi benim için. Kısa hikayeler, Ceviziçi Tahir, Dertli Hagopik, Dürri Baba gibi eğlendiren karakterler ve biraz zorlasa da arapça farsça kökenli kelimeler eğitici oldu. Eleştiri de yapmak istiyorum : Pinhan karekterinin ikibaşlı oluşu çok da işlenmemiş, yani etkileyici bi unsur olmamış. Kısa hikayeler kah nüktedan kah acıklı şekilde anlatılmış bu güzel fakat hikayeler birbirinden kopuk ve romandaki karakterler çok fazla.. Karanfil Yorgaki'nin Pinhan'ın (ki kadın olduğu en son anlaşılıyor) mezar taşına yazdığı dörtlük : Periden güzel huriden müstesna Sebebi enva-i bela türlü cefa Yedi düvel çehrene müptela Ben bir garip aşk-ı Şeyda iken Terk-i can etmen reva mı bana
Pinhan
PinhanElif Şafak · Metis Yayınları · 20084,170 okunma
218 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Pinhan, Elif Şafak'ın ilk romanı. Kendi akademik konusu olan Mevlevilik'ten alınma konusu ve oldukça mistik anlatımıyla son derece zor bir roman aslında. Pinhan küçücük bir çocukken meyve çalmak için bahçesine girdiği tekkeye daha sonra katılır ve buradaki her biri son derece renkli ve değişik geçmişlerden gelen dervişlerin arasında kendi yolunu
Pinhan
PinhanElif Şafak · Metis Yayınları · 20084,170 okunma
232 syf.
6/10 puan verdi
Elif Şafak'ın "AŞK" isimli romanından sonra "PİNHAN" tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. "AŞK"tan sonra beklentim çok mu yüksekti bu kitap için, yoksa ben mi yanlış zamanda okudum kitabı bilemiyorum. Tek bildiğim kitaptan hiç bir şekilde bir lezzet alamadığımdır. Kitap Pinhan'ın çocuk yaşta Dürri Baba tekesinde kalmaya başlaması ve derviş olup, ardından da iki başlılığıyla olan mücadelesini anlatmakta. Kitap'ın ilk 60 sayfası ne kadar akıcıydıysa, ilk 60 sayfadan sonrasıda bir o kadar sıkıcıydı. Gözüm patladı kitabı okuyup bitirene kadar. Kitapta o kadar çok karakter varki ve karakterlerin bir çoğunuda gereksiz yere uzun uzun yazmışki yazar, insan okurken sıkılıyor... Kitap'ı beğenmemiş olmama ramen yinede 6 puan verdim, bunu da kitabın ilk 50 sayfasındaki altı çizilesi o güzel cümlelerden dolayı yaptım. Her ne kadar "PİNHAN" 1998 yılında "Mevlana Büyük Ödülü"nü almış olsada bence yeterince başarılı bir kitap olmamış. Yanlış bilmiyorsam bu Elif Şafak'ın aynı zamanda ilk kitabı.. Yorumumu kitap'tan bir alıntıyla bitiriyorum: "Görünenle yetinirsen eğer sadece tırtılı bilirsin. Çirkindir ya tırtıl, gönlünü çelmez. Görünenin ötesine geçmek istersen eğer, aradan örtüyü kaldırıp da gönül gözü ile bakarsan, kelebeği bulursun karşında. Güzeldir ya kelebek, gönlün ona akar. Lakin gönül gözünle görürsen eğer, kelebeğe değil tırtıla sevdalanırsın." Herkese keyifli okumalar...
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
Reklam
232 syf.
5/10 puan verdi
Kütüphanemde olup okumadığım kitapları okumak içi çıktığım bu yolda pinhan la karşılaştık. Ne iyi oldu ne de kötü. Kitap beni çok arada bıraktı az sayfa olmasına rağmen benim için hiç akmayan bir kitap oldu. Ama tasavvufla ilgili olması dikkat çekiciydi.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
229 syf.
3/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
berbat...
İlk defa bir kitabı yarım bırakmak isteği geçti içimden.. bu kadar berbat bir hikaye hayatımda okumadım yazarı severim ama son okuduğum iki kitabını da hiç beğenmedim ki elif şafağın diline hakimim.. konuyu öyküyü öyle çok dağıtmış ki toparlamak Zor oluyor.. yine yeniden fazla karakter toparlanmaya öykü başarısız. Ve zaman kaybı..
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
232 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Elif Şafak’ın ilk yazdığı kitap olan pinhan benim de ilk okuduğum kitabıydı. Okuyalı uzun zaman olmuş olsa da bende izi olan bir kitap pinhan.. Bugün bile açar altını çizdiğim cümleleri okurum. Durri baba’nın “gönlün ne yöne akar ise o yöne git” cümlesi benim hayat felsefem oldu okuduğumdan bu yana. iki başlılığın bir içsel yolculuğu pinhan okuyana vakit kaybettirmez birçok şey kazandırır bana göre.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
232 syf.
4/10 puan verdi
·
7 günde okudu
Elif Şafak'ın yerlere göklere sığdırılamayan "Aşk" romanından önce "Pinhan" ı okudum ve Aşk ı okumaktan vazgeçtim. Kitabı anlamak için,kısımlar arasında bağlantı kurmak için çok zorladım kendimi ama pek de beceremedim.Galiba anlamamamız gerekiyor bilemedim :) Bir de kitapta ısrarla üzerinde durulan "iki başlılık" gibi bir kavram var.Geçtiğimiz yıllarda Elif Şafak'ın yapmış olduğu TED konuşmasındaki itirafı da bana o iki başlılığı çağrıştırdı.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
232 syf.
·
Puan vermedi
·
25 günde okudu
Açıkçası kitap bitince ben ne okudum acaba dedim. Başta pinhan isminde çocuğun dürübaba tekkesine girmesi anlatılıyor. Sonra bir kız çocuğu, bir mahalle, mahalledeki kişilerin yaşayışları, pinhanın iki başlılığı (ki kendi cinsi ile derviş olduktan sonra cinsel münasebeti) bölük bölük konular olup kitap sonunda tüm bunların birleşmesi. Doğru anladım mı bilmiyorum ancak insanların cinsel tercihlerinin, yaşayışlarının yadırganmaması, görünüş ile gönlünün farklı olabileceği o yüzden önyargılı olunmaması, yüksekten bakanların alçağa düşeceği, alçaktakinin yükseğe çıkabileceği şeklinde düşüncelere girdim. Umarım doğru anlamışımdır.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
232 syf.
9/10 puan verdi
Elif Şafak'ın ilk romanı olması sebebiyle okudum. Açıkçası sonraki romanlarında popüler kültürün esiri olduğunu düşünüyorum. İlk romanında böyle bir amaç gütmeyeceğini bildiğimden okudum. Kitapta bir dervişin seyr-ü sülukle kendisini tanıması, bulması anlatılıyor. Elif Şafak'ın dili akıcı ve kelimelerle nasıl oynayacağını çok iyi göstermiş bu kitapta. Mevlana Büyük Ödülü'nü de alan roman okunabilir, tavsiye ederim.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
229 syf.
·
Puan vermedi
·
22 günde okudu
Eserlerini severek okuduğum yazarın , bu eserinin ilk eseri olduğunu duyduğumda , geçen yıllar içindeki eserlerine nasıl yön verdiğini gördüm sanki. 24 yaşındaymış bu eseri yazdığında. Kullandığı dilin zenginliği ile yaş arasındaki orantıyı ; bilgi , deneyim , bakış açısı , yürek zenginliği dengeliyor bence :) Kitabın konusuna kısaca değinmek gerekirse ; Osmanlı devrinde derviş olmak için yollara düşüp kendi hikayesini arayan iki cinsiyetli bir kişinin başından geçenleri anlatıyor. Tasavvufi anlatımı seviyorsanız , kitapla tanışmalısınız :) Keyifli okumalar.
Pinhan
PinhanElif Şafak · Doğan Kitap · 20184,170 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.