Robin Hood

7,8/10  (89 Oy) · 
462 okunma  · 
66 beğeni  · 
1.971 gösterim
Dünya tarihinin en ünlü halk kahramanlarından biri olan Robin Hood, zorlu bir dönemde ortaya çıkmış ve yoksulların, mazlumların koruyucusu olmuştur. Tarihte böyle birinin yaşayıp yaşamadığı kesin olarak bilinmez. Ancak dönemin halk türkülerinde ve hikâyelerinde Robin Hood’un adı ve kahramanlıkları sık sık geçmektedir. Tarihçiler birkaç ünlü kişiliğin zamanla halkın zihninde birleşip tek bir kahramana dönüştüğünü söylemektedir. Bu nedenle Robin Hood iyi kalpli, merhametli ve insani kusurları olan bir karakterdir. Çılgın bir maceraperesttir, ama harika bir liderdir. Fakirleri ve mazlumları savunur, ama hakkı yenen üst sınıfa da yardım eder. Yani aslında insanların tarih boyunca özlediği adaletin savunucusudur. Bu nedenle ünü kısa sürede İngiltere’nin dışına taşmış ve maceraları 19. yüzyılda birçok yazar tarafından kaleme alınmıştır.

Elinizdeki kitap ünlü yazar ve çizer Howard Pyle tarafından 1883 yılında yazılmış ve daha sonra yazılan birçok esere ilham kaynağı olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 100 Temel Eser arasında yer alan bu eğlenceli macera her yaştan okura hitap etmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786053600862
 • Orijinal Adı:
  The Merry Adventures of Robin Hood
 • Çeviri:
  Çiçek Eriş
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Robin Hood ilk aşık olduğum roman kahramanıydı.Yoksullara yardım etmesi,orman da yaşaması güçlülere karşı çıkması okuduğum dönemde beni etkilemişti.Kızıma aldığımda kendimi tekrar okumaktan alıkoyamamıştım...

Harun Gökçe 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Ben bu kitabı ilkokulda okudum şu an Üniversite okuyorum kitabın çoğu yeri hâlâ aklımda. Benim çok hoşuma gitmişti, hâlâ aklımda kalması beni çok etkiledi. Ve ayrıca beni çeken birşey var bilmiyorum neden ama bu kitabı çok seviyorum..

sümeyra aygün 
13 Şub 20:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yardım etmeyi çok seven artık yardım etmeyi hayatını bir parçası yapmıştı fakirleri en iyi şekilde mutlu ediyordu zenginden alıp fakire veren çok iyi bir insan dı

Samet Dönmez 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zenginden alıp fakire vermenin diğer adıdır Robin Hood. Howard Pyle'nin çocuksu anlatımı ile kendimi bir düş ülkesinde buldum. Kesinlikle okunması gereken hatta bunu çocuk yaşta yapılması gereken bir şey olarak görüyorum. Hayal gücünü geliştirecek, dostluk duygusunu arttıracak bir eser. Dünya edebiyatında adını klasiklere yazdırmış ve bunu kesinlikle hakketmiş bir roman.

Emin Taşdemir 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlklerin izi daima yaşamın bir yerlerinde canlılığını korur. Bu eser de ilk okuduğum kitap. Hem ilk okuduğum kitap hem de Çocukluğumdan bana kalan bir emanet olduğu için apayrı bir değere sahip. Zenginden alıp fakire vermenin mimarı, çocukluk kahramanım...

muhammet ali zenkin 
12 Şub 10:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabı önceden okudum.Çok beğendim.Robin hoodun nasıl bir karakter olduğunu anlatıyor.Ben bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum. Bu kitabı okurken hiç pişman olmayacaksınız

failimuhtar 
23 Kas 2016 · 10/10 puan

Bana okuma alışkanlığını kazandıran, okumayı sevdiren kitaptır Robin Hood. Buradaki daha kısa bir versiyonu, ancak benim ilk okuduğum 400 sayfalık bir kitaptı. Sınıfça gazeteden kupon biriktirip almıştık. Hala, gördüğüm zaman, beni anlamsız bir mutluluğun ortasında bırakır; yeniden elime aldırır, kendisini yeniden okumam için teşvik eder. Kaldı ki öyle de oldu; bu kitap üzerine konuştuğum bir arkadaşım tarafından yeniden elime ulaştı, aynı kitabın ikinci baskısı doğum günü hediyem olarak kitaplığımda yerini aldı. Yaklaşık olarak dokuz sene önce okumuş olduğum kitabı, yine ay olarak aynı vakitlerde okumuş olmak ve ilginç bir şekilde okurken hissettiğim duyguları hatırlamak paha biçilemezdi.

Keyifli okumalar.

Hakim Sanaç 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşlar! Süper bir kitap. Herkese öneririm. Okuyun pişman olup yarıda asla bırakmazsınız. Kitabın konusu;
Halka zulüm edenlerden çalıp fakire veren bir karakter.

Çısuya Tutung 
 30 Mar 14:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Muhteşem bir okçuluk meziyetine sahip olan Robin birtakım sebepler yüzünden kanun nazarında suçlu duruma düşer. Bu vaziyet karşısında ormana iltica eden Robin burada yaşamaya başlar. (Sherwood Ormanı) Daha sonra Robin gibi diğer kanun kaçakları da aynı bölgede toplanır. Robin'i kendilerine reis tayin ederler. Robin'in biricik ülküsü kendilerini ve halkı soyan, derisi yağlı, sırtı pek, gözü aç insan yığınlarıyla mücadele etmektir. Adaletsiz vergiler toplayan, yoksuların zaten az olan mallarına el koyan, toprak ağalığı yapan kim varsa hepsine savaş açar. Onlardan topladığı ganimeti ihtiyacı olanlara dağıtır. Muhtaç durumda olana, zorda kalana yardım etmeye gayret eder. Bunun yanında hiçbir çocuğa ve kadına zor kullanmamak, kötü davranmamak gibi bir prensibi vardır... Malum yiğidin düşmanı çok olur. Robin'in başta Nottingham valisi olmak üzere pek çok düşmanı olur, canını almak için ardına sayısız adam düşer... Robin onlarla kitap boyunca mücadele eder... Nihayet onunla savaşmak için gelenlerin çoğu, onun ne iyi biri olduğunu görünce savaşmak yerine dost olmayı tercih eder.

Berat Şipak 
16 Nis 13:50 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

sonu birazcık duygusal olsada bizim için robin hood efsanesi hiç değişmeyecek
Howadr Pyle ın yazdığı bu güzel her yaştan insanın okuyabileceği roman için teşekürler

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

Çısuya Tutung 
30 Mar 14:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"... yaralı bile değilken hiç kimseye teslim olmam."

Robin Hood, Howard Pyle (Sayfa 24 - İş Bankası Kültür Yayınları)Robin Hood, Howard Pyle (Sayfa 24 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Çısuya Tutung 
30 Mar 14:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Bu güzel günde mutlu olman
Dileğiyle dolup taşıyor bütün Sherwood
Çünkü ödülü ellerinle verdiğin insan
Bizim şen Robin Hood!"

Robin Hood, Howard Pyle (Sayfa 36 - İş Bankası Kültür Yayınları)Robin Hood, Howard Pyle (Sayfa 36 - İş Bankası Kültür Yayınları)
failimuhtar 
21 Kas 2016 · İnceledi · 10/10 puan

Hayatın bugünkü ağır yükleri ile yoğrulan sen aziz okuyucu, kendini hayal ülkesinin neşeli ve sevinçli alemine birkaç dakikalık da olsa vermeyi belki manasız bulursun. Yine sen, aziz okuyucu, kimseye zararı dokunmayan masum bir gülüşün belki hayatla bir alakası olmadığını sanırsın, eğer böyle düşünüyorsan bu kitaptan hiçbir istifaden olmayacaktır. O zaman sana kitabın kapağını kapayıp başka sayfaları karıştırmamanı söyleyeceğim.

Robin Hood, Howard Pyle (Ön Söz)Robin Hood, Howard Pyle (Ön Söz)
failimuhtar 
23 Kas 2016 · İnceledi · 10/10 puan

"Küçük John, Küçük John, benim sevgili arkadaşım! Dünyada herkesten çok sevdiğim aziz varlık, beni dinle! Bu okun gideceği yere göm beni! Mezarım orası olsun..."

Robin Hood, Howard Pyle (Sayfa 398)Robin Hood, Howard Pyle (Sayfa 398)
failimuhtar 
21 Kas 2016 · İnceledi · 10/10 puan

Burası, aziz okuyucu, hayaller ülkesidir. Hayaller ülkesinde geçireceğin tatlı anlardan şayet sıkılırsan bu kitabı sadece kapayıver, bu hareketin hiçbir zarar vermeden seni tekrar her günkü kasvetli hayatına döndürecektir.

Robin Hood, Howard Pyle (Ön Söz)Robin Hood, Howard Pyle (Ön Söz)