1000Kitap Logosu
Vox Nihili
Vox Nihili
Vox Nihili
TAKİP ET
Vox Nihili
@birvoxnihili
314 okur puanı
17 Oca 18:52 tarihinde katıldı.
171
Kitap
131
İnceleme
12
Alıntı
6
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Vox Nihili
Sarsıntı'ı inceledi.
176 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
“İnsan kendi başına kalmak istiyorsa, kendi başına kalmak zorundaysa, hiçbir şey kitaplardan daha tedirgin edici değilmiş.” #sarsıntı bildiğimiz Bernhard:) İki bölümden oluşan bir anlatı. İlk bölümde anlatıcı ve doktor babası taşrada hastaları ziyaret ediyorlar, tipik, sıradışı Bernhard karakterleri ve eleştirileri ama Bernhardyen üslup yoğun değil. İkinci bölümde Prensi ziyaret ediyorlar ve Prensin konuşmalarının anlatıcı tarafından aktarılması. Bu bölümde üslubu daha yoğun .Taşra, devlet, tıp, aile eleştirileri ön planda ya da bu kurumlara yönelik öfkesi.
Sarsıntı
8.5/10
· 352 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Vox Nihili
Savaş Meydanları'ı inceledi.
154 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitaplarda genelde karakterin yaşamını etkileyen bir trajedi - kırılma anı vardır. Biz bu anı ve sonrasını okuruz. Kitap karakterlerinin verdikleri mücadele bazen içseldir. Kahramanın sonsuz yolculuğu:)) Macera tamamlanır dönüşüm gerçekleşir hikaye biter. #savaşmeydanları hikayenin bittiği yerde başlıyor, bu yönüyle oldukça ilginç. Kırılma anları ise hikayenin sonlarında veriliyor. Bir ailenin üç kuşaklık hikayesinin anlatıldığı, otobiyografik bir roman. Proustvari bir anlatımla, geriye dönüşlerle ilerleyerek karakterleri detaylı veriyor #jeanrouaud. Zaman sıralı değil. Bir nesne bir anı başka bir anıyı çağrıştırıyor, yazarın belleğinde bir yolculuk. Şiirsel nüktedan bir üslubu var. Aileyi tanıyoruz, kayıplara şahit oluyoruz. Hem trajediyi hem küçük mutluluk anlarını hissettiriyor ve böylece okuru vurucu sona hazırlıyor. Hikaye ilerledikçe aile tarihini savaş dönemi ile birleştiriyor. Karekterlerin hangi olaylar çerçevesinde dönüştüklerini, bu dönüşümün zaman içindeki izleğini ve savaşın bireye etkilerini farklı açılardan yansıtmasını çok beğendim. Anlatım olarak zaten güçlü bir metin, yayımlandığı yıl Goncourt Ödülü’nü kazanmış. Ve @sirinetik in çok sevdiğim çevirisiyle. .
Savaş Meydanları
7.8/10
· 16 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Vox Nihili
Anlatmak İçin Yaşamak'ı inceledi.
576 syf.
·
30 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
“Tren, köyü olmayan bir istasyonda durdu; bir süre sonra da yol üzerindeki tek muz çiftliğinin önünden geçti, kapısının üzerinde çiftliğin adı yazılıydı: Macondo.” Tınısını çok sevdiği bir çiftlik evin ismini okurlarının çok sevdiği kurgusal kasabasına vermiş. Bu ismin kökenini hep daha karmaşık düşünmüştüm, gizli anlamlar, kodlamalar:)) #anlatmakiçinyaşamak Marquez’in anı kitabı. Eserlerinin çıkış noktaları ile ilgili bilgiler var ama anı kısmı daha detaylı. İsimler, olaylar, dönem. Anı okuru değilim ama eserlerine anılarının nasıl yansıdığını öğrenmek güzeldi. Çeviri #pınarsavaş Ve asıl haber :)) Yakında iki Marquez kitabı daha yayımlanacak 🎉 En sevdiğim üç #gabrielgarciamarquez kitabını da yeni başlayanlara tavsiye olsun diye belirteyim :) #yüzyıllıkyalnızlık #aşkveöbürcinler #iyikalplierendira
Anlatmak İçin Yaşamak
OKUYACAKLARIMA EKLE
15