Aşkın Cep Defteri

8,1/10  (24 Oy) · 
104 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.590 gösterim
Murathan Mungan’ın yeni kitabı çok ilgi görecek. “Yazınca da Geçmiyor”, “Kedi Kapısı”, “Fal Metinleri”, “Bende Kalanlar” ve “Aşkın Cep Defteri” başlıklı beş bölümden oluşan ve bilinen edebi türlerden birine kolay dahil edilemeyecek olan kitapta şiir, öykü, metin ve aforizmalar yer alıyor. Bir deftere yazılabilecek şeyler... Aşk her zaman ardında okunacak bir şeyler bırakır.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753428590
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nevra Yıldız 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Okuduğum en iyi denemelerdendi muhakkak. Ön yargım nedeniyle Murathan Munganın daha ağır bir dil kullandığını sanıyordum ama yanılmışım dili içten bir şekilde kullanmış. Samimi bir kitaptı ve başlarda kitabın hüznüne katıldığımı söylemeliyim. Kısa sözlerin olduğu bölümle çok hoşuma gitti. Sözlerin bazılarında bencilliğimi fark ettiğim, hatalarımı gördüğüm oldu. Murathan Munganın bakış açısıyla bakmak çok iyi geldi. Ve ayrıca kitabın şekli çok hoşuma gitti. Sayfa kenarları katlanınca çok sinir oldurdum köşeli olmaması çok hoş olmuş.

Özlem Akbaş 
05 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sanırım başucu kitabım oldu.Bitireli uzun zaman olmasına karşın, sık sık karıştırma ihtiyacı duyuyorum.Murathan Mungan aşkı her açıdan incelemiş.

Kitaplığımın en tatlılarındandır, ara ara sıklıkla elime alır rastgele bi sayfa çevirip okur gülümserim.

Kitaptan 115 Alıntı

Bir akşamüstü yanımızda kimsecikler olmaz; ya da olması gerekenler yanımızdakiler değildir...

Aşkın Cep Defteri, Murathan MunganAşkın Cep Defteri, Murathan Mungan
Duygu 
 04 Haz 2016 · Kitabı okudu

Aşk
Bazen onu birine anlatırken fark edersin aşık olduğunu. Bazen de anlata anlata aşık olursun.

Aşkın Cep Defteri, Murathan MunganAşkın Cep Defteri, Murathan Mungan
Duygu 
26 May 2016 · Kitabı okudu

Bazı insanların yüzü buralı değildir. Görür görmez anlarsınız. Çekip gideceklerdir, hem de ilk fırsatta. Dolayısıyla onlara bakarken onları yaşanan anın boşluğuna çivilemek istercesine bütün gözlerinizle bakarsınız. İleride anımsamanızı kolaylaştıracağına inandığınız dipdiri bir dikkatle bakarsınız. Sonradan yaşadıklarınız ne olursa olsun, ilk bakışta gördükleriniz doğru çıkar. Çekip giderler gene de. Yazınızda yazılıdır bu.
Bakışlarınızda da.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 83 - Metis Yayıncılık)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 83 - Metis Yayıncılık)

Bazı aşklar insanda kötü bir "çeviri kitap" etkisi bırakır. Neyin yanlış anlaşılmış, nelerin atlanmış, gözden kaçmış olduğunu merak edersiniz. Sözcüklerin doğru seçilmiş olup olmadığından kuşkuya düşersiniz, aslında ne denmek istenmiş olabileceğini tahmin etmeye çalışırsınız. Sonra keşke başka biri çevirseydi dersiniz, daha güzel bir hikaye olabilirdi bu aşk.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 125)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 125)
özlem73 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Galiba insanlık tarihinin en sevdiği sorular, karşılığı olmayan, herkesin paylaştığı ortak bir yanıt bulunamayan sorular oluyor. Ben "sizce aşk nedir?" sorusunun edebiyattaki karşılığı olarak "sizce şiir nedir?" sorusunu önerebilirim.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 73 - metis)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 73 - metis)
Meyrem KARADENİZ 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zamanın unutturduklarıyla fotoğrafların hatırlattıkları içimizde çarpışır.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 55 - Metis)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 55 - Metis)

Kader, aradığı kişiyi insanın karşısına her seferinde kapı komşusu olarak çıkarmaz. Uzakları yakın etmek size düşer. Haritaları seviniz.

Aşkın Cep Defteri, Murathan MunganAşkın Cep Defteri, Murathan Mungan
Duygu 
 26 May 2016 · Kitabı okudu

Aşk
Bazı aşklar kendi yangınında ölür. Yeterince tutuşmadan, alevine doymadan kül olur. Erken rüzgar, fazla har, ne derseniz deyin artık. Geçip gitmiştir.

Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 85 - Metis Yayıncılık)Aşkın Cep Defteri, Murathan Mungan (Sayfa 85 - Metis Yayıncılık)