Adı:
Lal Masallar
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420341
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
"Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi, masala inanmayan gerçeğe inanır mı?" 1981-89 yılları arasında yazılmış üç öykü oluşturmuştur Lal Masallar'ı. 2002'deki 8. basımının kapak resmi Mustafa Ata tarafından Lal Masallar için özel olarak yapıldı.
136 syf.
·4 günde·7/10
Uzun zamandır Murathan Mungan okumaya hangi eseriyle başlasam diye düşünürken nasibime Lal Masallar düştü. Âzer ile Yadigâr'ın, Muradhan ile Selvihan'ın ve Ulak ile Sadrazam'ın yaşamlarını anlatan lal masallar...

İlk masal konar-göçer aşiretlerin yaşadığı devirlere götürüyor okuyucuyu. Âzer ve Yadigâr'ın birbirlerine karşı duydukları imkânsız aşkı şiirsel bir dille anlatıyor yazar. Bu masalı okurken birtakım ifade tarzları dışında farklı ve etkileyici denilebilecek bir yön göremedim. Klâsik bir hikâye, daha farklı bir üslupla etkileyici kılınmış bana kalırsa.

İkinci masalda ise Muradhan ile Selvihan karşılıyor okuyucu. Yine bir aşk masalı okumaya hazırlanıyoruz. Bu masal diğerine kıyasla daha akıcı ve güzeldi benim nazarımda. İnsan iki masalı da okuyunca 'Birbirini çok seven insanlar hep ayrı kalmak zorunda mı?' diye hayıflanıyor.

İki hüzünlü aşk masalının ardından tarihi bir masala geçiş yapıyoruz. Belki bu sefer mutlu bir masalla karşılaşırım diye düşünürken yine bir hüzne ortak oluyoruz. Masalda bir padişahın ölümü karşısında sadrazamın, tahta kimin geçeceğine dair hisleri ve çabası yer alıyor. Masalda her ne kadar şahıs ismi verilmemiş olsa da, söz konusu padişahın Fatih Sultan Mehmed olduğunu anlatılan bilgilerden çıkarıyoruz. Benim kitapta en sevdiğim masaldı diyebilirim. Zira iki şehzadeye padişahın ölümünün haber verilmesi için ulak yollanması sırasında, lal olan ulağın yolculuğu süresince hislerini ifade ediş tarzı son derece etkileyiciydi.

Fazlasıyla girizgâh ve betimlemeler içeren bu eserin ismi de tesadüf değil belli ki. Kitapta geçen üç masalda da lal kahramanlar yer alıyor. Bu özellik kitabın okuyucunun gözünde daha bir anlam kazanmasını sağlıyor. Hafif, yer yer akıcı, naif bir eserdi. Okumayı düşünenler için hoş bir alıntı bırakalım, iyilikle kalın sevgili okur. :)

"Biliyorum ki, kötülüğün gücü sonunda sahibine dayanır. Kötülüğün sınırları o kadar geniştir ki, gün gelip içine sahibini almamazlık edemez. Kendi kötülüğüyle baş edebilen hiç kimseyi tanımadım, tanımıyorum. Mutsuzluğun, kötülükle çok yakın ilişkisi olduğunu da biliyorum."
136 syf.
·1 günde·8/10
Lal Masallar okuduğum ikinci Murathan Mungan kitabı. Masalları çok sevmem nedeniyle kitabı beğendim. Büyüklere yazılmış harika üç Lâl masal. Kahramanların Lâl olması,ağızları ile değil yürekleri ile konuşmaları masalların insanı en etkileyen özelliği. Konuları klasik olmalarına rağmen, yazarın şiirsel üslubu masalları okunur kılmakta ve akıllarda güzel bir tat bırakmaktadır.
136 syf.
·Beğendi·7/10
Yazar,Murathan Mungan'ın okuduğum bu ilk kitabı " Lal Masallar 'ında " anlatılan üç hikayenin ortak noktası kahramanlarının dilsiz -lal- olmaları...
Hani ne yazıyor kitabın kapağında:
" Anlatsam inanmazlar oğul,masal derler:
Masala inanmazlar,masalı yalnızca dinlerler.
Sanki hakikati bilirmiş gibi.
Sanki hakikatin sırrına ermiş gibi.
Masala inanmayan gerçeğe inanır mı ? "
...İyi okumalar dileklerimle...
136 syf.
Sessizliği ortak paydada buluşturmuş üç masalın şiirsel dille anlatımının kitabıdır Lal Masalları...
Okudukça insana huzur veriyor. İnsanı içinde bulunduğu zamandan ve mekandan alıp, masalların geçtiği zamana ve mekana götürüyor.
Akıcı ve şiirsel bir üslupla yazılmış harika bir kitap...
Tekrar tekrar okunası bir kitap...

“Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler,
masala inanmazlar, masali yalnizca dinlerler
sanki hakikati bilirmis gibi.
sanki hakikatin sirrina ermis gibi.
masala inanmayan gercege inanir mi?”
136 syf.
"Kendimden nasıl bir vazgeçişti bu." ;
Cümlesiyle özetleyebilecegime inandığım 3 adet masaldan oluşan ancak gerçekten daha gerçek duygular barındıran kitap; Lal Masallar.
İlk iki hikayeyi birbirine benzetip tam bir aşk hikayesi daha beklerken aşkın farklı bir sureti olan sadakat konulu masalına geliyor sıra, yazar masalların en vurucusunu en sona saklamış desek yalan olmaz. Yetiskinlerinde ara sira masallara ihtiyaci olduğunu hissettiren okunması gereken bir kitap benim için.
136 syf.
·5 günde·7/10
Hani masallar mutlu son ile bitiyordu!
Uzun süredir Murathan Mungan okumak istiyordum kısmet Lal Masalları’na imiş. Birbirinden farklı üç masalın yer aldığı kitapta, ilk iki masal sizi alıp çok uzak zamanlarda yaşanan imkansız aşklara götürüken, son masalda sadakat duygusu ince ince işleniyor yüreğinize. Üç masalında ortak yönü her bir öyküde lal kahramanların yer alması, dilleri ile değil yürekleri ile konuşuyor olmaları. O kadar güzel anlatılmış ki lal kahramanlar, bazen konuşabildiğiniz için şükrediyorsunuz bazen de ne kadar boş konuştuğunuzu düşünürken buluyorsunuz kendinizi.
Bütün masalların sonunun mutsuz bitmesine üzülsem de maalesef bütün masalların sonu mutsuz. Keşke biri mutlu son ile bitseydi de bugüne kadar bize inandırıldığı gibi mutlu sonlu masallara inanmaya devam etseydik dedim.
Murathan Mungan ile tanışmak isteyenler ve masalların büyülü dünyasında kaybolmaktan çıkıp bir de hüzünlü dünyasına girmek isteyenler için muhteşem bir kitap.
136 syf.
·Beğendi·7/10
Murathan Mungan'ın şiir ile öykü kıvamındaki dilini fazlasıyla hissettiğim bir kitap oldu Lal Masallar.
Kitap, " Azer ile Yadigar","Muradhan ile Selvihan" ve "Ulak ile Sadrazam" olmak üzere üç güzel öyküden oluşuyor.Birinci ve ikinci öyküde imkansız aşk,üçüncü de ise sadakat konusu işlenmiş ve her öykünün ortak özelliği,kahramanlarının lal olup,diliyle değil yüreğiyle konuşuyor olmaları.
Üçünü de çok beğendim;ama Ulak ile Sadrazam'da,dilsiz Ulak'ın Sadrazam'a karşı yüreğinden gelen sesle muhabbeti beni en çok etkileyen satırlar oldu.
Konu olarak klasik fakat Murathan Mungan'ın şiirsel ve başarılı anlatımıyla masalların içine girip farklı bir zaman ve mekanda buluyor insan kendini.
136 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Betimlemeler muhteşem, masalsı anlatımı inanılmaz bir kitap. Selvihan ile Murathan' ın hikayesi beni derinden etkiledi. Okumanızı tavsiye ederim
136 syf.
·Beğendi·8/10
3 hikayelik bir kitap. Bu hikayelerde kitabın tesadüf olmayan ismi gibi "lal" kahramanlar yer almakta. İlk iki hikaye imkansız aşk üzerine. Son hikaye ise sadakat üzerine. Şairin romanı isimli kitap haricinde sıkıldığım ya da sevmediğim bir kitabı olmadı kendisinin. Gayet akıcı, keyifli betimlemeleri, altını çizmek isteyeceğiniz bolca cümle, paragraf barındıran bir hikaye kitabı olmuş. Okuyun derim ben.
136 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Murathan Mungan tarafından kaleme alınan destansı masallardır Lal Masallar. Tüm o efsanevi betimlemeleriyle, kullandığı süslü dille ve içi dolup taşmış karakterleriyle bizden, içimizden biridir yazar. Üç masal bulunur kitabında: Azer ile Yadigar, Muradhan ile Selvihan ve Ulak ile Sadrazam. Birbirinden neredeyse bağımsız, üç ayrı aşk hikayesi anlatılır masallarda. Tek ortak noktası vardır bu masalların: sevdalılardan birinin dili bağlıdır. Lal bir masaldır sevdaları.

Kitap boyunca yazar; kimi yerde Yadigar'a sevdalanır, Azer olur; kimi yerde Selvihan'a tutulur, semah durur; kimi yerdeyse ölümün habercisi, dilsiz bir ulak olur, boynu vurulur. Bence tüm bu masalların özünde yazar bizlere, yüreklerimiz lal olmadıkça dilsiz de sevilebileceğini farklı farklı şekillerde göstermeye çalışır.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İçinde üç masal barındıran kitap, şiirsel anlatımla anadoluda yaşayan göçer-konar türkmenler arasında töre gelenek yaşam ve aşka ait lâl masallardan oluşmaktadır.
"Dilimin kilidini çözen Azer! Yüreğime kilit vurur!"
"Sazımın dilini çözen Yadigar! Yüreğimi dilsiz eder"
Murathan Mungan
Metis Yayıncılık
Ölümden düğün yapan billur köşk kalmadı geriye. Ağusu kaldı, o da lal rengi bir masaldı. Buna sebep kimse bilmezdi bu masalı, kimse bilmedi bu masalı. Destanın tarihinde gizli bir ırmak gibi aktı. Gün geldi biri bildi, o da tuttu adını verdi.
Her an, her saniye düşünüyordu. Yoruluyordu. Hiç dinmiyordu düşünceleri. Beyni hiç dinlenmiyordu.
Murathan Mungan
Sayfa 11 - Metis Yayınları
Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lal Masallar
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420341
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
"Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi, masala inanmayan gerçeğe inanır mı?" 1981-89 yılları arasında yazılmış üç öykü oluşturmuştur Lal Masallar'ı. 2002'deki 8. basımının kapak resmi Mustafa Ata tarafından Lal Masallar için özel olarak yapıldı.

Kitabı okuyanlar 364 okur

  • Melek Koçpınar
  • Rümeysa Yıldırım
  • ayse mert
  • aleyna
  • Cemal Taner
  • Ali
  • Arzu Y.
  • elif
  • Haluk Can
  • Dilara

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%32.7
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.4
Erkek
%24.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (31)
9
%13.1 (13)
8
%31.3 (31)
7
%14.1 (14)
6
%6.1 (6)
5
%1 (1)
4
%2 (2)
3
%1 (1)
2
%0
1
%0