Adı:
Lal Masallar
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420341
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
"Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi, masala inanmayan gerçeğe inanır mı?" 1981-89 yılları arasında yazılmış üç öykü oluşturmuştur Lal Masallar'ı. 2002'deki 8. basımının kapak resmi Mustafa Ata tarafından Lal Masallar için özel olarak yapıldı.
Uzun zamandır Murathan Mungan okumaya hangi eseriyle başlasam diye düşünürken nasibime Lal Masallar düştü. Âzer ile Yadigâr'ın, Muradhan ile Selvihan'ın ve Ulak ile Sadrazam'ın yaşamlarını anlatan lal masallar...

İlk masal konar-göçer aşiretlerin yaşadığı devirlere götürüyor okuyucuyu. Âzer ve Yadigâr'ın birbirlerine karşı duydukları imkânsız aşkı şiirsel bir dille anlatıyor yazar. Bu masalı okurken birtakım ifade tarzları dışında farklı ve etkileyici denilebilecek bir yön göremedim. Klâsik bir hikâye, daha farklı bir üslupla etkileyici kılınmış bana kalırsa.

İkinci masalda ise Muradhan ile Selvihan karşılıyor okuyucu. Yine bir aşk masalı okumaya hazırlanıyoruz. Bu masal diğerine kıyasla daha akıcı ve güzeldi benim nazarımda. İnsan iki masalı da okuyunca 'Birbirini çok seven insanlar hep ayrı kalmak zorunda mı?' diye hayıflanıyor.

İki hüzünlü aşk masalının ardından tarihi bir masala geçiş yapıyoruz. Belki bu sefer mutlu bir masalla karşılaşırım diye düşünürken yine bir hüzne ortak oluyoruz. Masalda bir padişahın ölümü karşısında sadrazamın, tahta kimin geçeceğine dair hisleri ve çabası yer alıyor. Masalda her ne kadar şahıs ismi verilmemiş olsa da, söz konusu padişahın Fatih Sultan Mehmed olduğunu anlatılan bilgilerden çıkarıyoruz. Benim kitapta en sevdiğim masaldı diyebilirim. Zira iki şehzadeye padişahın ölümünün haber verilmesi için ulak yollanması sırasında, lal olan ulağın yolculuğu süresince hislerini ifade ediş tarzı son derece etkileyiciydi.

Fazlasıyla girizgâh ve betimlemeler içeren bu eserin ismi de tesadüf değil belli ki. Kitapta geçen üç masalda da lal kahramanlar yer alıyor. Bu özellik kitabın okuyucunun gözünde daha bir anlam kazanmasını sağlıyor. Hafif, yer yer akıcı, naif bir eserdi. Okumayı düşünenler için hoş bir alıntı bırakalım, iyilikle kalın sevgili okur. :)

"Biliyorum ki, kötülüğün gücü sonunda sahibine dayanır. Kötülüğün sınırları o kadar geniştir ki, gün gelip içine sahibini almamazlık edemez. Kendi kötülüğüyle baş edebilen hiç kimseyi tanımadım, tanımıyorum. Mutsuzluğun, kötülükle çok yakın ilişkisi olduğunu da biliyorum."
Lal Masallar okuduğum ikinci Murathan Mungan kitabı. Masalları çok sevmem nedeniyle kitabı beğendim. Büyüklere yazılmış harika üç Lâl masal. Kahramanların Lâl olması,ağızları ile değil yürekleri ile konuşmaları masalların insanı en etkileyen özelliği. Konuları klasik olmalarına rağmen, yazarın şiirsel üslubu masalları okunur kılmakta ve akıllarda güzel bir tat bırakmaktadır.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.042 Oy)17.417 beğeni39.336 okunma2.089 alıntı164.617 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.973 Oy)12.423 beğeni31.623 okunma2.732 alıntı131.998 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.812 Oy)8.105 beğeni25.902 okunma618 alıntı126.117 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.193 Oy)8.105 beğeni23.878 okunma1.867 alıntı101.891 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.033 Oy)7.297 beğeni19.754 okunma3.147 alıntı115.993 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.942 Oy)8.332 beğeni23.137 okunma1.124 alıntı112.309 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.793 Oy)7.328 beğeni20.499 okunma678 alıntı79.103 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.430 Oy)8.380 beğeni22.736 okunma1.432 alıntı105.024 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.698 Oy)5.406 beğeni17.445 okunma797 alıntı91.086 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.231 Oy)5.343 beğeni18.065 okunma687 alıntı91.864 gösterim
Yazar,Murathan Mungan'ın okuduğum bu ilk kitabı " Lal Masallar 'ında " anlatılan üç hikayenin ortak noktası kahramanlarının dilsiz -lal- olmaları...
Hani ne yazıyor kitabın kapağında:
" Anlatsam inanmazlar oğul,masal derler:
Masala inanmazlar,masalı yalnızca dinlerler.
Sanki hakikati bilirmiş gibi.
Sanki hakikatin sırrına ermiş gibi.
Masala inanmayan gerçeğe inanır mı ? "
...İyi okumalar dileklerimle...
Sessizliği ortak paydada buluşturmuş üç masalın şiirsel dille anlatımının kitabıdır Lal Masalları...
Okudukça insana huzur veriyor. İnsanı içinde bulunduğu zamandan ve mekandan alıp, masalların geçtiği zamana ve mekana götürüyor.
Akıcı ve şiirsel bir üslupla yazılmış harika bir kitap...
Tekrar tekrar okunası bir kitap...

“Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler,
masala inanmazlar, masali yalnizca dinlerler
sanki hakikati bilirmis gibi.
sanki hakikatin sirrina ermis gibi.
masala inanmayan gercege inanir mi?”
Betimlemeler muhteşem, masalsı anlatımı inanılmaz bir kitap. Selvihan ile Murathan' ın hikayesi beni derinden etkiledi. Okumanızı tavsiye ederim
3 hikayelik bir kitap. Bu hikayelerde kitabın tesadüf olmayan ismi gibi "lal" kahramanlar yer almakta. İlk iki hikaye imkansız aşk üzerine. Son hikaye ise sadakat üzerine. Şairin romanı isimli kitap haricinde sıkıldığım ya da sevmediğim bir kitabı olmadı kendisinin. Gayet akıcı, keyifli betimlemeleri, altını çizmek isteyeceğiniz bolca cümle, paragraf barındıran bir hikaye kitabı olmuş. Okuyun derim ben.
Bir masal, bin anlam. Şiirsel dille kalbimizin en dipteki odacığına ulaşıp orda deprem hissi yaratıyor lal sevdalar.
Masal ya gerçekliğinden şüphe etmemiz gerekirken; vay be varmıydı böyle sevdalar dedirtip inandırıyor. Hah işte buldunuz; sevda ama sessiz, suskun, lal sevdalar; günümüz kirli bağlanmalara inat gözce konuşan lal sevdalar anlatılıyor.
Her masalın sonunda bir adet "lal" geçiyor. Öyle küçük harfle yazıldığına bakmayın. Manası çok büyük.
Her bir masal farklı sesin veyahut sessizliğin sesi. Sesi diyorum çünkü sözcükler adeta bir senfoni. Dinlemek yetmiyor. Okumak yetmiyor. Ezberlemek yetmiyor. Hissetmekse; kafi...
Murathan Mungan tarafından kaleme alınan destansı masallardır Lal Masallar. Tüm o efsanevi betimlemeleriyle, kullandığı süslü dille ve içi dolup taşmış karakterleriyle bizden, içimizden biridir yazar. Üç masal bulunur kitabında: Azer ile Yadigar, Muradhan ile Selvihan ve Ulak ile Sadrazam. Birbirinden neredeyse bağımsız, üç ayrı aşk hikayesi anlatılır masallarda. Tek ortak noktası vardır bu masalların: sevdalılardan birinin dili bağlıdır. Lal bir masaldır sevdaları.

Kitap boyunca yazar; kimi yerde Yadigar'a sevdalanır, Azer olur; kimi yerde Selvihan'a tutulur, semah durur; kimi yerdeyse ölümün habercisi, dilsiz bir ulak olur, boynu vurulur. Bence tüm bu masalların özünde yazar bizlere, yüreklerimiz lal olmadıkça dilsiz de sevilebileceğini farklı farklı şekillerde göstermeye çalışır.
Yazarın daha önce de kitaplarını okudum ve sahafta bu kitabına denk gelince sayfalarını karıştırmaktan kendimi alamamıştım. Benden önce kitabı okuyan kişi kendi yorumunu yazmış, satırlarını çizmişti. Boş bulduğum bir yere oturup okumaya başlamıştım. :) Şuan kitabı bitirdim ve okur yorumunda ne kadar da haklıymış demekten kendimi alamıyorum :)
Kitap Yadigar ile Azer, Muradhan ile Selvihan, Ulak ile Sadrazam. Üç hikayenin de ilk fark edilen ortak özelliği her bir öyküde lal karakterler olması bir de yazar bu üç hikayeyi -bana göre destandı anlatanlar- şiirsel bir dille biz okurlara aktarıyor. Naçizane fikrim ilk kez Murathan Mungan okuyacaklar için yazarın kalemiyle tanışma kitabı olarak uygundur.
Masallar, küçük dünyaların büyük umutlarını oluşturmuştur hep. Mutlu sonla biten masallara inandırdılar bizleri. Olaģandışı olduklarına, hayal dünyasına ait olduklarına... Yine de masallara inanmaktan vazgeçmeyen bireyler vardı aslında. Biz de onlardandık.
Murathan Mungan, şiirsel anlatımla bu masalları var etmiş ve okunası, inanılası kılmış; mutlu sonla biten masallar yerine de hüzne boğmuş, gerçekte olduğu gibi ve tek bir rivayet bırakmış geriye: kuyulardan gelen sesler!
Bugünlerde bir kez daha okuduğum ve bir kez daha sözcükleri karşısında büyülendiğim Murathan Mungan'ın " Lal Masallar" kitabı 3 hikayeden oluşur: azer ile yadigar, muradhan ile selvihan ya da bir billur köşk masalı ve ulak ile sadrazam.
Bu masalların ortak paydası kahramanlardan birinin dilsiz olmasıdır.Bu masallarda şiirsellik oldukça yoğundur. Murathan Mungan'ın en güzel kitaplarından biridir. Kesinlikle okunmalı...
Güvercinlerin rehberlik ettiği atların rüzgârla bir olup dağları, denizleri, ovaları aşmasını seyretmek istiyorsanız; ayrıca masallara inanmayı özlediyseniz okuyun :)
"Dilimin kilidini çözen Azer! Yüreğime kilit vurur!"
"Sazımın dilini çözen Yadigar! Yüreğimi dilsiz eder"
Murathan Mungan
Metis Yayıncılık
Toprakta bulunmuş altınlar, su altında bulunmuş inciler gibi ölü dilimin altından kelimeler bulup çıkarıyorum.
Murathan Mungan
Sayfa 117 - Metis
Lal bir masaldı sevdaları.
Yalnızca kendileri bileceklerdi.
Yalnızca gözleriyle seveceklerdi.
Murathan Mungan
Sayfa 72 - Metis Yayıncılık
"Felsefe yapıyorsun Sen. Hem de epey bulanık bir felsefe.Yalnızca kendinin sığabileceği bir dünya kuruyorsun kendine.
Bir çeşit intihar duygusuyla sarılıyorsun geçmişe ... Peki ne zaman döneceksin o dağların başından?"
"Bu kez uzun kalacağım. Dağ köylerine çıkacağım. Eski göçerlerden son kalanlarla, dağılmış obalılarla konuşacağım. Bir çeşit araştırma olacak benimki. Onların yaşamlarını öğrenmek istiyorum. Nasıl yaşadıklarını, geleneklerini, göreneklerini, geçmişlerini..."
Murathan Mungan
Metis Yayıncılık
Herkes rolüne,rolünün gerekliliğine göre bir imge geliştiriyor; Sonra da bunun sonsuz doğruluğuna inanarak,kendini felç ediyordu. (Her imge mutlaklığında insan bilincini,
duyarlığını, kimliğini felç edici bir şey vardı. Bu mutlaklık düşüncesi,sürekli bir sorgulamanın dışına sürüyordu insanı.Ne var ki, öteki türlü de bambaşka bir mutsuzluk kaynağı oluyordu.İlk çağdan bu yana bilmek, biraz da lanetlenmek değil miydi?)
Murathan Mungan
Metis Yayıncılık
Şimdi zaman, hem en çok gereksinimini duyduğu, hem de bir an önce geçmesini istediği bir şey.
Zaman da tüy ve kurşun şimdi.
Murathan Mungan
Sayfa 90 - Metis

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lal Masallar
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753420341
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
"Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi, masala inanmayan gerçeğe inanır mı?" 1981-89 yılları arasında yazılmış üç öykü oluşturmuştur Lal Masallar'ı. 2002'deki 8. basımının kapak resmi Mustafa Ata tarafından Lal Masallar için özel olarak yapıldı.

Kitabı okuyanlar 219 okur

 • Celalettin Topbaş
 • Su Bulut
 • Haldun Lenger
 • Seren Yıldırım
 • Nedra Nani
 • Black Orchid
 • Özlem ULUTAŞ ŞENGÜL
 • Sibel Şenel
 • Nilay Tunç
 • Sefkan Kaplan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%32.7
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.4
Erkek
%24.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.5 (14)
9
%14.5 (8)
8
%34.5 (19)
7
%12.7 (7)
6
%7.3 (4)
5
%0
4
%3.6 (2)
3
%1.8 (1)
2
%0
1
%0