Lal Masallar

8,1/10  (41 Oy) · 
145 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.695 gösterim
"Anlatsam inanmazlar oğul, masal derler; masala inanmazlar, masalı yalnızca dinlerler, sanki hakikati bilirmiş gibi, sanki hakikatin sırrına ermiş gibi, masala inanmayan gerçeğe inanır mı?" 1981-89 yılları arasında yazılmış üç öykü oluşturmuştur Lal Masallar'ı. 2002'deki 8. basımının kapak resmi Mustafa Ata tarafından Lal Masallar için özel olarak yapıldı.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789753420341
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
 14 Mar 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Uzun zamandır Murathan Mungan okumaya hangi eseriyle başlasam diye düşünürken nasibime Lal Masallar düştü. Âzer ile Yadigâr'ın, Muradhan ile Selvihan'ın ve Ulak ile Sadrazam'ın yaşamlarını anlatan lal masallar...

İlk masal konar-göçer aşiretlerin yaşadığı devirlere götürüyor okuyucuyu. Âzer ve Yadigâr'ın birbirlerine karşı duydukları imkânsız aşkı şiirsel bir dille anlatıyor yazar. Bu masalı okurken birtakım ifade tarzları dışında farklı ve etkileyici denilebilecek bir yön göremedim. Klâsik bir hikâye, daha farklı bir üslupla etkileyici kılınmış bana kalırsa.

İkinci masalda ise Muradhan ile Selvihan karşılıyor okuyucu. Yine bir aşk masalı okumaya hazırlanıyoruz. Bu masal diğerine kıyasla daha akıcı ve güzeldi benim nazarımda. İnsan iki masalı da okuyunca 'Birbirini çok seven insanlar hep ayrı kalmak zorunda mı?' diye hayıflanıyor.

İki hüzünlü aşk masalının ardından tarihi bir masala geçiş yapıyoruz. Belki bu sefer mutlu bir masalla karşılaşırım diye düşünürken yine bir hüzne ortak oluyoruz. Masalda bir padişahın ölümü karşısında sadrazamın, tahta kimin geçeceğine dair hisleri ve çabası yer alıyor. Masalda her ne kadar şahıs ismi verilmemiş olsa da, söz konusu padişahın Fatih Sultan Mehmed olduğunu anlatılan bilgilerden çıkarıyoruz. Benim kitapta en sevdiğim masaldı diyebilirim. Zira iki şehzadeye padişahın ölümünün haber verilmesi için ulak yollanması sırasında, lal olan ulağın yolculuğu süresince hislerini ifade ediş tarzı son derece etkileyiciydi.

Fazlasıyla girizgâh ve betimlemeler içeren bu eserin ismi de tesadüf değil belli ki. Kitapta geçen üç masalda da lal kahramanlar yer alıyor. Bu özellik kitabın okuyucunun gözünde daha bir anlam kazanmasını sağlıyor. Hafif, yer yer akıcı, naif bir eserdi. Okumayı düşünenler için hoş bir alıntı bırakalım, iyilikle kalın sevgili okur. :)

"Biliyorum ki, kötülüğün gücü sonunda sahibine dayanır. Kötülüğün sınırları o kadar geniştir ki, gün gelip içine sahibini almamazlık edemez. Kendi kötülüğüyle baş edebilen hiç kimseyi tanımadım, tanımıyorum. Mutsuzluğun, kötülükle çok yakın ilişkisi olduğunu da biliyorum."

Ekrem Özkara 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazar,Murathan Mungan'ın okuduğum bu ilk kitabı " Lal Masallar 'ında " anlatılan üç hikayenin ortak noktası kahramanlarının dilsiz -lal- olmaları...
Hani ne yazıyor kitabın kapağında:
" Anlatsam inanmazlar oğul,masal derler:
Masala inanmazlar,masalı yalnızca dinlerler.
Sanki hakikati bilirmiş gibi.
Sanki hakikatin sırrına ermiş gibi.
Masala inanmayan gerçeğe inanır mı ? "
...İyi okumalar dileklerimle...

Uğur 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

3 hikayelik bir kitap. Bu hikayelerde kitabın tesadüf olmayan ismi gibi "lal" kahramanlar yer almakta. İlk iki hikaye imkansız aşk üzerine. Son hikaye ise sadakat üzerine. Şairin romanı isimli kitap haricinde sıkıldığım ya da sevmediğim bir kitabı olmadı kendisinin. Gayet akıcı, keyifli betimlemeleri, altını çizmek isteyeceğiniz bolca cümle, paragraf barındıran bir hikaye kitabı olmuş. Okuyun derim ben.

Melike Koyaş 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Betimlemeler muhteşem, masalsı anlatımı inanılmaz bir kitap. Selvihan ile Murathan' ın hikayesi beni derinden etkiledi. Okumanızı tavsiye ederim

Puhu Kuşu 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Murathan Mungan tarafından kaleme alınan destansı masallardır Lal Masallar. Tüm o efsanevi betimlemeleriyle, kullandığı süslü dille ve içi dolup taşmış karakterleriyle bizden, içimizden biridir yazar. Üç masal bulunur kitabında: Azer ile Yadigar, Muradhan ile Selvihan ve Ulak ile Sadrazam. Birbirinden neredeyse bağımsız, üç ayrı aşk hikayesi anlatılır masallarda. Tek ortak noktası vardır bu masalların: sevdalılardan birinin dili bağlıdır. Lal bir masaldır sevdaları.

Kitap boyunca yazar; kimi yerde Yadigar'a sevdalanır, Azer olur; kimi yerde Selvihan'a tutulur, semah durur; kimi yerdeyse ölümün habercisi, dilsiz bir ulak olur, boynu vurulur. Bence tüm bu masalların özünde yazar bizlere, yüreklerimiz lal olmadıkça dilsiz de sevilebileceğini farklı farklı şekillerde göstermeye çalışır.

Azam 
 08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın daha önce de kitaplarını okudum ve sahafta bu kitabına denk gelince sayfalarını karıştırmaktan kendimi alamamıştım. Benden önce kitabı okuyan kişi kendi yorumunu yazmış, satırlarını çizmişti. Boş bulduğum bir yere oturup okumaya başlamıştım. :) Şuan kitabı bitirdim ve okur yorumunda ne kadar da haklıymış demekten kendimi alamıyorum :)
Kitap Yadigar ile Azer, Muradhan ile Selvihan, Ulak ile Sadrazam. Üç hikayenin de ilk fark edilen ortak özelliği her bir öyküde lal karakterler olması bir de yazar bu üç hikayeyi -bana göre destandı anlatanlar- şiirsel bir dille biz okurlara aktarıyor. Naçizane fikrim ilk kez Murathan Mungan okuyacaklar için yazarın kalemiyle tanışma kitabı olarak uygundur.

Gülçehre Aydın 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Masallar, küçük dünyaların büyük umutlarını oluşturmuştur hep. Mutlu sonla biten masallara inandırdılar bizleri. Olaģandışı olduklarına, hayal dünyasına ait olduklarına... Yine de masallara inanmaktan vazgeçmeyen bireyler vardı aslında. Biz de onlardandık.
Murathan Mungan, şiirsel anlatımla bu masalları var etmiş ve okunası, inanılası kılmış; mutlu sonla biten masallar yerine de hüzne boğmuş, gerçekte olduğu gibi ve tek bir rivayet bırakmış geriye: kuyulardan gelen sesler!

yücelözmen 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Bugünlerde bir kez daha okuduğum ve bir kez daha sözcükleri karşısında büyülendiğim Murathan Mungan'ın " Lal Masallar" kitabı 3 hikayeden oluşur: azer ile yadigar, muradhan ile selvihan ya da bir billur köşk masalı ve ulak ile sadrazam.
Bu masalların ortak paydası kahramanlardan birinin dilsiz olmasıdır.Bu masallarda şiirsellik oldukça yoğundur. Murathan Mungan'ın en güzel kitaplarından biridir. Kesinlikle okunmalı...

mundo 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 42 günde · 8/10 puan

Güvercinlerin rehberlik ettiği atların rüzgârla bir olup dağları, denizleri, ovaları aşmasını seyretmek istiyorsanız; ayrıca masallara inanmayı özlediyseniz okuyun :)

Hanife Sürücü 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum ilk Murathan Mungan eseri ben çok memnun kaldım. Çok naif bir dili var ve masalları anlatırken okuyan kişiyi içine çekiyor. Eskiden yaşanmış güzel aşkları anlatıyor

Kitaptan 93 Alıntı

Yonca 
16 Mar 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Dilimin kilidini çözen Azer! Yüreğime kilit vurur!"
"Sazımın dilini çözen Yadigar! Yüreğimi dilsiz eder"

Lal Masallar, Murathan Mungan (Metis Yayıncılık)Lal Masallar, Murathan Mungan (Metis Yayıncılık)
Mavi Lotus 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Toprakta bulunmuş altınlar, su altında bulunmuş inciler gibi ölü dilimin altından kelimeler bulup çıkarıyorum.

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 117 - Metis)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 117 - Metis)
Yonca 
16 Mar 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

"Felsefe yapıyorsun Sen. Hem de epey bulanık bir felsefe.Yalnızca kendinin sığabileceği bir dünya kuruyorsun kendine.
Bir çeşit intihar duygusuyla sarılıyorsun geçmişe ... Peki ne zaman döneceksin o dağların başından?"
"Bu kez uzun kalacağım. Dağ köylerine çıkacağım. Eski göçerlerden son kalanlarla, dağılmış obalılarla konuşacağım. Bir çeşit araştırma olacak benimki. Onların yaşamlarını öğrenmek istiyorum. Nasıl yaşadıklarını, geleneklerini, göreneklerini, geçmişlerini..."

Lal Masallar, Murathan Mungan (Metis Yayıncılık)Lal Masallar, Murathan Mungan (Metis Yayıncılık)
Duygu 
 20 Oca 2017 · Kitabı okudu

Lal bir masaldı sevdaları.
Yalnızca kendileri bileceklerdi.
Yalnızca gözleriyle seveceklerdi.

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 72 - Metis Yayıncılık)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 72 - Metis Yayıncılık)
Yonca 
15 Mar 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi

Herkes rolüne,rolünün gerekliliğine göre bir imge geliştiriyor; Sonra da bunun sonsuz doğruluğuna inanarak,kendini felç ediyordu. (Her imge mutlaklığında insan bilincini,
duyarlığını, kimliğini felç edici bir şey vardı. Bu mutlaklık düşüncesi,sürekli bir sorgulamanın dışına sürüyordu insanı.Ne var ki, öteki türlü de bambaşka bir mutsuzluk kaynağı oluyordu.İlk çağdan bu yana bilmek, biraz da lanetlenmek değil miydi?)

Lal Masallar, Murathan Mungan (Metis Yayıncılık)Lal Masallar, Murathan Mungan (Metis Yayıncılık)
Gülçehre Aydın 
28 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bu tek kişilik masalın tek dinleyicisi olmak istiyordu."

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 9 - Metis Yayınları)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 9 - Metis Yayınları)
Mavi Lotus 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Şimdi zaman, hem en çok gereksinimini duyduğu, hem de bir an önce geçmesini istediği bir şey.
Zaman da tüy ve kurşun şimdi.

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 90 - Metis)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 90 - Metis)

Giderek seninle konuşabilmek olanaksız hale geliyor. Korkarım ki yakında yalnızca bir sayıklamaya döneceksin.

Lal Masallar, Murathan MunganLal Masallar, Murathan Mungan
Şeyma Öztürk 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Çaresizlikten duyulan hislerin ne kadarı sahicidir?"

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 93 - Metis Yayıncılık)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 93 - Metis Yayıncılık)
Ekrem Özkara 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Her şeyin bir yüreği vardır.
Dağın,taşın,ırmağın.
İş onu bulmaktadır.

Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 27)Lal Masallar, Murathan Mungan (Sayfa 27)

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.