Adı:
Siret-i Meryem
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
6051142883
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Meryem hırkasız.
Meryem taraksız.
Ne sırtını sıvazlayan oldu, ne saçını ören, hem yetim hem öksüz...
Ah üzülme yine de. Rızkı Allah'tan gelir her yetim gibi Meryem'in
de. Allah varsa ne gam!
Sibel Eraslan, farklı dini kaynaklardaki bilgileri bir araya getirerek, bir biyografi kitabından ziyade edebi bir metin içinde Meryem'i aradı, anladı ve yazdı.
Bu kitap beni o kadar etkisi altına aldı ki anlatamam.Siret-i Meryem...Yani Meryem'in Yolculuğu...Her bir satırı duygu dolu bir roman ,güçlü bir cennet kadınının hikayesi.Kadın deyip geçmemek gerek.Bilmediğim pek çok şeyi öğrenmek ayrı bir güzeldi.

Bu roman sevgili Sibel Eraslan tarafından kaleme alınmış.En ince ayrıntısına kadar sunuyor Hz.Meryem'in hikayesini bize.Hikayenin içinde olmak bazen yürek burkucu,bazen umut vericiydi.Etkileneceğinizin garantisini verebilirim.Zira bu mücadele acı dolu,sabır dolu,çaresizlik dolu.

Tek eksisi ise yavaş ilerledi olaylar,hızlı bir okuma sunmuyor size ama yine de keyifli bir okuma garanti edebiliyor.Dini hikayeleri okumayı sevenlere gözüm kapalı tavsiye edebilirim.Öksüz ve yetim büyümüş,çirkin iftiralara maruz kalmış bu kadının hikayesi yüreklerinize dokunacak.
Okumaya başladığımdan beri gerçekten etkilenerek hatta bitmesin diye yavaş okuduğum sürükleyici büyüleyici bir yani var bilmediklerimı görmem ve bunu hayatıma gecirmek için neden daha önce öğrenmedim dedirten bir kitap oldu..bilmediğimi gördükçe bir yandan üzülüyor öğrendik ce de bir yandan sevinç doluyor içim ..
Okunulacak en güzel zamanda okudum sanırım bu kitabı. Üzerimdeki tesiri halen devam ediyor. Ben bu kitaptan pek çok şey öğrendim dopdolu harika bir kitaptı. Güçlü bir kadını görüyoruz burada hayran olunası aynı zamanda iffetli. Hz. Meryem'in hayatını okuyunca cennetle müjdelenen kadınlardan olmanın kolay olmadığını görüyoruz. Fıtraten kırılgan ve narin olan kadının tek başına pek çok şeyi yapabileceğini de.
En ufak bir yolculukta dahi haritasız yola çıkmazken, ölümden sonra bizleri bekleyen sonsuz yol için hangi haritayı saklıyorsunuz cebinizde?
Çok güzeldin be.
Sibel Eraslan'ın Cennet kadınlarına dair yazdığı her bir kitap ayrı kıymetli benim için. Çünkü tanımanın ilk evresi okumak ve anlamaya çalışmaktan geçiyor Nazan hocamın dediği gibi. Dünyada hiçbir kadının sınanmayacağı şekilde ağır bir imtihandan geçmiş ve sabrıyla tüm kadınlara örnek olmuş bir isim Hz. Meryem... Efendimizin (s.a.v) dahi övgüsüne mazhar olan "Cennet kadınlarının en üstünü Hüveylid’in kızı Hatice, Muhammed’in kızı Fatıma, İmran’ın kızı Meryem ve Müzahim’in kızı Âsiye’dir" ve "Allahü teâlâ beni Cennette İmran kızı Meryem ve Müzahim kızı Âsiye ile nikahladı." hadislerinin muhattabı. Onun hayatında özellikle biz bayanlara çıkarılacak nice dersler saklı. Okunması gereken bir kitap vesselam...
"Söylemek ne kadar da zordur oysa. İçtekini derin bir kuyudan su çeker gibi sabırla çıkarmak dışarı ve çıkardığına da razı olmak sonrasında.. " okunası kitaplardan..
Hz.meryem ve Hz.İsa nin hayatını edebi bir dille anlatıyor kitap.Yazarın dili ve anlatımı olayları zevkle okumanızı sağlıyor. Dönemin şartlarını bize anlatan bir kitap.
Sibel Eraslan'ın dili çok naif. Okuru kendisine bağlıyor. Çok tatlı imgeleri var. Kitabı bitirdikten sonra hemen Al-i İmran suresini okudum.
Hz.Meryem'e hayrandım, bir kez daha hayran kaldım. İman, tevekkül ve iffet abidesi.
Eğer Allah'a hakkıyla tevekkül etseydik bize de Hz.Meryem'e inen sofralardan inerdi belki.
Cennetle müjdelenen 4 kadından biri olan Hz.Meryem’in hayatını çok naif bir dille kaleme almış sevgili Sibel Eraslan.
Onca imtihana karşı gösterilen sabrın, verilen nimetlere ve müjdelere karşı tevazunun, iyiye de kötüye de hep aynı merhameti göstermenin en büyük sebebi “yürekten teslimiyet” olsa gerek. Rab’den gelene razı olmak.. Kitap okumayan herkese tavsiyemdir. Yazarın akıcı anlaşılır uslübuna ek olarak yazılanlar da yer yer ayet ve hadisle desteklenmiştir. Sabır ve şükürden uzak hallerimize ışık tutması dileklerimle herkese keyifli okumalar dilerim.
Okuyup bitirdiğinde tadı damağımda kalan kitaplardan.hz.meryem'in hikâyesini büyüleyici bir dille hikayeleştirmiş yazar.hz.zekeriya peygamber'e çok ağladım.çok güzel kitap.
Hz. Meryem'in doğumundan başlayarak Hz. İsa'nın dünyaya gelmesine,büyüyüp yetişmesine kadar her şey romanın bütün incelikleri ile okuyucusuna sunulmuş.
Kuran ve hadislerle delillendirilmesi çok güzel olmuş, hem öğretici hem şiirsel anlatımı sayesinde insan kitabı okurken sıkılmıyor. Bilakis daha da okuyası geliyor.
Şahsen çok etkilendim.
Sibel Eraslan ilk defa okudum ve beğendim.
Naçizane ilgilisine tavsiyemiz olsun..
"Erre-i zikr ile dünyadan edip kat-ı nazar,
Zekeriyya gibi canlar verelim canana ..."(Seyyid Vehbi)
Hz.Meryem, ölüm döşeğindeki dervişe cennetin hanımefendilerini anlatmaya devam etti...

"Sonra yüksekten bir ses işittim meleklere hitap eden: 'Ey melekler, gözlerinizi sakının, Muhammed (sav) Mustafa'nın kızı Fatıma Zehra geçiyor. ' "
Kadınların güçsüzlüğü konusundaki kadim söylentiyi yıkan,yerle bir eden bir örnekti Hz.Meryem...
Su,bulutların içindeki ilk haliyle durmaz kuyunun kalbinde.
Her su,onu içinde saklayan kuyunun tadını alır...
Sibel Eraslan
Sayfa 7 - Timaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siret-i Meryem
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
6051142883
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Meryem hırkasız.
Meryem taraksız.
Ne sırtını sıvazlayan oldu, ne saçını ören, hem yetim hem öksüz...
Ah üzülme yine de. Rızkı Allah'tan gelir her yetim gibi Meryem'in
de. Allah varsa ne gam!
Sibel Eraslan, farklı dini kaynaklardaki bilgileri bir araya getirerek, bir biyografi kitabından ziyade edebi bir metin içinde Meryem'i aradı, anladı ve yazdı.

Kitabı okuyanlar 197 okur

 • Gülhan Demirci
 • Kübra
 • Tuğba Başar
 • Hatice
 • K.ebru
 • esra çetinkaya
 • Æteş Bœcėğï
 • Feyza Özgültekin
 • Öcü Radley
 • Merve

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.7
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%21
25-34 Yaş
%48.4
35-44 Yaş
%6.5
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.1
Erkek
%5.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39 (23)
9
%28.8 (17)
8
%16.9 (10)
7
%8.5 (5)
6
%3.4 (2)
5
%1.7 (1)
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0