Siret-i Meryem

·
Okunma
·
Beğeni
·
3503
Gösterim
Adı:
Siret-i Meryem
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
6051142883
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Meryem hırkasız.
Meryem taraksız.
Ne sırtını sıvazlayan oldu, ne saçını ören, hem yetim hem öksüz...
Ah üzülme yine de. Rızkı Allah'tan gelir her yetim gibi Meryem'in
de. Allah varsa ne gam!
Sibel Eraslan, farklı dini kaynaklardaki bilgileri bir araya getirerek, bir biyografi kitabından ziyade edebi bir metin içinde Meryem'i aradı, anladı ve yazdı.
352 syf.
·14 günde·Beğendi·7/10
Sibel Eraslan' dan okuduğum ilk kitap Siret-i Meryem...

Dünyanın belki de en ağır imtihanı ile sınanan cennet kadını Hz. Meryem.
Kitabın ilk sayfalarında konuyu merak ettiğim halde yavaş ilerleyecek gibi durması düşündürmüştü beni ama o girizgah gerekli imiş.
Oldukça araştırılarak, bir çok dini kaynak gösterilmesi ve en önemlisi anlatılanın ayet-i kerimeler ile ispatı sayesinde verilen emeğe değer bir kitap ortaya çıkmış.
Yazarımızın samimi, naif anlatımı ile;
hem bilgi hem duygu açısıdan diğer kitaplarını da listeme almayı düşünüyorum.
Bir yazar olarak, kalemiyle bu yolda hizmet vermek arzusunda olduğunu hissettirdi bana...
Emeği geçen herkesten Rab'bim razı olsun İnşaAllah.
352 syf.
Bu kitap beni gerçekten etkiledi. Siret-i Meryem yani Meryem'in Yolculuğu... Güçlü bir cennet kadınının hikayesini anlatan duygulu bir roman. Hz.Meryem'in yaşam öyküsünü en ince ayrıntısına kadar sunuyor.Bilmediğim birçok bilgiyi öğrenmek güzeldi. Bu öykünün içinde olmak bazen yürek burkucu, bazen umut vericiydi. Bu mücadele çaresizlik dolu, acı dolu, sabır doluydu.Tek eksisi ise olayların yavaş ilerlemesiydi. Hızlı bir okuma sunmuyor size ama yine de keyifli bir okuma garanti edebiliyor. Dini hikayeleri okumayı sevenlere tavsiye ederim. Öksüz ve yetim büyümüş, iftiralara maruz kalmış bu kadının hikayesi yüreklerinize dokunacak.
 • Çöl / Deniz
  8.7/10 (184 Oy)212 beğeni713 okunma412 alıntı4.632 gösterim
 • Hz. Aişe
  8.8/10 (143 Oy)158 beğeni493 okunma346 alıntı3.663 gösterim
 • Nil'in Melikesi
  8.6/10 (88 Oy)112 beğeni441 okunma194 alıntı2.783 gösterim
 • Cam Irmağı Taş Gemi
  8.5/10 (160 Oy)186 beğeni665 okunma1.097 alıntı5.260 gösterim
 • Yakınlık
  8.6/10 (116 Oy)153 beğeni486 okunma443 alıntı2.954 gösterim
 • Hazreti Hatice
  8.9/10 (221 Oy)261 beğeni818 okunma719 alıntı5.840 gösterim
 • Hz. Aişe
  8.7/10 (121 Oy)138 beğeni671 okunma51 alıntı5.792 gösterim
 • Canfeda
  8.4/10 (68 Oy)98 beğeni311 okunma141 alıntı2.079 gösterim
 • Aşk-ı Sükun
  8.9/10 (233 Oy)270 beğeni848 okunma941 alıntı6.918 gösterim
 • Yol Hali
  8.1/10 (144 Oy)188 beğeni700 okunma577 alıntı5.943 gösterim
352 syf.
·25 günde
Meryem. . .
Kuran'da sûre olarak yer alan tek kadın ismi..
Kur'an-ı Kerim'de 'Allahtan bir KELİME' olarak bahsedilen Hz.isa'nın annesi..
Ömrü boyunca sürgün yaşamış, bir bayanın belkide en zor imtihanı olabilecek babasız çocuğu doğuran kadındı o.
Kadına değer verilmediği, kadının bir meta olarak kullanıldığı o dönemde ilmin sadece erkekler için olmadığını gösteren hem bir alime hem de mükemmel bir anneydi o..
Kitaba gelince...
Sibel Eraslan'ı ilk kez okuyorum ve üslubunu gerçekten beğendim. Kitapta bahsi geçen çoğu olayları da ayetlerle desteklemesi oldukça hoşuma gitti. Yer yer tekrarlar olmasına rağmen bu beni rahatsız etmedi. Ayrıca Hz.Meryem dışında o dönemdeki bir çok kişi hakkında da bilgi veriyor kitap. (Hz.Zekeriyya, Hz.Yahya gibi...)
Peygamber Efendimiz'in de kızı Hz.Fatıma'yı sürekli olarak benzettiği Hz.Meryem'in hikayesini öğrenmek isteyenler bir çay alıp kitabın keyfini çıkarsınlar..
Hayırlı günleriniz olsun, selam ile. . .
352 syf.
Okumaya başladığımdan beri gerçekten etkilenerek hatta bitmesin diye yavaş okuduğum sürükleyici büyüleyici bir yani var bilmediklerimı görmem ve bunu hayatıma gecirmek için neden daha önce öğrenmedim dedirten bir kitap oldu..bilmediğimi gördükçe bir yandan üzülüyor öğrendik ce de bir yandan sevinç doluyor içim ..
352 syf.
·Beğendi·9/10
Okunulacak en güzel zamanda okudum sanırım bu kitabı. Üzerimdeki tesiri halen devam ediyor. Ben bu kitaptan pek çok şey öğrendim dopdolu harika bir kitaptı. Güçlü bir kadını görüyoruz burada hayran olunası aynı zamanda iffetli. Hz. Meryem'in hayatını okuyunca cennetle müjdelenen kadınlardan olmanın kolay olmadığını görüyoruz. Fıtraten kırılgan ve narin olan kadının tek başına pek çok şeyi yapabileceğini de.
352 syf.
·12 günde·8/10
"Cennet kadınlarının en üstünü İmran’ın kızı Meryem, Hüveylid’in kızı Hatice, Muhammed’in kızı Fatıma ve Müzahim’in kızı Âsiye’dir." [İ.Ahmed, Taberani, Hakim]

Hz. Meryem; Kur'an-ı Kerim'de 34 yerde bahsi geçiyor. Onun adına bir sûre(Meryem), Soy isminde ise ayrı bir sûre(Al-i İmran) bulunmaktadır.

Kitabın omurgasını Kuran’da adını verdiği Meryem suresi ve Al-i İmran suresinde geçen Hz. Meryem’le ilgili anlatılan olaylar oluşturuyor. Kitabın beş bölümünün başında Meryem suresinin başındaki mukatta harflerin olması da güzel düşünülmüş. Kuran’da geçen hurma, perde, yanıbaşında akan sular gibi olaylar nakledilerek adeta Meryem’in isminin geçtiği ayetlerin tefsiri yapılmış.Kuran’da yer almayan veya hakkında bilgi verilmeyen bölümler de diğer kaynaklardan derlenen bilgilerle tamamlanmış. Bu kaynaklar da kitabın sonuna eklenmiş.
Kitapta hz. meryem'in yaşadığı zorluk, sıkıntı, sabır, iman, tevekkül, annelik, dik duruş ve gücünün yanı sıra oğlu Hz. İsa, Teyze oğlu Hz. Yahya ve Teyzesinin eşi Hz. Zekeriya'nın da hayatlarına kadar bir çok tarihsel bilgiyi de barındırmakta.
Hz. meryem'in hayatını merak eden herkes mutlaka okumalı.

Demirin ateş altında aldığı darbe, onun imhası değil; tam tersine, dervişane bir razı oluşla nice zorlu imtihanlar sonrasında hantallığından kurtulup şekle girmesi serüvenidir. Demir, ateşin altında dövülerek geçirdiği terbiye sürecinin ardından keskin bir kılıç olarak uyanır güne...
352 syf.
·10/10
Sibel Eraslan' dan okuduğum ilk kitap Siret-i Meryem...Okuyup bitirdiğinde tadı damağımda kalan kitaplardan birisi...


Dünyanın belki de en ağır imtihanı ile sınanan cennet kadını Hz. Meryem. Hz. Meryem'in hayatını kulaktan dolma bilgilerle biliyordum şuana kadar. Şöyle oturup baştan sona hayatını okumamıştım. Bu kitap sayesinde baştan sona okumuş oldum ve birçok bilgi edindim.
Sibel Erarslan 'ın dili çok naif ve duygusal. Cümleleriyle bir kadın naifliğinde yazılmış olduğunu hissediyorsunuz her sayfayı okurken. Sibel Eraslan hocamızın kalemini çok sevdiğimi söylemeliyim öncelikle.

Kitapta sadece Hz. Meryem' in hayatı anlatılmıyor aynı zamanda onun çevresindeki insanlar hakkında da büyük bilgi sahi oluyorsunuz kitabı okuduğunuzda..
Hz Zekeriyya,hz yahya ve hz isaninda hayatindan da cok büyük kesitleri barındiriyor icinde
hz meryemin hayatini ögrenirken ayni zamanda annesi (hanne) nin ve babasinin da ne kadar kutlu insanlar oldugu hakkinda da cok fazla bilgi içeriyor


Bu arada Merzanguş adlı bir karakterimizde var onunla birlikte Hz. Meryem'i farklı bir bakış açısıyla yorunlayacaksınız..

Kesinlikle okumanız gereken bir eser
Okuyacak arkadaşlara şimdiden iyi okumalar diliyorum :)

Meryem hırkasız.
Meryem taraksız.
Ne sırtını sıvazlayan oldu, ne saçını ören, hem yetim hem öksüz...
Ah üzülme yine de. Rızkı Allah'tan gelir her yetim gibi Meryem'in
de. Allah varsa ne gam!
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
En ufak bir yolculukta dahi haritasız yola çıkmazken, ölümden sonra bizleri bekleyen sonsuz yol için hangi haritayı saklıyorsunuz cebinizde?
Çok güzeldin be.
352 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10·
Bastan sona beni sürukleyen ve bir kadının ne kadar dik bir sekilde ayakta duracagini gosteren büyuk bir imtihanla nasıl bu kadar sabır ve sukunetle basa cikılabileceginin en barız gostergesi .sibel eraslanın harika anlatımıyla o zamanın sartları durumu kadınlara verilen degersizligi çok az bi maddiyat karşiliginda dinin nasil bi pacavra gibi kullanildigni egilip büküldügunü gozler önune seriyor. Hz Zekeriyya,hz yahya ve hz isaninda hayatindan cok büyük kesitleri barındiriyor icinde hz meryemin hayatini ögrenirken ayni zamanda annesi (hanne) nin ve babasinin da ne kadar kutlu insanlar oldugu hakkinda da cok fazla bilgi içeriyor.beni benden alip götüren bir eser oldu kesinlikle okunmalı
352 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Sibel Eraslan'ın Cennet kadınlarına dair yazdığı her bir kitap ayrı kıymetli benim için. Çünkü tanımanın ilk evresi okumak ve anlamaya çalışmaktan geçiyor Nazan hocamın dediği gibi. Dünyada hiçbir kadının sınanmayacağı şekilde ağır bir imtihandan geçmiş ve sabrıyla tüm kadınlara örnek olmuş bir isim Hz. Meryem... Efendimizin (s.a.v) dahi övgüsüne mazhar olan "Cennet kadınlarının en üstünü Hüveylid’in kızı Hatice, Muhammed’in kızı Fatıma, İmran’ın kızı Meryem ve Müzahim’in kızı Âsiye’dir" ve "Allahü teâlâ beni Cennette İmran kızı Meryem ve Müzahim kızı Âsiye ile nikahladı." hadislerinin muhattabı. Onun hayatında özellikle biz bayanlara çıkarılacak nice dersler saklı. Okunması gereken bir kitap vesselam...
352 syf.
"Söylemek ne kadar da zordur oysa. İçtekini derin bir kuyudan su çeker gibi sabırla çıkarmak dışarı ve çıkardığına da razı olmak sonrasında.. " okunası kitaplardan..
352 syf.
·10/10
Resimden çekiniriz bizler. Sevgiliyi incitmekten onun hatırasını hapsetmekten korkarız çoğumuz. “Dokunmadan sevmek” derler ya adına, surettense, yazıyla çizmeyi öğretmişler bize. Sevgili’nin resmi çizgi değil; rivayettir bizde, hilye-i şeriftir.
*
Allah varsa ne gam! Trajedi yok. Trajik olan Allahsızlığımız. Kalabalıklar, güçler, tutku, arzu ve mülkler içindeki ıssızlığımız.
*
Göğün altındakiler arasında, Allah’tan daha yakın kim vardır yetime…
*
Ah insanlık, kendisine hediye ve musahhar kılınan hiçbir nimetin şükrünü bilemedi, aceleci ve unutkandır ademoğlu.
*
İhtiyarlık denizi, çocukluk deniziyle bitiştiğinde insanlara uzattığımız her harita, aslında veda mektubumuzdan başkası değildir. En ufak bir yolculukta dahi haritasız yola çıkamazken, ölümden sonra bizleri bekleyen sonsuz yol için hangi haritayı saklıyorsunuz cebinizde.
*
Aşk… Bilinmekliği ister, görünmekliği diler ama canı azdır aşkın. Kırılgan, titrek, elde tutulmayacak bir şeydir sevda. Kuşkanadı gibi, kapı kapanırken esen hava gibi, kabak çekirdeğinin tüyü gibi, seher vaktinde değen güneş ışığı gibi, utangaç ve mahcuptur aşk. Kendisini sevda uğruna iptal etmeyen göz, boşa aşığım deyip durmasın. Sevda perdedir. Körlük sanırsın, oysa görüştür. Görüş açıklığı için, diğer şeylere körlük gerektirir aşkın yolu.
*
Yükü kaldırabilene taşıtırlar.
*
Yolları yollara bağlayan, yeryüzünün alınyazısını yazan, sebepleri sebeplere bitiştiren Rabbimize selam olsun.
*
Nasıl yaşarsak öyle öleceğiz ve yeniden dirilme gününde de nasıl öldüysek öyle kalkacağız ayağa.
*
Her şey ölür ve söner. Allah’tan gayrı her şey… baki olan bir ve tek Allah’tır.
*
Rabbimize duyduğumuz ihtiyaç dışında kimse kimseye muhtaç değildir.
*
Olanda hayır vardır, bize zor ve sıkıcı gelse de, bizi ağırlığıyla yoruyor olsa da olanda hayır vardır. Yine demem odur ki istemenin imtihanına tabi tutulmayalım. Rabbimiz nefsani istemelerden korusun bizi. İstemenin kölesi olanlardan eylemesin.
*
Ey Allahım, bana bahşettiğin ve sevdiğim nimetlerini, senin sevdiğin şeyin sevgisine vesile kıl. Benim isteyip de bana nasip etmediğini, senin sevdiğin şey uğruna terk ettiklerimden eyle.
*
Seçilmenin şartı istifa etmekten geçer. Dünyanın fenalıklarından, kötü ve kirli olan şeylerden istifa ederk tanrı’ya yaklaşmak ve yakınlık kazanmaktır seçilmişlik.
*
Hayat, bir imtihandır; Rabbimiz bizi türlü kederle dener, yoksunluk anında “Yâ vekil” demek en güzeli değil mi?
*
Hazreti Meryem hem nefs-i emarenin hem de şeytanın şerrinden, insi ve cini düşmanlardan gelebilecek her türlü fesattan, tuzak ve komplolardan, Hafiz u Hafız olan Cenab-ı Hakk’ın hısn-ı hasinine müracaat ederek korunmuştur.
*
Sevgili Meryem,
Sevgili Betül,
Sevgili Merziyye,
Sevgili Safiye,
Sevgili Azra,
Sevgili Esra,
Sevgili Merbube,
Sevgili Zehra,
Sevgili Mahcube,
Sevgili masume,
Sevgili Zahide…
Güzel isimlerin en güzeli.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Siret-i Meryem
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
352
Format:
Karton kapak
ISBN:
6051142883
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Meryem hırkasız.
Meryem taraksız.
Ne sırtını sıvazlayan oldu, ne saçını ören, hem yetim hem öksüz...
Ah üzülme yine de. Rızkı Allah'tan gelir her yetim gibi Meryem'in
de. Allah varsa ne gam!
Sibel Eraslan, farklı dini kaynaklardaki bilgileri bir araya getirerek, bir biyografi kitabından ziyade edebi bir metin içinde Meryem'i aradı, anladı ve yazdı.

Kitabı okuyanlar 567 okur

 • Kitapsız Kitaplık
 • Özlem Arslan
 • zll
 • Fatma Beyazkaya
 • Mehmet Kaya
 • Ayşegül Çelebi
 • Kübra Nur Kan
 • Kendi halinde
 • Zuhal Yavuz
 • |Lühud-i Şuheda|

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.7
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%21
25-34 Yaş
%48.4
35-44 Yaş
%6.5
45-54 Yaş
%8.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%94.1
Erkek
%5.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.8 (59)
9
%23.8 (30)
8
%18.3 (23)
7
%6.3 (8)
6
%2.4 (3)
5
%0.8 (1)
4
%1.6 (2)
3
%0
2
%0
1
%0