Kırk Oda

7,7/10  (39 Oy) · 
196 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.778 gösterim
Kırk Oda, Murathan Mungan'ın ilk dönem öykü kitapları içinde en çok sevilen kitabı oldu. 2002'deki on birinci basımını, kapakta ressam Selim Cebeci'nin Kırk Oda için özel olarak yaptığı resimle yayımladık.
"Çocukluğumuzdan beri masalın bir yerinde karşımıza çıkar: Kırkıncı Oda yasağıdır bu. Üstelik anahtar elimize verilmiş, seçim bize bırakılmıştır. Sancılı bir ikilemin ortasında kalakalırız. Sonunda insan aklı ve duyarlığı; bilme ve öğrenme tutkusu; tanıma ve anlama merakı, cezası ne olursa olsun anahtarı seçer.
"Kendi kırk odamın inşasına böyle bir anahtarla başladım.
"Yalnızca yakın çevrenizden, mahallenizden, işyerinizden değil; masallardan, öykülerden, romanlardan, oyunlardan, filmlerden de tanıyorsunuz kahramanlarımı. Kırk odalık bir saraydan geçerek çıkıyorlar günümüz sokaklarına. Kapının öte yanına.
"İşte size uzattığım anahtar..."
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  162
 • ISBN:
  9789753420358
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuba Hız 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

"Büyüklere masallar" yazılmalıydı arka kapağa çünkü çocukluğumuzda hepimizin ezbere bildiği masalların ezberini bozarak yazmış Murathan Mungan. Bazı masalları kolaylıkla okusam da, bi kaçı beni zorladı. Ancak dilini sevdim ve ilerde diğer kitaplarını da okuyabilirim.
Yorumun devamı ve kitabin detayı için; https://kelimelersahneler.blogspot.com.tr/...itap-yorumu.html?m=1
Bakmanızı öneririm.

1903siyahbeyaz 
08 Oca 18:44 · Kitabı okumadı · Beğendi · 7/10 puan

Murathan Mungan'ın dokuz hikayeden oluşan kitabında küçüklüğümüzden itibaren hayranlıkla okuduğumuz masalların aslında sosyal hayatımızı şekillendirdiğine dikkat çeker.
Okunması oldukça keyifli bir kitap...
Tekrar cocukluguma dönerek büyük bir zevkle okudum.
Masal diyarında gezinti yaparken ;karakterlerini masallardan tanıdığımız ters köşe olan kahramanlarıyla Kırk Oda, günümüzle harmanlanmış okunmasını tavsiye edebileceğim bir kitap...Keyifli okumalar..

Gülçehre Aydın 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Masalların aslında mutlu sonla bitmediğini gösteren ve herkesin yalnızca kendi masalını oluşturabilmek adına nelerden vazgeçebileceğini, benliğinden sıyrılabileceğini anlatan öyküleri barındıran kitabı elimden bırakmak işkence gibi geldi.
Şiirsel bir üslup kullanmasıyla öykülerini daha da çekici kılan Murathan Mungan, aslında görmezden gelinen bir çok duygu durumunu işlemiş.
Her cümlenin altını çizmek istedim; her cümleyi okudum, düşündüm ve anlattım.

Basak Basak 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitaba başlamadan evvel Murathan Mungan ön yargısı ile başladım işe. O yüzden kitaplarına uzun zaman başlamadım neymiş ne değilmiş diye bile bakmadım.
Derken Kırk Oda adlı kitabını okumaya koyuldum.Kitapta toplam 9 adet öykü bulunuyor ve ben sizlere çok beğendiğim ve etkilendiğim ikisinden bahsedeceğim.
İlk hikaye Yedi Cücesi Olmayan Bir Pamuk Prenses.
Bu hikayeyi okuduktan sonra kitaba gönül rahatlığıyla devam ettim ve büyük bir keyifle bitirdim. İlk hikayeden de anlayacaksınız dili çok akıcı nasıl okuyup bitirdiğinizi anlayamıyorsunuz. Bu hikayede dil kullanımı dışında beni cezbeden başka bir tarafı ele aldığı bilindik hikayeyi değişik bir bakış açısıyla işlemiş olmasıydı. Okurken acaba neyi nereye nasıl bağlamış diye merak edip durdum ve konunun içinde yer alan felsefik kısmı anlamaya çalıştım. Bunu yapmak çok hoşuma gidiyor çünkü beni düşündüren kitapları her zaman çok sevmişimdir. Yazar önemli olanın bir şeyi isteyip ona ulaşamasan bile yola devam etmen gerektiği ve bu yolda ilerlerken her zaman azimle ve istekle en önemlisi büyük bir inançla başka yollara sapmadan onu yapman gerektiği konusu üzerinde duruyor. Gerçekten de durup düşündüğünüzde bir yere varmaktansa o yolculuğu yaşamanın uğraş vermenin daha önemli olduğunu anlıyorsunuz. Bunu da pamuk prenses üzerinden anlatıyor. Pamuk Prenses karakterinin günümüz öykülerinde kullanabilir olması benim çok hoşuma gitti.
İlk hikayeyi bitirdikten sonra heyecanla diğerlerini de okumaya koyuldum ve etkilendiğim beni şaşırtan bir diğer hikayeye denk geldim o da Aşkın Gözyaşları ya da Rapunzel ile Avare idi.
Hikayenin aslında ne olduğunu hangi konuyu ele aldığını ne anlatmak istediğini son 2 sayfasında anlıyorsunuz. Ben bu iki sayfayı okurken hayal kırıklığı,sevinç,üzüntü,şaşkınlık gibi bir çok duyguyu hissettim. Bu hikayeyi bitirdiğinizde sizi olduğu gibi kabul eden,seven, sorgulamayan beklentisi olmayan insanlarla birlikte olmanız gerektiğinin farkına varıyorsunuz.
Önemli çıkarımlarda bulunabileceğiniz üzerine oturup düşünebileceğiniz güzel bir kitap...

Rıza Yılmaz 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 964 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sadece bir öykü kitabı değil Kırk Oda, günümüzle harmanlanmış masalların şiir tadında anlatımı. Karakterleri ya kendinizden ya da masallardan tanıyacaksınız zaten.

Burcu Yenidoğan 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Çocukluğumuzun masal kahramanları bu kitapta tekrardan yer bulmuş, büyüklere masallar şeklinde. Ancak bu öykülerde masalların bilindik sonları beklenmemeli.
Tüm öykülerini beğendim diyemeyeceğim ancak Murathan Mungan'ın okuduğum ilk kitabı. Dili, aşkı , yalnızlığı anlatımını beğendim, cinsellik içeren bazı bölümler okuru rahatsız etmemek adına sanki biraz yumuşatılabilirdi gibi düşünüyorum.
Yine de diğer kitaplarını merak ettirdi.

Yusuf Var 
23 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birbirinden bağımsız görünen ama birbirine sıkı sıkıya bağlı öyküler. . O kadar ki bambaşka hayatlardan bambaşka selamlar çakılıyor saygı duruşu mahiyetinde. Favori öyküm "Hedda Gabler" oldu. Bir solukta okunası fakat bir ömürle anlanası...

yücelözmen 
 19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 7/10 puan

Masallarda, romanlarda, filmlerde karşımıza çıkan kahramanları Murathan Mungan'ın kapısının anahtar deliğinden izliyoruz. Bu şekilde masallardaki kırkıncı oda yasağını da deliyoruz. Yazarın bu kitabında bazı öyküler bildiğiniz masalların tekrar kurgulanmış ters yüz edilmiş hali, o nedenle kimi zaman bilindik bir olayı okurken sıkılıyorsunuz. Bazı öykülerde yazarın diğer öykü kitaplarından aldığınız lezzeti alamıyorsunuz. Bunu da yazarın ilk öyküleri oluşuna bağlıyorsunuz. Yazarın külliyatını bilmek için okunması gereken bir öykü kitabı...

Dila. 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Büyük bir iştahla elime almıştım ancak son istanbul gibi bu kitapta da sevdiğim Murathan Mungan i bulamadim. Sanırım Mungan edebiyatının erken dönemleri pek bana göre değilmiş...
Öyküler öyle dağılıyor ki çoğu zaman nerden geldim buraya düsüncesiyle birkaç cumle geriye dönmem gerekti...
Çok keyif aldığımı söyleyemem.

Kitaptan 108 Alıntı

Nisa 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hiçbir şey işe yaramıyor.
Susuyoruz.
Suskunluğumuz da bir işe yaramayacak.

Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 159)Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 159)
O.Ö 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Neden kimse, kimseyi sevmiyor, diyorum. Neden insanlar bu kadar sevgisiz diyorum. Niye bu kadar yalnızız, mutsuzuz, katıyız, benciliz, kabayız? Hoşgörüsüz, anlayışsız, lanet insanlar olduk hepimiz! Oysa sevebilsek, birazcık sevebilsek, birazcık sevgi diyorum. Evet bunları da diyorum. Çözemediğimiz bütün sorunları sevgiye yükleyip kurtulamıyorum işin içinden, kurtuluyoruz işin içinden. Bütün dünyayı genişçe bir ana kucağı gibi düşlüyoruz.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan
Emire Nişli 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen çok güçlü ve çok akıllısın.
Güçlü ve akıllı olmak istemiyorum, artık mutlu olmak istiyorum.

Kırk Oda, Murathan Mungan (Metis Yayınları)Kırk Oda, Murathan Mungan (Metis Yayınları)
O.Ö 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda bir şeyler değişsin istiyorum. Sürekli bir şeyler değişsin. Sonra da çok korkuyorum. Her şey değişecek diye korkuyorum.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan
Nisa 
06 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bazı insanlar başkalarından intikamını kendini rezil ederek alır.

Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 27 - Metis)Kırk Oda, Murathan Mungan (Sayfa 27 - Metis)
O.Ö 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peki ben, kendim neyim? Bir türlü olamadığım kendim?

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan
O.Ö 
29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünüyorum. Ben zaten hep düşünüyorum. Bu yüzden hiçbir ilişkim sürmüyor, hiçbir ilişkiyi götüremiyorum, kuramıyorum, sürekli kılamıyorum; düşünüyorum, sürekli düşünüyorum, düşünmekten yaşamaya vakit bulamıyorum.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan
Cansu 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ortaklaşa bir sahteliğin görkemli yanılsaması içinde herkes çok mutluydu. Herkes bir yalnızlığı çoğaltıyordu.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan
Cansu 
07 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şeyi anlıyor, herkesi tanıyor, her sorunu kavrıyor, yani kavraya anlaya yaşlanıyordum. Anlamak yorgunuydum. Bu yüzden kimseye kızamıyordum. Kimseden doya doya nefret edemiyordum. Kimseye ağız dolusu küfredemiyordum, kimseye deliler gibi öfkelenemiyordum.

Kırk Oda, Murathan MunganKırk Oda, Murathan Mungan