Şairin Romanı

9,1/10  (51 Oy) · 
132 okunma  · 
50 beğeni  · 
2.253 gösterim
Adı Yerküre olan bir gezegen. En büyük kara parçası sayılan Anakara'da farklı yerlerden farklı nedenlerle Odragend'e varmak üzere yola çıkan gezginler. Elli yıl sonra yurduna dönen bir bilge şair. Yıllarca evinden hiç çıkmadan yaşadıktan sonra, çıraklarıyla birlikte kendisini yollara vuran bir şiir filozofu. Yalnızca şairleri öldüren bir katilin izini süren atlı polis ve yardımcısı.

Yol boyu içinden geçtikleri yerler, yaşamlar. Surlarında şiir bayrakları dalganan şehirler. Kanatları göğün gizemlerini birbirine bağlayan kuşlar. Sayıların, sözcüklerin, şifrelerin ardında ömür tüketen matematikçiler, dilciler, sözlükçüler, şairler... İnsanların ruhlarını sağaltan rüya terbiyecileri.
Batı'nın modern çağ fantazi romanlarıyla Doğu'nun Binbir Gece Masalları'nın özgün bir bileşimi.
Tabiata, emeğe ve şiire bir övgü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9789753428088
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
MyBooks 
16 Nis 14:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap. Her satırında kendi İç dünyanıza yolculuk yapacağınız, her satırının anlamını içinize kazıyacağınız bir yapıt. Eğer iç dünyanıza yolculuk yapmak istiyorsanız mutlaka okuyun. Yazar ile yanyana kendi yolunuzda ilerliyorsunuz. Sizi sarsacak ben bu kitabın içindeyim diyeceksiniz emin olun.

Erhan 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şiire övgü... Moottah'ın şiir ve hayat dersleri, Bendag'ın Anakara'daki son macerası sizi bambaşka dünyalara sürüklüyor. Bu kitabı anlatmak için söylenecek her söz kifayetsiz kalıyor. Bence herhangi bir yazar, tüm hayatı boyunca bu derece "yoğun" bir kitaptan iki tane yazamaz...
İnsan düşünmeden edemiyor neden böyle bir dünya olmasın? Bir ütopya olarak mı kalmalı? Neden her şehirde ünlü şairlerin en güzel şiirlerinin bulunduğu levhalar asılmıyor? Neden şiir kahvelerinde iliklerimize kadar hissederek şiir okuyamıyoruz? Ve neden hayatı şiir gibi yaşayamıyoruz? İnsan bu kitabı okumadan ölmemeli...

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Murathan Mungan ne zaman okusam içimde bir yer usul usul kanar, gözlerimden akan yaşları tutamam. O naif,ince,lirik tarzı beni sarar. Kitaplarının bitmesi beni daima üzer... Ama şairin romanı için hayatımda okuduğum en güzel kitaptır ve duygu düşünce dünyamda bir tufan yaratır her okuduğumda... Mutlaka okuyun derim.

Şiire, şaire ve insanlığa dair harika bir kitap. İki defa okudum ve her defasında farklı yerlerin altını çizdim. Edebiyat severlerin zevkle okuyacağı dolu dolu bir içeriği var.

Gülçehre Aydın 
 12 Tem 13:16 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bitti, bitmesin istedim! Adaletin terazisi sessiz çalışırdı... Ütopyalar her daim güzeldir ve bu ütopik yaşamda yer almak bana da bir at verin de ben de geleyim, diyebilmek... Bana o kadar çok şeyi bir arada hissettirdi ki "Şairin Romanı" sözcükleri nasıl kalıba sokacağımı, hangi anlamları onlara yükleyip cümle haline getireceģimi bilemedim. Etkileyici. Hem de oldukça.
Hangi karakter olsam bilemedim mesela, hepsinden bir şeyler vardı elbet yaşamımızda, ama sonunda seçtim benliģimi: Zeheyra. Hem kendi için hem intikam için ve hem de adalet için kendini feda eden, ama yine de masumiyetini kaybetmeyen, güvenen ve suyun berraklığında kaybolan Zeheyra.
Okunmalı; şairler, şiirler, cümleler ve sözcükler içinde kaybolunmalı.

Muzeyyen atilla 
02 Eyl 00:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tek kelimeyle.muhtesem bir kitapti bir dakika daha fazla okuyayim dedirten bir kitap son ana kadar sasirtan dikkatinizi vererek okuyacaginiz anlarimi mukemmel bir kitap

Hande Kırkımcı 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 65 günde · Puan vermedi

yine beni şaşırtmadı,muhtesem bir romandı.Başından sonuna kadar bir hayat dersi,karakterlerin iç dünyası ile hesaplaşması ve şiirin merkezde olduğu harika bir roman...buram buram edebiyat ...muthesemsin Murathan Mungan

Özlem İÇER 
19 Nis 10:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence Murathan Mungan'ın başyapıtı. Şiire adanmış naif bir ruhun kurguladığı bambaşka bir dünya. Çoğu zaman bir paragrafı bulan uzun cümleleri insanı büyülüyor.

ünsal oktay 
 23 Eki 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Doğu' ya doğru şiirsel bir yolculuk, murathan mungan farkıyla... okuduğum ikinci kitabı, sırada diğerleri var.

özlem şendeniz 
24 Eyl 12:04 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mungan, bu uzun epik anlatısında okuyucuyu ütopik bir evrene çekiyor. Karakterler, olaylar ve mekanlar öyle incelikli olarak işlenmiş ki hayran kalmamak elde değil. Romanda her şey, hayat gibi, tabiat gibi bir döngüden ibaret. Ve sözcükler, mananın ağırlığının taşıyıcısı olarak yarenlik ediyor okuyana. Aynı zamanda bir yolculuk romanı karşımızda olan. Karakterler hep yoldalar ve aslında bu okuyucuyu hazırlayan bir uyarıdır. Zira bazı sayfalarda, kelimelerde okuyucu kendi içine doğru çıkacağı yolculukladan kaçamayacaktır. Bu yüzden de sadece ebat olarak değil, zaman olarakta uzun soluklu ve okumasi keyifli olduğu kadar yorucu bir eser Şairin Romanı.
Son olarak kitabı bitirdiğimde Mungan'a bize Anakara'da yolumuzu bulmak için sunduğu bu eseri için çokça minnattar kaldığımı ayrıca belirtmem gerekir.
Sevgilerimle

2 /

Kitaptan 94 Alıntı

Ferah 
05 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''..Bazı mahcubiyetler, gecikmiş olduklarından, sahiplerini daha da mahcup ederler...''

Şairin Romanı, Murathan MunganŞairin Romanı, Murathan Mungan
sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çok sorulmuştur: Yerkürenin ilk sahipleri denizler midir, dağlar mıdır? Şairine, şiirine göre değişir tabiatın bilmeceleri..."

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 312)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 312)
Mine 
02 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eski söz ustalarının dediği gibi, 'İnsanın kaderi, karakteridir.'

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 195)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 195)
Ferah 
30 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Uyku yalnızca yola değil, sorunlara, sıkıntılara da mola vermek demektir. Başınıza tatsız bir şey geldiğinde hemen uyuyun çocuklar. Göreceksiniz, uykunuzda sıkıntınız hafiflemiş olur, sorununuz her ne ise üstesinden gelebilecek gücü uykunuz bağışlamıştır bize."

Şairin Romanı, Murathan MunganŞairin Romanı, Murathan Mungan
Mine 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta kimsenin görmek istemediği kadar çok acı vardır. Siz yalnızca seçtiklerinizi fark edersiniz.

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 556)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 556)

Kimi hatıraların gücü bütün bir geçmişe fazladan bir kudret katıyor .Yitip gidenlere içi karıncalanıyor insanın.

Şairin Romanı, Murathan MunganŞairin Romanı, Murathan Mungan