Şairin Romanı

9,1/10  (57 Oy) · 
148 okunma  · 
59 beğeni  · 
2.565 gösterim
Adı Yerküre olan bir gezegen. En büyük kara parçası sayılan Anakara'da farklı yerlerden farklı nedenlerle Odragend'e varmak üzere yola çıkan gezginler. Elli yıl sonra yurduna dönen bir bilge şair. Yıllarca evinden hiç çıkmadan yaşadıktan sonra, çıraklarıyla birlikte kendisini yollara vuran bir şiir filozofu. Yalnızca şairleri öldüren bir katilin izini süren atlı polis ve yardımcısı.

Yol boyu içinden geçtikleri yerler, yaşamlar. Surlarında şiir bayrakları dalganan şehirler. Kanatları göğün gizemlerini birbirine bağlayan kuşlar. Sayıların, sözcüklerin, şifrelerin ardında ömür tüketen matematikçiler, dilciler, sözlükçüler, şairler... İnsanların ruhlarını sağaltan rüya terbiyecileri.
Batı'nın modern çağ fantazi romanlarıyla Doğu'nun Binbir Gece Masalları'nın özgün bir bileşimi.
Tabiata, emeğe ve şiire bir övgü.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9789753428088
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
MyBooks 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harika bir kitap. Her satırında kendi İç dünyanıza yolculuk yapacağınız, her satırının anlamını içinize kazıyacağınız bir yapıt. Eğer iç dünyanıza yolculuk yapmak istiyorsanız mutlaka okuyun. Yazar ile yanyana kendi yolunuzda ilerliyorsunuz. Sizi sarsacak ben bu kitabın içindeyim diyeceksiniz emin olun.

Erhan 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şiire övgü... Moottah'ın şiir ve hayat dersleri, Bendag'ın Anakara'daki son macerası sizi bambaşka dünyalara sürüklüyor. Bu kitabı anlatmak için söylenecek her söz kifayetsiz kalıyor. Bence herhangi bir yazar, tüm hayatı boyunca bu derece "yoğun" bir kitaptan iki tane yazamaz...
İnsan düşünmeden edemiyor neden böyle bir dünya olmasın? Bir ütopya olarak mı kalmalı? Neden her şehirde ünlü şairlerin en güzel şiirlerinin bulunduğu levhalar asılmıyor? Neden şiir kahvelerinde iliklerimize kadar hissederek şiir okuyamıyoruz? Ve neden hayatı şiir gibi yaşayamıyoruz? İnsan bu kitabı okumadan ölmemeli...

Betül Deniz 
11 Oca 01:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öncelikle kitapta şiirsel, yani okurken hayallere dalacağınız ama aynı zamanda biraz uzunca betimlemeler yer almaktaydı. Kitabı yarıladıktan sonra ancak olaylarla karşılabildim. Okurken bu yönü sıkıcı gelmişti fakat kitabı bitirdiğimde muhteşem bir kurgunun içinde olduğumu farkettim. Ve bir şaşırmayla sonlandırdım kitabı. Bu kitapta her şey var: kardeşlik, aşk, bilim, cinayet, şiir, aile, dostluk, sırlar, yalanlar... Eğer betimlemelerden sıkılmam, ben değişik farklı ve sonunda şaşıracağım bir kurgu arıyorum, derseniz bu kitabı mutlaka okumalısınız.

sezen 
24 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Murathan Mungan ne zaman okusam içimde bir yer usul usul kanar, gözlerimden akan yaşları tutamam. O naif,ince,lirik tarzı beni sarar. Kitaplarının bitmesi beni daima üzer... Ama şairin romanı için hayatımda okuduğum en güzel kitaptır ve duygu düşünce dünyamda bir tufan yaratır her okuduğumda... Mutlaka okuyun derim.

Şiire, şaire ve insanlığa dair harika bir kitap. İki defa okudum ve her defasında farklı yerlerin altını çizdim. Edebiyat severlerin zevkle okuyacağı dolu dolu bir içeriği var.

Gülçehre Aydın 
 12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bitti, bitmesin istedim! Adaletin terazisi sessiz çalışırdı... Ütopyalar her daim güzeldir ve bu ütopik yaşamda yer almak bana da bir at verin de ben de geleyim, diyebilmek... Bana o kadar çok şeyi bir arada hissettirdi ki "Şairin Romanı" sözcükleri nasıl kalıba sokacağımı, hangi anlamları onlara yükleyip cümle haline getireceģimi bilemedim. Etkileyici. Hem de oldukça.
Hangi karakter olsam bilemedim mesela, hepsinden bir şeyler vardı elbet yaşamımızda, ama sonunda seçtim benliģimi: Zeheyra. Hem kendi için hem intikam için ve hem de adalet için kendini feda eden, ama yine de masumiyetini kaybetmeyen, güvenen ve suyun berraklığında kaybolan Zeheyra.
Okunmalı; şairler, şiirler, cümleler ve sözcükler içinde kaybolunmalı.

Muzeyyen atilla 
02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tek kelimeyle.muhtesem bir kitapti bir dakika daha fazla okuyayim dedirten bir kitap son ana kadar sasirtan dikkatinizi vererek okuyacaginiz anlarimi mukemmel bir kitap

caner incesu 
10 Şub 21:53 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Murathan mungan'gerçek anlamda keşfetmemi sağlayan kitap oldu. Anakara adlı kurgusal ülkedeki mistik öyküyle bezenmiş sofistike bir hikayeden kendinizi alamayacaksınız. Okuduktan sonra niye bugüne kadar az itibar gördüğünü anlayamadığım bir kült eser. Özellikle ilk 300 sayfalık kısmında şiir, şair velhasıl insana dair ufak tespitler edebi şekilde ele alınmış ki kitabı okudukça bitmemesi için daha ağır bir ritimde okuyacaksınız. Mükemmel bir hazla okuyup, hikayesinin bittiği için buruk kalacaksınız

Hande Kırkımcı 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 65 günde · Puan vermedi

yine beni şaşırtmadı,muhtesem bir romandı.Başından sonuna kadar bir hayat dersi,karakterlerin iç dünyası ile hesaplaşması ve şiirin merkezde olduğu harika bir roman...buram buram edebiyat ...muthesemsin Murathan Mungan

yeter yıldız 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kalın bir Murathan Mungan kitabını 1 ay elimde tutmanın tadını çıkarırken son 100 sayfaya geldiğimde,kitabı bitirmemek için panik yapıp bıraktım çünkü Mungan sizi önce kitabın içine çekiyor sona yaklaşınca kendini açığı vuruyor. Şaşkınlıktan kitabın nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Kitabın içine anlamadan bu kadar girmişken hüzünle son sayfalarını okudum. Dinlenerek, özümseyerek ve yıllar sonra tekrar ele alınacak bir kitap.

2 /

Kitaptan 122 Alıntı

sezen 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Çok sorulmuştur: Yerkürenin ilk sahipleri denizler midir, dağlar mıdır? Şairine, şiirine göre değişir tabiatın bilmeceleri..."

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 312)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 312)

Hayatta aynı şeyleri kaybetmiş insanların konuşmaya gerek duyurmayan ortak sızısıyla birbirlerine dolgun gözlerle baktılar bir süre.

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 64)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 64)

İnsanoğlunun yaşamda en geç keşfettiği şey şimdiki zamandı.İnsan içinde yaşadığı anı derinleştirmeyi zamanla,yani zamanı azaldıkça öğreniyordu.

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 9 - Metis Yayınları)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 9 - Metis Yayınları)
Mine 
02 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eski söz ustalarının dediği gibi, 'İnsanın kaderi, karakteridir.'

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 195)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 195)

Bazen bir şeyi görmek için harcadığımız dikkat , o şeyi sahiden görmemizi engeller.

Şairin Romanı, Murathan MunganŞairin Romanı, Murathan Mungan

"Uyku yalnızca yola değil, sorunlara, sıkıntılara da mola vermek demektir. Başınıza tatsız bir şey geldiğinde hemen uyuyun çocuklar. Göreceksiniz, uykunuzda sıkıntınız hafiflemiş olur, sorununuz her ne ise üstesinden gelebilecek gücü uykunuz bağışlamıştır bize."

Şairin Romanı, Murathan MunganŞairin Romanı, Murathan Mungan
Mine 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta kimsenin görmek istemediği kadar çok acı vardır. Siz yalnızca seçtiklerinizi fark edersiniz.

Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 556)Şairin Romanı, Murathan Mungan (Sayfa 556)