7,4/10  (22 Oy) · 
73 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.047 gösterim
"Yaz", yapıtları arasında organik bağlantı ve bütünsellik ilkesine büyük önem veren Albert Camus'nün (1913-1960) "Tersi ve Yüzü", "Sürgün ve Krallık" ve "Düğün" adlı kitaplarıyla birlikte birbiriyle ilişkili ya da bağımsız bir metinler çevrimi oluşturur. Doğaya, dağa, denize ve güneşe derinlemesine bir sevgi duymuş, kendisine bir sığınak, düşüncelerine bir yanıt aramış ve Akdeniz ışığında bütün yaşam felsefesinin imgesini bulmuş olan Albert Camus, "Yaz"da Cezayir'in sıcak ve aydınlık doğasından Antik Yunan'ın ölçülü ve ışıklı düşüncesine uzanır. Böylece, Avrupa'nın kapıldığı yıkıcı tutkuyu yalın olduğu kadar hayranlık uyandıran bir mantıkla yargılar ve ortaya çıkan Akdeniz bilinci "Albert Camus"nün mutluluk etikasını yaratır...
Nurhan Işkın 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Eser sekiz kısa deneme yazısından oluşuyor.Kitapta ki ilk deneme 1939 son deneme ise 1954 yılında yazılmış...

Albert Camus bu eserini doğdu, çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği yer olan Cezayir'i esas alarak; sert doğası ve çekici yakıcılığını diğer kentlerle kıyaslamaya başlayarak yazmış...
Doğasına, denizine, dağlarına duyduğu bu şiirsel sevgiyi tüm yaşamına yansıtarak kendi felsefesini oluşturmuş...
Eser de Yunan Mitolojisi ve Avrupayı sade bir dille yargılıyor.
Denemelerde yer alan şehirleri duygusal ölçü de sevmiş ve eleştirmiştir. Paris onun gözünde yürek için bir çöl iken, Viyana'da sessiz bir genç kızdır. Cezayir ise dostluk gülüşünün dünyaya yayıldığı, başkaldırının, aşkın parçalandığı ve denize karşı yakılan ateşin keyfini bilenlerin gidebilecekleri yerdir...

Yazar eserinde kendi kişiliğinden ve duygularından da bahsediyor...

Açıkçası bu eserin bir bütün olarak roman olmasını isterdim. Bir deneme yazılmış aradan 3-4 yıl geçmiş ve tekrar yazılmış bu da biraz kopukluğa sebep oluyor. Bu konu kitabın arka kapak yazısında da belirtilmiştir.

Yaz adı altında topladığı metinler, her zaman olduğu gibi, yazarın başka metinleriyle bağlantılıdır; bu nedenle bu denemeleri, Camus'nün Düğün ve Bir Alman Dosta Mektuplar, Tersi ve Yüzü, Sürgün ve Krallık adlı kitaplarıyla bir bütün içinde düşünmek gerekir. (Arka kapak yazısından)

"Deniz laciverttir, yol donmuş kan rengi, plaj sarı. Yeşil güneşle, herşey ortadan silinir, bir saat sonra kumullardan ay akar. O zaman bir yıldız yağmuru altında taşkın geceler başlar. Ama bu anlattıklarım paylaşılamaz, bunu yaşamış olmak gerekir..."

Bu güzel satırların yer aldığı Albert Camus'a ait , yazarın deneme yazılarının yer aldığı 75 sayfalık Yaz isimli kitabını ,hatırlıyorum da büyük bir keyifle,gün içinde dalgaların sesini dinlerken, çocukların neşeli kahkahalarını duyarken, bir deniz manzaralı kahvede demli bir çay içerken , bazen de yemek siparişi beklerken okumuştum:)

Yazar önce , Cezayir ( doğup, büyüdüğü ve üniversite okuduğu yer), Oran şehrini oradaki turistlik yerleri, anıtları , tarihi yerleri anlattı, oyunlarından, insanlarından bahsetti. Sonra kalk Paris'e gidelim dedi , yazarlık zamanlarını anlattı. Yazarları eleştirdi. Kendisine de 'uyumsuz yazar' dedi. Daha sonra ise, bindirdi bir gemiye, gemi günlükleri dediği bölümde, okyanus okyanus gezdirdi. Sonsuz mavilerlerle, insanın gizemlerini, tutkularını ve özlemlerini birleştirdi.

İpek güven 
03 Haz 23:01 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Eğer ki benim gibi Albert Camus'un kült olmuş kitaplarını önceden okumuş ve bu kitabını okumaya karar verdiyseniz diğer kitaplarına göre daha az etkili olduğunu anlayacaksınız. Ancak tabi ki Albert Camus'un etkleyici sözlerine bu kitabında da ulaşmak mümkündür.

Aslı Murat 
07 Eyl 08:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Albert camus' un Yaz adlı bu kitabı deneme yazılarından oluşan kısa bir eser...Camus doğup büyüdüğü yerleri Cezayir' i anlatıyor....her zamanki karamsarligiyla...Yazarın diğer kitapları gibi etkili olmadığını ya da en azından beni etkilemediğini söylemeliyim....ancak yazarın etkileyici ve derin sözleriyle bu kitaptada buluşuyoruz....Yine de Camusla tanışma kitabınız bu kitap olmasın....

M 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hakikat’in ne tarafındayız? Hiç bir şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde nasıl bilebiliriz bunu? Zekâ, mantık ve bilim… Bunlar Hakikat ile aramıza bir duvar örmüş olabilir mi? Neden insan her hangi bir hayvan gibi, yeryüzünü bir eğlence merkezi, kendisini de bir turist olarak kabul edip yaşayamıyor? Bilerek, isteyerek bu yaşamı seçen insanları bir zaman sonra “bir şeyleri aşmak, bir şeylerin ötesine geçmek” çabasında görüyoruz.

Camus’nun olmazsa olmazlarından bir kitap değil kesinlikle. Ona göre okumanızı tavsiye ederim. Cezayir’den ve Oran’dan bahsediyor. Oraları anlatıyor yine yer yer karamsarlığa düştüğü ‘’yazımızı kışa çevirdiği’’ oluyor tabii ki. Camus bu ne diyebiliriz ki! ^^

Kitaptan 80 Alıntı

NigRa 
04 Ağu 10:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çünkü sevilmemek yalnızca şanssızlıktır: Hiç sevmemek mutsuzluktur.

Yaz, Albert CamusYaz, Albert Camus
Nurhan Işkın 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ve insanlar buralarda yaşamayı unutmuş.

Yaz, Albert Camus (Sayfa 35)Yaz, Albert Camus (Sayfa 35)
Nurhan Işkın 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ay doğdu. Önce suların yüzeyini hafiften aydınlatıyor, daha da yükseliyor, esnek suyun üstüne yazı yazıyor.

Yaz, Albert Camus (Sayfa 83)Yaz, Albert Camus (Sayfa 83)

En önemlisi umutsuzluğa düşmemek. Dünyanın sonu geldi diye haykıranlara fazla kulak asmayalım. Uygarlıklar o kadar kolay ölmez.
Çok doğru trajik bir çağda yaşıyoruz, ama umutsuzluk daha kötü...

Yaz, Albert Camus (Sayfa 40)Yaz, Albert Camus (Sayfa 40)
Nurhan Işkın 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şiirden kaçıp taşların dinginliğini bulmak için, başka çöller, başka ruhsuz ve desteksiz yerler gerekir.

Yaz, Albert Camus (Sayfa 17)Yaz, Albert Camus (Sayfa 17)
Nurhan Işkın 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kılıç sonunda her zaman ruha yenik düşer.

Yaz, Albert Camus (Sayfa 39)Yaz, Albert Camus (Sayfa 39)

Birini dışlayarak, bir başkasına yararlı olmak isteyen kişinin hiç kimseye, hatta kendine bile bir yararı dokunmaz, sonuçta adaletsizliğe iki kez destek vermiş olur!

Yaz, Albert Camus (Sayfa 72)Yaz, Albert Camus (Sayfa 72)