Adı:
Yaz
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726446
Orijinal adı:
L'ete
Çeviri:
Tahsin Yucel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Yaz", yapıtları arasında organik bağlantı ve bütünsellik ilkesine büyük önem veren Albert Camus'nün (1913-1960) "Tersi ve Yüzü", "Sürgün ve Krallık" ve "Düğün" adlı kitaplarıyla birlikte birbiriyle ilişkili ya da bağımsız bir metinler çevrimi oluşturur. Doğaya, dağa, denize ve güneşe derinlemesine bir sevgi duymuş, kendisine bir sığınak, düşüncelerine bir yanıt aramış ve Akdeniz ışığında bütün yaşam felsefesinin imgesini bulmuş olan Albert Camus, "Yaz"da Cezayir'in sıcak ve aydınlık doğasından Antik Yunan'ın ölçülü ve ışıklı düşüncesine uzanır. Böylece, Avrupa'nın kapıldığı yıkıcı tutkuyu yalın olduğu kadar hayranlık uyandıran bir mantıkla yargılar ve ortaya çıkan Akdeniz bilinci "Albert Camus"nün mutluluk etikasını yaratır...
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Eser sekiz kısa deneme yazısından oluşuyor.Kitapta ki ilk deneme 1939 son deneme ise 1954 yılında yazılmış...

Albert Camus bu eserini doğdu, çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği yer olan Cezayir'i esas alarak; sert doğası ve çekici yakıcılığını diğer kentlerle kıyaslamaya başlayarak yazmış...
Doğasına, denizine, dağlarına duyduğu bu şiirsel sevgiyi tüm yaşamına yansıtarak kendi felsefesini oluşturmuş...
Eser de Yunan Mitolojisi ve Avrupayı sade bir dille yargılıyor.
Denemelerde yer alan şehirleri duygusal ölçü de sevmiş ve eleştirmiştir. Paris onun gözünde yürek için bir çöl iken, Viyana'da sessiz bir genç kızdır. Cezayir ise dostluk gülüşünün dünyaya yayıldığı, başkaldırının, aşkın parçalandığı ve denize karşı yakılan ateşin keyfini bilenlerin gidebilecekleri yerdir...

Yazar eserinde kendi kişiliğinden ve duygularından da bahsediyor...

Açıkçası bu eserin bir bütün olarak roman olmasını isterdim. Bir deneme yazılmış aradan 3-4 yıl geçmiş ve tekrar yazılmış bu da biraz kopukluğa sebep oluyor. Bu konu kitabın arka kapak yazısında da belirtilmiştir.

Yaz adı altında topladığı metinler, her zaman olduğu gibi, yazarın başka metinleriyle bağlantılıdır; bu nedenle bu denemeleri, Camus'nün Düğün ve Bir Alman Dosta Mektuplar, Tersi ve Yüzü, Sürgün ve Krallık adlı kitaplarıyla bir bütün içinde düşünmek gerekir. (Arka kapak yazısından)
96 syf.
·7 günde·Beğendi·7/10
Albert Camus'un düşüncelerine cevap aradığı,bu yolda Avrupa'dan Antik Yunan'a uzanan bir yolculuğun eseridir.
Eser sekiz kısa deneme yazısından oluşuyor.
Camus'un olmazsa olmazlarından bir kitap degil kesinlikle.Ona göre okumanızı tavsiye ederim.
96 syf.
"Deniz laciverttir, yol donmuş kan rengi, plaj sarı. Yeşil güneşle, herşey ortadan silinir, bir saat sonra kumullardan ay akar. O zaman bir yıldız yağmuru altında taşkın geceler başlar. Ama bu anlattıklarım paylaşılamaz, bunu yaşamış olmak gerekir..."

Bu güzel satırların yer aldığı Albert Camus'a ait , yazarın deneme yazılarının yer aldığı 75 sayfalık Yaz isimli kitabını ,hatırlıyorum da büyük bir keyifle,gün içinde dalgaların sesini dinlerken, çocukların neşeli kahkahalarını duyarken, bir deniz manzaralı kahvede demli bir çay içerken , bazen de yemek siparişi beklerken okumuştum:)

Yazar önce , Cezayir ( doğup, büyüdüğü ve üniversite okuduğu yer), Oran şehrini oradaki turistlik yerleri, anıtları , tarihi yerleri anlattı, oyunlarından, insanlarından bahsetti. Sonra kalk Paris'e gidelim dedi , yazarlık zamanlarını anlattı. Yazarları eleştirdi. Kendisine de 'uyumsuz yazar' dedi. Daha sonra ise, bindirdi bir gemiye, gemi günlükleri dediği bölümde, okyanus okyanus gezdirdi. Sonsuz mavilerlerle, insanın gizemlerini, tutkularını ve özlemlerini birleştirdi.
88 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı.
Yazar doğduğu topraklar olan Cezayir i ,oranın hem sert çöl olan yanını,hem sıcak akdeniz havasından bahsetmiş.Tabi Paris ten,Avrupa dan,Viyana dan da bahsetmiş,ta Antik Yunan dönemine kadar biraz eleştiri ,biraz övgü karışımı deneme türüyle anlatmış.Sekiz denemeden oluşmuş,tam da umduğum tadı bulamamanın verdiği hüsranla "yabancı "romanında başarısını ve övgüyü hakedişini arayacağım.
96 syf.
·3 günde·7/10
Sekiz denemeden oluşan bir Camus eseri. Ben hep Camus okurken şöyle başlarım:" şimdi ne demek istemiştir, acaba şöyle mi anlamaliyim, burdan bu mu çıkar " vb iç çekişmelerimle esere başlar kocaman yalnızlığım ile son veririm sayfalara. Yaşadığı şehri; yermiş, övmüs, sevmiş, yerin dibine sokmuş. Yine yalniz bir eser ortaya koymuş. Eğer Albert Camus okuyacak iseniz bu eseri son sıralara koymalisiniz. Bilmeyen bir okuyucu fazlaca önyargı sahibi olabilir .
96 syf.
·Beğendi·7/10
#yaz #albertcamus #canyayınları
#konu Deneme şeklinde yazılmış olan kitap, yazarın Cezayirle ilgili düşüncelerini, hissiyatını ve kitabın son sayfalarında yazarın gemiyle dolaştığı dönemde ki betimlemelerini konu alıyor.
Sayfa sayısı:89

#kitapyorumum Kitap beni ilk sayfalarında çok yordu. Düşünce yazısı olması sebebiyle zaten belli bir ağırlığı vardı fakat 89 sayfalık bir kitap değil de binlerce sayfalık bir kitabı noktalamışım gibi hissettirdi. Başlarda yazar Akdenizde bulunan Cezayir ve Oran’a sizi atıyor, oralarda sürükletiyor. Bu sürüklemede asla bilmediğiniz şeyleri öğreniyorsunuz ve dolu bir kafayla sonlandırıyorsunuz. Sonraları daha çok genel konularla ilgili düşüncelerini anlatan Gizlem bölümünden sonrasını çok sevdim. Nitekim en sevdiğim bölüm Gizlemdi. Kitabın her bölümü Albert Camus’u daha iyi tanımanızı sağlıyor ve farklı yıllarda farklı bölümleri var. Yani yazarın değişen yazımını hissedip bundan çok zevk aldım. Kitabın son kısmı yazarın denizcilik anında yaşadıklarıyla ilgili kısa paragrafları içeriyor. Felsefi kelimeler barındıran kitap bazı filozoflara da değinip güzel alıntılarla kitabı renklendiriyor. Yani düşünce yazılarını pek sevmiyorsanız kitabı öneremem zira olay yok. Son olarak Albert Camusa karşı aşırı hayranlık beslemeyen biri olarak kitabın başlarında yorulup sonlarında yazarı kendi benliğime işleyerek sayfalardan yeni bir soluk aldım. Puan kırdığım nokta yazarın sürekli aynı konuları işlemesi ve makale tarzında ki ilk sayfalardı.
96 syf.
·2 günde·6/10
Eğer ki benim gibi Albert Camus'un kült olmuş kitaplarını önceden okumuş ve bu kitabını okumaya karar verdiyseniz diğer kitaplarına göre daha az etkili olduğunu anlayacaksınız. Ancak tabi ki Albert Camus'un etkleyici sözlerine bu kitabında da ulaşmak mümkündür.
96 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Albert camus' un Yaz adlı bu kitabı deneme yazılarından oluşan kısa bir eser...Camus doğup büyüdüğü yerleri Cezayir' i anlatıyor....her zamanki karamsarligiyla...Yazarın diğer kitapları gibi etkili olmadığını ya da en azından beni etkilemediğini söylemeliyim....ancak yazarın etkileyici ve derin sözleriyle bu kitaptada buluşuyoruz....Yine de Camusla tanışma kitabınız bu kitap olmasın....
96 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Camus'un bütün eserlerinden izler taşıyan ve bölümlerin yazılma tarihleri ele alındığında tüm yazarlık yaşamını kapsayan bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Eski bir denizci olarak kitabın son kısmındaki deniz içerikli kısım beni oldukça etkiledi. Gemilerde çalışan insalar yüzünden denizi bıraktım ama bu birkaç sayfa denizin engin ve korkutucu güzelliğini tekrardan duyumsamamı sağladı. Bunca sene ve hayatımı tamamen farklı bir yola soktuktan sonra denizde olmayı özlemek garip bir duyguydu benim için.

"Öyle uçsuz bucaksız uzamlar üstünde gidiyoruz ki, hiç sonuna varamayacakmışız gibi geliyor bize. Işığın ve karanlığın akışına göre, güneş ve ay birbiri ardından çıkıp iniyor. Denizde günler, mutluluk gibi hep birbirine benzeyen..."
96 syf.
·Beğendi·10/10
Hakikat’in ne tarafındayız? Hiç bir şüpheye yer bırakmayacak bir şekilde nasıl bilebiliriz bunu? Zekâ, mantık ve bilim… Bunlar Hakikat ile aramıza bir duvar örmüş olabilir mi? Neden insan her hangi bir hayvan gibi, yeryüzünü bir eğlence merkezi, kendisini de bir turist olarak kabul edip yaşayamıyor? Bilerek, isteyerek bu yaşamı seçen insanları bir zaman sonra “bir şeyleri aşmak, bir şeylerin ötesine geçmek” çabasında görüyoruz.
96 syf.
·10/10
Camus'nün kendini ifade eden en iyi cümleleridir.

"Ben, tersine, olanaklı olduğu ölçüde nesnel bir yazar olmak istedim. Nesnel diye, konularını hiçbir zaman kendini nesne olarak almadan araştıran yazan diyorum. Ama günümüzde yazarı konusuyla karıştırmak bir tutku olmuş, tutkulular, yazarın bu görece özgürlüğünü benimseyemiyor. Böylece uyumsuzun peygamberi oluyorsunuz. Oysa ben çağımın sokaklarında bulduğum düşün üzerinde uslamlamaya girişmekten başka ne yaptım?"
Albert Camus Yaz Ahmet Ali Uzun
...insanlar birbirlerinin gırtlağına sarılmaktaydı;
ağzımız kirliydi.

Önceleri bilmeden suçsuzduk,
Şimdide istemeden suçlu...
Albert Camus
Sayfa 71 - Can
Birbirlerini seviyorlardı ama bağışlayamıyorlardı.
0 gün, dünyayı nasılsa öyle tanıdım.
İyiliği aynı zamanda acı verici...
Albert Camus
Sayfa 85 - Can
Hiçbir şeyin usu çekmediği, çirkinliğin bile adsız olduğu, geçmişin hiçe indirgendiği bir kent sizi nasıl içlendirebilir?
Oysa, kimi saatlerde, bu donuk ve kurumuş dünyaya sırtımızı dönme düşüncesi ne baştan çıkarıcıdır!

Bu çağ bizim çağımız ve birbirimizden nefret ederek yaşayamayız.
Albert Camus
Sayfa 59 - Can
...uzun süre dindirilmedi mi
'varlığı kurutan' iki susuzluğu gideriyordum,

sevme ve hayran olma susuzluğunu.
Albert Camus
Sayfa 75 - Can

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yaz
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750726446
Orijinal adı:
L'ete
Çeviri:
Tahsin Yucel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
"Yaz", yapıtları arasında organik bağlantı ve bütünsellik ilkesine büyük önem veren Albert Camus'nün (1913-1960) "Tersi ve Yüzü", "Sürgün ve Krallık" ve "Düğün" adlı kitaplarıyla birlikte birbiriyle ilişkili ya da bağımsız bir metinler çevrimi oluşturur. Doğaya, dağa, denize ve güneşe derinlemesine bir sevgi duymuş, kendisine bir sığınak, düşüncelerine bir yanıt aramış ve Akdeniz ışığında bütün yaşam felsefesinin imgesini bulmuş olan Albert Camus, "Yaz"da Cezayir'in sıcak ve aydınlık doğasından Antik Yunan'ın ölçülü ve ışıklı düşüncesine uzanır. Böylece, Avrupa'nın kapıldığı yıkıcı tutkuyu yalın olduğu kadar hayranlık uyandıran bir mantıkla yargılar ve ortaya çıkan Akdeniz bilinci "Albert Camus"nün mutluluk etikasını yaratır...

Kitabı okuyanlar 532 okur

  • Sinan Çelik
  • Arem kastarli
  • Gumball
  • Arzu
  • Alican Altındağ
  • Melike Ekiz
  • Burçin Yılmaz
  • Vural
  • Gürcühan Fidan
  • Erdem AYDIN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%4.6
18-24 Yaş
%20
25-34 Yaş
%38.5
35-44 Yaş
%21.5
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%3.1
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.3
Erkek
%51.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.5 (44)
9
%13.3 (22)
8
%24.1 (40)
7
%18.7 (31)
6
%6.6 (11)
5
%3 (5)
4
%3 (5)
3
%3.6 (6)
2
%0.6 (1)
1
%0.6 (1)