Mutlu Ölüm

8,0/10  (80 Oy) · 
243 okunma  · 
70 beğeni  · 
2.608 gösterim
"Mutlu Ölüm", 1930ların sonuna doğru yazılan, ama ancak 1971 yılında yayımlanan bir roman. Albert Camus (1913-1960) için daha sevimli görünen "Yabancı", daha önce yazdığı "Mutlu Ölüm"ün yayımlanmasını erteletmiş olabilir. Çünkü roman sanatı, 40lı, 50li yıllarda daha çok romanın yapısal özelliklerine ağırlık veriyordu. Bir sanat yapıtının yaratıldığı dönemde kusur sayılabilecek kimi özellikleri, daha sonra erdeme dönüşebiliyor. Albert Camusnün ölümünden on bir yıl sonra günışığına çıkan bu romanını günümüzde öne çıkaran en önemli özellik, onun "romansı" oluşudur. "Mutlu Ölüm", yaratıcısı Albert Camusye otuz yıl sonra başkaldırmış ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu roman, hem çağdaş bir yapıt, hem yazar-yapıt-okur ilişkisinin göz kamaştırıcı bir tanığıdır.
 
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789755103709
 • Orijinal Adı:
  La Mort Heureuse
 • Çeviri:
  Ramis Dara
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Mersault, annesini kaybettikten sonra da yaşadığı yoksul mahallede kalmaya devam eder. Annesi sağ iken doldurdukları evi artık oda oda kiraya verir...

Kız arkadaşı Marthe onu zengin ve sakat olan Zagreus ile tanıştırır. Bu zengin ve bilge adam Mersault'a hayata bakışını ders niteliğinde anlatmaya başlar. Mersault karmaşık duygularını bu dönemde keşfetmeye başlar. Kıskançlık en yoğun yaşadığı duygu olmakla beraber, Mersault nasıl zengin ve mutlu olunabileceği üzerinde de sık sık düşünüyordu...

Mersault ise kendi ve Zagreus'un hayatının kesiştikten sonra yaşamını duygularını ve iç dünyasını sorgulamaya başlar...

Hiç yapmayacığını düşündüğü bir olayı gerçekleştirdikten sonra Mersault çok sevdiği ülkesinden ayrılıp, Avrupa'nın bir kaç ülkesine yolculuğa çıkar...

Geri döndüğünde, yaşadığı yoğun duyguları devam etse de hayatında olan insanları ve kendi yaşamına artık farklı bir pencereden bakmaya başladığını keşfediyor...

Mutluluğun; sabır ve zaman işi olduğunu, paranın ise bu döngünün parçası olduğunu anlamak için Mersault nasıl bir yol izleyecekti...



Betimlemelerin gözünüzde canlandıracak kadar iyi yazılmış olmasına rağmen ara ara okurken sıkıldım....

شيماء 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

kitabı rafta görünce, "mutlu ölüm" çok anlamlı geldi bana. kitabı açmadan incelemeden (özgürlüğümü kısmadan) kendimce anlamlar yükledim.
"mutlu yaşam sonu mutlu ölüm mü, bu hayatta mutlu olamayıp mutlu bir ölüm yaşanabilir mi, mutlu ölüm var mıdır, ölüm bi nevi nimet mutlu olması apayrı bir nimet olmaz mı" gibii bir sürü sorularla incelemeye başladım ve okumaya karar verdim.
daha önce albert camus okumamıştım, dilini sevdim. birçok yerde söyleştik, düşünmeye ve sorgulatmaya açık birçok yargısı var ki bu bence çok kaliteli bir üslûp. olay örgülerine kattığı yorumlar; çok zengin, çok etkilenilesi.


yazarla konuştuğum ufak bir sahne:
"trajiği mutluluğa yeğlemeyin" diyordu kitaptaki kahraman, ekledim hemen ben de: trajedi hayatımızın büyük bir parçası ve böyle olmasıyla da büyük mutluluk veriyor bana, buna ne derdiniz sayın patrice? :) ah karşısındaki kişi bunu sormadı ben olaydım oradaa :) sayfalar sonra sesimi geç de olsa duymuş gibi keskin virajla "mutluluğun gözyaşlarına çok yakın olduğunu hissetti" yi eklemesi tevafuğu.

velhasıl sevdim, derin derin dalınası, epey bi muhasebe yapılası kitabı.

Mutlu Ölüm benzeri kitaplar

Howl 
15 Oca 21:24 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Bu kitabı ''İyi örülmemiş, ama aynı zamanda dikkat çekecek biçimde yazılmış,'' diye değerlendirir Roger Quilliot. Okumuş olduğum bu eser için en uygun değerlendirme bu. Yazarın ölümünden on yıl sonra yayınlanan bu eser çoğunlukla Yabancı romanının öncülü olarak ele alınmış bazı mercilerde. Benim de okuduğum kadarı ile Yabancı romanı bu yapıtın damıtılmasından ortaya çıkıyor.

Nasıl mutlu ölünür? Yani bizzat ölümün bile mutlu olacağı ölçüde mutlu nasıl yaşanır? sorularının peşine düşüyor Camus Mutlu Ölüm eserinde.

Dünyanın karşısındaki ev kısmında uyum kavramı ele alınıyor. Tüm o nasıl mutlu yaşanır sorularının cevabı olarak verildiğini düşündüğü kavram. Bana Amak-ı Hayal'de (hayalin dibi) Hz. Muhammed'in ''Saadet, hayatı olduğu gibi kabul etmektir.'' sözünü anımsattı. Uyum sağlamak için hayatı olduğu gibi kabul etmek gerekir sonuçta. Ve bu noktadan sonra Camus'un anlatmayı çok sevdiği o tekdüzelik manasını kaybediyor.

Camus bu kitabı kendi yayınlamamış. Ben şahsen bunun yerine yine Yabancıyı okumak isterdim. Ama bu kitapta konu edilen şeyleri de okumaktan mahrum kalmak istemezdim.

MNeslihan 
10 Oca 02:31 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Biraz aceleyle okudum ve dolayısıyla çok sindiremedim kitabı. Akıcı bir dili var. Roman olmasına rağmen olayın içinde boğmuyor. Hafif bir felsefe kitabı diyebilirim tabiri caizse. "Mutlaka okunmalı" diyemem ama güzel bir kitap.

H. Egemen Akyüz 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Camus, baş karakteri Mersault'un mutlu yaşama, mutlu olma ve mutlu ölüm çabasını konu almış. Kitapta yer alan repliklerle anlaşıldığı üzere,Yabancı romanının spoileri denebilecek bir kitap.

ahmet kaplan 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yine tam albert camus tarzı bir kitap.insanın yaşama olan kayıtsızlığı ve melankolik hali bu kadar iyi anlatılabilir.okurken diğer kitaplarının da tadını hatırlatıyor

cosmos 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ağdalı bir dille yazılmış kitap. Okumak biraz dikkat istiyor.Albert Camus'un ilk kitaplarından biri.

arifsahin 
9 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Albert Camus'nun roman tarzı olsun, deneme tarzı olsun; tüm eserleri olağanüstü derecede etkileyici ve insan onun yazım tarzına alıştıkça daha da keyif alıyor... Bu kitaba geçersek, Camus kitabı 1938'de tamamlamış ama 'Yabancı' kitabının öne çıkması için bu eseri saklamış. Bu eser de 1970'de Jean Sarocchi tarafından yayıma hazırlanmış. 'Yabancı' gibi yine iki bölümden oluşuyor, Mersault'un başından geçen altı ana öykü olduğunu söyleyebiliriz. Muhteşem betimlemeleri yanında, çok da sıkmadan, olayların akışına bağlı olarak mesajlarını veriyor yazar, bize de ayakta alkışlamak kalıyor...

K.. 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Albert Camus bu kitabında "nasıl mutlu ölünür?" sorusuna cevap aramış. Tek düzelikten sıkılan ve bundan kurtulmak için çareler arayan Mersault'un kafa karıştıran düşünceleri ile bas başa kalıyorsunuz. Mersault bir çırpıda kazanılan para ile para kazanmak için harcanacak olan zamanın satın alınabileceğini ileri sürüyor. Sanılanın aksine mutlu ölmek için sizi seven ve öldükten sonra sizi saygı ile anacak olan insanların olması gerekmediğini savunuyor. Mersault'a göre Insan eğer yaşamını elinde tutabildi ise mutlu ölür. Ve ölüm korkusu yaşamaz.

BARAN 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Albert Camus'un genelde eserlerini severek okurum. ‘’Mutlu ölüm’’ romanı, konusu itibariyle çok sıkıcı geldi. Eseri fazla iyi bulmadım. Okurken çok sıkıldım tercihi okuyucuya bırakıyorum .

2 /

Kitaptan 141 Alıntı

Nurhan Işkın 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dahası, bir erkeğin güzelliği içsel ve içten gerçekliklerde kendini gösterir.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 42)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 42)
Nurhan Işkın 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gözyaşları patladı. Kurtuluşun hüzünlü ezgilerinin yüzdüğü büyük bir yalnızlık ve sessizlik gölü genişliyordu içinde.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 82)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 82)
H. Egemen Akyüz 
16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mutsuzluğun ve yalnızlığın karşısında yüreği, "Hayır!" diyordu bugün.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 67)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 67)
H. Egemen Akyüz 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnan bana, büyük acı yoktur. Büyük pişmanlıklar, büyük anılar yoktur. Her şey unutulur, büyük aşklar bile.

Mutlu Ölüm, Albert CamusMutlu Ölüm, Albert Camus
MNeslihan 
10 Oca 01:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İkisi arasında, hem ne uzaklık ve hem de ne çok gizli uyum vardı!

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 121)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 121)

Kitapla ilgili 1 Haber

"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 58 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...!
"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 58 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...! Fransız Yazar ve Filozof Albert Camus 1957 Nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sadece üç yıl sonra, 58 yıl önce bugün bir trafik kazasında hayatını kaybetti.