Mutlu Ölüm

7,7/10  (51 Oy) · 
169 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.984 gösterim
"Mutlu Ölüm", 1930ların sonuna doğru yazılan, ama ancak 1971 yılında yayımlanan bir roman. Albert Camus (1913-1960) için daha sevimli görünen "Yabancı", daha önce yazdığı "Mutlu Ölüm"ün yayımlanmasını erteletmiş olabilir. Çünkü roman sanatı, 40lı, 50li yıllarda daha çok romanın yapısal özelliklerine ağırlık veriyordu. Bir sanat yapıtının yaratıldığı dönemde kusur sayılabilecek kimi özellikleri, daha sonra erdeme dönüşebiliyor. Albert Camusnün ölümünden on bir yıl sonra günışığına çıkan bu romanını günümüzde öne çıkaran en önemli özellik, onun "romansı" oluşudur. "Mutlu Ölüm", yaratıcısı Albert Camusye otuz yıl sonra başkaldırmış ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu roman, hem çağdaş bir yapıt, hem yazar-yapıt-okur ilişkisinin göz kamaştırıcı bir tanığıdır.
 
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789755103709
 • Orijinal Adı:
  La Mort Heureuse
 • Çeviri:
  Ramis Dara
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Mersault, annesini kaybettikten sonra da yaşadığı yoksul mahallede kalmaya devam eder. Annesi sağ iken doldurdukları evi artık oda oda kiraya verir...

Kız arkadaşı Marthe onu zengin ve sakat olan Zagreus ile tanıştırır. Bu zengin ve bilge adam Mersault'a hayata bakışını ders niteliğinde anlatmaya başlar. Mersault karmaşık duygularını bu dönemde keşfetmeye başlar. Kıskançlık en yoğun yaşadığı duygu olmakla beraber, Mersault nasıl zengin ve mutlu olunabileceği üzerinde de sık sık düşünüyordu...

Mersault ise kendi ve Zagreus'un hayatının kesiştikten sonra yaşamını duygularını ve iç dünyasını sorgulamaya başlar...

Hiç yapmayacığını düşündüğü bir olayı gerçekleştirdikten sonra Mersault çok sevdiği ülkesinden ayrılıp, Avrupa'nın bir kaç ülkesine yolculuğa çıkar...

Geri döndüğünde, yaşadığı yoğun duyguları devam etse de hayatında olan insanları ve kendi yaşamına artık farklı bir pencereden bakmaya başladığını keşfediyor...

Mutluluğun; sabır ve zaman işi olduğunu, paranın ise bu döngünün parçası olduğunu anlamak için Mersault nasıl bir yol izleyecekti...Betimlemelerin gözünüzde canlandıracak kadar iyi yazılmış olmasına rağmen ara ara okurken sıkıldım....

şeyma poyraz 
18 Eyl 09:52 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

kitabı rafta görünce, "mutlu ölüm" çok anlamlı geldi bana. kitabı açmadan incelemeden (özgürlüğümü kısmadan) kendimce anlamlar yükledim.
"mutlu yaşam sonu mutlu ölüm mü, bu hayatta mutlu olamayıp mutlu bir ölüm yaşanabilir mi, mutlu ölüm var mıdır, ölüm bi nevi nimet mutlu olması apayrı bir nimet olmaz mı" gibii bir sürü sorularla incelemeye başladım ve okumaya karar verdim.
daha önce albert camus okumamıştım, dilini sevdim. birçok yerde söyleştik, düşünmeye ve sorgulatmaya açık birçok yargısı var ki bu bence çok kaliteli bir üslûp. olay örgülerine kattığı yorumlar; çok zengin, çok etkilenilesi.


yazarla konuştuğum ufak bir sahne:
"trajiği mutluluğa yeğlemeyin" diyordu kitaptaki kahraman, ekledim hemen ben de: trajedi hayatımızın büyük bir parçası ve böyle olmasıyla da büyük mutluluk veriyor bana, buna ne derdiniz sayın patrice? :) ah karşısındaki kişi bunu sormadı ben olaydım oradaa :) sayfalar sonra sesimi geç de olsa duymuş gibi keskin virajla "mutluluğun gözyaşlarına çok yakın olduğunu hissetti" yi eklemesi tevafuğu.

velhasıl sevdim, derin derin dalınası, epey bi muhasebe yapılası kitabı.

H. Egemen Akyüz 
17 Nis 20:07 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Camus, baş karakteri Mersault'un mutlu yaşama, mutlu olma ve mutlu ölüm çabasını konu almış. Kitapta yer alan repliklerle anlaşıldığı üzere,Yabancı romanının spoileri denebilecek bir kitap.

ahmet kaplan 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yine tam albert camus tarzı bir kitap.insanın yaşama olan kayıtsızlığı ve melankolik hali bu kadar iyi anlatılabilir.okurken diğer kitaplarının da tadını hatırlatıyor

cosmos 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ağdalı bir dille yazılmış kitap. Okumak biraz dikkat istiyor.Albert Camus'un ilk kitaplarından biri.

BARAN 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Albert Camus'un genelde eserlerini severek okurum. ‘’Mutlu ölüm’’ romanı, konusu itibariyle çok sıkıcı geldi. Eseri fazla iyi bulmadım. Okurken çok sıkıldım tercihi okuyucuya bırakıyorum .

Muharrem Armağan 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Okuduğum yabancı kitabından sonra özellikle anlatımına hayran kaldım diyeceğim yazarın beni hayal kırıklığına uğratan kitabı. Konu olarak ilk 30-40 sayfa neredeyse yabancıyla aynı ama anlatımı karakterin iç dünyasından değil de yazardan dinliyoruz. Yabancı kitabı ne kadar akıcıysa bu kitabı da bir o kadar sıkıcıydı benim için öyle ki kitabı yarım bırakmamak adına sıkılarak bitirdim diyebilirim. Tavsiye etmeyeceğim kitaplardan malesef.

Freldagne 
07 Ağu 13:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okurken albert camusun diğer eserlerinden spoiler görüyorsunuz. Albert camus kendini anlattığı "Mersault" karakteriyle kendinin hayata olan kayıtsızlığını ve acılı hayatını anlatıyor. bu belgeninkarışık bir anlatımı var ben beğendim sizede tavsiye ederim.

Erkan Çetin 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 2/10 puan

Kitabı okurken gerçekten çok zorlandım, yarım bırakmamak için kendimle müthiş bir savaş verdim. Okurken bu kadar sıkıldığım ender kitapların arasında yerini aldı bir daha Albert Camus kitaplarının yanından dahi geçmeyi düşünmüyorum benim için kötü bir tecrübe oldu!

M 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

mersault: hiç bir zaman vazgeçme, catherine. içinde öyle çok şeye sahipsin ki, hepsinden soylusu da, mutluluk duygusu taşıyorsun. yalnızca bir erkeğin yaşamını bekleme. onca kadın bunun için yanılıyor. sen yaşamı bizzat kendinde ara.

Kitaptan 85 Alıntı

Nurhan Işkın 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dahası, bir erkeğin güzelliği içsel ve içten gerçekliklerde kendini gösterir.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 42)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 42)
Nurhan Işkın 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gözyaşları patladı. Kurtuluşun hüzünlü ezgilerinin yüzdüğü büyük bir yalnızlık ve sessizlik gölü genişliyordu içinde.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 82)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 82)
H. Egemen Akyüz 
17 Nis 22:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnan bana, büyük acı yoktur. Büyük pişmanlıklar, büyük anılar yoktur. Her şey unutulur, büyük aşklar bile.

Mutlu Ölüm, Albert CamusMutlu Ölüm, Albert Camus
H. Egemen Akyüz 
16 Nis 12:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mutsuzluğun ve yalnızlığın karşısında yüreği, "Hayır!" diyordu bugün.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 67)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 67)
H. Egemen Akyüz 
17 Nis 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Sizin gibi düşünmek için," dedi gülümseyerek, "insanın ya çok büyük bir umutsuzluk içinde yaşaması gerekir ya da çok büyük bir umut içinde."

Mutlu Ölüm, Albert CamusMutlu Ölüm, Albert Camus

Kitapla ilgili 1 Haber

"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...!
"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 57 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...! Fransız Yazar ve Filozof Albert Camus 1957 Nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sadece üç yıl sonra, 57 yıl önce bugün bir trafik kazasında hayatını kaybetti.