Mutlu Ölüm

7,9/10  (100 Oy) · 
297 okunma  · 
96 beğeni  · 
3.196 gösterim
"Mutlu Ölüm", 1930ların sonuna doğru yazılan, ama ancak 1971 yılında yayımlanan bir roman. Albert Camus (1913-1960) için daha sevimli görünen "Yabancı", daha önce yazdığı "Mutlu Ölüm"ün yayımlanmasını erteletmiş olabilir. Çünkü roman sanatı, 40lı, 50li yıllarda daha çok romanın yapısal özelliklerine ağırlık veriyordu. Bir sanat yapıtının yaratıldığı dönemde kusur sayılabilecek kimi özellikleri, daha sonra erdeme dönüşebiliyor. Albert Camusnün ölümünden on bir yıl sonra günışığına çıkan bu romanını günümüzde öne çıkaran en önemli özellik, onun "romansı" oluşudur. "Mutlu Ölüm", yaratıcısı Albert Camusye otuz yıl sonra başkaldırmış ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Bu roman, hem çağdaş bir yapıt, hem yazar-yapıt-okur ilişkisinin göz kamaştırıcı bir tanığıdır.
 
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789755103709
 • Orijinal Adı:
  La Mort Heureuse
 • Çeviri:
  Ramis Dara
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Mersault, annesini kaybettikten sonra da yaşadığı yoksul mahallede kalmaya devam eder. Annesi sağ iken doldurdukları evi artık oda oda kiraya verir...

Kız arkadaşı Marthe onu zengin ve sakat olan Zagreus ile tanıştırır. Bu zengin ve bilge adam Mersault'a hayata bakışını ders niteliğinde anlatmaya başlar. Mersault karmaşık duygularını bu dönemde keşfetmeye başlar. Kıskançlık en yoğun yaşadığı duygu olmakla beraber, Mersault nasıl zengin ve mutlu olunabileceği üzerinde de sık sık düşünüyordu...

Mersault ise kendi ve Zagreus'un hayatının kesiştikten sonra yaşamını duygularını ve iç dünyasını sorgulamaya başlar...

Hiç yapmayacığını düşündüğü bir olayı gerçekleştirdikten sonra Mersault çok sevdiği ülkesinden ayrılıp, Avrupa'nın bir kaç ülkesine yolculuğa çıkar...

Geri döndüğünde, yaşadığı yoğun duyguları devam etse de hayatında olan insanları ve kendi yaşamına artık farklı bir pencereden bakmaya başladığını keşfediyor...

Mutluluğun; sabır ve zaman işi olduğunu, paranın ise bu döngünün parçası olduğunu anlamak için Mersault nasıl bir yol izleyecekti...Betimlemelerin gözünüzde canlandıracak kadar iyi yazılmış olmasına rağmen ara ara okurken sıkıldım....

شيماء 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

kitabı rafta görünce, "mutlu ölüm" çok anlamlı geldi bana. kitabı açmadan incelemeden (özgürlüğümü kısmadan) kendimce anlamlar yükledim.
"mutlu yaşam sonu mutlu ölüm mü, bu hayatta mutlu olamayıp mutlu bir ölüm yaşanabilir mi, mutlu ölüm var mıdır, ölüm bi nevi nimet mutlu olması apayrı bir nimet olmaz mı" gibii bir sürü sorularla incelemeye başladım ve okumaya karar verdim.
daha önce albert camus okumamıştım, dilini sevdim. birçok yerde söyleştik, düşünmeye ve sorgulatmaya açık birçok yargısı var ki bu bence çok kaliteli bir üslûp. olay örgülerine kattığı yorumlar; çok zengin, çok etkilenilesi.


yazarla konuştuğum ufak bir sahne:
"trajiği mutluluğa yeğlemeyin" diyordu kitaptaki kahraman, ekledim hemen ben de: trajedi hayatımızın büyük bir parçası ve böyle olmasıyla da büyük mutluluk veriyor bana, buna ne derdiniz sayın patrice? :) ah karşısındaki kişi bunu sormadı ben olaydım oradaa :) sayfalar sonra sesimi geç de olsa duymuş gibi keskin virajla "mutluluğun gözyaşlarına çok yakın olduğunu hissetti" yi eklemesi tevafuğu.

velhasıl sevdim, derin derin dalınası, epey bi muhasebe yapılası kitabı.

AsiRuh 
 19 Mar 01:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mutlu ölüm mümkün mü?
Bir taraftan annesinin ölümüyle yaşamı katlanılmaz hale gelen yoksul Mersault, diğer taraftan bir kaza sonucu iki bacağını kaybetmiş, parayla mutluluğu yakaladığını düşünen varlıklı ama aciz Zagreus..
Mutluluk nedir??
“..bir çakıltaşı üzerindeki yağmur gibi..”(syf:55)
Ya Ölüm ???
“Ve ölüm, boş yere susuzluğunu gidermeye çalışan bir yolcuyu, sonsuzluğa dek sudan yoksun bırakma davranışı gibiydi.” (Syf:146)
Farklı hayattan gelen farklı iki karakterin benzerlikleri benim için oldukça ilginçti.
İstediği yaşam özgürlüğünü yolculuklarıyla yakalayan( ki bunda işlemiş olduğu cinayetin varlığı büyük etken) Mersault’un doğal, seyrinde ve bilinç içindeki ölümü; öte yandan zamanında istediği yaşamı varlığıyla sürdürmüş ama artık yaşama arzusunu kaybetmiş Zagreus’un tercihli, bilinçli ölümü(ki buna cinayet de diyebiliriz)
Yoksul ama sağlıklı Mersault’un mutsuzluğu ve varlıklı ama sağlıksız, parayla mutluluğu yakaladığına inanan Zagreus’un mutsuzluğu..
Belki de mutlululuğu, Mutlu ölümü yaşayabilmeleri..
Camus, yaşamanın nasıl eşsiz bir şey olduğunu ölüm olgusuyla öyle muazzam kurgulamış ki, etkilenmemek mümkün değil.
Aşk, hüzün, arzu, mutluluk/mutsuzluk, yaşamak/ölüm yani aslında yaşamın ta kendisi okuyucuya yazar tarafında öyle derinlemesine aktarılmış ki okuyucuyu etraflıca düşündürüyor. Hüzünleriyle, mutsuzluklarıyla, umutsuzluklarıyla da olsa ‘Yaşamak’ yaşamaya değer mi? sorusunu irdeleyen güçlü bir kitap.
Herşeye rağmen diyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum.
Kitapla Kalmalı

MNeslihan 
10 Oca 02:31 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Biraz aceleyle okudum ve dolayısıyla çok sindiremedim kitabı. Akıcı bir dili var. Roman olmasına rağmen olayın içinde boğmuyor. Hafif bir felsefe kitabı diyebilirim tabiri caizse. "Mutlaka okunmalı" diyemem ama güzel bir kitap.

H. Egemen Akyüz 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Camus, baş karakteri Mersault'un mutlu yaşama, mutlu olma ve mutlu ölüm çabasını konu almış. Kitapta yer alan repliklerle anlaşıldığı üzere,Yabancı romanının spoileri denebilecek bir kitap.

arifsahin 
24 Şub 22:19 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Albert Camus'nun roman tarzı olsun, deneme tarzı olsun; tüm eserleri olağanüstü derecede etkileyici ve insan onun yazım tarzına alıştıkça daha da keyif alıyor... Bu kitaba geçersek, Camus kitabı 1938'de tamamlamış ama 'Yabancı' kitabının öne çıkması için bu eseri saklamış. Bu eser de 1970'de Jean Sarocchi tarafından yayıma hazırlanmış. 'Yabancı' gibi yine iki bölümden oluşuyor, Mersault'un başından geçen altı ana öykü olduğunu söyleyebiliriz. Muhteşem betimlemeleri yanında, çok da sıkmadan, olayların akışına bağlı olarak mesajlarını veriyor yazar, bize de ayakta alkışlamak kalıyor...

ahmet kaplan 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

yine tam albert camus tarzı bir kitap.insanın yaşama olan kayıtsızlığı ve melankolik hali bu kadar iyi anlatılabilir.okurken diğer kitaplarının da tadını hatırlatıyor

Erkan 
06 Mar 23:49 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

'Mutlu Ölüm' Albert Camus'un hayattayken yazıp yayımlamadığı bir romanı. Çünkü bu romanı yazarken 'Yabancı' romanı zihninde şekilleniyor ve onu buna tercih ediyor. Haliyle bu iki roman kurgusu itibariyle birbirine benziyor ama 'Yabancı' çok ileride bir roman diğerinden. 'Mutlu Ölüm'ün olay örgüsünde bir kopukluk mevcut. İki romanda da yaşamı değil ölümü mutlu olan başkahramanlar dikkati çekiyor.
Bir eleştirmenin cümlesiyle bağlayalım: 'İyi örülmemiş ama aynı zamanda dikkat çekecek biçimde yazılmış yapıt.'

cosmos 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ağdalı bir dille yazılmış kitap. Okumak biraz dikkat istiyor.Albert Camus'un ilk kitaplarından biri.

Avkatanım 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Albert Camus bu kitabında "nasıl mutlu ölünür?" sorusuna cevap aramış. Tek düzelikten sıkılan ve bundan kurtulmak için çareler arayan Mersault'un kafa karıştıran düşünceleri ile bas başa kalıyorsunuz. Mersault bir çırpıda kazanılan para ile para kazanmak için harcanacak olan zamanın satın alınabileceğini ileri sürüyor. Sanılanın aksine mutlu ölmek için sizi seven ve öldükten sonra sizi saygı ile anacak olan insanların olması gerekmediğini savunuyor. Mersault'a göre Insan eğer yaşamını elinde tutabildi ise mutlu ölür. Ve ölüm korkusu yaşamaz.

2 /

Kitaptan 187 Alıntı

Yunus 
27 Şub 23:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Ben ve dünya, ... Sizi beğenmiyoruz."

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 96 - Can)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 96 - Can)
Nurhan Işkın 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dahası, bir erkeğin güzelliği içsel ve içten gerçekliklerde kendini gösterir.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 42)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 42)
Yunus 
 28 Şub 14:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

--"Mutlu değilsin."
--"Ama olacağım. Olmam gerekiyor."

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 119 - Can)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 119 - Can)
Yunus 
28 Şub 22:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

//Ama zaten her şeye alışmak gerekiyordu.//

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 122 - Can)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 122 - Can)
Nurhan Işkın 
10 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Gözyaşları patladı. Kurtuluşun hüzünlü ezgilerinin yüzdüğü büyük bir yalnızlık ve sessizlik gölü genişliyordu içinde.

Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 82)Mutlu Ölüm, Albert Camus (Sayfa 82)
H. Egemen Akyüz 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnan bana, büyük acı yoktur. Büyük pişmanlıklar, büyük anılar yoktur. Her şey unutulur, büyük aşklar bile.

Mutlu Ölüm, Albert CamusMutlu Ölüm, Albert Camus

Kitapla ilgili 1 Haber

"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 58 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...!
"Başkaldıran İnsan" Albert Camus, 58 Yıl Önce Bugün Aramızdan Ayrıldı...! Fransız Yazar ve Filozof Albert Camus 1957 Nobel edebiyat ödülünü kazandıktan sadece üç yıl sonra, 58 yıl önce bugün bir trafik kazasında hayatını kaybetti.