Tahsin Yücel

Tahsin YücelKumru ile Kumru yazarı
Yazar
Çevirmen
8.2/10
1.659 Kişi
5,6bin
Okunma
425
Beğeni
24,5bin
Gösterim

Tahsin Yücel Kimdir?

Hayatı Kunduracı olan Ahment Yücel'le Nuriye Münevver Hanım'ın oğludur. İlköğrenimini Elbistan Gazi Paşa İlkokulu'nda tamamladıktan sonra 1945'te İstanbul'a gelmiştir. 1953'te Galatasaray Lisesi'ni, 1960'da da İÜEF Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Fakülteyi bitirdikten sonra, İstanbul'da kalmayı tercih etti ve 1969'da doktorluk, 1972'de doçentlik, 1978'de de profesörlük ünvanlarını aldı. 2000 yılında emekliliğe ayrıldı. Tahsin Yücel, çalışmalarına öykücülükle başladı. İlk öyküsü olan ¨Dert Çok, Hemdert Yok!¨, bir derlemede (Yeni Hikâyeler 1950) yayımlandı. Daha sonraları Varlık, Seçilmiş Hikâyeler, Yeryüzü, Beraber ve Mavi gibi dergilerde öyküleri yayımlanmaya devam etti. Bu dönemlerde; kullandığı yalın dil, kullandığı modern sözcükler, Anadolu insanına yaklaşımındaki tutarlılık ve anlatımındaki ustalık dikkat çekti. Behçet Necatigil gibi isimlerden yorumlar aldı. Uçan Daireler, Haney Yaşamalı ve Düşlerin Ölümü adlı öykü kitaplarını yayımlayarak kariyerine devam eden Yücel, bu kitaplarda kendi geçmişinden bazı öğeler kullandı. Bunları ele alırken oldukça karamsardı; ancak daha sonraları bunu dönemin akımlarından etkilenerek yaptığını belirtmiştir. Bu kitaplarla daha çok tanınmaya başladı. 1970'li yıllara gelindiğinde, öncelikle "Yaşadıktan Sonra" ve "Dönüşüm" kitaplarıyla, daha sonra da "Vatandaş ve Ben" ve "Öteki" kitaplarıyla tarzında bir değişiklik gözlemlendi; daha derin kişilikler yaratıp, ¨çevreyle¨ daha az ilgilenmeye başladı. Bu kitaplarıyla karışık yorumlar alan Yücel, kariyerine Komşular adlı kitabıyla devam etti. Bu kitabın konusu, diğerlerinden farklı olarak, insanların politika hakkındaki görüşlerinin eleştirisiydi Fethi Naci, bu kitabındaki bir öyküsünü bir başyapıt olarak değerlendirdi. Tahsin Yücel aynı zamanda bir romancıdır. Romanları (Peygamberin Son Beş Günü, Mutfak Çıkmazı, Bıyık Söylencesi) genel anlamda, halka karşı ironik eleştiriler barındırır. Bunlardan Peygamberin Son Beş Günü fazla solcu bulunduğundan dolayı politik anlamda da eleştiriler almıştır. Öykü ve roman dışındaki eserlerine bakıldığında, Yazın, Gene Yazın ve Tartışmalar adlarında iki deneme kitabı görülür. Bunlardan ilki, genellikle kendi hayatından alıntılar içerirken, ikincisi, dilsel konuları alan polemikleri konu alır. Aynı zamanda, Türkiye'ye göstergebilimi tanıttığı çalışmaları da vardır. Yurtiçi ve yurtdışında ses getiren yazınsal incelemelerinin yanı sıra, hatrı sayılır çevirileri de vardır. Öykülerinden bazıları, İsveççe ve Fransızca'ya çevrilmiştir.
Unvan:
Türk Öykü ve Roman Yazarı, Denemeci, Eleştirmen ve Çevirmen
Doğum:
Elbistan, Kahramanmaraş, Türkiye, 17 Şubat 1933
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 22 Ocak 2016

Okurlar

425 okur beğendi.
5,6bin okur okudu.
115 okur okuyor.
3.218 okur okuyacak.
94 okur yarım bıraktı.

Tahsin Yücel Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Yedi gün dediğin kadar uzun değildi, insanları unutmaya yetmezdi. Ama yıkmaya yeterdi, değerleri, amaçları, sevgileri kül etmeye, baştan sona değiştirmeye yeterdi.
Her çağın doğruları kendine göre oluyor, efendim. Bizim çağımızın doğrusu da saltık bencillik.
Sayfa 205Kitabı okudu
"Bu dünyada her şey bir yazı, okumasını bilmek gerek."
Çok güzel! Ama sen de herkes gibisin: üstesinden geliyorsun da altından kalkamıyorsun, tıpkı benim gibi ...

Tahsin Yücel İletileri

Tümünü gör
Kitaplarla 2022
Bu sene hem nitelik bakımından iyi kitaplar okudum hem de farklı alanlardan beslendim. Benim için verimli bir seneydi. Bende iz bırakan kitapları hem bütün olarak burada kaydetmek hem de ilgili okurlar ile paylaşmak istedim. Eserleri beğeni sırasına göre değil okunma sırasına göre listeledim.
Liste Oluşturma İletisi - Zor Okunan Kitaplar
Liste #39905161 iletisinde son aşamaya geldi, iletiye bakıp görüşlerinizi söylerseniz sevinirim ------------------------------ #39495551 iletimden fark edebileceğiniz gibi öz be öz sitesel bir kitap listesi oluşturma çalışmalarına
1000 Kitap Okurlarının Zorlandıkları 100 Kitap
Uzun bir aşamadan sonra (Geçmişini öğrenmek isteyenler #39501741 , #39692156 ve #39905161 iletilerine bakabilirler) Okurken Zorlanılan 100 Kitap listesini tamamladık, katkıda bulunan herkese çok teşekkürler.

Tahsin Yücel Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
212 syf.
·
Puan vermedi
Edebiyat incelemelerini ya da edebiyat ile ilgili denemeleri okurken karşıma çıkacak şeylerin, edebi eserler üzerinden yapılan incelemeler, bununla beraber tanıtımlar olduğu zaman ayrı bir zevk duyuyorum. Okuduğum kitapların bir yetkin kaleminden nasıl yazıldığı hakkında fikirleri ile tutarlı olup olmadığını görmek güzel oluyor. Tutarlı olamayıp da, eserlerde göremediğim şeyleri bu deneme ve incelemelerde gördüğümde ise daha heyecan verici bir eser okumuş gibi oluyorum. Tahsin Yücel'in bu denemesi kısmi olarak bahsettiğim türden bir kitap. Kemal Tahir'in Kurt Kanunu ve Devlet Ana adlı eseri üzerine fikirlerini okurken, bu eserlerin kalitesi üzerine de eleştirilerini görüyoruz. Bunun yanında Albert Camus'un Tersi ve Yüzü adlı eseri üzerinden de yazarın hayat görüşü ile edebiyata atılımı ve katkısı inceleniyor. Denemenin diğer bölümleri edebiyatın inceliklerine ilgi duyanların, edebiyat hakkında eleştirel ve incelemeci düzeyde olanların katılacağı konular. Bu kısımlar benim için okuduğunda katkı sağlayacak yerler değil maalesef. Yazarlığı, çevirmenliği ve edebiyata diğer katkılarıyla Tahsin Yücel denemeleri sıradan bir okuyucu için yine de üzerinde durulacak kitaplar.
Yazın ve Yaşam
Yazın ve YaşamTahsin Yücel · Can Yayınları · 200828 okunma
160 syf.
9/10 puan verdi
·
18 saatte okudu
Bazen saplantılar sonumuz olur
Kitabın karakterleri ve konusu ile ilgili bir şeyler yazmak istemiyorum. Tahsin Yücel'i daha çok Albert Camus'nun kitap çevirmeni olarak biliyoruz. Çevirmen olarak tanınsa da bence Türk Edebiyatı'nın en önemli yazarları arasında bulunmakta ve bu maalesef es geçilmekte. Kalemi çok güçlü, Türkçesi harikulade bir yazar. Bence kitaplarını yazarken bir fikir geliyor aklına ve bu fikri modern bir şekilde, okuyucuyu ajite etmeden ve karakterlerin psikolojik tahlillerini de çok iyi yaparak, kurguda da aşırıya ve sıkıcılığa kaçmadan yazıyor. Mutfak Çıkmaz'ı kitabını Bıyık Söylencesi kitabından daha iyi bulsam da birindeki bıyık ile diğerindeki yemek yapma saplantısı fikrini benzer buldum. Yani sembolik bir anlatım var. Ve bu sembolik anlatım bir de akıcı olunca keyifli ve güzel bir okuma yapmış oluyoruz. İnsanoğlu hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kırılgandır. Saplantılar ise çoğunlukla kötüdür. Kişileri, eylemleri, sevgileri ve maddiyatı saplantı haline getirmemek gerekir. Bazen çok zor olsa da kendimize hakim olup hayatlarımızdan gidecek kişi ve şeylere izin vermemiz gerekiyor, sonumuz İlyas gibi olmadan...
Mutfak Çıkmazı
Mutfak ÇıkmazıTahsin Yücel · Can Yayınları · 2020402 okunma
336 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 günde okudu
Tahsin Yücel Fransız Dili ve Edebiyatı profesörü, ödüllü çevirmen, ödüllü yazar ve eleştirmen. Gökdelen; toplum, siyaset ve hatta doğadaki kirlenmeyi ironik bir üslupla eleştiren iyimser distopya türünde bir roman. Kapitalist düzenin varabileceği sınırlar ve ekolojik dengenin bozuluşu hakkında
Gökdelen
GökdelenTahsin Yücel · Can Yayınları · 2018927 okunma