Güvercin Gerdanlığı Sevgiye ve Sevenlere Dair

7,0/10  (48 Oy) · 
151 okunma  · 
48 beğeni  · 
2.006 gösterim
'Benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar arasında bölünmüş parçalarını birleştirmesidir. Bu birleşme onların en yüksek temel ögelerinde meydana gelir. Beraberlik ve ayrılığın, varlıkların birleşimi ve ayrışımıyla ilgili olduğunu biliyoruz. Her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır; onu arar, bulur: Herşey misli mislinedir. Aramızda karşıtların birbirlerini ittiğini, benzerlerin birbirlerini çektiğini, hemcinslerin birbirleriyle uyum sağladığını bilmeyen yoktur. Niçin aynı durumlar ruhlar için sözkonusu olmasın? Allah Adem'in eşinde bulacağı ısınmanın nedenini Havva'nın kendisinden bir parça bulmasında kılmıştır.'

Büyük bir hukukçu, edebiyatçı, dilbilimci ve şair olna İbn Hazm'ın hemen hemen bitün dünya dillerine çevrilen bu önemli eseri, Endülüs'te ve İslam dünyasının belli başlı merkezlerinde sevgi üzerine gelişen zengin düşünceleri, yaşanan büyük aşkları bize anlatan önemil bir kitaptır.

İslam sanatı ve edebiyatının en iyi örneklerinden birisi olan kitap aynı zamanda karanlıkta kalmış bir dönemin içyüzünü, çok sayıda yönetici, hukukçu, sanatçı ve bilginin özel hayatlarını dolduran ilginç olaylar ve ilişkiler hakkında da geniş bilgi vermektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789755747699
 • Orijinal Adı:
  Le Collier Du Pigeon Ou De L'amour Et Des Amants, Tawg Al-hamama Fi'l-ulfa Wa'l-ullaf
 • Çeviri:
  Mahmut Kanık
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 4

Kaleminin keskinliği ile bilinen İbn Hazm ilim alanında bir çok dal ile ilgilenmiş ve bunların bir çoğunda ihtisas yapmıştır. Bu geniş ilmi sayesinde bir çok konuda eser bırakmıştır. Bunların arasından en ilginci sanırım Tavku'l-Hamame'dir. Yani Güvercin Gerdanlığı. Çünkü İslam tarihi içinde sadece sevginin işlendiği ilk kitaptır.

Tavku'l-Hamame tanıtım cümlesi ile belli eder kendini daha ilk baştan "Sevgiye ve Sevenlere Dair". Kitap otuz üç bölümden oluşmakta ve her bölümde sevgiyle alakalı bir konu derinlemesine incelenmektedir. Sevginin başlangıç belirtileri, kıskançlık, sevginin mertebesi vs konular farklı başlıklar altında incelenmektedir. Bütün bu başlıklardan sonra son konu ise gerçek sevginin ne olduğudur. Buna son başlıkta cevap verir İbn Hazm. Gerçek sevgi nefsin hiçbir menfaatinin karışmadığı; hırsın, kıskançlığın, beklentilerin zerre kadar etki etmediği bir sevgidir. Bu da Allah'a karşı olan sevgidir der ve noktalar İbn Hazm.

Kitabın yazım dili sizi içine çekecek ve kitabı sanki aklınızla değil de kalbinizle okumuş gibi hissedeceksiniz. Sevgiyi anlatırken kurulan cümlelerin edebi niteliği ve içlerindeki anlam derinliği insanı etkisi altına alıyor cidden. Kitabı okurken İbn Hazm kendi yazmış olduğu şiirlerinden sürekli araya sıkıştırıyor, tabi orijinal dilinde olmadığı ve tamamen sadeleştirildiği için tam da kitabın atmosferine kapıldığınız bir anda hafif huzur bozucu olabiliyor bu şiirler. Ama bu kusuru hariç kitap kesinlikle okunması gerekenler arasındadır.

Gökhan Aktaş 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Endülüslü İbn Hazm tarafından yazılan Güvercin Gerdanlığı, aşk üzerine yazılan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Kitap; sevgi, sevginin alametleri, aşkın mahiyeti gibi konularda detaylı incelemeler ve hikayeler içeriyor. İbn Hazm aşkı batini planda, ruhlararası etkileşim aracılığıyla gerçekleşen bir olgu olarak görüyor. Aşkın ve ruh'un hikayesi kalu-bela'dan itibaren gelen bir yaratılış ve "öz" anlayışıyla yorumlanmış. Kitabın neredeyse tamamında bahsedilen görüşler tasavvufi fikirlerle açıklanıyor. Hz. Adem, Hz. Havva, kadın ve erkeğin yaradılışı ve ruhsal yapılarıyla alakalı görüşleri günümüz psiklanaliz ekolünde anima ve animus arketipine uygunluk gösteriyor. Genel olarak yazarın düşünsel manada çağının çok ötesinde bir bilge olduğunu da belirtmek gerekiyor. Konuya ilgi duyanlar için mutlaka okunması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Mevsim Ahenk 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde

Güvercin Gerdanlığı, Klâsik İslâm edebiyatında, boyna geçen ve ölünceye kadar çıkmayan ‘aşk zinciri’ anlamına gelen bir semboldür.

Kitap; aşkı, aşkın insan üzerindeki etkilerini, aşkın arazlarını alt bölümlerle birlikte otuz başlık altında anlatmaktadır.

Teknik ve içerik anlamda eserde;

Düzyazı, kısa öyküler, kendisine ve başkalarına ait şiirler var.
Düzyazılarda seci üslubunu(düzyazıda uyak) şiirlerinde beyit ve kıtalar; nazım şekli olarak kaside şekli kullanılmış.

Düzyazılarda; kendi hayatından, çevresindeki insanlardan, olaylardan örnekler vererek eserini gerçeklikle ilişkilendirmiş, savunduğu tezleri bu örnek açıklamalarla kanıtlamış.

Kitabın türü;şiir,kaside,düzyazı,öykü türlerinin
ayet, hadis, dinî bilgilerle harmanı.
Psikolojik tahliller ve mantıkî önermeler içerir. Anlatıcı kişi kendisi ve yer yer yazarında kabul ettiği konu dışına kaymalar mevcut.

Emevi Dönemini,Endülüs edebiyatını öğrenmek,sevgiyi,aşkı islami bir kalemden okumak isterseniz buyrun zarifçe Güvercin Gerdanlığına tutunun...

Humay Usubbayli 
 19 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güvercin Gerdanlığı – Güvercinlerin boynunda çizgi gibi çizilmiş olup, edebiyat aleminde ise aşıkların boynuna asılan aşk gerdanlığı olarak tanımlanır.

Bu ismi ilk kez kullanan Endelüslü mirasımız İbn Hazm olmuştur. Seven ve sevenlere dair içerisinde hikaye ve şiirleri barındıran eserde aşıklar halleri ve çekdikleri hakkında kısa hikayeler ve şiir mısraları mevcuttur.

Bazı dizeleri size sunmaktan mutluluk duyarım.

Nasıl ki akıl tektir ve bir tek Tanrıdan başka Tanrı tanımaz. O da Rahmandır.

Gönül de tektir ve ister uzak olsun, ister yakın, bir tek kişiye tutulur ancak.

https://humayusubbayli.wordpress.com/...guvercin-gerdanligi/

Kitabıkendindengüzel 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 3/10 puan

Sosyal medya gazıyla okunan bir hayal kırıklığının daha sonuna geldim arkadaşlar. Ya sen koca ibni hazmsın. Ne demeye böyle bi kitap yazdın ki canım? Vaktin mi boldu? diyesi geliyor insanın. Eminim eserin orjinali böyle değildir. Belki de ben 98 baskısını okuduğum için böyleydi, bilemiyorum belki tekrar duzenlenmiştir ama çeviri gerçekten vasatın altındaydı. Hevesle defterime not almak için güzel bi başlık attıysam da 1 buçuk sayfa falan not aldım. İbni Hazm okuyor gibi değil de şey gibi hissettim.. 17 yaşındayken kendinin ve lise arkadaşlarının aşklarını derlemiş toparlamış iki kapak arasına almış ve 30 yaşında bunları gülümseyerek anlatan bir yazarı okuyor gibi.. Üzgünüm. Sosyal medya gazı pişmanlıktır. Ha bir de İbni Hazm'ın şiirlerini ve kendini bu kadar övmesini de belirtmeden geçemeyeceğim. Garipti.. Bilemedim.. Özet olarak; kitabı bitirmek günleeeeeeeğr sürdü. Süründüm bitirmek için. Kitaptaki en oturaklı cümleyle de bu kasvetli yazıya son vermek istiyorum. "Fuzuli der ki; ilimsiz şiir temelsiz duvara benzer"

انيسه 
08 Şub 11:03 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Olmamış(!) Sen koskaca İbn Hazm kalk böyle bir kitabı kaleme al. Orjinali belki de böyle değildir, bilemiyorum. Neredeyse her sayfada 'bu konuyla ilgili şöyle bir şiir yazdım....' demesi beni sıktı. Okurken çoğunlukla 'o zamanlar da aşklar şimdiki gibi..' dediğim oldu. Altını çizdiğim toplasan üç cümle var ya da yoktur.

Sümeyye Ev 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Ey beni görmediğim birini sevmekten dolayı ayıplayan! beni aşkta zayıf birisi olarak tanımakla aşırı davrandın. Peki söylesene bana,cenneti de ancak tasvirle tanımıyor muyuz?”

Esra nur 
28 Şub 21:49 · Kitabı okudu · 11 günde · 4/10 puan

Kitabın ismi ilgi çekici. "Güvercinlerin boynunda bulunan halka biçimindeki tüyler Klasik İslam edebiyatında boyna geçen ve ölünceye kadar çıkmayan aşk zinciri"


Aşk'a öznel tanımlar yapan bölümlere ayırma tekniğini kullanıp okuyucuyla samimi bir bağ kuran yazar İbn Hazm'ın bir arkadaşının isteği üzerine kaleme aldığı eseri.
Endülüs'te dünyaya gelen yazarın eserinde bu kültürden örnekler bolca mevcut.
Eserin gerek içeriği, gerek anlatım tekniği yazara yakışır şekilde işlenmiş amma ve lakin böyle ünlü ilim sahibi olan yazarın bu kadar sade şiirler yazması beni pek memnun etmedi. Onun dışında okurken zevk veren aşk üstüne farklı bakış açıları kazandıran bir eser.

sana olan aşkım her zaman oluşuna denk bir biçimde sürecek ne azalacak ne artacak sonsuza değin sürecek. irademden başka bir ilk sebebi yok bunun hiç kimse bana bundan başka sebep ileri süremez. [ okunması gereken anlamlı bir kitap ]

ŞeymaHumeyra 
13 Mar 22:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu donuk çeviri kitaba , yazara , yaşananlara haksizlik. Duygu eksikliği buram buram hakim. Duyguların çevirisi olmuyor demek ki. Yaşamak şart. İlla şart.

3 /

Kitaptan 147 Alıntı

Ey bir kolyede incilerin dizilişi gibi, kendisinde güzelliğin âhenkle dizildiği sevgili!
Yüzüm mutluluktan parlarken, nasıl oluyor da ölümüm kasıtlı olarak senin elinden oluyor?

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 138 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 138 - İnsan Yayınları)
Ayşegül A. 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın aslının temiz, soyunun iyi olduğunu gösteren en açık delillerden, en güçlü kanıtlardan biridir vefa.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 140 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 140 - İnsan Yayınları)
Portakal Çiçeği 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Ateş de küçük kıvılcımlarla başlamaz mı?
En ciddi şeylerin temelinde, en önemsiz şeyler vardır ve
zaten küçük çekirdekten doğar kocaman bir ağaç."

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 60 - İnsan)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 60 - İnsan)
SUEDA 
17 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Âşık, nerede olursa olsun, sadece sevgilisi hakkında konuşma imkânına sahip olsaydı, dünyada bunu hiçbir şeye değişmezdi.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 55)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 55)

Ölümden daha güçlü olan şey, bize ölümü göze aldıran şeydir; candan daha kıymetli olan, canın kendisi için feda edildiği şeydir.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-EndelüsiGüvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi
SUEDA 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aşk ne din tarafından inkâr edilir, ne de yasalarca yasaklanabilir. Çünkü kalpler ancak Allah'ın elindedir.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 42)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 42)

Günde bir kez seninle karşılaşmak yetecek şimdi; eskiden iki kez karşılaşmayla bile yetinemezdim.
Aynı şekilde bir yöneticinin, yöneticiyken çok büyük tutkuları olur; fakat görevinden ayrılınca, canını kurtarsa, o bile yeter ona.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 165 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 165 - İnsan Yayınları)

Zamanın değişik cilveleri seni sarınca, her birini gereği gibi karşıla, çünkü zamanın tokatı çok serttir."

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-EndelüsiGüvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi