Güvercin Gerdanlığı Sevgiye ve Sevenlere Dair

6,9/10  (34 Oy) · 
108 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.319 gösterim
'Benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar arasında bölünmüş parçalarını birleştirmesidir. Bu birleşme onların en yüksek temel ögelerinde meydana gelir. Beraberlik ve ayrılığın, varlıkların birleşimi ve ayrışımıyla ilgili olduğunu biliyoruz. Her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır; onu arar, bulur: Herşey misli mislinedir. Aramızda karşıtların birbirlerini ittiğini, benzerlerin birbirlerini çektiğini, hemcinslerin birbirleriyle uyum sağladığını bilmeyen yoktur. Niçin aynı durumlar ruhlar için sözkonusu olmasın? Allah Adem'in eşinde bulacağı ısınmanın nedenini Havva'nın kendisinden bir parça bulmasında kılmıştır.'

Büyük bir hukukçu, edebiyatçı, dilbilimci ve şair olna İbn Hazm'ın hemen hemen bitün dünya dillerine çevrilen bu önemli eseri, Endülüs'te ve İslam dünyasının belli başlı merkezlerinde sevgi üzerine gelişen zengin düşünceleri, yaşanan büyük aşkları bize anlatan önemil bir kitaptır.

İslam sanatı ve edebiyatının en iyi örneklerinden birisi olan kitap aynı zamanda karanlıkta kalmış bir dönemin içyüzünü, çok sayıda yönetici, hukukçu, sanatçı ve bilginin özel hayatlarını dolduran ilginç olaylar ve ilişkiler hakkında da geniş bilgi vermektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789755747699
 • Orijinal Adı:
  Le Collier Du Pigeon Ou De L'amour Et Des Amants, Tawg Al-hamama Fi'l-ulfa Wa'l-ullaf
 • Çeviri:
  Mahmut Kanık
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rojhilat 
16 Eki 17:56 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kalbe Hitap Eden Kitaplar Vol 4

Kaleminin keskinliği ile bilinen İbn Hazm ilim alanında bir çok dal ile ilgilenmiş ve bunların bir çoğunda ihtisas yapmıştır. Bu geniş ilmi sayesinde bir çok konuda eser bırakmıştır. Bunların arasından en ilginci sanırım Tavku'l-Hamame'dir. Yani Güvercin Gerdanlığı. Çünkü İslam tarihi içinde sadece sevginin işlendiği ilk kitaptır.

Tavku'l-Hamame tanıtım cümlesi ile belli eder kendini daha ilk baştan "Sevgiye ve Sevenlere Dair". Kitap otuz üç bölümden oluşmakta ve her bölümde sevgiyle alakalı bir konu derinlemesine incelenmektedir. Sevginin başlangıç belirtileri, kıskançlık, sevginin mertebesi vs konular farklı başlıklar altında incelenmektedir. Bütün bu başlıklardan sonra son konu ise gerçek sevginin ne olduğudur. Buna son başlıkta cevap verir İbn Hazm. Gerçek sevgi nefsin hiçbir menfaatinin karışmadığı; hırsın, kıskançlığın, beklentilerin zerre kadar etki etmediği bir sevgidir. Bu da Allah'a karşı olan sevgidir der ve noktalar İbn Hazm.

Kitabın yazım dili sizi içine çekecek ve kitabı sanki aklınızla değil de kalbinizle okumuş gibi hissedeceksiniz. Sevgiyi anlatırken kurulan cümlelerin edebi niteliği ve içlerindeki anlam derinliği insanı etkisi altına bırakıyor cidden. Kitabı okurken İbn Hazm kendi yazmış olduğu şiirlerinden sürekli araya sıkıştırıyor, tabi orijinal dilinde olmadığı ve tamamen sadeleştirildiği için tam da kitabın atmosferine kapıldığınız bir anda hafif huzur bozucu olabiliyor bu şiirler. Ama bu kusuru hariç kitap kesinlikle okunması gerekenler arasındadır.

Gökhan Aktaş 
23 Tem 20:15 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Endülüslü İbn Hazm tarafından yazılan Güvercin Gerdanlığı, aşk üzerine yazılan ilk kitap olma özelliğini taşıyor. Kitap; sevgi, sevginin alametleri, aşkın mahiyeti gibi konularda detaylı incelemeler ve hikayeler içeriyor. İbn Hazm aşkı batini planda, ruhlararası etkileşim aracılığıyla gerçekleşen bir olgu olarak görüyor. Aşkın ve ruh'un hikayesi kalu-bela'dan itibaren gelen bir yaratılış ve "öz" anlayışıyla yorumlanmış. Kitabın neredeyse tamamında bahsedilen görüşler tasavvufi fikirlerle açıklanıyor. Hz. Adem, Hz. Havva, kadın ve erkeğin yaradılışı ve ruhsal yapılarıyla alakalı görüşleri günümüz psiklanaliz ekolünde anima ve animus arketipine uygunluk gösteriyor. Genel olarak yazarın düşünsel manada çağının çok ötesinde bir bilge olduğunu da belirtmek gerekiyor. Konuya ilgi duyanlar için mutlaka okunması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Kitabıkendindengüzel 
14 Eyl 19:40 · Kitabı okudu · 11 günde · 3/10 puan

Sosyal medya gazıyla okunan bir hayal kırıklığının daha sonuna geldim arkadaşlar. Ya sen koca ibni hazmsın. Ne demeye böyle bi kitap yazdın ki canım? Vaktin mi boldu? diyesi geliyor insanın. Eminim eserin orjinali böyle değildir. Belki de ben 98 baskısını okuduğum için böyleydi, bilemiyorum belki tekrar duzenlenmiştir ama çeviri gerçekten vasatın altındaydı. Hevesle defterime not almak için güzel bi başlık attıysam da 1 buçuk sayfa falan not aldım. İbni Hazm okuyor gibi değil de şey gibi hissettim.. 17 yaşındayken kendinin ve lise arkadaşlarının aşklarını derlemiş toparlamış iki kapak arasına almış ve 30 yaşında bunları gülümseyerek anlatan bir yazarı okuyor gibi.. Üzgünüm. Sosyal medya gazı pişmanlıktır. Ha bir de İbni Hazm'ın şiirlerini ve kendini bu kadar övmesini de belirtmeden geçemeyeceğim. Garipti.. Bilemedim.. Özet olarak; kitabı bitirmek günleeeeeeeğr sürdü. Süründüm bitirmek için. Kitaptaki en oturaklı cümleyle de bu kasvetli yazıya son vermek istiyorum. "Fuzuli der ki; ilimsiz şiir temelsiz duvara benzer"

Humay Usubbayli 
 19 Eki 21:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güvercin Gerdanlığı – Güvercinlerin boynunda çizgi gibi çizilmiş olup, edebiyat aleminde ise aşıkların boynuna asılan aşk gerdanlığı olarak tanımlanır.

Bu ismi ilk kez kullanan Endelüslü mirasımız İbn Hazm olmuştur. Seven ve sevenlere dair içerisinde hikaye ve şiirleri barındıran eserde aşıklar halleri ve çekdikleri hakkında kısa hikayeler ve şiir mısraları mevcuttur.

Bazı dizeleri size sunmaktan mutluluk duyarım.

Nasıl ki akıl tektir ve bir tek Tanrıdan başka Tanrı tanımaz. O da Rahmandır.

Gönül de tektir ve ister uzak olsun, ister yakın, bir tek kişiye tutulur ancak.

https://humayusubbayli.wordpress.com/...guvercin-gerdanligi/

sana olan aşkım her zaman oluşuna denk bir biçimde sürecek ne azalacak ne artacak sonsuza değin sürecek. irademden başka bir ilk sebebi yok bunun hiç kimse bana bundan başka sebep ileri süremez. [ okunması gereken anlamlı bir kitap ]

Sümeyye Ev 
20 Ağu 18:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Ey beni görmediğim birini sevmekten dolayı ayıplayan! beni aşkta zayıf birisi olarak tanımakla aşırı davrandın. Peki söylesene bana,cenneti de ancak tasvirle tanımıyor muyuz?”

Mersus 
26 Eki 16:56 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bundan yüzyıllar öncesi yazılmış bir kitap. İnsan doğasının ve davranışlarının hiç değişmeyeceğini gösteriyor bize İbn-i Hazm. Kitapta anlamakta zorlanacağız bir çok arapça ve farsça kelime karşınıza çıkacaktır. Bu bile bu kitabın aşk üzerine yazılmış en özel kitaplardan biri olduğunu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Esma CAN 
30 Ağu 13:27 · Puan vermedi

Bir şeyin nedeninin başka bir şeyde olduğunu anladığımızda, onun varoluş nedeninin yittiğini görür görmez o şey yok olacaktır.Ama bir şeyin nedeninin bizzat kendinde olduğunu anladığımız zaman, onun sonsuza dek sürmesi sağlanmış demektir.

DeliBilge 
21 Ağu 20:10 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Güvercin Gerdanlığı, ''Sevgiye ve Sevenlere dair'' iddiasıyla -ki ciddi bir iddia olduğu için okuduğum- yazılmış bir kitap. Kitabın içeriği, psikolojik tahlil gibi görünse de -iki üç paragraf hariç- kesinlikle bir analiz olarak değerlendirmedim. Rahatsız edici kısımlar:
''Cariyeler''... Kitapta sürekli ''Başımdan geçen bir olayı anlatayım'', ''Vaktiyle erdemli bir adam tanıdım'', ''Çok bilgin bir adam...'' giriş cümlesiyle yazılmış öykülerin hemen hepsi -nedense?- bir Cariyeye aşık olmuş, tutulmuş, sevmiş.. Hani hiç mi özgür kadın yok kitapta var, olmaz mı: ''Şehvet, cinsel birleşmeye atıf öykülerinde de ''Hür'' kadınlar var..
Bu tarz kitaplarda bir cümle geçer ve siz tek kaşınız havada ''Eh bu cümle tüm kitabı çürütür!'' deyiverirsiniz..Cümleyi yazayım ''....bu kadın kocasına ihanet etse yeridir!'' ..Kitaptaki 'recm', zina yapanlara verilen taşlanarak öldürülme cezalarının önüne koydum cümleyi..
(Aklıma manik hastalığı olanların birdenbire eşlerini aldatma meyilleri geldi aklıma da, hani tedavi edildikten sonra sorun ortadan kalkar.. Bilim gerçekten enfes diyerek derin bir nefes alıyorum..Hani her eşini aldatan -Bir hastalık, bir kimya dengesizliği yüzünden- taşla öldürülmeden önce... Bir derin nefes daha..)
Her öykünün yanında, kitabın sayfaları arasına serpiştirilmiş şiirler de var, açık anlamlı olanlardan. Son kısımda ''Endülüs Edebiyatı ve İbn Hazm'' kısmı var, bilgi serpiştirilmiş..
Kitabı okudum ve arka kapağına bir kelime bıraktım: ''Olmamış''..

Güner TAŞ 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · 7/10 puan

Konu ve örnekler bakımından güzel fakat yazarının sürekli ''bu konuda şöyle bir şiir yazdım'' diyerek sayfalarca şiir sıralayışı beni sıktı. Belki de bunun sebebi çeviri oluşudur, orijinalinden okuyunca durum daha farklı olabilir.

2 /

Kitaptan 75 Alıntı

Ey bir kolyede incilerin dizilişi gibi, kendisinde güzelliğin âhenkle dizildiği sevgili!
Yüzüm mutluluktan parlarken, nasıl oluyor da ölümüm kasıtlı olarak senin elinden oluyor?

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 138 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 138 - İnsan Yayınları)

"Ateş de küçük kıvılcımlarla başlamaz mı?
En ciddi şeylerin temelinde, en önemsiz şeyler vardır ve
zaten küçük çekirdekten doğar kocaman bir ağaç."

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 60 - İnsan)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 60 - İnsan)

Ölümden daha güçlü olan şey, bize ölümü göze aldıran şeydir; candan daha kıymetli olan, canın kendisi için feda edildiği şeydir.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-EndelüsiGüvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi
Ayşegül A. 
08 Ağu 09:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın aslının temiz, soyunun iyi olduğunu gösteren en açık delillerden, en güçlü kanıtlardan biridir vefa.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 140 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 140 - İnsan Yayınları)
nida çalık 
16 Eki 21:00 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Birini sevdikten sonra,artık asla başka birini sevmeyenler

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 101)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 101)

Günde bir kez seninle karşılaşmak yetecek şimdi; eskiden iki kez karşılaşmayla bile yetinemezdim.
Aynı şekilde bir yöneticinin, yöneticiyken çok büyük tutkuları olur; fakat görevinden ayrılınca, canını kurtarsa, o bile yeter ona.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 165 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 165 - İnsan Yayınları)
Ayşegül A. 
 29 Tem 12:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadınların aşkı, erkeklerinkinden daha sağlamdır. Çünkü onlar zayıftırlar. Yaratılışları gereği varlıklarını saran bu tür bir aşka hızla kendilerini kaptırırlar.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 63 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 63 - İnsan Yayınları)
Mine Topal 
04 Ağu 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ona karşı duyduğum sevgi,önceki sevgilerimin tümünü silip süpürmüş,ondan sonrakileri de haram etmiştir.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-EndelüsiGüvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi
Sümeyye K. 
02 Nis 21:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ey beni, görmediğim birini sevmekten dolayı ayıplayan, beni aşkta zayıf birisi olarak tanımakla aşırı davrandın.
Peki, söylesene bana, cenneti de ancak tasvirle tanımıyor muyuz?

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 64)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 64)