Güvercin Gerdanlığı

6,8/10  (17 Oy) · 
52 okunma  · 
12 beğeni  · 
843 gösterim
Benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar arasında bölünmüş parçaların birleştirilmesidir. Bu birleşme onların en yüksek temel öğelerinde meydana gelir. Beraberlik ve ayrılığın, varlıkların birleşimi ve ayrışmıyla ilgili olduğunuzu biliyoruz. Her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır onu arar, bulur. Her şey mili mislinedir. Aramızda karşıtların birbirlerini ittiğini benzerlerin birbirlerini çektiğini hemcinslerin birbirleriyle uyum sağladığını bilmeyen yoktur. Niçin aynı durumlar ruhlar için söz konusu olmasın? Allah Ademin eşinde bulacağı ısınmanın nedenini Havva'nın kendisinden bir parça bulmasında kılmıştır.

Büyük bir hukukçu edebiyatçı, dilbilimci ve şair olan İbn Hazmın hemen hemen bütün dünya dillerine çevrilen bu önemli eseri Endülüs'te ve İslam dünyanın belli başlı merkezlerinde sevgi üzerine gelişen zengin düşünceleri, yaşanan büyük aşkları bize anlatan önemli bir kitaptır. İslam sanatı ve edebiyatının en iyi örneklerinden birisi olan kitap aynı zamanda karanlıkta kalmış bir dönemin içyüzünü çok sayıda yönetici, hukukçu, sanatçı ve bilginin özel hayatlarını dolduran.
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9757732605
 • Orijinal Adı:
  Le Collier Du Pigeon Ou De L'amour Et Des Amants, Tawg Al-hamama Fi'l-ulfa Wa'l-ullaf
 • Çeviri:
  Mahmut Kanık
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:

sana olan aşkım her zaman oluşuna denk bir biçimde sürecek ne azalacak ne artacak sonsuza değin sürecek. irademden başka bir ilk sebebi yok bunun hiç kimse bana bundan başka sebep ileri süremez. [ okunması gereken anlamlı bir kitap ]

Konuları basamak basamak işleyiş tarzı ardından aşkın ne kadar üstün olduğunu vurgulayışı ve de en sonunda en büyük aşkın Allah'a olan aşk olduğunu söylemesi ile bence okunması gereken bir eser.

Erkan RKN 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aşk bir marazdır. Ama daima zevk veren bir marazdır.

Güner TAŞ 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 33 günde · 7/10 puan

Konu ve örnekler bakımından güzel fakat yazarının sürekli ''bu konuda şöyle bir şiir yazdım'' diyerek sayfalarca şiir sıralayışı beni sıktı. Belki de bunun sebebi çeviri oluşudur, orijinalinden okuyunca durum daha farklı olabilir.

mustafa yılmaz 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

okuması zor ve akıcı olmayan bir kitap . okumazsanız pek bir şey kaybetmiş sayılmazsınız.
nazan bekiroğlu'nun sık kullandığı "ezel tanışı" kavramı, özünü bu kaynaktan alıyor bence

Ömer 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Tercüme olup da beğenmediğimiz kitaplar hakkında da menfi fikir beyan edemiyoruz ki. Acep çeviren mi budayıp kuşa çevirdi bu kitabı? Ama bu kitabı okuyup da aşk hakkında bir şeyler öğreneceğim diyenler; vaktinizi boşa harcamayın.

Kitaptan 19 Alıntı

En ciddi şeylerin temelinde en önemsiz şeyler vardır ve zaten küçük çekirdekten doğar kocaman bir ağaç.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 55)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 55)
Mazlum İlhan 
23 Şub 20:22 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Günde bir kez seninle karşılaşmak yetecek şimdi; eskiden iki kez karşılaşmayla bile yetinemezdim.
Aynı şekilde bir yöneticinin, yöneticiyken çok büyük tutkuları olur; fakat görevinden ayrılınca, canını kurtarsa, o bile yeter ona.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 165 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 165 - İnsan Yayınları)

Ölümden daha güçlü olan şey, bize ölümü göze aldıran şeydir; candan daha kıymetli olan, canın kendisi için feda edildiği şeydir.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-EndelüsiGüvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi

Bil ki, kadınların kendilerine gönül verenlerin izini sürme yetileri, gece karanlığında bile kolayca iz sürebilen iz sürücülerin yetilerinden daha keskindir.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 244)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 244)

İbn-i Hazm
İbn Hazm miİadi 18 Kasım 993, hicri 3 Ramazan 383'te dünyaya gelmiştir. Çocukluğu Kurtuba sarayında babasının hareminde geçti.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 32 - Tercümanın takdiminden)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 32 - Tercümanın takdiminden)

Aruzun Çıkış Şekli
Devesi nin üstünde türkü söyleyen Arap, türkünün ahenk ve ölçü süna göre devenin adımlarında bir hızlanma ya da yavaş lama olduğunu hissetti. Eğer ritmindeki ara kısa ise deve oldukça hızlı gidiyor, yok eğer ara uzuyorsa deve ağır ağır yol alıyordu. Müziğin, sesin ritrnine göre adım atıyordu sanki deve. Böylece devenin ağır ağır attığı dört adımdan ölçüyü buldular. Konuşma dilinde uzun ve kısa hecelerin ardarda gelmesi ölçüyü meydana getirdi. Bedevinin doğal dehası böylece nazmı buldu. Daha sonralan kuramcılar bunun kurallarını ortaya koydu. Halil bin Ahmet aruzu, ölçülü şiiri ilk kez ortaya koyandır.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 18 - Tercümanın takdiminden)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 18 - Tercümanın takdiminden)

İbn-i Hazm
İbn Hazm adı daha söylenir söylenmez, hemen bu ad polemik yazılarıyla ün kazanmış, uzlaşmaz Zahiri bilginini anımsatır. Onun dokunaklı, etkili ve acımasız kalemi, şu atasözünü doğurmuştur: "Haccac'ın kılıcı, İbn-i Hazm'ın kalemi"

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 33 - Tercümanın takdiminden)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 33 - Tercümanın takdiminden)
Filiz Özcan 
24 Oca 17:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Gözün elçilik yaptığını iyi bilesin! Karşındakilerin niyetlerini anlamak için iyi bir elçi! Öteki dört duyu organı da kalbe açılan kapılar,ruha çıkan yollardır."

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 71)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 71)
Mazlum İlhan 
23 Şub 20:13 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bakışlarını tek bir nesne üzerine odaklama; çünkü güzellik daima çoğalmaya ve yayılmaya elverişlidir.

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 124 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 124 - İnsan Yayınları)
Mazlum İlhan 
23 Şub 20:18 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ey bir kolyede incilerin dizilişi gibi, kendisinde güzelliğin âhenkle dizildiği sevgili!
Yüzüm mutluluktan parlarken, nasıl oluyor da ölümüm kasıtlı olarak senin elinden oluyor?

Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 138 - İnsan Yayınları)Güvercin Gerdanlığı, İbn Hazm El-Endelüsi (Sayfa 138 - İnsan Yayınları)
2 /