Bir Değirmendir Bu Dünya

9,0/10  (86 Oy) · 
251 okunma  · 
112 beğeni  · 
2.628 gösterim
Bir Değirmendir Bu Dünya, şiirlerinden, anı yazılarından ve hikâyelerinden tanıdığımız Zarifoğlu`nu başka bir açıdan tamamlamaktadır. O herkesin entel takıldığı bir zamanda çevresindeki meraklı insanlara, dostlarına, okuyucularına ilmihal okumayı tavsiye ediyordu. Namazların tadil-i erkân üzere kılınmasını, gece namazlarına kalkılmasını, hanımlara iyi davranılmasını, çocukları adam yerine koyarak karşımıza almamızı, yollarda zikirle yürümemizi telkin ediyordu. Daha doğrusu müslüman olarak iç dünyamızı zenginleştirmek, çağa donanımlı bir müslüman olarak yetişmemiz için elinden geleni yapıyordu. Hem çocuklar için yapıyordu, hem de büyükler için.
Bu kitaptaki yazılara, kendi yatağında sessiz, sakin ve içten içe maveraî uğultularla akan bir nehrin zaman zaman coşup kabarması olarak da bakılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9754732485
 • Yayınevi:
  Beyan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rumeysa özaçmak 
 16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şair kimliğinin yanı sıra denemede de başarısını göstermiş, soyadı gibi zarif, düşünceli, insanları doğru yola sevkeden bir şair, Cahit Zarifoğlu. 1977 ile 1984 yılları arasında günübirlik aktüel ve siyasi yazılarını ele aldığı deneme de, ne kadar ağır bir dil ile yazılmış olsa da - ki ben bunu yazıldığı döneme bağlıyorum- şiirlerinde de olduğu gibi doğal, samimi bir şekilde yazdığını kabul etmek lazım.
Genel olarak kitabın konusu:
Hayatın acımasız gerçeklerini ele alarak; Afganistan'ın işgali, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurulması, Hama'da bir gecede binlerce Müslümanın yok edilmesi, Müslümanların içinde bulunduğu durum.
Benim tavsiyem eğer deneme seviyorsanız okumanız yönünde. Eminim Zarifoğlu'ndan birşeyler alacaksınız.

Ahsen B. 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cahit Zarifoğlu'nun okuduğum ikinci kitabı... Yaşamak'ı sevmiştim ama bu kitaba bayıldım. Sivri dilli yazarları seviyorum ve Zarifoğlu'nun da tam anlamıyla sivri dilli biri olduğunu bu kitapla görmüş oldum. Kitap Zarifoğlu'nun denemelerinden oluşuyor, yani bir süreklilik yok.Okuru sıkmadan ama değindiği konulardan ötürü ağır ilerleyen bir kitap -en azından benim için-.
Kitabı her ne kadar çok sevsem de söyleyecek bir şey bulamıyorum, ilginizi çekecek bir kitap olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Ceyda Eker 
02 Eyl 12:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayalperest olmayın. Hep sükut-u hayale uğrarsınız. Ayağınız yer tutmaz. Gerçeklerden kaçar kaçar hayallerinize sığınır, hayal kurduğunuz sürece de doğar, tatmin olur ama başarmanız gereken en küçücük işleri bile alt edemezsiniz. -Cahit Zarifoğlu

Belkin 
 07 Eyl 15:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rahmetli Cahit Zarifoğlu bu eseri 14 Şubat 1980 tarihinde kaleme almıştır. Bugün Yugoslavya’nın yerinde yeller esmektedir ve köprünün altından nice sular akmıştır. Afganistan, yada Filipinler o gün ki ülkeler olmaktan çıkmış Türkiye'de o gün ki Türkiye değildir. bir çok konuda ise çok şeyin değişmediğini aksine gelişerek büyüdüğünü okudukça görüyorsunuz. Mabedsiz şehir Ankara diyor kitapta. dedik ya o günlerden çokkk sular akmış. geçmişi bugünle kıyaslamak açısından okunası eserlerden..

kitabı henüz yeni bitirdim, bitmesiyle birlikte hafif bir içim burkuldu. cahit zarifoğlu'nu daha ziyâde şiir'iyle bilirdim severdim ama bu kitabıyla geniş ufkuna, her biri altın öğüt değerinde fikir ve düşünce dünyasını da bir nebze dahil olmuş oldum. kitap'tan ;

" şehit ağzını değdir üstüne ölü kalbimin "

Müberra Gök 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cahit Zarifoğlu ' nun 1977-1984 yılları arasında gazete ve dergilerde yayınlanan yazılarından derlenmiş bir kitap. Ele alınan konular bakımından aktörler değişse de senaryo aynı olduğundan hâlâ son derece güncel. Bir yandan zarif adamla sohbet ederken bir yandan da uyarıyor, hatırlıyor ve düşünüyorsunuz. Okumak isteyenlere tavsiye edilir :)

Betül Savaş 
09 Eyl 22:21 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

Size gazete okuyormuş gibi hissettiren, okuru kesinlikle sıkmayan, bir dost ile sohbet ediyormuş hissi veren bir kitap. Gerçeklere çarpıcı ve samimi bir üslupla değinilmiş. Cahit Zarifoğlu'nun zarif dünyasına adım atmak ve sonrasında şiirlerini daha iyi anlamak -ki asla tam olarak anlamak söz konusu olamaz- için güzel bir adım olacaktır.

"Batı tarihindeki her kepazeliği yüceltirken, kendi geçmişimizde karşımıza çıkan minnacık kusurlara takılıp kalıyoruz. Bu ne şuursuzluk! İslamiyet bir yerde insaftır. İnsafını kaybedenler hiçbir hakikati bütünüyle kavrayamazlar. "
`Ülkesini , Milletini ,Dinini seven insanlarin severek okuyup bolca bilgi alabilecekleri bir kitap , fakat yinede ne tür bir bilgi olursa olsun düşüncelere uygun olmayan bir bilgiyi mantıken kabul etmememiz gerektiğini unutmayarak olunmalı, her kitap gibi... `

Ümmügülsüm Yahşi 
17 Nis 22:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendinizi ve evinizi tepeden tırnağa islama göre yeniden tertip etmediğiniz sürece islam tek millettir diye düşünmenin anlamı kalmaz diyor Zarif adam o kadar mantıklı ve özgün cümleler ile yaşamda bulunan sorgulamadan kabul ettiğimiz şeylerin asıl manalarını anlatıyor. Yaşamın aslında bizi fark etmeden nasıl içine aldığını okurlarının düşünmesini sağlıyor. Bu kitabı herkese tavsiye ederim

Sinem Varlı 
10 Eyl 21:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zarifoglu'nun şiir kitaplarını bitirdikten sonra bu adamı iyce kavramak nasıl bir düşünce dünyası olduğunu anlamak için aldığım bu kitap yer yer fazla tasavvufi içeriği var gibi gelse de içerik olarak çok zengin bir deneme demetiydi.Insanı düşünmeye iten bir kitaptı kesinlikle.

3 /

Kitaptan 243 Alıntı

Murat Sezgin 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların görünüşlerine bakarak onlarda üstünlük bulmaya çalışanlar hep kaybetti.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 55)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 55)
melisa 
12 Mar 18:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hazreti peygamber namazda iken bir çocugun agladıgını duysa onun ıstırabını dindirmek için namazı hafif tutardı.Böylece İslam'da sevgi ve merhamet hissi aile içi duygu alışverişi olmaktan başlayarak,dünyaya,insanlara,hayvanlara ve bütün yaratılanlara bakışın temeli çıkış noktası oldu...

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 43)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 43)
Rumeysa özaçmak 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Daha da vahimi, insanlarda gittikçe daha da belirginleşen kişiliksizlik. Sürüleşmek.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 24)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 24)
Eslem 
 01 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"OKU" emri, anlamını bilmeden okumak olmamalıydı. Anlamı kavramadan okunacak bir şey hayata uygulanamaz, yaşanamazdı..

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit ZarifoğluBir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu
Belkin 
06 Eyl 14:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

-Herhalde İncil’i de okudun?

-Evet, okudum.

-İncil de edebiyat yönü olan bir kitap. Hangisi daha etkileyici?

-Kur’an.

-Niçin?

-Çünkü Kur’an, doğru söylüyor.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit ZarifoğluBir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu
Sergen Özen 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sanki alnımızı koyacağımız temiz bir yeryüzü kalmamış.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 12 - Beyan)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 12 - Beyan)
Suskun/ca 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslamı iyi bilmek, onu yaşamak için, onu tebliğ etmek için, onu savunmak için ve nihayet onun uğruna ölmek için gerekli bize.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit ZarifoğluBir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu