Bir Değirmendir Bu Dünya

9,0/10  (51 Oy) · 
151 okunma  · 
62 beğeni  · 
2.047 gösterim
Bir Değirmendir Bu Dünya, şiirlerinden, anı yazılarından ve hikâyelerinden tanıdığımız Zarifoğlu`nu başka bir açıdan tamamlamaktadır. O herkesin entel takıldığı bir zamanda çevresindeki meraklı insanlara, dostlarına, okuyucularına ilmihal okumayı tavsiye ediyordu. Namazların tadil-i erkân üzere kılınmasını, gece namazlarına kalkılmasını, hanımlara iyi davranılmasını, çocukları adam yerine koyarak karşımıza almamızı, yollarda zikirle yürümemizi telkin ediyordu. Daha doğrusu müslüman olarak iç dünyamızı zenginleştirmek, çağa donanımlı bir müslüman olarak yetişmemiz için elinden geleni yapıyordu. Hem çocuklar için yapıyordu, hem de büyükler için.
Bu kitaptaki yazılara, kendi yatağında sessiz, sakin ve içten içe maveraî uğultularla akan bir nehrin zaman zaman coşup kabarması olarak da bakılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9754732485
 • Yayınevi:
  Beyan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rumeysa özaçmak 
 16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şair kimliğinin yanı sıra denemede de başarısını göstermiş, soyadı gibi zarif, düşünceli, insanları doğru yola sevkeden bir şair, Cahit Zarifoğlu. 1977 ile 1984 yılları arasında günübirlik aktüel ve siyasi yazılarını ele aldığı deneme de, ne kadar ağır bir dil ile yazılmış olsa da - ki ben bunu yazıldığı döneme bağlıyorum- şiirlerinde de olduğu gibi doğal, samimi bir şekilde yazdığını kabul etmek lazım.
Genel olarak kitabın konusu:
Hayatın acımasız gerçeklerini ele alarak; Afganistan'ın işgali, İran İslam Cumhuriyeti'nin kurulması, Hama'da bir gecede binlerce Müslümanın yok edilmesi, Müslümanların içinde bulunduğu durum.
Benim tavsiyem eğer deneme seviyorsanız okumanız yönünde. Eminim Zarifoğlu'ndan birşeyler alacaksınız.

Ahsen B. 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cahit Zarifoğlu'nun okuduğum ikinci kitabı... Yaşamak'ı sevmiştim ama bu kitaba bayıldım. Sivri dilli yazarları seviyorum ve Zarifoğlu'nun da tam anlamıyla sivri dilli biri olduğunu bu kitapla görmüş oldum. Kitap Zarifoğlu'nun denemelerinden oluşuyor, yani bir süreklilik yok.Okuru sıkmadan ama değindiği konulardan ötürü ağır ilerleyen bir kitap -en azından benim için-.
Kitabı her ne kadar çok sevsem de söyleyecek bir şey bulamıyorum, ilginizi çekecek bir kitap olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Müberra Gök 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cahit Zarifoğlu ' nun 1977-1984 yılları arasında gazete ve dergilerde yayınlanan yazılarından derlenmiş bir kitap. Ele alınan konular bakımından aktörler değişse de senaryo aynı olduğundan hâlâ son derece güncel. Bir yandan zarif adamla sohbet ederken bir yandan da uyarıyor, hatırlıyor ve düşünüyorsunuz. Okumak isteyenlere tavsiye edilir :)

Ümmügülsüm Yahşi 
17 Nis 22:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendinizi ve evinizi tepeden tırnağa islama göre yeniden tertip etmediğiniz sürece islam tek millettir diye düşünmenin anlamı kalmaz diyor Zarif adam o kadar mantıklı ve özgün cümleler ile yaşamda bulunan sorgulamadan kabul ettiğimiz şeylerin asıl manalarını anlatıyor. Yaşamın aslında bizi fark etmeden nasıl içine aldığını okurlarının düşünmesini sağlıyor. Bu kitabı herkese tavsiye ederim

Nurbanu 
12 Eyl 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Tavsiye edilmesiyle kalmayıp hediye olarak gelen bu kitap Cahit Zarifoğlu’nun şiirleri dışında okuduğum ilk eseri. Bir kez daha bu güzellikten faydalanmamı sağlayan güzel insana teşekkür ederim. Zarifoğlu’nun köşe yazılarından derlenen Bir Değirmendir Bu Dünya kitabı, Zarifoğlu’nun hem dini hem siyasi olaylara bakış açısını bizlere yansıtıyor. Okuduğum deneme kitapları içinde en faydalısı buydu diyebilirim. Denemelerden oluştuğu için bir süreklilik yok, önemli konulara değindiği için de okuru sıkmadan ilerliyor.

‘’Hayalperest olmayın. Ayağınız yer tutmaz, sallanırsınız. Fakat hayaliniz geniş olsun. Geniş düşünün. Büyük düşünün. Size gösterilen hedefleri zihninizle aşın.’’

Zarifoğlu’nun şiirlerindeki gibi gizemli olmaması da her yaştan her kafadan insanın anlayarak okuyabileceği bir kitap . Ağır bir kitap olduğu için - ya da bana ağır gelmiştir - yavaş ilerlesem de keyifle okudum. Siz de sonunda gerçekten de ‘’Bir değirmendir bu dünya!’’ diyebilirsiniz.

‘’Bazı eller vardır ki ektikleri çiçekler tutar, bazılarınınki tutmaz. Derler ki çiçekler de sevgi ister. Çiçeği bir dekor olsun için ekenlerin çiçekleri tutmazmış da, onları, bizzat onlar için sevgi ile ekenlerin çiçekleri tutarmış.’’

Bakış açınızı zenginleştirecek, bir şeyleri hatırlatacak, bir şeyler katacak bir kitap istiyorsanız eğer okunacak listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

‘’Nihayet biri ötekinin omuzuna elini atarak teselli dolu bir sesle:

-Üzülme dostum, demiştir, üzülme, inşaallah buralar da bir gün Müslüman olacaktır.’’

Kivirciktosh 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nasıl bir cümleyle başlasam diye düşünürken şöyle başlamamın daha doğru olacağını düşündüm; ‘’Bu kitabı çok çok çok sevdimmmm!’’ Gerçekten de zarif bir insan tarafından yazılmış, bana yeni ufuklar açan bir kitap oldu. Kitap en sonunda bittiğinde bir dostumu kaybetmişim gibi hissettim… Kısa kısa denemelerle tarih tekerrürden ibarettir sözünün ne kadar doğru olduğunu anladım. Yazıların birçoğu 1980’li yıllarda yazılmış ve o zamanlarda yaşanan olaylara baktım da Suriye hala aynı, insanlar hala aynı, düşmanlar hala aynı. Resmen bir film şeridi gibi tarihte yolculuk ettik zarif insan Cahit Zarifoğlu’yla. Kitap 312 sayfa olması sebebiyle hacimli bir kitap. Bir günde okunacak bir kitap değil, sindire sindire okunması gereken bir kitap. Sindire sindire okuyup yeni ufuklarda ve tefekkürde buluşmak dileğiyle.

Suskun/ca 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zarifoğlu'nun köşe yazılarından derlenen Bir Değirmendir Bu Dünya kitabı onun 80-90 yılları arasındaki siyasi ve dini olaylara bakış açısını bizlere yansıtıyor. Özelikle Afganistan'da, Suriye'de ,Filistin'de müslümanlara yapılan tüm eziyet ve işkenceleri açık yüreklilikle kaleme alıp halkı bilgilendirmeye çalışmış bi fikir adamı olan Zarifoğlu'ndan öğrenecek çok şeyimiz var.

EFK 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlahi bir senfoniyi icra etmeye çalışan Cahit ZARİFOĞLU; saklı kalmış itilmeye çalışılan düşüncelere bir ruh kazandırmış, tembelleşmiş köşede kalmış kelimeleri aktive etmiştir. Yazılarındaki üslup okuyucuyu bir an önce hedefine varmak isteyen ve delice akan bir ırmak gibi içine çekip düşündürür.

Ersin ÖZBEY 
23 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Usta şair Zarifoğlu'nun yazılarının derlenmesinde oluşan bu kitap Türkiye'nin kanayan yaralarına usta bir şair bakış açısıyla cevap veriyor.Okurken zevk aldığınız ve bakış açınızı değiştirebilecek bir kitap

Şeyma 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Zarifoğlu şiirlerinde olduğu kadar köşe yazılarında da kalemini konuşturmuş. Günümüz sorunlarına da açık ve net bir şekilde değinerek oluşturduğu yazılarının her biri okuyucuyu sarsıyor. Günümüz dünyasına ve insanlığa duyarsız kalmak istemeyen herkesin okuması gereken dili gayet sade bir kitap.

2 /

Kitaptan 128 Alıntı

Murat Sezgin 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanların görünüşlerine bakarak onlarda üstünlük bulmaya çalışanlar hep kaybetti.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 55)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 55)
melisa 
12 Mar 18:48 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hazreti peygamber namazda iken bir çocugun agladıgını duysa onun ıstırabını dindirmek için namazı hafif tutardı.Böylece İslam'da sevgi ve merhamet hissi aile içi duygu alışverişi olmaktan başlayarak,dünyaya,insanlara,hayvanlara ve bütün yaratılanlara bakışın temeli çıkış noktası oldu...

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 43)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 43)
Rumeysa özaçmak 
12 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Daha da vahimi, insanlarda gittikçe daha da belirginleşen kişiliksizlik. Sürüleşmek.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 24)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 24)
Eslem 
 01 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"OKU" emri, anlamını bilmeden okumak olmamalıydı. Anlamı kavramadan okunacak bir şey hayata uygulanamaz, yaşanamazdı..

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit ZarifoğluBir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu
Sergen Özen 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanki alnımızı koyacağımız temiz bir yeryüzü kalmamış.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 12 - Beyan)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 12 - Beyan)
Suskun/ca 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslamı iyi bilmek, onu yaşamak için, onu tebliğ etmek için, onu savunmak için ve nihayet onun uğruna ölmek için gerekli bize.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit ZarifoğluBir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu
Meryem Yılmaz 
15 Nis 20:17 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

"Susmak ile konuşmak arasında nasıl ince çizgiler, hassasiyetler var. Bakarsın konuşmak şeytandan, bakarsın susmak."

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 57 - Beyan Yayinlari)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 57 - Beyan Yayinlari)
Dudu 
11 Nis 14:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir davanın askerliğini yapmak için o davayı enine boyuna bilmek gerekir.

Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 37 - Beyan Yayınları)Bir Değirmendir Bu Dünya, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 37 - Beyan Yayınları)