8,9/10  (93 Oy) · 
247 okunma  · 
91 beğeni  · 
3.769 gösterim
O VE BEN
Necip Fazıl’ın “O ve Ben”’i bitmemiş bir serüvenin hikâyesidir. Bir Allah dostunun şefkat ve mahviyet ummanında boğularak yeniden dirilen genç ve büyük şairin bu ummanda son nefesine kadar kulaç atmaktan geri durmayacağının ama bunun böyle de gitmeyeceğinin apayrı bir şiiridir,”O ve Ben”. Tüm varlığını inkâra da varsa, aşkın hakkını veren bir şairin şiiridir… Belki gözyaşları içinde tamamladığı şu satırlarla bitmemiş bir serüvenin bile iddiasını taşımayan bir şiir:”Güya seni yazdım (…) Soluk bir kumaş üzerinde hareli lekeler güneşi ne kadar gösterebilirse, bu kargacık, burgacıklar da seni o derecede anlatabilir.” Sonra bu serüveni diğerlerinden ayıran, onu biricikleştiren ve bizi de can kuşumuzdan yakalayan ifadelerle abideleşen bir şiir: “Aç bana Kapı’yı, artık aç!... Allah’tan izin iste ve ardına kadar aç!...”
“O ve Ben” ,bir müridin mürşidine bakışıdır: müridane bir bakıştır bu içerikten daha ziyade kitabın bizatihi üstadı Adulhakim Arvasi hazretlerini anlatıyor olması dolayısıyla Necip Fazılın esere verdiği kıymet de tam anlamı ile müridanedir. “Bu eser, dünyaya gelişimden bu güne kadar en hususi renkleri, çizgileri ve sesleriyle hayatımın hikâyesi ve asıl O’nu tanıdıktan sonra manasını anlamaya başladığım vücut hikmetinin bende tecelli eden yakıcı ifadesidir. Bu bakımdan kendilerini görünceye kadar malik olabildiğim bir buçuk esere nispetle bugün 60 cildi aşan ve hepsini birden onura borçlu bildiğim eserler arasında, şimdikinin başköşeye oturtulması lazım ve en mahrem iç ve dış iklimlere doğru bir belirtiş olarak takdim ederim.” İfadeleri bunu gösterir.
“O ve Ben” her şeyini inandığı idealler için feda etmiş bir büyük mütefekkirin, damarından kalemine kan çekerek yetişmesine uğraştığı bir nesil için en mahrem ve en hususi kalması gereken bir yönünü, seslerin, sözlerin, işaretlerin ardındaki sırlı dünyasını paylaşma çabası… Tam da Yunus gibi:”Ballar balını buldum”/ Kovanım yağma olsun” dercesine…
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  257
 • ISBN:
  975-8180-24-0
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Reşat KARAKAŞ 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Hayatının dönüm noktası olarak Abdülhakim Arvasi Hazretleriyle tanışmasını kabul etmiş ve kitabını "Ondan önce", "Ondan sonra" olarak iki bölümde kaleme almış..tanımadan önce ki hayatını acık yüreklikle dile getiriyor. İkici bölümde ise şeyhini buluyor ve ona saygı ve sevgisini her satırda hissettiyor. Necip fazıl Kısakürek..boşa geçen otuz yıl..Ve sonra kendini bulma çabası. Geceler boyunca yanan göğsü ve aylarca gözüne girmeyen uyku..Peki ya bir şair,bir yazar nasıl değişir. Ne sebep olabilir ki bu amansız fikir değişikliğine diye sorar iseniz işte size cevabı...Üstadın en iyi kitaplarından biri diyebilirim

Üstad:hatırladığını en küçük anıları anlatmakla başlıyo eserine.Küçük yaşta bu kadar zeka ve merak gerçekten insanı şaşırtıyor. Dedesinin Akl-ı evvel diyerek sevdiği torunu. :)
Sonra babanın terkedişini,konaktan ayrılışını,okullara gidişini ve gitmeme sebeplerini,eğitim için yurt dışana birçok tanıdık simayla gidişini,bankada çalışışını ve en önemlisi de Abdülhakim Arvasi vesilesiyle islam ile tanışmasını anlatıyor.
Oradan da Büyük Orta Doğu Projesine geçiyor.Dili ağır fakat bilgilendirici,otobiyografi türünde bir eser.Üstadın ellerine sağlık.
Daha önce Kadir M.'nun,Üstad hakkında yazdığı eseri okumuştum fakat bizzat ilk ağızdan dinlemenin lezzeti farklı.
Geçmişteki kötü yollarını çarpıtılmamış halde bizzat ondan dinlemeniz gerek.İlk başta kol kola olan arkadaşlarının,İslam ile şereflendikten sonra nasıl yalnız bırakıldığını ondan dinleyin.Ben de herkes gibi memleketlim,maraşlı "Üstadım"ız ile gurur duyor,herkese şiddetle tavsiye ediyorum...ان

Münzevi Okur 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Bir arkadaşın tavsiyesi ile okuduğum ve bana çok şey kattığını düşündüğüm ilk Necip Fazıl kitabım oldu. Onu anlamak için bence okunacak ilk kitabı da bu olmalıdır.
Necip Fazıl’ın doğumu, çocukluğu, okul hayatı, mahkeme ve hapis hayatının yanında gelişen iç sıkıntıları, düşünceleri, sürekli bir sorulara cevap arayan ve manevi hayatını; kısaca kendi hayatını anlattığı eser. Aslında kitap da kendi hayatından çok insanları aydınlatmayı amaçlamış. İslamı anlatmış. İslam ile gelen huzuru anlatmış. Korkularından kurtuluşunu anlatmış. Örnek olarak da kendi hayatını kullanmış hep anlatmış…
Hayatını ‘O’ dediği kişi ile tanışmadan önce, tanıştıktan sonra ve o günden beri olmak üzere üç bölüme ayırmış. Tanışmadan önce İslam’a uygun olmayan deli dolu bir hayat sürerken, tanıştıktan sonra hayatı değişmeye başlıyor. Onun yanında bulunmak onu o kadar etkiliyor ki hayatının dönüm noktasını yaşıyor. O günden beri olan kısımda ise İslami bir aşkla yanıp tutuşan biri haline geliyor. Üstat diye boşuna demiyorlarmış adama.

Tasavvuf ile ilgili birçok kelime olduğu için Lügat kullanma ihtiyacı hissettim. Yine de bana göre akıcı bir anlatımı olduğu için sıkılmadan okudum. Bazı düşüncelerim değişti. Özellikle tarikatlara olan katı tavrımı yumuşattı. O dediği kişi benim düşünceme göre Abdülhakim Arvasidir. Kitabın sonunda o'na hitap etmiş. Bir insanı baştan sonra değiştiren bir velinin sözlerini ve bazı kerametlerini okuyoruz.

Kitap da o kadar güzel cümleler var ki hayran kalmamak, üzerinde düşünmemek elde değil. Hepsini not almama rağmen hepsini buraya ekleyemem. Eğer benim gibi tarikat olaylarına olumsuz, yanlış yolda olduklarını düşünüyor kısaca katı bir bakış açınız varsa ya da bu adam nasıl herkesin Üstat dediği biri haline geldiğini merak ediyorsanız okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Şerife Tunç 
02 May 18:56 · Kitabı okumadı

Üstadı eleştirmek bana düşmez fakat okumamış ya da okuyacak olan kişiler için birkaç fikrimi ve kitap hakkındaki birkaç bilgiyi paylaşacağım. Kitap Üstadın otobiyografisi ancak öyle alelade bir otobiyografi değil, insanları bilgilendirmekten çok aydınlatmak, yol göstermek için uzun uzadıya detaylıca yazılmış bir otobiyografi. Üstad nefsiyle çekişmesini, onunla mücadelesini ve sonunda nasıl yendiğini anlatmış ama öyle bir dil kullanmış öyle bir üslupla yazmış ki insanı hayret ve hayranlık içinde bırakıyor. Kendi hatalarını , acizliklerini en açık şekilde yazmış; kendini en ağır dille eleştirmiş. Kendinden bile lafını esirgememiş. Aynı zamanda, hayatına yön veren, nefsini yenmesinde en büyük paya sahip olan Abdülhakim Arvasi Hazretlerini de anlatmış bize. Onu tanımamıza vesile olmuş. Diğer incelemelerde belirtildiği gibi, en iyi kişisel gelişim kitaplarına taş çıkarır.

Bahar Uzun 
25 Şub 09:58 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Üstadı eleştirmek bana düşmez fakat okumamış ya da okuyacak olan kişiler için birkaç fikrimi ve kitap hakkındaki birkaç bilgiyi paylaşacağım. Kitap Üstadın otobiyografisi ancak öyle alelade bir otobiyografi değil, insanları bilgilendirmekten çok aydınlatmak, yol göstermek için uzun uzadıya detaylıca yazılmış bir otobiyografi. Üstad nefsiyle çekişmesini, onunla mücadelesini ve sonunda nasıl yendiğini anlatmış ama öyle bir dil kullanmış öyle bir üslupla yazmış ki insanı hayret ve hayranlık içinde bırakıyor. Kendi hatalarını , acizliklerini en açık şekilde yazmış; kendini en ağır dille eleştirmiş. Kendinden bile lafını esirgememiş. Aynı zamanda, hayatına yön veren, nefsini yenmesinde en büyük paya sahip olan Abdülhakim Arvasi Hazretlerini de anlatmış bize. Onu tanımamıza vesile olmuş. Diğer incelemelerde belirtildiği gibi, en iyi kişisel gelişim kitaplarına taş çıkarır.

Suskun/ca 
26 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Üstad'ı kendi dilinden okumak,,, muhteşem bir eser....Kesinlikle herkesin kitaplığında bulunmalı...

Küçükken öğretmenimin üniversiteye gidince okumalısın dediği kitabı daha yeni okuyabildim keşke daha erken okusaymışım.
Necip Fazıl hakkında bir çok şey öğreten bir kitap. Abdülhakîm Arvâsî ile tanışmadan önceki arayışları beni çok etkiledi. Aynı zamanda kitapta tanıdıktan sonraki hayatında ki değişim ve ona adım adım bir şeyleri öğretmeleri de işlenmiş .

TUĞBANUR KOCAKAYA 
16 Nis 23:33 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstad eserde kendi dilinden çoçukluğu, aile yapısı ve aile fertleri, eğitim hayatı gibi bir çok dönemden bahsetmektedir. Mâna itibariyle en önemlisi ise üstad ile hocası olan Seyyid Abdülhakîm Arvâsî‘nin arasındaki derin bağ ve muhabbettir. Okunmasını tavsiye ettiğim önemli bir eserdir.

abdullah pak 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir değişim hikayesi, otobiyografi de denir belki... ama üstadın dediği gibi 'tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum
gök yüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum
otuzundan sonra nasıl değişebiliriz diyenlere de yol haritası bence

Rabia 
20 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bir insanın nasıl bir mürşidine bu kadar güzel bağlı oldugunu ve ne kadar cok sevdıgını anlatan bır kıtap bence herkes okumalı bu kitabı yol gosterecegıne emınım...

2 /

Kitaptan 139 Alıntı

Mahfuz Ayışığı 
 28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm!
-Bir de mezarın karanlığını düşünelim!.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 233 - Büyük Doğu Yayınları)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 233 - Büyük Doğu Yayınları)
Reşat KARAKAŞ 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Tek vakit namazımı kaçırmaktansa bin kere ölmeyi tercih ederim.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 114)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 114)
Mahfuz Ayışığı 
 25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Allah!
-Filozofların bahsettiği değil, Peygamberlerin haberini getirdiği Allah!

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 70 - Büyük Doğu Yayınları)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 70 - Büyük Doğu Yayınları)
Mahfuz Ayışığı 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevgilime kul oldum,
Güzelliği seçeli.
Varlıkla yoksul oldum,
Benliğimden geçeli.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 55 - Büyük Doğu Yayınları)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 55 - Büyük Doğu Yayınları)
Mahfuz Ayışığı 
 28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Af!
Allah'tan af istiyorum. Allah'ın Sevgilisinden ve bütün Silsileden teker teker suçlarımın bağışlanmasını istiyorum.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 257 - Büyük Doğu Yayınları)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 257 - Büyük Doğu Yayınları)
Suskun/ca 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Garibiz; her yerde, her şeyin içinde ve herkesin ortasında garibiz... Vatanımız burası sanmayın!.. Ve bu gurbet Allah hasretinden başka hiçbir şey değil... Her şeye ve herkese uzaklığın da aks-i davası o, Allah... Yakın olan O, ama biz farkında değiliz...

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 106)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 106)