9,2/10  (362 Oy) · 
1.233 okunma  · 
337 beğeni  · 
9.633 gösterim
Şairliğim on iki yaşımda başladı.
Bahanesi tuhaftır:
Annem hastahanedeydi. Ziyaretine gitmiştim... Beyaz yatak örtüsünde, siyah kaplı, küçük ve eski bir defter.. Bitişikte yatan veremli genç kızın şiirleri varmış defterde.. Haberi veren annem, bir an gözlerimin içini tarayıp:
- Senin dedi; şair olmanı ne kadar isterdim!
Annemin dileği bana, içimde besleyip de on iki yaşıma kadar farkında olmadığım bir şey gibi göründü. Varlık hikmetimin ta kendisi... Gözlerim, hastahane odasının penceresinde, savrulan kar ve uluyan rüzgara karşı, içimden kararımı verdim:
- Şair olacağım!
Ve oldum.


1925'de "Örümcek Ağı", 1928'de "Kaldırımlar", 1932'de "Ben ve Ötesi", 1953'de "Sonsuzluk Kervanı" ve 1969'da "Şiirlerim" ismiyle yayınlanmış şiir kitaplarının bir çok bakımdan kendini ifadelendiremediğini söyleyen Necip Fazıl Kısakürek'in, 1922'de Yeni Mecmua'da yayınlanmış ilk şiirinden başlayarak bizzat kendisi tarafından süzülen, ayıklanan, düzeltilen ve bir araya getirilen bütün şiirleri…

Ve Poetikası… Bir yanda belli başlı bir sanat anlayışından tüten şiirler, diğer yanda, bu sanat anlayışının tüttürdüğü şiir mefkûresi…
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  497
 • ISBN:
  9789758180127
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

**** Spoiler içermeyen ama çok da kişisel bir incelemedir :)****
Ömrüm boyunca elime Necip Fazıl Kısakürek kitabı almadım. Bazı şiirlerini ordan burdan ve dahası sosyal medyadan işitmiştim. Siyasi çizgi ve kişiliğinin çok sert noktaları olduğunu düşünüyordum ve mesafeli duruyordum. Açık konuşmak gerekirse bu kitap kütüphanemde süs biberi gibi duruyordu. Daha da kişisel bir şey söyleyecek olursam ''visal'' kelimesine karşı acayip bir zaafım var. Hani insanın bir kelimeye aşık olabileceği mantığı aklıma yatmış olsa. Ben bu kelimeye aşığım diyebilirdim. Neyse kitabı okurken bazı şiirlerde bu kelime geçtikçe, kalbim de gerçekten tarifini edemeyeceğim bir his belirdi. Bunca şiirin arasında bir tanesi mi manasız olmaz, bir tane '' bu şiir kötüymüş'' diyebileceğim şiir çıkmaz. Kelimeler ile oynamak veya kelime cambazlığı dedikleri bu olsa gerek. Bir de bir şey söyleyeceğim, içimde kalmasın. Herkesin kendi düşüncesidir lakin, bu kitaba 1 puanı reva gören zihniyet siyasi düşünüyor ve fesatlanıyordur. Gitsinler küçük iskender okusunlar onları o paklar çünkü...

Nur-AL 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken düşündüren, düşündürttükçe de bazı şeylerin daha fazla anlam kazanmasını sağlamakla birlikte bazı şeyleri de sorgulatan bir yanı var bu kitabın, yani Necip Fazılın... "Çile"yi okuduktan sonra daha iyi anladım neden kitaba bu ismin verildiğini... Aslında yaşanan ne kadar çok çile varmış, bunu Necip Fazılın kaleminden dökülenlerle insan daha iyi anlıyor. İnsani değerlerimiz, ahlaki değerlerimiz, imanımız, vatan ve millet sevgimiz vs vs...hepsine dair çileler ve sorgulayacağımız şeylerle dolu "Çile".

Kitabı okumaya başladığım ilk gün bir çırpıda kitabın yarısını okumuş ve sonrasında da bu kadar hızlı okumuş olmaktan pişmanlık duyup geri kalan yarısını yavaş yavaş okumaya karar vermiştim, öyle de oldu :) "Çile"yi yavaş ve sindire sindire okumak gerek, böylelikle kitabın verdiği duyguyu ve lezzeti insan daha iyi hissedebiliyor. Bunun yanı sıra kitabın içeriği hakkında uzun uzun düşünme şansı da daha iyi bulunuyor.. Tavsiyem o ki "Çile"yi okumayı düşünüyorsanız bunu en azından bir kaç haftaya yayarak yapın. Ve her ne kadar bir şiir kitabı olarak bilinsede, "Çile" benim gözümde daha fazlası oldu..

İlgilenen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap.. Herkese keyifli okumalar..

KeMâL 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkese Merhabalar 1000Kitap sakinleri..

Şiir kelimesini görenler, hemen buraya iki dakikacık göz atıversinler. En başta diyorum bu kitabı mutlaka okuyun, okutun. Çok şiir kitabı okumayan biriyim. Yalan olmasın Necip Fazıl’ı bugüne kadar hiç okumamıştım zaten okuduğum ikinci şiir kitabı. Kitapçıya gittiğimde birden gözüme çarptı. Farklı türde bir kitap okumak istiyorum dedim ve aldım. Çok mutluyum iyi ki almışım. Kesinlikle okumaya değer, tanışılmaya değer bir insan Necip Fazıl.

Gelelim yazara; şiir denilince akla gelen isimlerin başında zaten. Üslubuyla ilgili yorum yapmama gerek yok. Kitapla ilgili de diyeceğim çok şey yok ama içerisinden biraz bilgi vereceğim. En önemli ve en güzel şiirlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kitap. Kitabı konulara bölmüş yazar. Allah, insan, kadın, dekor, vb. konulara göre şiirlerle oluşmakta. Yazarın Türkçesi çok güzel, çok dolgun ve anlamlı. Zekâsı zaten muazzam. O kadar uyumlu, kafiyeli ki şiirler, kitabı okurken hayret edeceksiniz bu güzel kelimeleri nasıl bu kadar güzel kondurmuş diye. Tavsiyem kesinlikle yavaş yavaş sindirerek okumanız yoksa iki günde biter sizde hiçbir şey anlamazsınız. Ben her bölümü farklı farklı zamana bölerek ve düşünerek; uzun uzadıya okudum. Zaten okudukça düşündüren, düşündüklerinizi aklınızda anlamlandıracak bir eser. Hayatta çektiği onca çile kitaba da ismi vermiş.

Şiiri seviyorsanız ve bu kitabı okumadıysanız kaybınız var diyebilirim. Ben bu kadar güzel olacağını düşünmemiştim. Başka kitaplarını da almayı düşünüyorum. Kesinlikle önyargısız okuyun. Fikir ayrılığı ve şairin ideolojisi yüzünden okumamazlık yapmayın diye tavsiyede bulunabilirim. Kütüphanenizde olması gereken, zaman zaman sıkılınca göz atacağınız bir başyapıt. Benim beğendiğim kitaplar arasında yer alacak bundan sonra.

“Bir cümbüştür kopsa da, gece, yakamozlarda;
Münzevi balıklarız ayrı kavanozlarda...”

Herkese iyi okumalar…

Omer Chalhan 
28 Şub 18:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Çile" hiç tartışmasız dünyanın en iyi şiir kitabıdır. Daha iyisinin olabileceğini sanmıyorum. Şiirde sözün bittiği yerdir Çile. İki mısra, yani bir beytlik şiirler belki de şiir statüsünde görülmüyordur. Ama isterseniz mısra sayısını artırın nasıl tadı tuzu kaçacak, şiirselliği bozulacak. İki mısraya o kadar büyük anlamlar sığdırmış ki genişletirsek bir kitap olur. Şu beyte bakınız, inanılmaz :

İnsan, bir mes'ut zalim, mağrur bir cahil,
Tekne kırık, su azgın ve kayıplarda sahil...

Firuze çicek 
28 Şub 12:19 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir çok alıntı ve ileti olarak paylaşılan sözleri olmasına rağmen bu kitabı okumak gerektiğine inandım. Sindire sindire anlayarak okumak gerekiyor bence. Yazarın ruh durumu ve bize verdiği mesajlar biraz mecaz içersede idrak edebiliyorsunuz.
Ben biraz sabırsız okur olduğum için on güne sığdı ama kısa aralıklarla açıp okumayı düşünüyorum. Zaten şiir kitaplarını okuyup bırakmak etkisini Yok ediyor sürekli tekrar açıp okunmalı diye düşünüyorum.

Mehmet ALÇİÇEK 
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptaki bazı şiirleri ele alsan üzerine binlerce kitap yazılacak türdendi. Kısa veciz beyitlerle şair adeta hayatını resmetmiş. Geçmişi ile ruh halinin çatışmasını ,gelecekle ilgili kaygılarını, gençlerden beklentisi şiirin içinde adeta bir potada eriterek şiir diye bize sunmuş.

Necip Fazilin en sevdiğim kitaplarından biridir . içindekiler insani alıp bir yere götürür . içinde duygu senfonisi yaşanir iyi okumalar dileğiyle...

Bahar Uzun 
25 Şub 10:12 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

ap, Necip Fazıl’ın şiirlerini topladığı eserdir. Şairin bütün şiirlerinin bir arada toplanmış olması Necip Fazıl’ın edebi kişiliğindeki değişimleri görmeyi sağlamaktadır. Necip Fazıl Kısakürek, eserinde şiirlerini konularına göre sıralamıştır. Edebiyatımızın en çok okunan şiir kitaplarından biri olan Çile‘deki konu başlıklar­dan bazıları şunlardır: Allah, İnsan, Kahramanlar

Sergen Özen 
 20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 9/10 puan

Ölüm, tabiat, İnsanın farklılaştığı durum Necip Fazıl'ın münhasır diliyle şiirlerinde kasvet havası estirmeye yetiyor. Haliyle de şiir farklı bir boyut kazanıyor.
"Şair, madde değil de mânâ halinde câmi kapılarının önünü dolduran Allah dilencilerinin en güzelidir."
Bu madde, onun şiir 'Poetika'sını anlatmak için yeterli. Bu Necip Fazıl'ın Temel gayesi; hangi eserine bakılacak olursa olsun bu gayeyi görmek mümkün. Necip Fazıl bu yüzden farklı bi anlam teşkil ediyor benim için.
Şiirler 15 başlık altında toplanmış; oldukça vazıh ve çoğu alıntı olabilecek anlamı derin şiirler.- ki bazı şiirler ezberime girebildi.
Türk edebiyatında 5 büyük şairin ismi istenirse, kuşkusuz ki Necip Fazıl'ı dahil ederim.
Kitapta anlamakta zorlandığım tek kısım poetika bölümü; yani şiirin nasıl olması gerektiği, İç şekil, unsur gibi, yabancı kelimelerin fazlalığıyla anlatılan bölümdü.
Dolayısıyla kitabı okuyun derim, bir şey kaybetmez; aksine kazanımınız olur düşüncesindeyim.
NFK'in bir diğer kitabı "Çöle İnen Nur" incelemesinde görüşmek üzere;
Keyifli okumalar.

EMRE YAMAN 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Tam bir başucu kitabı.

Kitabı elime aldığımda iki satırlık şiirler var hemen biter demiştim yanılmışım.O iki satır şiirlerden sayfalarca anlam çıkarılabilir.Kitap emanet olmasa yıl boyunca okurdum.

Kitap genel olarak insan üzerine yazılmış şiirler üzerinden ilerliyor.Her şiir size yeni yeni pencereler açıp düşünmeye sevk ediyor.Yıllar önce yazılmış şiirler o kadar içtenlikle dolu dolu yazılmış şaşırıp kalıyorsunuz.

Her satır başlı başına içinize işleyip bir çivi gibi takılıp kalıyor.Diğer sayfalara geçmek o kadar zor oluyor ama bu zorluk düşünmeden kaynaklanıyor.O satırları düşünüp sindirdikten sonra diğer sayfaya geçiyorsunuz.Şiddetle tavsiyedir.

Kitaptan 256 Alıntı

Nur-AL 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gençlik... Gelip geçti... Bir günlük süstü;
Nefsim doymamaktan dünyaya küstü.
Eser darmadağın, emek yüzüstü;
Toplayın eşyamı, işim acele!

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)
Nur-AL 
12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güzel Allahım, senden ne gelecekse gelsin;
Sen ki, rahmetinle de, kahrınla da güzelsin...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 48)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 48)
Yasin Karabayır 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BEKLENEN

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
Yokluğunda buldum seni;
Bırak vehmimde gölgeni,
Gelme, artık neye yarar?

(1937)

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 198 - Büyük Doğu Yayınları)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 198 - Büyük Doğu Yayınları)
zebercet zengin 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış;
Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış.

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
Ferman Mammadov 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Ben başı ağır gelmiş, boşlukta düşen fikir;
Benliğin dolabında , kör ve çilekeş beygir.

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
Ferman Mammadov 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

İnsan, bir mes'ut zalim, insan bir mağrur cahil;
Tekne kırık, su azgın ve kayıplarda sahil...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)

Anlamak
Anlamak yok çocuğum, anlar gibi olmak var;
Akıl için son tavır,saçlarini yolmak var...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 75)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 75)
Hakan TEKİN 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günah
Sana şahdamarından daha da yakın Allah;
Günah mı dedin; ondan uzağa düşmek günah...

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
R4BİA 
10 Şub 11:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

BU YAĞMUR
Bu yağmur , kanımı boğan bir iplik ,
Tenimde acısız yatan bir bıçak .
Bu yağmur , yerde taş ve bende kemik ,
Dayandıkça çisil çisil yağacak .

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 300)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 300)

Kitapla ilgili 1 Haber