9,2/10  (657 Oy) · 
2.154 okunma  · 
669 beğeni  · 
15.868 gösterim
Şairliğim on iki yaşımda başladı.
Bahanesi tuhaftır:
Annem hastahanedeydi. Ziyaretine gitmiştim... Beyaz yatak örtüsünde, siyah kaplı, küçük ve eski bir defter.. Bitişikte yatan veremli genç kızın şiirleri varmış defterde.. Haberi veren annem, bir an gözlerimin içini tarayıp:
- Senin dedi; şair olmanı ne kadar isterdim!
Annemin dileği bana, içimde besleyip de on iki yaşıma kadar farkında olmadığım bir şey gibi göründü. Varlık hikmetimin ta kendisi... Gözlerim, hastahane odasının penceresinde, savrulan kar ve uluyan rüzgara karşı, içimden kararımı verdim:
- Şair olacağım!
Ve oldum.


1925'de "Örümcek Ağı", 1928'de "Kaldırımlar", 1932'de "Ben ve Ötesi", 1953'de "Sonsuzluk Kervanı" ve 1969'da "Şiirlerim" ismiyle yayınlanmış şiir kitaplarının bir çok bakımdan kendini ifadelendiremediğini söyleyen Necip Fazıl Kısakürek'in, 1922'de Yeni Mecmua'da yayınlanmış ilk şiirinden başlayarak bizzat kendisi tarafından süzülen, ayıklanan, düzeltilen ve bir araya getirilen bütün şiirleri…

Ve Poetikası… Bir yanda belli başlı bir sanat anlayışından tüten şiirler, diğer yanda, bu sanat anlayışının tüttürdüğü şiir mefkûresi…
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9789758180127
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
 05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

**** Spoiler içermeyen ama çok da kişisel bir incelemedir :)****
Ömrüm boyunca elime Necip Fazıl Kısakürek kitabı almadım. Bazı şiirlerini ordan burdan ve dahası sosyal medyadan işitmiştim. Siyasi çizgi ve kişiliğinin çok sert noktaları olduğunu düşünüyordum ve mesafeli duruyordum. Açık konuşmak gerekirse bu kitap kütüphanemde süs biberi gibi duruyordu. Daha da kişisel bir şey söyleyecek olursam ''visal'' kelimesine karşı acayip bir zaafım var. Hani insanın bir kelimeye aşık olabileceği mantığı aklıma yatmış olsa. Ben bu kelimeye aşığım diyebilirdim. Neyse kitabı okurken bazı şiirlerde bu kelime geçtikçe, kalbim de gerçekten tarifini edemeyeceğim bir his belirdi. Bunca şiirin arasında bir tanesi mi manasız olmaz, bir tane '' bu şiir kötüymüş'' diyebileceğim şiir çıkmaz. Kelimeler ile oynamak veya kelime cambazlığı dedikleri bu olsa gerek. Bir de bir şey söyleyeceğim, içimde kalmasın. Herkesin kendi düşüncesidir lakin, bu kitaba 1 puanı reva gören zihniyet siyasi düşünüyor ve fesatlanıyordur. Gitsinler küçük iskender okusunlar onları o paklar çünkü...

Nur-AL 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken düşündüren, düşündürttükçe de bazı şeylerin daha fazla anlam kazanmasını sağlamakla birlikte bazı şeyleri de sorgulatan bir yanı var bu kitabın, yani Necip Fazılın... "Çile"yi okuduktan sonra daha iyi anladım neden kitaba bu ismin verildiğini... Aslında yaşanan ne kadar çok çile varmış, bunu Necip Fazılın kaleminden dökülenlerle insan daha iyi anlıyor. İnsani değerlerimiz, ahlaki değerlerimiz, imanımız, vatan ve millet sevgimiz vs vs...hepsine dair çileler ve sorgulayacağımız şeylerle dolu "Çile".

Kitabı okumaya başladığım ilk gün bir çırpıda kitabın yarısını okumuş ve sonrasında da bu kadar hızlı okumuş olmaktan pişmanlık duyup geri kalan yarısını yavaş yavaş okumaya karar vermiştim, öyle de oldu :) "Çile"yi yavaş ve sindire sindire okumak gerek, böylelikle kitabın verdiği duyguyu ve lezzeti insan daha iyi hissedebiliyor. Bunun yanı sıra kitabın içeriği hakkında uzun uzun düşünme şansı da daha iyi bulunuyor.. Tavsiyem o ki "Çile"yi okumayı düşünüyorsanız bunu en azından bir kaç haftaya yayarak yapın. Ve her ne kadar bir şiir kitabı olarak bilinsede, "Çile" benim gözümde daha fazlası oldu..

İlgilenen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir kitap.. Herkese keyifli okumalar..

Çile benzeri kitaplar

Rumeysa özaçmak 
 04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Hayatımız da çekilecek ne "Çile" varmış meğer... Neden bu yazara bu kadar geç kalmışlığım var bilmiyorum ama ayıp etmişim.

Çile, Necip Fazıl Kısakürek'in okuduğum ilk eseri, şiir kitabı.
Şiir denilince; çoğumuzun aklına ilk olarak, aşk ve aşka yazılan romantik dizeler gelir. Yine içinde aşka dair dizeler var ama çoğunlukla o bildiğimiz "aşkımmm, hayatımın anlamı.vb" gibi vıcık vıcık olarak ifade edilen aşk değil, maneviyat olarak aşk, Rabb'e olan aşk...

Dizelerin her bir cümlesinde ayrı bir anlam, ayrı bir öğüt gizli. Sözleri, düşündürüyor. Ağır ağır, sindire sindire okunması gereken kitaplardan. Okudukça değerlerimizi, maneviyatımızı hatırlatıyor. Söylenecek pek fazla bir şey yok zaten. Üstadın kaleminden inciler diyelim. Şiir sevmeseniz bile, okumanızı tavsiye ediyorum. İyi okumalar :)

Fazıl Şengül 
28 Tem 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk paylaşımı bu kitap üzerinde yapmak istedim, çünkü hayatımda çok özel bir yeri vardır. Üstad sayesinde edebiyat ve şiire ilgi duymaya başladım. Fikriniz, ideolojiniz veyahut dininiz ne olursa olsun kesinlikle bir göz atmanız gerektiği düşüncesindeyim. Çile" NFK'nın tüm şiirlerini topladığı bir kitaptır. Kitabın ilk şiiri 'çile' hakkında; N.F.K.'in ruh evriminden sonra kaleme aldığı ve bu inkilap sancısını anlattığı şiir-destan. Bu şiirinde maddi ve manevi yolculuğunu anlatır. bir nevi kendi özyaşamını mısralara döker. Kısacası bir varoluş sancısının ardından sorununa çözüm, derdine deva buluşunun öyküsü diyebilirim. Her bir yazısının altında bir anlam, mana olduğu kuşkusuz, tabi anlamak isteyene..▫️İsmimin Fazıl olmasından gurur duyuyorum.

Münzevi Okur 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · 17 günde

Necip Fazıl’ın bu ünlü eserini de sonunda okuyabildim. Necip Fazıl etkinlikleri kapsamında basılmış olan yayını okuyorum. İlk başta yazarımızın takdimiyle başlıyoruz. Burada şair olacağının hikâyesini, şiirlerini, önceki ve sonraki hayatıyla ilgili biraz bilgi veriyor. Sonra şiirlere giriyoruz. Bölümlere ayrılmış. Bölüm adlarına bakarsak bu şiirlerin neler hakkında olduğunu az buçuk anlayabiliriz. Allah, İnsan, Ölüm, Şehir, Tabiat, Kadın, Korku, Daüssıla, Ukde, Tecrit, Kahramanlar, Dava ve Cemiyet ve son olarak Poetika bölümlerinden oluşuyor.

Burada okuduğum bazı şiirlerini daha öncelerde okuduğumu da fark ettim. Mesela bazılarını Yedi Güzel Adam dizisinde duyduğumu hatırladım. Linklerini yorum altına eklerim. Bu kitaptaki şiirler o kadar güzel ki adamın siyasi kişiliğini bir kenara bırakıp okuyalım. Her şiirinde insan kendini bulmaya biraz daha yaklaşıyor gibi geliyor. O şiirler sadece yazarın kendisine değil, bize hitap ediyor. Bizleri bize anlatıyor. Bazı şiirleri mani gibi olsa da birçok şiirinin havası daha farklı… Şiirleri oldukça anlaşılır bir dille yazılmış. Ama bir o kadar da anlaşılmaz. Mantık ile değil de duygularımız ile bakmak gerek. Bilmediğimiz kelimelerin de çok olduğunu görebiliriz. Ama cümleler sayesinde bu kelimelerin ne anlama geldiğini tahmin edebiliyorsunuz.

Şiirlerini okuyunca önceki ve sonraki yazdıkları arasındaki farkı da görebiliriz. Hayatının ikinci tarafın genelinde İslam’ın olduğu şiirler var. Maneviyat yüklü şiirlerdir. Allah’a, Peygamber’e, Onu İslam’a ısındıran Abdulhakim Arvasi ve daha birçok konu üzerine şiirler mevcut. Ben daha önce böyle aşk şiirleri okuduğumu da hatırlamıyorum. Ruhuma öyle bir işliyor ki. Şu şiirlerden bazılarını okuduktan sonra insan ağlamak istiyor. Kendimi sorgulayınca doğru kabul ettiğim yoldan zaman zaman ayrılmış olduğumu fark ediyorum.
Abdulhakim Arvasi ile tanıştığı zaman yazdığı şiirler de var. Bu kitaptan önce O ve Ben adlı kitabını okumanın şiirlere anlam yüklemede daha da yardımcı olacağını düşünüyorum. Dava ve Cemiyet bölümünde adından da anlaşıldığı üzere bu konularda şiirler içeriyor. Batılaşmanın bize yansıyan kötü tarafına değiniyor.
Okumanızı tavsiye ederim.

Ahmet Asaf 
 08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

ÇİLE.. Peki neyin çilesi ? FİKİR ÇİLESİ..
İnsandan, tabiattan Allah’a varan sevgi, şuur, idrak memuriyetini görev edinin fikir kutbunun çilesi.
Şiirin temel iki unsurunu fikir ve his olarak niteleyen Necip Fazıl, şiirlerinde mutlak hakikat arayışına girmiş ve bu arayışını sadece akıl ve düşünce yoluyla değil, sevgi, duygu ve gönül yolunun desteğiyle sürdürmüş.
Şiirleri okurken tarihleriyle incelediğinizde Arvasi öncesi ve sonrası diye iki döneme ayırabiliriz. 30 yaşına kadar kadın, sıla gibi konuları işleyen Necip Fazıl, Arvasi sonrası dönem(1934’den sonra) şiirlerinde hocasının üzerindeki etkisiyle dini-tasavvuf heyecanını dile getirmiş.
Kitabın içeriğine gelince; kitabı konularına göre bölümlere ayırmış. Öncelikle muhteşem bir takdimle başlamış, şiiri ve şairi şöyle takdim etmiştir:
‘Şiir bu mukaddes eşiğin(kainat efendiliği makamının) süpürgesi; şair de boynundaki süpürücülük borcuyla insanoğlunun en yüksek rütbelilerinden birisi…
Ben, bu rütbelerin en yükseği içinde, O’nun ümmetlik liyakatinin en alçak ferdi olarak, o mukaddes eşiğin süpürücüsüyüm!’
Sonraki bölümlerde Allah sevgisi, peygamber sevgisi, insan ve ruhu, İstanbul, tabiat ve kadın konularını dizelerine yansıtıyor. Son bölümüde poetikaya ayırıyor, ‘biz şiiri iman için bilmişiz’ diyerek mutlak hakikatı arama yolundaki heyecanını dile getiriyor. Ancak poetikasında şairin başarılı olması durumunda mesleklerin en saygılısı, başarısızlığı durumunda temizlik amelesinde daha aşağı görülmesi yönündeki görüşlerine katılmıyorum.(Yanlış algıladıysam düzeltmenizi rica ediyorum, Büyük Doğu Ya. S:489)
Takip eden arkadaşların sayfalarını bu güzel dizelerle süslemeye çalışırken bazen ‘yeter artık’ diyenler olmuştur.(45 alıntı paylaşmışım) Okuyanlar hak vermiştir, okuyacaklar da hak verecektir, kendince mütalaasını edince heyecanla paylaşmak hissi oluşuyor. Ben yavaş yavaş okudum, özellikle ezberleyerek devam etmek müthiş bir haz veriyor. En çok sevdiğim şiirleri de paylaşmak istiyorum:
-Çile -Aynalar Yolumu Kesti -Zindandan Mehmet’e Mektup
-Ben -Aziz Eşya
-Canım İstanbul -Utansın
- Boş Ufuklar -Kaldırımlar
-Visal(En sevdiğim) -Sakarya Türküsü
Son olarak Üstad Necip Fazıl, mistik dizeleriyle insan ruhunu içine alıyor, şiirde aradığınız ne varsa damarlarınıza aşılıyor.Şiir severlerin dikkatine, LÜTFEN OKUYUNUZ!

insan_okur 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Herkese Merhabalar 1000Kitap sakinleri..

Şiir kelimesini görenler, hemen buraya iki dakikacık göz atıversinler. En başta diyorum bu kitabı mutlaka okuyun, okutun. Çok şiir kitabı okumayan biriyim. Yalan olmasın Necip Fazıl’ı bugüne kadar hiç okumamıştım zaten okuduğum ikinci şiir kitabı. Kitapçıya gittiğimde birden gözüme çarptı. Farklı türde bir kitap okumak istiyorum dedim ve aldım. Çok mutluyum iyi ki almışım. Kesinlikle okumaya değer, tanışılmaya değer bir insan Necip Fazıl.

Gelelim yazara; şiir denilince akla gelen isimlerin başında zaten. Üslubuyla ilgili yorum yapmama gerek yok. Kitapla ilgili de diyeceğim çok şey yok ama içerisinden biraz bilgi vereceğim. En önemli ve en güzel şiirlerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir kitap. Kitabı konulara bölmüş yazar. Allah, insan, kadın, dekor, vb. konulara göre şiirlerle oluşmakta. Yazarın Türkçesi çok güzel, çok dolgun ve anlamlı. Zekâsı zaten muazzam. O kadar uyumlu, kafiyeli ki şiirler, kitabı okurken hayret edeceksiniz bu güzel kelimeleri nasıl bu kadar güzel kondurmuş diye. Tavsiyem kesinlikle yavaş yavaş sindirerek okumanız yoksa iki günde biter sizde hiçbir şey anlamazsınız. Ben her bölümü farklı farklı zamana bölerek ve düşünerek; uzun uzadıya okudum. Zaten okudukça düşündüren, düşündüklerinizi aklınızda anlamlandıracak bir eser. Hayatta çektiği onca çile kitaba da ismi vermiş.

Şiiri seviyorsanız ve bu kitabı okumadıysanız kaybınız var diyebilirim. Ben bu kadar güzel olacağını düşünmemiştim. Başka kitaplarını da almayı düşünüyorum. Kesinlikle önyargısız okuyun. Fikir ayrılığı ve şairin ideolojisi yüzünden okumamazlık yapmayın diye tavsiyede bulunabilirim. Kütüphanenizde olması gereken, zaman zaman sıkılınca göz atacağınız bir başyapıt. Benim beğendiğim kitaplar arasında yer alacak bundan sonra.

“Bir cümbüştür kopsa da, gece, yakamozlarda;
Münzevi balıklarız ayrı kavanozlarda...”

Herkese iyi okumalar…

Omer Chalhan 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Çile" hiç tartışmasız dünyanın en iyi şiir kitabıdır. Daha iyisinin olabileceğini sanmıyorum. Şiirde sözün bittiği yerdir Çile. İki mısra, yani bir beytlik şiirler belki de şiir statüsünde görülmüyordur. Ama isterseniz mısra sayısını artırın nasıl tadı tuzu kaçacak, şiirselliği bozulacak. İki mısraya o kadar büyük anlamlar sığdırmış ki genişletirsek bir kitap olur. Şu beyte bakınız, inanılmaz :

İnsan, bir mes'ut zalim, mağrur bir cahil,
Tekne kırık, su azgın ve kayıplarda sahil...

EYUP TETİK 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir okurun bana göre; en az bir şiir kitabı demiyorum, her hangi bir şiir okumalı... Bu düşüncem çoğunuzun reddedebileceği bir düşünce olabilir lakin o kadar hayal gücü barındıran kitap okuyoruz ki gerçek yaşantımızdan şikayet ediyoruz.

Şiir biraz insanı rahatlatıyor hele ki bir şiirde kendinizi bulmuşsanız bir kuştan daha hafif oluyorsunuz. Şiir bazen insanın eskiden yaptığı hataları yüzüne vurur bazen ise eskiden yaptığınız iyilikleri hatırlatır....

"Bazı şiirler hiçbir anlam ifade etmez" dersiniz ama o başka bir insanın hayatını tamamen değiştirebilecek bir sihirli değnek olabilir. Yazılan hiçbir şiir boşa yazılmamıştır yazan şahıs onu bir nedene bağlı yazmıştır... Siz anlamıyorsunuz diye o şiir anlamsız olmayabilir.

Belki aranızda şiir yazmaya epey çabalayanlar vardır, eli hep boş olarak pes edenler de vardır, pes etmeyi bilmeyenlerde vardır. Bazen "aha bir ilham geldi şunları not alayım" dersiniz... Yazdıklarınıza belki çok kısa bir süre sonra bakarsınız sizin için bir anlam ifade etmez, belki elli atmış yıl sonra bakarsınız dahada anlam kazanmıştır... Bazen bir kişi için yazarsınız o hayatınızdan çıktıktan sonra o şiiride unutmak istersiniz unutmak içinde yeni bir şiir yazarsınız bir bakarsınız onun için yeni bir şiir daha yazılmış olur. Şiirler sadece beyaz kağıt üzerinde olmaz bazen akılda bazende kalpte olur...

Belki şiirden nefret edersin ama hayatın bir şiirden ibaret olduğunu anlayamazsın... Bana göre nefes alıp vermek bile bir şiirdir "hayatta kalma şiiri" derim ben ona...

Bu kitapta harika şiirler var sizlerle paylaşmak isterim lakin fazla vaktim olmuyor siz eğer bu yazının sonunu okuyorsanız sizin çok boş zamanınız var demektir. Benim için beş dakikanı ayırıp yoruma aklına gelen güzel çirkin fark etmez bir şiir yazarmısın sana ait olan...

Sergen Özen 
 20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · 9/10 puan

Ölüm, tabiat, İnsanın farklılaştığı durum Necip Fazıl'ın münhasır diliyle şiirlerinde kasvet havası estirmeye yetiyor. Haliyle de şiir farklı bir boyut kazanıyor.
"Şair, madde değil de mânâ halinde câmi kapılarının önünü dolduran Allah dilencilerinin en güzelidir."
Bu madde, onun şiir 'Poetika'sını anlatmak için yeterli. Bu Necip Fazıl'ın Temel gayesi; hangi eserine bakılacak olursa olsun bu gayeyi görmek mümkün. Necip Fazıl bu yüzden farklı bi anlam teşkil ediyor benim için.
Şiirler 15 başlık altında toplanmış; oldukça vazıh ve çoğu alıntı olabilecek anlamı derin şiirler.- ki bazı şiirler ezberime girebildi.
Türk edebiyatında 5 büyük şairin ismi istenirse, kuşkusuz ki Necip Fazıl'ı dahil ederim.
Kitapta anlamakta zorlandığım tek kısım poetika bölümü; yani şiirin nasıl olması gerektiği, İç şekil, unsur gibi, yabancı kelimelerin fazlalığıyla anlatılan bölümdü.
Dolayısıyla kitabı okuyun derim, bir şey kaybetmez; aksine kazanımınız olur düşüncesindeyim.
NFK'in bir diğer kitabı "Çöle İnen Nur" incelemesinde görüşmek üzere;
Keyifli okumalar.

Kitaptan 646 Alıntı

Nur-AL 
13 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gençlik... Gelip geçti... Bir günlük süstü;
Nefsim doymamaktan dünyaya küstü.
Eser darmadağın, emek yüzüstü;
Toplayın eşyamı, işim acele!

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)
Nur-AL 
12 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güzel Allahım, senden ne gelecekse gelsin;
Sen ki, rahmetinle de, kahrınla da güzelsin...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 48)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 48)
Yasin Karabayır 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BEKLENEN

Ne hasta bekler sabahı,
Ne taze ölüyü mezar.
Ne de şeytan, bir günahı,
Seni beklediğim kadar.

Geçti istemem gelmeni,
Yokluğunda buldum seni;
Bırak vehmimde gölgeni,
Gelme, artık neye yarar?

(1937)

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 198 - Büyük Doğu Yayınları)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 198 - Büyük Doğu Yayınları)

Anlamak
Anlamak yok çocuğum, anlar gibi olmak var;
Akıl için son tavır,saçlarini yolmak var...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 75)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 75)
Ferman Mamedov 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan, bir mes'ut zalim, insan bir mağrur cahil;
Tekne kırık, su azgın ve kayıplarda sahil...

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 112)
BİROL COŞKUN 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ân oluyor bir garip duyguya varıyorum;
Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum ?

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 314)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 314)

Çırpınır
Dinle, kulağını ver de mezara!
Ölüler evlattan yana çırpınır.
Nesiller arası korkunç manzara;
Domuz yavrulayan ana çırpınır.

Kalbten kazıdılar iman sırrını;
Hergünün bugünden beter yarını.
Acı rüzgarlara vermiş bağrını
Türk bayrağı yana yana çırpınır.

Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 105)Çile, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 105)
Ferman Mamedov 
 18 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben başı ağır gelmiş, boşlukta düşen fikir;
Benliğin dolabında , kör ve çilekeş beygir.

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
Hakan TEKİN 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Günah
Sana şahdamarından daha da yakın Allah;
Günah mı dedin; ondan uzağa düşmek günah...

Çile, Necip Fazıl KısakürekÇile, Necip Fazıl Kısakürek
65 /

Kitapla ilgili 1 Haber