Gençlerle Başbaşa

8,3/10  (108 Oy) · 
364 okunma  · 
74 beğeni  · 
3.873 gösterim
Ali Fuad Başgil'in bu eseri, yayınlandığı günden bu yana defalarca basılmış ve her nesile ayrı ayrı seslenmiştir. Büyük-küçük her insana verdiği ve vermeye devam edeceği şeyler şimdi olduğu gibi, nesiller boyu da devam edecektir...
Kendisinin de belirttiği gibi ..."Bu kitap, sadece fikri çalışma atölyesinin genç ve tecrübesiz çırakları için faydalı olabilecek bir rehberdir." Gerçi her ne kadar kendisi böyle söylese de, bu kitap genç ve tecrübesiz çıraklara da rehberi olabilecek kıvamdadır...
Özelikkle, saeçilen konuların ve yazarının dostane üslubuyla bu nadide eser, nesillere daima ilham olabilecek yapıdadır...
Yine yazarın deyimiyle: "Geleceğin ümidi olan gençleri, bunalımdan, iradesiz ve cesaretsiz yaşamaktan kurtaracak olan bu kitap; başarılı olmasının sırlarını göstermektedir.." Bu doğrultuda güzel de bir rehber olacaktır...
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9799757747115
 • Yayınevi:
  Yağmur Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çağımız düzensiz, kopuk, çıkarcı insan ilişkileriyle eskiyi mumla aratır oldu. Teknoloji ile birlikte insanın doğası sanal aleme topyekün kaydırılmış durumdadır. İnsan doğasına alenen yapılan bu hareketleri dengelemek gençlere yani bize düşüyor.

Böyle bir ortamda genç olmayı iki şekilde ele alabiliriz: İlki insanın doğasına aykırı bu hareketi, kendi içinde dengelemiş, sorumluluklarının farkında olan genç modelidir. İkinci modeli ise tasvir etmeye elim gitmiyor. Malumunuz görünen köy kılavuz istemez.

Kitap iki genç modeli içinde yol gösterici nitelikte. Başarının, çalışmanın, aklın, iradenin, sevginin, saygının, kısacası insana tasavvur edilmiş tüm şeylerin önemini vurguluyor.

Liselerde okutulan saçma sapan dersler yerine, ders kitabı olacak içeriğe sahip bu gibi kitapların, önemini vurgulamak şuan için toplumdaki sorunları düzeltmekten daha faydalı olacaktır.

Önemle ve dikkatle okumanız dileğiyle.

Merve Şahin 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu günlerde birçok insanın "Adab-ı muaşeret dersleri geri getirilmeli" cümlesini sarf ettiğini duymaktayım ve sonuna kadar katılıyorum. Şu an genç arkadaşlarım böyle bir ders görmüyor. Görmüş olsalardı bu eserin ilk okutulması gereken kitap olması gerektiğini düşünüyorum. Başarı yolunda nasıl ilerlenmesi gerektiğini, alışkanlıklarımızın bizi nasıl etkilediğini, çalışmanın gerekliliğini muhteşem bir dille anlatılmış. Herkesin (bilhassa okul çağında olan bireylerin) bu kitabı okuması gerekiyor. Benim için çok kıymetli bir rehber oldu. Çalışmayı seven birisiydim ve bu öğütlerle artık daha bir şevkle, daha verimli bir biçimde çalışacağıma inanıyorum. Yazarında dediği gibi: "Çalış genç arkadaşım, çalış! Namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir. Gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir"

Zehra Betül Özer 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem öğrencilik hayatımızda hem de iş hayatımızda yol gösterici olabilecek bir başucu kitabı diyebilirim.Kısa ve öz bir anlatımının olması da kitaba ayrıca artı bir özellik sunmuş.Sadece gençlerin değil herkesin okumasını tavsiye ederim.

failimuhtar 
 23 Kas 2016 · 8/10 puan

Keşke on dört-on beş yaşlarımdayken okumuş olsaydım, dediğim bir kitap Gençlerle Başbaşa. Gerçi o yaşlarda çokça gözümün önüne gelmesine rağmen okuma fırsatı yakalayamadığımdan, arkadaşımın elinde görüp ondan alarak okumaya başladım bugün ama olmadı yine de. Yalnız şunu söylemeliyim ki Ali Fuad Başgil dünya tatlısı bir adam falan olabilir; öyle tatlı, yumuşak bir üslupla yazmış ki okurken gülümsememek elde değil. Ek olarak, içtenliğini bol bol yansıtacak bir miktar uzunca bir metin olsaydı elimdeki daha mutlu olabilirdim.

Keyifli okumalar.

Emel G. 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nasreddin Hoca evinin damında biriken diz boyu karları sabah namazı sonrası kürümeye başlamış. Bir ara dengesini kaybederek damdan düşüp bayılmış.
Komşuları koşuşmuşlar.
Birisi: “Çabuk bir doktor çağıralım .”
Diğeri: “Aman bir kırıkçı bulalım.”
Öbürü: “Sırtlanıp doktora götürelim” derken, kargaşada ayılan Hoca, acıyan belini tutarak;
- “Bırakın münakaşayı. Çabuk bana daha evvel damdan düşmüş birini bulun” demiş.

Iste bu kitapta Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Basgil daha once damdan dusmus biri olarak, gencleri en iyi anlayan kisi sifatiyla, genclerin, yurudukleri yolda yalniz kalmalarina izin vermiyor. Bilgi ve deneyimlerini kullanarak genclere yoldas olmaya, basariya ve mutluluga giden yolda onlara isik tutmaya calisiyor.

Kitap daha cok bir dedenin veya babanin evladina nasihat verisi seklinde. Kitapta eski Turkce kelimelere cok sik rastlanmasiyla birlikte dili gayet sade, acik ve akicidir (Her sayfanin altinda eski Turkce kelimelerin gunluk dildeki karsiliklari okuyucuya sunulmaktadir).

Kübra Gözüdik 
30 Oca 14:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu eser, başarılı olmanın şartlarını güzel bir sohbet havasında gençlere sunuyor. Yazar her ne kadar mütevazı üslubuyla tecrübesiz çıraklar için faydalı olabileceğını söylese de bence herkese bir yol haritası niteliğinde bir eser... Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Muhammet Çelik 
23 Şub 10:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap kısa bir kitap. Ancak uzun yıllarda sahip olunan ve dolu dolu geçen bir hayatın konsantre edilmiş öğütleri. Bu nedenle okumaya değer.

Kitapta en önemli vurgu çalışmak üzerine verilmiş. Çalışmak kişinin kendisinin ve toplumunun kurtuluş reçetesi olarak gösterilmiş. Bu bağlamda örnekler ve güzel tespitler yazılmış. Sonunda bulunan kısa cümleler ile de konunun üstünden bir kez daha geçmiş.

Okunmasını tavsiye ederim.

Eren BİÇER 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hangimizin dedesi ordinaryüs veya kaçımızın dedesi yurt dışında prestijli görevler üstlendi? Eğer böyle bir büyüğe sahip olsaydık her an onun dizinin dibinde olur; tecrübelerini, dünya görüşünü aktarmasını isterdik. Ağzından dökülecek her kelimeyi can kulağıyla dinlerdik. İşte Ali Fuad BAŞGİL bu incecik kitabıyla Türk gençlerine, Türk toplumuna büyüklük edip yol göstermiş. Ortaokul talebesinden başarma duyusunu yitirmemiş 90 yaşındaki ihtiyara kadar herkes bu ince ama insan ufkunu katlayan kitabı okumalı diye düşünüyorum.

Çölün Kalbi 
19 May 21:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Değerli hocam bu çılgın insana az geldi tavsiyeleriniz.. Ama tavsiye için de bin tavsiye vardı düşünene. Ayrıca kelimeler gerçek manasından olan kelimeler vardı kitapta.

Menderes Urhan 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fransa'da başlayan lise talebeliğinin ardından, üniversite tahsiline de burada devam eden Ord. Prf. Dr. Ali Fuat Başgil, yine Avrupa'nın bir çok üniversitesinde hocalık yapmış ve doğal olarak buralardaki sosyolojik ve kültürel yapıyı tecrübe etmiş, yüksek bir şahsiyet, değerli bir aydın, ilim adamı, münevver. Sağlam, omurgalı bir şahsiyet nasıl inşa edilir? bunu yumuşak, yalın bir üslupla anlatan hocadan altın değerinde nasihatler.

4 /

Kitaptan 60 Alıntı

Muhammet Çelik 
22 Şub 09:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İlk günah,çok kere, günahların en büyüğü değildir; ama ilk adım olması bakımından en tehlikelisidir.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil
Nevra Yıldız 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünkü saadet tamamiyle gönül işidir. Ve içimizdedir. Onu kendi içimizden başka bir yerde sanıp aramak ve saadeti sırf servet, iktidar ve şöhrette görmek çölde serabı su zannetmektir.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil
Rabia 
18 May 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Arkadaşın kötüsü, emin ol ki, bir gencin başına gelebilecek kötülüklerden en kötüsüdür.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 21 - Yağmur Yayınları)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 21 - Yağmur Yayınları)
Muharrem Okumuş 
 27 Nis 08:21 · Kitabı okudu · 10/10 puan

...ahlâkı güzel insan her yaşta güzeldir.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 59 - Kubbealtı Neşriyat)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 59 - Kubbealtı Neşriyat)
Yar 
 24 Mar 2015 · 10/10 puan

Muvaffakiyet
Muvaffak olmak mesut olmak değildir
Saadet ülkesi muvaffakiyet diyarının biraz daha ilerisindedir

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil
Muhafazakar Lugat 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sigara ve alkol alışkanlıkları ilk sigaradan ve ilk kadehten başlar. Gerçekten huy halini alan ruhsal alışkanlıklar da böyledir. Yalancılık ilk yalandan, dalkavukluk ilk etek öpmeden, iradesizlik ilk zaaftan başlar. Tekrarlandıkça bu hareketler otomatikleşir ve sonunda karşı koyması güç psikolojik bir eğilim ve özellik halini alır.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 110)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 110)

Okumaya değer bir hatıra
Burada sırası gelmişken, hiç unutamadığım bir hâtıramı anlatacağım : Birinci Dünya Harbi’nde, dört buçuk sene, Kafkaslarda cepheden cepheye koştuktan ve bu felâketli harbin bütün sefalet ve ıstıraplarını çektikten sonra, nihayet İstanbul’da terhis edildim. Terhisimin ilk haftalarında müthiş bir avarelik ve kararsızlık içinde kaldım. Ne yapmalı ve hayatta nasıl bir yol tutmalıydım? Yarım kalan tahsilime devam mı etmeliydim; yoksa terhis edilen birçok arkadaşlarım gibi, tahsilden vazgeçip bir iş hayatına mı atılmalıydım? İçimi kemiren bu tereddüdü yenemiyor, bir türlü karar veremiyorum. Görüp konuştuğum kimseler beni hep tahsil hayatından soğutuyor ve bir iş tutmıya teşvik ediyordu. Bir aralık, Sirkeci kahvelerinden birinde genç bir tüccar hemşehrime rastladım. Mal almıya gelmiş. Bana ne yapacağımı ve ne iş tutacağımı sordu. Ben de kararsız olduğumu, fakat gönlümün tahsile dönmiye aktığını söyledim. «Şaşarım aklına, okuyup da kütüphane faresi olacağına, benim gibi iş yap da para kazan» dedi. Bilâhare hırsının kurbanı olup genç yaşında ölen bu tüccar hemşehrimin sözleri, zaten sallanan içimi, bütün bütün alt üst etti. Adeta şaşkına dönmüştüm. Nihayet, ilmine ve kemaline derin bir hürmet beslediğim ve kendisinden feyz aldığım, Şevketi Efendi isminde eski müderrislerden bir zat vardı. Bu zatı ziyaret edip fikrini öğrenmiye karar verdim ve kendisini Çarşıkapı’daki evinde ziyaret eltim. Hoşbeşten sonra, Hoca bana ne yapacağımı sordu. Ben de kendisine kararsızlığımı anlattım. Bana şunları söyledi: «Tereddüdü bırak ve tahsile devam et. İnsan ihtiyarlığına kadar ömrünün her çağında iş hayatına atılabilir ve az çok muvaffak olur. Fakat okuyup öğrenmenin muayyen bir çağı vardır. Sen bugün bu çağdasın. Bu çağı geçirirsen ona bir daha dönemezsin ve istidadını heder etmiş olursun. Okuyup öğren de, sonra istersen tüccar ol. Bunda bir zararın olmaz.» Bu hikmet dolu sözler üzerine kararımı verdim ve pişman olmadım. Gariptir ki, merhum Şevketi Efendi Hoca'nın bu güzel nasihati, yalnız benim değil, benim gibi tereddüt karanlığı içinde bocalayan diğer birinin de yoluna ışık tutmuştur. Filhakika, benden biraz sonra, terhis olunup İstanbul’a gelen Kemal Galip Balkır ile buluştuk. Çok aziz ve kıymetli bir insan olan bu arkadaşım da, tıpkı benim gibi şaşırmış kalmış, tahsil mi, iş hayatı mı tereddütleri içinde bunalmıştı. Kendisine, merhum hocanın nasihatini anlattım ve kendi kararımı söyledim. Gözlerinin önündeki ibham perdesi kalktı, yolu aydınlandı ve tahsil hayatına döndü. Kendisi halen Türkiye’mizin varlığı ile iftihar edeceği yüksek bir hukuk adamıdır ve bu sıfatla Ankara’da Siyasal Bilgiler Fakültesi İdare Hukuku Profesörü ve Devlet Şûrası Başkanı'nın sözcüsüdür. Allah Şevketi Efendi merhumu nur içinde yatırsın.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil