Gençlerle Başbaşa

8,5/10  (135 Oy) · 
456 okunma  · 
100 beğeni  · 
4.065 gösterim
Ali Fuad Başgil'in bu eseri, yayınlandığı günden bu yana defalarca basılmış ve her nesile ayrı ayrı seslenmiştir. Büyük-küçük her insana verdiği ve vermeye devam edeceği şeyler şimdi olduğu gibi, nesiller boyu da devam edecektir...
Kendisinin de belirttiği gibi ..."Bu kitap, sadece fikri çalışma atölyesinin genç ve tecrübesiz çırakları için faydalı olabilecek bir rehberdir." Gerçi her ne kadar kendisi böyle söylese de, bu kitap genç ve tecrübesiz çıraklara da rehberi olabilecek kıvamdadır...
Özelikkle, saeçilen konuların ve yazarının dostane üslubuyla bu nadide eser, nesillere daima ilham olabilecek yapıdadır...
Yine yazarın deyimiyle: "Geleceğin ümidi olan gençleri, bunalımdan, iradesiz ve cesaretsiz yaşamaktan kurtaracak olan bu kitap; başarılı olmasının sırlarını göstermektedir.." Bu doğrultuda güzel de bir rehber olacaktır...
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9799757747115
 • Yayınevi:
  Yağmur Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çağımız düzensiz, kopuk, çıkarcı insan ilişkileriyle eskiyi mumla aratır oldu. Teknoloji ile birlikte insanın doğası sanal aleme topyekün kaydırılmış durumda. İnsan doğasına alenen yapılan bu hareketleri dengelemek gençlere yani bize düşüyor.

Böyle bir ortamda genç olmayı iki şekilde ele alabiliriz: İlki insanın doğasına aykırı bu hareketi, kendi içinde dengelemiş, sorumluluklarının farkında olan genç modelidir. İkinci modeli ise tasvir etmeye elim gitmiyor. Malumunuz görünen köy kılavuz istemez.

Kitap iki genç modeli içinde yol gösterici nitelikte. Başarının, çalışmanın, aklın, iradenin, sevginin, saygının, kısacası insana tasavvur edilmiş tüm şeylerin önemini vurguluyor.

Liselerde okutulan saçma sapan dersler yerine, ders kitabı olacak içeriğe sahip bu gibi kitapların, önemini vurgulamak şuan için toplumdaki sorunları düzeltmekten daha faydalı olacaktır bana göre.

Önemle ve dikkatle okumanız dileğiyle.

Merve Şahin 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Şu günlerde birçok insanın "Adab-ı muaşeret dersleri geri getirilmeli" cümlesini sarf ettiğini duymaktayım ve sonuna kadar katılıyorum. Şu an genç arkadaşlarım böyle bir ders görmüyor. Görmüş olsalardı bu eserin ilk okutulması gereken kitap olması gerektiğini düşünüyorum. Başarı yolunda nasıl ilerlenmesi gerektiğini, alışkanlıklarımızın bizi nasıl etkilediğini, çalışmanın gerekliliğini muhteşem bir dille anlatılmış. Herkesin (bilhassa okul çağında olan bireylerin) bu kitabı okuması gerekiyor. Benim için çok kıymetli bir rehber oldu. Çalışmayı seven birisiydim ve bu öğütlerle artık daha bir şevkle, daha verimli bir biçimde çalışacağıma inanıyorum. Yazarında dediği gibi: "Çalış genç arkadaşım, çalış! Namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir. Gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir"

1 Çay 1 Kitap™ 
 01 Haz 16:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ordinaryus Profesör Doktor Ali Fuad Başgil'in gençlere yönelik bu eserini tanımak ve bilgi sahibi olmakiçin : http://1cay1kitap.com/genclerle-basbasa

Başgil, bir ilim adamı olmasına rağmen onun en çok okunan eseri “Gençlerle Baş Başa” isimli kitabı olmuştur. Ya­zar bu eserinde “babacan ve sevecen” bir üslup yakalamış ve gençlere öğütler vermiştir. Bu öğütler daha çok onun ya­şadıkları tecrübelerden oluşmaktadır. Üslup olarak Yusuf Has Hacip ve Ali Şir Nevai gibi eski Türk bilgelerini hatırlatan Başgil, kendini milletine karşı sorumlu hissetmiş ve gençlerin iyi yetişmesi, hatalardan mümkün olduğu kadar korunması için yılların birikiminden yararlanarak böylesine güzel bir eser ortaya koymuştur.

Eser 7 bölümden oluşur. Bunlar sırasıyla; “Muvaffak Ol­ma Yolunun Tehlikeleri ve Düşmanları”, “Muvaffak Olmanın Şartları”, “Terbiyenin Ruh ve Karakter Üzerindeki Tesiri”, “Muvaffakiyet ve Verimli Çalışma”, “Çalışma Hayatının ve Umumiyetle Muvaffak Olmanın Kanunları” şeklindedir.
( Alıntı Inceleme)

Zehra Betül Özer 
19 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hem öğrencilik hayatımızda hem de iş hayatımızda yol gösterici olabilecek bir başucu kitabı diyebilirim.Kısa ve öz bir anlatımının olması da kitaba ayrıca artı bir özellik sunmuş.Sadece gençlerin değil herkesin okumasını tavsiye ederim.

Miraç Serin 
01 Haz 22:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Defalarca okudum, yine defalarca okurum. Ortaokul çağımda rastladığım bu hazineyi anlayamamıştım ilk okuduğumda sıkılmıştım. Sonra lisede okurken yine çıktı karşıma yeniden okumaya başladım. Bu defa her satırından başka bir ders alıyordum ve bu defa elimdeki hazineyi nasıl farkedemediğimi düşünüyordum. Ders kitabı olarak okutulmalı. Her gencin her yaşlının mutlaka okuması gerekir.
"Gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir."

Sabriye Yabancı 
 02 Tem 16:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gençlerle Başbaşa lise yıllarında okuduğum ve o zaman da çok beğendiğim ve faydalandığım bir kitap. Öğrencilerimin katılacakları bir kitap okuma yarışması dolayısıyla onlara faydalı olmak adına tekrar okuma fırsatı buldum.Gördüm ki bazı eserler yıllar içinde değer kaybederken bu eser değerinden hiçbir şey kaybetmemiş gençler kadar farklı yaş aralıklarında olan kişilere de faydalı olan bir kitap.
Yazar 1.Dünya Savaşı'na katılmış savaşın ve dönemin tüm sıkıntılarını çekmiş Türkiye'deki ilk ordinaryüs profesörlerden biri.Okuduklarından ve tecrübelerinden hareketle bu faydalı eseri kaleme almış.
Başarı, başarının gizli düşmanları, başarılı olmanın şartları, terbiyenin ruh ve karakter üzerindeki etkisi gibi konularda yazılmış pratik bir eser. Okuyucuyu sıkmadan konuşma dilinde kaleme alınmış olması ayrıca güzel. Bir iki saatte okunabilecek bu kitap hayata yön veren tavsiyeleri sebebiyle tüm yaşantınızda faydalanacağınız bir kitap olacak. Tavsiye ederim efendim iyi okumalar.

failimuhtar 
 23 Kas 2016 · 8/10 puan

Keşke on dört-on beş yaşlarımdayken okumuş olsaydım, dediğim bir kitap Gençlerle Başbaşa. Gerçi o yaşlarda çokça gözümün önüne gelmesine rağmen okuma fırsatı yakalayamadığımdan, arkadaşımın elinde görüp ondan alarak okumaya başladım bugün ama olmadı yine de. Yalnız şunu söylemeliyim ki Ali Fuad Başgil dünya tatlısı bir adam falan olabilir; öyle tatlı, yumuşak bir üslupla yazmış ki okurken gülümsememek elde değil. Ek olarak, içtenliğini bol bol yansıtacak bir miktar uzunca bir metin olsaydı elimdeki daha mutlu olabilirdim.

Keyifli okumalar.

Üzeyme Sungur 
13 Ağu 21:18 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Lisedeyken hocalarımız hep tavsiye ederdi ama hiç elime geçmemişti. Geçenlerde bir kırtasiyede denk geldim aldım okudum önceden okumadığıma pişman oldum. Gerçekten gençlere güzel hedefler sunan, onların uyanmasini sağlayan ve ne için yasamalari gerektiğini gösteren bir kitap. Genç arkadaşlarımızın okuması gerekiyor diye düşünüyorum.

Emel G. 
26 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nasreddin Hoca evinin damında biriken diz boyu karları sabah namazı sonrası kürümeye başlamış. Bir ara dengesini kaybederek damdan düşüp bayılmış.
Komşuları koşuşmuşlar.
Birisi: “Çabuk bir doktor çağıralım .”
Diğeri: “Aman bir kırıkçı bulalım.”
Öbürü: “Sırtlanıp doktora götürelim” derken, kargaşada ayılan Hoca, acıyan belini tutarak;
- “Bırakın münakaşayı. Çabuk bana daha evvel damdan düşmüş birini bulun” demiş.

Iste bu kitapta Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Basgil daha once damdan dusmus biri olarak, gencleri en iyi anlayan kisi sifatiyla, genclerin, yurudukleri yolda yalniz kalmalarina izin vermiyor. Bilgi ve deneyimlerini kullanarak genclere yoldas olmaya, basariya ve mutluluga giden yolda onlara isik tutmaya calisiyor.

Kitap daha cok bir dedenin veya babanin evladina nasihat verisi seklinde. Kitapta eski Turkce kelimelere cok sik rastlanmasiyla birlikte dili gayet sade, acik ve akicidir (Her sayfanin altinda eski Turkce kelimelerin gunluk dildeki karsiliklari okuyucuya sunulmaktadir).

5 /

Kitaptan 98 Alıntı

Rabia 
18 May 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Arkadaşın kötüsü, emin ol ki, bir gencin başına gelebilecek kötülüklerden en kötüsüdür.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 21 - Yağmur Yayınları)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 21 - Yağmur Yayınları)
Muhammet Çelik 
22 Şub 09:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İlk günah,çok kere, günahların en büyüğü değildir; ama ilk adım olması bakımından en tehlikelisidir.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil
Nevra Yıldız 
29 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çünkü saadet tamamiyle gönül işidir. Ve içimizdedir. Onu kendi içimizden başka bir yerde sanıp aramak ve saadeti sırf servet, iktidar ve şöhrette görmek çölde serabı su zannetmektir.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad BaşgilGençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil
Muharrem Okumuş 
 27 Nis 08:21 · Kitabı okudu · 10/10 puan

...ahlâkı güzel insan her yaşta güzeldir.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 59 - Kubbealtı Neşriyat)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 59 - Kubbealtı Neşriyat)
Muhafazakar Lugat 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sigara ve alkol alışkanlıkları ilk sigaradan ve ilk kadehten başlar. Gerçekten huy halini alan ruhsal alışkanlıklar da böyledir. Yalancılık ilk yalandan, dalkavukluk ilk etek öpmeden, iradesizlik ilk zaaftan başlar. Tekrarlandıkça bu hareketler otomatikleşir ve sonunda karşı koyması güç psikolojik bir eğilim ve özellik halini alır.

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 110)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 110)
"Zeliha" 
15 Tem 00:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçi ilk günah, çok kere, günahların en büyüğü değildir; ama ilk adım olması bakımından en tehlikelisidir..

Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 71)Gençlerle Başbaşa, Ali Fuad Başgil (Sayfa 71)