1000Kitap Logosu
Nuri Pakdil

Nuri Pakdil

Yazar
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
2.087 Kişi
8,2bin
Okunma
2.787
Beğeni
60bin
Gösterim
Unvan
Türk yazar, şair, düşünür
Doğum
Kahramanmaraş, Türkiye, 1934
Ölüm
Ankara, Türkiye, 18 Ekim 2019
Yaşamı
1934 Maraş doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde Maraş'ta, Demokrasiye Hizmet gazetesinde yayımladı. Lisedeyken Hamle adında bir dergi çıkardı (1954/55). İstanbul'da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi (1964). Edebiyat dergisini (Şubat 1969) ve Edebiyat Dergisi Yayınları'nı (1972) kurdu. Nuri Pakdil'in ve Edebiyat Dergisi Yayınları'nın ilk kitabı Batı Notları'dır. Edebiyat Dergisi, kimi aralıklarla uzun yıllar sürdürdüğü yayınına, Aralık 1984'te ara verdi. Edebiyat Dergisi Yayınları, 1972-1984 yılları arasında, 18'i Nuri Pakdil imzasını taşıyan, 45 kitap yayımladı. Nuri Pakdil, 28 Şubat 1997 tarihinde Edebiyat Dergisi Yayınları'ndan yeniden kitap yayımlamaya başladı. Sitemizin güncellendiği tarihe kadar, daha önce yayımlanan 5 kitabın yeniden çalışılmış basımı ve 12 yeni kitabın ilk basımları yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görüldü. Kasım 2014'te Necip Fazıl Saygı Ödülü'nün ilkini aldı. Aynı yıl yaptığı bir açıklamada "muhafazakar değilim devrimciyim" ifadesini kullanarak sağcı veya solcu olmadığını belirtip "İslamcı" olduğunu niteledi. "Özgürlükçü, emekten yana olan dinden yanayım." şeklinde ifadeleri de mevcuttur. Pakdil, marksizme ve komünizme yakınlık hissetmediğini fakat ilgiyle izlediğini de açıkladı. Yazarlığı boyunca 16 müstear isim kullanan Nuri Pakdil'in en çok tercih ettiği ise "Ebubekir Sonumut" olmuştur. 85 yaşında üst solunum yolları enfeksiyonu nedeni ile tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi'nde vefat etti. Kitapları Harikalar Tablosu / Prevert, Oyun/Çeviri, Temmuz 1974. Ay Operası / Prevert, Şiir/Çeviri, Nisan 1975. Biat II, Deneme, Ocak 1977. Bağlanma, Deneme, Şubat 1979. Bir Yazarın Notları II, Deneme, Aralık 1980. Put Yapımevleri, Oyun, Nisan 1980. Biat III, Deneme, Nisan 1981. Anneler ve Kudüsler (Şiir) Bir Yazarın Notları III, Deneme, Mayıs 1981. Kasırganın Çatırtıları / Guillevic, Şiir/Çeviri, Mayıs 1981. Bir Yazarın Notları IV, Deneme, Eylül 1982. Kalbimin Üstünde Bir Avuç Güneş, Oyun, Haziran 1982. Edebiyat Kulesi, Deneme, Şubat 1984. Sükût Sûretinde, Şiir, Şubat 1997. Derviş Hüneri, Deneme, Mart 1997. Batı Notları, Gezi-İzlenim, Mart 1997. Arap Saati, Deneme, Mayıs 1997. Umut, Oyun, Haziran 1997. Ahid Kulesi, Şiir, Haziran 1997. Korku, Oyun, Ağustos 1997. Klas Duruş, Deneme, Ekim 1997. Arap Şiiri (Güldeste) I, Şiir/Çeviri, Haziran 1998. Arap Şiiri (Güldeste) II, Şiir/Çeviri, Haziran 1998. Kalem Kalesi, Deneme, Ekim 1998. Bir Yazarın Notları I, Deneme, Mart 1999. Osmanlı Simitçiler Kasîdesi, Şiir, Temmuz 1999. Otel Gören Defterler 1: Çarpışan Sesler, Deneme, Aralık 1999. Otel Gören Defterler 2: Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada, Deneme, Mayıs 2000. Otel Gören Defterler 3: Büyük Sorgu, Deneme, Kasım 2001. Otel Gören Defterler 4: Simsiyah, Deneme, Nisan 2002. Otel Gören Defterler 5: Ateş Hattında Harf Müfrezeleri, Deneme, Ocak 2003. Otel Gören Defterler 6: Yazmak Bir Mûcize, Deneme, Haziran 2005.
Bağlanma
OKUYACAKLARIMA EKLE
Anneler ve Kudüsler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Batı Notları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Klas Duruş
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kalem Kalesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Bir Yazarın Notları 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sükut Suretinde
OKUYACAKLARIMA EKLE
Umut
OKUYACAKLARIMA EKLE
Biat 1
OKUYACAKLARIMA EKLE
Derviş Hüneri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ahid Kulesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
Korku
OKUYACAKLARIMA EKLE
Edebiyat Kulesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
107 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Batılılara öykünmeyi" terakki" sanıyorlardı!"
Kudüs şairi olarak bilinen ve 2019 da vefat eden değerli merhum Nuri Pakdil, "Batı Notları" ile Batı'ya dair fikirlerini yazmış, Paris, Brüksel ve Roma' ya yaptığı gezinin notlarını kaleme almıştır. Eserinde akıcı ve açık bir dil kullanmıştır. Nuri Pakdil bana göre düşünceleriyle devrimci bir ruha ve kutlu bir davaya sahip, insanlığın İslamiyetle bütünleşip dirileceğine inanan, kendini hakikate adayan, uygarlığının yenmiş haklarını arayan, vatansever bir mütefekkir, adanmış bir insan, yazar, şair... Batı Notları ile özellikle mazlum ulusların yürek çarpıntılarını duyarak onlara ses olunması gerektiğini ve Ortadoğu'daki birliğin biatla sağlanacağını savunmuştur. Avrupa devletleri yıllarca türlü oyunlarla, gizli antlaşmalarla Doğu'nun, Ortadoğu'nun, Afrika'nın kaynaklarını sömürmüş ve halen sömürmeye devam etmektedir. Tüm bunlara Amerika'nın oyunları da dahildir. Yazar Batı Notları ile tüm bu sömürülen ülkeler için Türkiye' nin bir umut olduğunu yazmış; medeniyetin Batıcılık ile sağlanamayacağını, kendi ulusuna yabancılaşmanın, özünü, kimliğini kaybetmenin ulus olarak varoluşun önündeki engeller olduğunu dile getirmiştir. Tam da Nuri Pakdil in Batı Notlarında kendi ulusuna yabancılaşıp Batı'ya benzememizi, öykünmemizi eleştirdiği noktayı okuduğumda ABD' li yazar Najla Tammy Kepler'in nasıl Müslüman olduğunu anlatırken Müslümanların Batıya benzemeye çalışmalarını eleştirdiği geldi aklıma. Pakdil'in Batı'daki gözlemlerinin ardından 1972 de yazdığı bu cümleleri bugün Müslüman olan ABD' li yazarın da aynı şekilde ifade etmesi dikkatimi çekti. Yazar Afrika üzerinden verdiği örnekle nasıl ekonomik bağımsızlığa ulaşılabileceği noktasındaki fikrine de yer vermiştir. Nuri Pakdil bu eserinde Batı'yı yalnızca mazlum toplumları sömürmesi açısından eleştirmemiş, Batı'nın makineler ile kurduğu maddeci düzenin, tüm dünyayı manevi anlamda ruhsuz bırakarak bunalıma sürüklediğini de yazmıştır. Batı Notları'nı yazar yalnızca Batı' yı kötülüyor eleştiriyor düşünceleri ile okumaktansa, gerçekten tüm dünyada olanlara, sömürülen ülkelere, Filistin'e, zulümlere, ekonomik dijital baskılara, robotlaştırılan insanlığa bakılarak önyargısız bir şekilde okunması taraftarıyım. Böylelikle merhum Üstat Nuri Pakdil'in sahip olduğu davasındaki dik duruşuna daha çok saygı duyacağımızı düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar diliyorum..
Batı Notları
8.8/10
· 971 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
24
107 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Boynumuz ağrıdı, batıya bakmaktan!"
"Tüm kurumları Avrupa'dan almak hastalığına tutulalı beri, Tarihimizi okumaz olduk. Kendi tarihine yabancı kuşaklar yetişti Türkiye'de. Geçmişle aramıza bir Avrupa setti inşa ettik." *** Bugün ben biriyle tanıştım. Yeni bir yazar :) Yeni bir yazarla tanışmak zordur çünkü biraz ketum davranırlar, öyle hemen açıvermezler halet-i ruhiyelerini, ilk zamanda açık vermezler edebi kimliklerini. Sonradan sonraya bir içini dökme, açılma durumu gözlenir. Bu tanışmada da aynı şeylerin yaşanacağını farz etmiştim; muhtemelen 1-2 sayfa okur ardından sıkılıp kitaplıktaki yerini hazır ederdim. Lakin bu sefer bir farklılık vardı. Tahminlerim dahilinde olmayan , tuhaf bir şeyler. Daha ilk sayfalarda beni içine çeken bir kitapla, yazarla karşı karşıyaydım ben. Bugün ben; Cahit Zarifoğlu’nun şiirinde “Bu insanlar dev midir ; Yatak görmemiş gövde midir” diye bahsettiği, Yedi Güzel Adam'ın Kudüs Şairi sernamesiyle edebiyat alemine kaydedilmiş Nuri Pakdil ile tanıştım. Öyle bir kimlik, öyle bir yazar hayal edin ki; neredeyse tüm toplumun yenilik , batıcılık, yabancılaşma naraları attığı, makineleşmiş insanın yaşadığı, teknolojinin ve sanayinin ilah kabul edildiği bir zamanda, yönünü Doğu'ya Orta Doğu'ya çevirsin; toplum şirazesi kaymış, dini imanı maneviyatı bırakmışken, o İSLAM desin, KUDÜS desin, İMAN desin; ilah olarak yüce ALLAH'ı , önder olarak HZ.MUHAMMED (sav)'i bilsin. Nuri Pakdil nasıl biri miydi? İşte böyle bilinçli, aydın biriydi. ( Ruhu şad , mekanı cennet olsun) Yaşamında ve eserlerinde daima sağlam bir İslam bilincini, Orta Doğu'da sağlanması gereken birliği, kurtuluşun tek reçetesinin biat'ta olduğunu savunmuş bu çizgide ilerlemiştir. Benzer görüşleri paylaştığı diğer yazarlara nazaran o muhafazakar bir kimlik taşımıyordu, hayır o muhafazakar değil devrimci bir müslümandı. Yaşam gailesini bu konu üzerine inşa etmişti. *** Batı notları için; yine yazarın Batılılılaşmanın anlamsızlığı ve gereksizliği, kavmiyet bilincinin olur yol olmadığını, Batı'nın yalnızca bir put çukuru, maneviyatı , özünü kimliğini kaybetmiş insanlar geometrisi, Türkiye'nin batılılaşma ve reform adı altında yaptığı hatalar, Batı'nın örfünün adetinin, kanunun Doğulu kafa yapısına uygun olmadığını anlattığı gezi notlarından oluşan güzel bir eser diyebiliriz. Kitabın bazı sayalarını defaatle okumak, sindirmek ardın da tüm insanlığa anlatmak; 'hayır bu yol doğru değil, yanlış yapıyorsunuz' diye haykırmak istedim. Bu kadar sade, yalın, pürüzsüz bir dil, akıcı bir anlatımla bu derece ehemmiyetli bir konuya, kanayan yaraya değinmek zor zanaat vesselam. Daha diyecek çok şey var amma bu yazı böyle sabaha kadar uzar gider. Yazar ile henüz tanışmadıysanız, bu konu üzerine yoğunlaşmak da istiyorsanız eğer bu kitap sizin için 'aranan kan' demektir. Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim. *** Kitapla kalın...
Batı Notları
8.8/10
· 971 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
102