Batı Notları

8,8/10  (12 Oy) · 
63 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.128 gösterim
...Gökyüzü, dörtbaşı bayındır bir ülkedir. Frankfurt - Paris arasında; çitlerle, hendeklerle bölünmemiş bulut tarlalarından geçiyoruz. Görülmüyor aşağısı. Masum, kocaman bir gök beşiğinde tatlı tatlı ırgalanıyoruz. Bulutlar; kimi yerde Toros Dağları gibi dik ve hırçın, kimi yerde Skarya Irmağı gibi upuzun, kimi yerde Boğaziçi gibi girintili çıkıntılıdır. Bunlar papatyalarıdır. Bulut tarlalarını geçmişsek, aşağılar belirleniyor. Yollar; kesik, ince çizgiler.

"Kasdım budur şehre varam - Feryadü figan koparam." Yunus Emre'nin şiirlerinden belleğimde olanlarını parça parça okuyorum...
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  103
 • ISBN:
  9789757013020
 • Yayınevi:
  Edebiyat Dergisi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Demet cepel 
24 Şub 10:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Farklı çıkarımlar, farklı bakış açıları, farklı düşünceler... Üstad, lafı fazla uzatmadan, eğip bükmeden, az sözle çok şey anlatmış Batı Notlarında. Üzerine uzun uzun düşünmeyi gerektiren eser, naçizane tüm okurlara tavsiyemdir.

Suskun/ca 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nuri Pakdil üstadın Fransa izlenimlerinden oluşan Batı Notları kitabında, hem Fransa'ya dair bilgiler ediniyorsunuz, hem de üstadın Ortadoğu, islam, inaçsızlık, ve 1970'li yılların Türkiye'sinde yitip gitmekte olan şeylere dair yazdıklarını okuyorsunuz. Günlük okumaktan hep keyif almışımdır. Hele ki böyle kıymetli bi isim olunca kitap hiç bitmesin istedim. Her bi satır bambaşka düşüncelere sevk ediyor insanı eğer kalbinizle okursanız...

Sinan BİÇER 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Buzdağının görünmeyen yada görünmek istenmeyen yüzünü göstermek adına okunmasını şiddetle tevsiye edeceğim eser.

Kamil Güllü 
06 Mar 20:21 · Kitabı okudu · 3/10 puan

İlkokul seviyesinde yazılmış. Hiçbir güzel ayrıntı olmayan sürekli batıyı aşağılayan gereksiz kasıntılarla dolu bir fikir çukuru. Roma şehri için sadece şu yazılmış putlar kuyusu bu ne garip bir önyargı beni şaşırtmadı muhafazakar bir yazardan ne beklenir demek ayıp ama okuyunca anlayacaksınız

Kitaptan 35 Alıntı

Suskun/ca 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Tüm kurumları Avrupa'dan almak" hastalığına tutulalı beri, tarihimizi okumaz olduk. Kendi tarihine yabancı kuşaklar yetişti Türkiye'de. Geçmişle aramıza bir Avrupa setti inşa ettik. Ve hiç utanç da duymadık bu setti inşa ederken.

Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 63)Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 63)

"İdeoloji , benim dünyamdır.Bana , geçmişini anımsatır , bugünümü belirler , geleceğimi tayin eder. Çünkü ödevimin ne olduğunu,ancak ideolojik davranışlar içinde anlıyorum.'

Batı Notları, Nuri PakdilBatı Notları, Nuri Pakdil

"Okullarımız, Batı övgüsünü ödev bilmiş,öğretmenlerle doluydu,kafalarımız artık duymayacak denli şişerdi."

Batı Notları, Nuri PakdilBatı Notları, Nuri Pakdil

"Çocuk , gitmemek için direniyor annesine. Oysa annelere karşı gelinmez. Çocukca bilsem , gidip söyleyeceğim çocuğa. Çünkü , bizim uygarlığımız , annelere övgü uygarlığıdır , anneleri yüceltme uygarlığıdır. Paris ise annesini yitirmiş bir çocuktur. Bu yüzden darmadağınıktır evin içi."

Batı Notları, Nuri PakdilBatı Notları, Nuri Pakdil
Suskun/ca 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sorumlusunuz, bütün yaptıklarınızdan, olanlardan ülkenizde ve ülkeniz olmayan yerlerde, ilginiz ve bilginiz oranında.

Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 45)Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 45)
Suskun/ca 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yüreğimizin yarısı Mekke'dir, geri kalanı da Medine'dir. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır.

Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 64)Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 64)

"Umut" kelimesi yerine "Türkiye" adını yazsak yeridir. Çünkü Türkiye, yalnız kendi kendisi için değil, Ortadoğu ülkeleri için de varolmak zorundadır.

Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 50 - Edebiyat Dergisi Yayınları)Batı Notları, Nuri Pakdil (Sayfa 50 - Edebiyat Dergisi Yayınları)
4 /