Sükut Suretinde

9,2/10  (5 Oy) · 
44 okunma  · 
8 beğeni  · 
583 gösterim
"Sukût Sûretinde", 33 şiirden oluşuyor. Bu sayı, tesbihte bir boğum sayısıdır. (Böylece en az iki kitabın daha bulunduğunu düşündüm. 99'a tamamlanınca bir kitap da imâme ve imâmecikler için. İmâmenin ilk kubbeciğine gömülü minik mercekten görünen Kâbe için, Mescid-i Nebî için. Sonra püskül var. Ve püsküle sürülen gül kokuları için. Ve Akik tesbih için ayrı, Firûze ve Çeşmibülbül için ayrı, Oltu Taşı siyah kehribar için apayrı birer zikir kitabı. Uzun soluklu zâkirler için, Zâkirbaşı'lar için.) Her şiir, bir tesbih tanesine karşılık gelen ayrı bir zikir cümlesi gibi düşünülmüştür. Ancak bu 33 beyit, bilinen zikir cümlelerinden farklıdır. Bu derviş Mekke'yi, Kudüs'ü, İstanbul'u Filistin'i, devrimi, katsayısı artan direnişi zikrediyor. Zira "dervişin fikri neyse zikri odur". Pakdil, 13 yıl süren sükût döneminde -Fetret Dönemi de 13 yıl sürmüştü- zikrini, dolayısıyla eylemini sürdürmüştür. Tekrar ve sayı, zikirde gerekli bir prensiptir. Buna da uyarak yıllarca zikir gibi sürekli tekrarladığının sayısını dipnotlarla ve derviş disipliniyle belirlemiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789757013006
 • Yayınevi:
  Edebiyat Dergisi Yayınları
 • Kitabın Türü:
... 
 29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstadı anlamak ne kadar zor olsada , her harfin her kelimenin sırrı sizde ayrı bir derinlik uyandırıyor. Kitabı yarım saat bile olmadan bitirebilir, fakat etkisini bir ömür sürebilirsiniz kısacık bir sözün bir şiirin tam 200 denemeden sonra yazılmış olması da üstadın kelimeye ve cümleye ne kadar özen gösterdiğini bizlere anlatıyor.

Sebahattin Ramazan 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta, kısa hatta bir iki kelimelik şiirler bulunmaktadır. Şairin ilginç bir tarzı vardır. Kendisinin yaşam biçimini, hayat felsefesini, yazarlık geçmişini tanımayanların şiirlerini yadırgaması normal karşılanmalıdır. Şiirlerinde İslami motifler, direniş ve eylemcilik ifadeleri çok yoğun işlenmiştir. Öz kültür ve özbenliğe yoğun vurgular vardır. Şiir kitapları meraklılar için ilginç bir deneyim olabilir.

Sükut Suretinde benzeri kitaplar

Kitaptan 8 Alıntı

... 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kanımız aksa da gönlümüz Aksa da
Tüm çoçuklar gözyaşı
Akıp dururlar sana

Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 43 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 43 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)

"El değmemiş o sabır
Arkadaş kıl tartan terazi misin
Artıyor katsayısı direnişin
Sükût sûretinde
Çok koyu düşer ses"

Sükut Suretinde, Nuri PakdilSükut Suretinde, Nuri Pakdil
... 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşama cesaretimi artıran
Ağır acı oturuşunuz var

Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 15 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 15 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)
... 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rüyalar hep renkli mi
Yapılıyor ki anne

Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 33 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 33 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)
... 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaş kıl tartan terazimisin
Artıyor kat sayısı direnişinin

Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 35 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 35 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)
... 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir yere yürüyor tek başına
Hiç olmazsa sonsuzu kat yanına

Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 23 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)Sükut Suretinde, Nuri Pakdil (Sayfa 23 - Edebiyat dergisi yayınları 2.basım)