Adı:
Bağlanma
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013235
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
“Dostluk, karşılıklı birbirine bakmak değil, aynı yöne birlikte bakmaktır” der Exupéry. Yapayalnız dolaşıyor bu çağın insanı. Çünkü birlikte yürüyecek kadar güvenmiyor kimse birbirine. İnsanları birbirine sevdirmek gerekiyor öncelikle, bunun için.

Resmî öğreti önce güveni sarstı Türk ulusunda. Böylece eylemsizliğe itti onu. Nasıl birlikte yürünür güven olmadan?

Herkes kendi dışında birinden gelen şeylere karşı bir güvensizliğe itilmiş ki konuşmalarda karşılıklı sözlerin birbiriyle ilintili olduğu görülmüyor dense çok olmaz sanırım. Kişiler devletten gelene karşı da kuşkulu, kişilerden gelene karşı da. Ama, ne gelirse gelsin. Her şeye karşı.

Güven olmazsa dostluk olur mu? Dostluk olmazsa bağlanma olur mu? Bağlanma olmazsa eylem olur mu? Tarihte örnekleri var; bakalım tüm devrimlere, eylemlere: hangi temel değerlere, yöntemlere yaslanıyor? Nuri Pakdil’in “Fethi Gemuhluoğlu’nun Büyük anısına” yazdığı ‘Bağlanma’ kitabı bir de bu yaklaşımla okunmalı. / Ömer Doğru
84 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Üstad Nuri Pakdil'in Fethi Gemuhluoğlu'nun anısına yazdığı şahane eser. Okudukça Fethi Hoca ile Nuri ağabeyin dostluğuna hayran olmamak mümkün değil. Görmeden sevdim Fethi Gemuhluoğlu'nu. Kitaplar adanabiliyormuş bir insana. Kitaplar yazılıyormuş muhteşem dostluğa.
Kitabın ana temeli peygamber eksenli bir dostluk çizgisi ve bağlanma konusu üzerine kurulmuş. Zira çağımızın en büyük problemi bağlanacak eylem ve dostluk bulamamak.
Bağlanmak, insan olmak demektir.

Kitapta beğenmediğim tek bir yer bile yoktu. Bayağı altı çizili cümleler oluştu :) Geçenler de Nuri Pakdil üstadı ziyarete gittim Anneler ve Kudüsler kitabını da çok beğenmişim kendisine imzalatmak için verdiğimde kitaba yapıştırdığım ayraçları çıkardı attı :) hoşlanmıyormuş kitabının çizilmesinden birseyler yapıştırılmasından bu kitabımı da görmemeli :) Nuri Pakdil üstadımı her haliyle seviyorum, canımız kanımız, hepimizin ağabeyi. Var olsun, selamlar olsun direniş şairine.
84 syf.
·10/10
Bismî hû.

Nereden, nasıl başlasam bilemedim.
Ne hoş, ne rayihalı kitaptı. Fethi Ağabey deyince zaten akan sular duruyor bende, şöyle bir giriş yapmış Nuri Pakdil; Fethi Gemuhluoğlu’nun anısına, “bitimsiz saygıyla”...
Çok hoşuma gitti bu ifade... Fethi Ağabey’e bitimsiz saygı yaraşır elbet...

Ne çok isterdim, onunla tanışmayı. Buluşmamız ahirete kaldı, hatıralarıyla kendimizi oyalıyoruz... Efendimize (sav) öyle bir bağlılığı varmış ki, aman Yarabbi, “Peygamber anlamıdır insanın,”diyor bir yerde... Hakikaten öyle özümsemiş, öyle muhabbetli sevmiş ki, Efendimizin (sav) güzellikleri ona da sirayet etmiş...

Özlüyorum Fethi Ağabey’i... Nuri Pakdil anlattıkça daha çok özlüyorum... İstanbul’da yürüdüğü yollar, ah bir de ben yürüyeceğim ardından, Fethi Ağabey’imi düşünerek...

Gene diyeceğim öyle sevmiş ki Peygamberi (sav), onu sevdikçe insanı da sevmiş... “İnsan sevgisi Peygamber (sav) sevgisiyle başlar diyor,”
İnsan için çabalamış. Çağdaş insanı düştüğü yalnızlıktan kurtarmaya çok uğraşmış, sessiz sedasız... İstemiş ki insanın içinde gene çiçekler açsın... Köhneleşmekten bunca makineleşmekten kurtulsun...
Hele ki çocuklara büyük saygı duyarmış ağabey... Çocuklar ki geleceğin kurtarıcıları...
En çok da sanata, sanatçıya önem verirmiş... Sesimizi en çok da onların duyurması gerektiğini söylermiş hep... Din,dil,ırk ayırmaksızın dünya mazlumlarını hiç unutmamış... Aynı Peygamberim (sav) gibi... O yüzden ki dil öğrenmeyi de çok önemsermiş... Bütün kitabı anlatıp da o güzelim büyüyü bozmak da istemiyorum... Burada durmalıyım... Amma çok şey öğreneceksiniz Fethi Ağabey’den...

Diyor ya Necip Fazıl üstad;
“Kendisine hiçbir tecelli zemini aramayan bir tevekkül zarfına bürülü, sessiz ve sedasız, ortada görünenlere su taşıyıcı, fikir sakası Fethi Gemuhluoğlu…”
Var mı bundan âlâ tarif...

Huzur içinde uyusun. Çok sevdiği Efendimize (sav) komşu olsun, inşallah...
Okuyun, okutturun...
84 syf.
“ Bağlanma ” kitabın ismi beni çok etkiledi bilmem ama bu kelime bana ağır geliyor sanki bana ağır bir yük bırakıyor gibi . Can Yücel'in en sevdiğim şiiri olan Bağlanmayacaksın şiirinin etkisi olduğunu düşünüyorum .

Kitap hakkında biraz bahsetmek istiyorum . Fetih Gemuhluoğlu adına yazılmış .Onu anlatırken , onun düşüncelerini bizimle paylaşırken öyle cümleler kurmuşki okurken o cümleye dalıp gittmelerim oldu . Her satırda ayrı noktalara dokunmuş böyle oluncada insan not alamadan edemiyor .

Her sayfasında not alırken arkadaşım şu sözünü sizinle paylaşmadan edemiycem .
“Bence Aybüke sen kitabın tamamını geçir”:) Haklı ne diyebilirim ki her sayfasından bir yerelere bir şey yazıyorum normal olarak onun dikkatini dağıtıyorum .

Nuri Pakdil , kitabin ismini çok güzel koymuş ama ben yine bağlandım. :) Bittiğini anlamadığım , bittince üzüldügüm kitaplardan birisi oldu ...

Okuyacaklara küçük bir tavsiyem var mutlaka küçük bir defterle kitabin basına geçiniz çünkü çoğu kısmı not almak isteyeceksiniz .
84 syf.
·9/10
Bağlanma, Nuri Pakdil'in Fethi Gemuhluoğlu'nun anısına yazdığı bir kitabı. Kitapta Fethi Gemuhluoğlu'ndan, onun insanı nasıl ele aldığından bahsediyor. Kitaptaki verilen mesajlar takdire şayan altını çizmeden geçtiğim sayfa olmadı sanırım
84 syf.
·2 günde·10/10
Bir yoruma nasıl başlanır, dediğim kitaplardan oldu Bağlanma... Kitapta yalnızca Nuri Pakdil kalemiyle karşılaşmıyorsunuz, kitap size tanımamız gereken bir kişiden bahsediyor: Fethi Gemuhluoğlu... Nam-ı diğer Fethi Ağabey...

Üniversite yıllarında küçük bir kütüphanede Dostluk Üzerine kitabını bulmuştum yıllar evvel Fethi Gemuhluoğlu'nun biraz hacimli olduğu için ve uzun uzun dimağda tat bıraka bıraka okunması gerekenlerden olduğu için bitiremeden geri vermek zorunda kalmıştım. Bir süre baskısı tükenmişti kitabın sonra da mezuniyet vs unutmuştum kitabı. Yaklaşık on gün evvel bir youtube kanalında Fethi Ağabey'den bahsedildiğini görünce bir dostumla karşılaştığımı hissettim ve hemen Dostluk Üzerine'yi ve Bağlanma'yı aldım. Geldiği gibi de okumaya başladım Bağlanma'yı...

" Dost göze sezdirmeden gözyaşı silendir" diyen, yüreğinde insana olan inancını sağlam tutan, toprağa, türkülere, insanlığa ama en çok da Allah'a aşık bir dava adamı Fethi Gemuhluoğlu. Bir belgeselde şöyle diyordu anlatıcı Fethi Ağabey için: "İnsanın doğumundan ölümüne elinin değdiği, ayağının ulaştığı her yerde dostluğundan bir iz bırakmasını tavsiye eden bir dost, coğrafyaya dost, tarihe dost, değere dost..." Nasıl bir engin yaşam bu böyle değil mi sayın okur?

Günümüzde dostluk kavramının içi öyle boşaldı ki bu satırlar bize unuttuğumuz ama içimizde bir yerlerde cılız bir közü kalmış olan kendi özümüzü hatırlatıyor.
Şu anda öyle kolay harcıyoruz ki karşımızdaki insanı, bizim gibi düşünmüyorsa hemen yargıyı veriyoruz hakkında, cevap vermek için dinliyoruz, sesimizi yükseltiyoruz -yüksek sesle konuşursak hep bizim dediğimiz doğru olur çünkü- haklı çıkmak için sonra ise kırılan bir kalbe karşı zaferimizi kutluyoruz kurnaz ve iğreti bir gülüşle... İşte bu zamanlarda da okunacak kitaplardan biri olmalı Bağlanma, bu zamanlarda bize özümüzü hatırlatarak insanları yaralamaktan kurtarmalı Fethi Ağabey, onun öğütlerine sığınmalıyız.

Kitabın yazarı Nuri Pakdil ama onun yaşamına çok büyük katkıları olan 1977 yılında vefat eden Fethi Gemuhluoğlu anısına 1979 yılında yayınlanan bir eser Bağlanma. Birçok yazarı etkileyen bir isim Yedi Güzel Adam'ın Nuri Pakdil'i işte birçok kişiyi etkileyen bu yazarı etkileyen, onu ellerinden tutup çoğaltan, insana sevmekle yaraların kapatılacağını söyleyen, iç dünyasına bakım yapan ve insan iç dünyasına bakım yaptığı müddetçe yıllar ne kadar geçerse geçsin asla eskimeyeceğini ona hatırlatan bir dostun Nuri Pakdil'de bıraktığı izler var kitapta.
Bir kez değil birden fazla okunmalı.

Youtube'da Fethi Gemuhluoğlu belgeseli vardır, mutlaka izleyin.
Ve Fethi Ağabey'in Dostluk üzerine adlı bir kitabı bulunmakta İz Yayıncılık'ta o da okunmalıdır.
84 syf.
·1 günde·10/10
Yapayalnız dolaşıyor bu çağın insanı.Çünkü birlikte yürüyecek kadar güvenmiyor kimse birbirine.."

Ne kadar etkileyici ve gerçek bir cümle değil mi..?
Bu cümle vesile oldu kitabı almama..

NURİ PAKDİL, yedi güzel Adamdan biri..Dünya görüşlerine ve duruşlarına aşık olduğum Adamlar..Hep okumak istemiştim,kısmet bugüneymiş.Bu kitapla da ne kadar doğru bir tercih yaptığımı görmüş oldum.Zira eser,baştan sona kadar müthişti.Kitap kısa, akıcı ve dopdolu bir eser.Altı çizilecek o kadar çok şey vardı ki,çizmeyle başa çıkamayıp bıraktım.

Neydi bu "Bağlanma" nasıldı, nasıl olmalıydı ? Ana tema bunun üzerinden işlenmiş.Çağımızın insanı neden mutsuz,neden yalnız,nasıl mutlu ve ideallerine ulaşan bir toplum oluruz, gibi soruların yanıtlarını alabileceginiz kısa fakat dopdolu bir kitap.Yazarın uslûbunu ve kalemini de çok sevdim üstelik..

"Dostluk,karşılıklı birbirine bakmak değil,aynı yöne birlikte bakmaktır." der Exupery.İşte bu kitapta bu iki dostun ve nicesinin aynı dostluğuna şahit olacaksınız.Aynı yöne bakan dava Adamları..Temel ilkeleri; vicdan ,insan ve insan sevgisi..

Güven olmazsa dostluk olmaz, güven olmazsa idealizm olmaz,güven olmazsa devlet olmaz..Kısacası güven olmazsa hiçbir şey olmaz..Tüm insanlığı kucaklamalıyız,gönlümüz tüm insanları sevecek kadar geniş olmalı,güven duymalıyız birbirimize,vicdanlı olmalıyız ; kimsenin bunu bize hatırlatmasına gerek olmamalı.. Peygamber efendimizi örnek almalıyız onun insanlık anlayışını,el emin sıfatına tabii olmaliyiz..Önce O'na bağlanmalıyız sonra peygaberine..Ve küllerimizden yeniden doğmalıyız..

Nuri Pakdil'in, Fethi Gemuhluoğlu'nun büyük anısına yazdigı bu nadide eseri herkes okumalı..Bu idealizmi örnek almak temennisiyle..Keyifli okumalara...
84 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Beni uzun süredir bu denli etkilememişti bir kitap .Nuri abi diyor ki sürekli ‘insan insana tutulmalıdır’ ,..yaralarıma iyi geldi , Celalim Cemâl’e çevrildi
84 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Okuduklarınıza ekleyebileceğimiz bir kitap. Hoşuma gitmeyen sadece bir husus var. O da kitabın sonuna kadar (+:=) bu matematik terimleri devamlı kullanılmış. Cümlelerin arasına adeta bir hançer gibi sokmuşlar. Ya bana denk gelen kitapta basım hatası var yada orijinali böyle, bir şeyler ifade ediyor. (malüm ne ifade ettiğini ben anlamadım)
Bunun haricinde yazının içeriği güzel bir deneme.
84 syf.
·10/10
Bazı kitaplar vardır, okuduğunuz için şükredersiniz ve o kitabı kazandığınız için kendinizi zengin hissedersiniz. Bitince de kalbinizi bir miktar hüzün kaplar. Böyleydi benim için bu kitap. Altını çizmeye doyamadığım cümlelerle doluydu. Okuduğum an beni heyecanlandıran ve hemen çizmek, beynime kazımak istediğim cümlelerle doluydu. Ama Nuri Pakdil olunca işin içinde, bu kadar zevk alacağımı tahmin ediyordum. Yanılmadım.

Fethi Bey’i görmeyi ne çok isterdim. Evet, onu görmedim veya sohbetine bizzat tanıklık etmedim ama bu kitap sayesinde ben de Ondan çok şey öğrendim. O kadar güzel bir şey ki bu. Çok değer verdiğiniz, Ondan çok şey öğrendiğiniz biri var hayatınızda ve siz o kişiden aldıklarınızı diğer insanlar da alsın diye Onun anısına kitap yazıyorsunuz. Binlerce insan tanıyor Onu bu kitap sayesinde. Böylece kalpten kalbe geçiyor. Muazzam gerçekten.

Kitabın ana fikri tek kelimeyle “insan” idi. İnsanı sevmeyi, insanın önemini, insanın kalbine giden yolu, insanın değeri veya değersizliği... Her şeyiyle insan kavramıyla ilgili ufkunuzu açıyor bu kitap ve size o naif dili ile müthiş bir keyif veriyor.

Not: Kitapta geçen + - gibi ifadeleri ben de anlamamakla birlikte, bir süre sonra hiç takılmadım ve beni hiç rahatsız etmedi. Ama sanırım bir anlam var, ben çözemedim. :)
84 syf.
·9/10
Nuri Pakdil'in dostu ve yoldaşı Fethi Gemuhluoğlu'nun anısına yazdığı şahane eseri.Dostluğun ne olduğunu her sayfasında hissedebileceğiniz bir eser.Çağdaş insanın eksikliklerinin, korkularının anlatıldığı bir eser.Tekrar tekrar okunup ders çıkarılması gereken bir eser.Herkese tavsiye ederim.
84 syf.
·1 günde·7/10
Bağlanma, Cahit Zarifoğlu'nun adlarına şiir yazarak Yedi Güzel Adam başlığıyla bahsettiği güzel adamlardan biri olan Nuri Pakdil'in, Fethi Gemuhluoğlu anısına yazdığı ve O'ndan bahsedip sözlerini aktarırken felsefi, dini, edebi yargılara ulaşmak için düşünce evrenine derinlemesine daldığı bir kitap.
"Niçin, yalnızca dar alanlarda başkaldırıp duruyoruz?"
Nuri Pakdil
Sayfa 29 - Edebiyat Dergisi Yayınları
"Yargılıyız acı çekmeye. Acının her şeye egemen olduğu bir çağda yaşıyoruz : en çok insan öldürülen bir çağ çünkü bu."
Nuri Pakdil
Sayfa 41 - Edebiyat Dergisi Yayınları
Yapayalnız dolaşıyor bu çağın insanı. Çünkü birlikte yürüyecek kadar güvenmiyor kimse birbirine.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bağlanma
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
84
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757013235
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Edebiyat Dergisi Yayınları
“Dostluk, karşılıklı birbirine bakmak değil, aynı yöne birlikte bakmaktır” der Exupéry. Yapayalnız dolaşıyor bu çağın insanı. Çünkü birlikte yürüyecek kadar güvenmiyor kimse birbirine. İnsanları birbirine sevdirmek gerekiyor öncelikle, bunun için.

Resmî öğreti önce güveni sarstı Türk ulusunda. Böylece eylemsizliğe itti onu. Nasıl birlikte yürünür güven olmadan?

Herkes kendi dışında birinden gelen şeylere karşı bir güvensizliğe itilmiş ki konuşmalarda karşılıklı sözlerin birbiriyle ilintili olduğu görülmüyor dense çok olmaz sanırım. Kişiler devletten gelene karşı da kuşkulu, kişilerden gelene karşı da. Ama, ne gelirse gelsin. Her şeye karşı.

Güven olmazsa dostluk olur mu? Dostluk olmazsa bağlanma olur mu? Bağlanma olmazsa eylem olur mu? Tarihte örnekleri var; bakalım tüm devrimlere, eylemlere: hangi temel değerlere, yöntemlere yaslanıyor? Nuri Pakdil’in “Fethi Gemuhluoğlu’nun Büyük anısına” yazdığı ‘Bağlanma’ kitabı bir de bu yaklaşımla okunmalı. / Ömer Doğru

Kitabı okuyanlar 437 okur

  • Nazan AKMAN
  • Beyza`
  • k.yolcu
  • Emine Oğuzyiğit
  • Merveee
  • Beyza
  • Nazende
  • Mehmet
  • Umay
  • zehra betül bıyık

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.8
14-17 Yaş
%5.4
18-24 Yaş
%44.6
25-34 Yaş
%33.9
35-44 Yaş
%7.1
45-54 Yaş
%3.6
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65
Erkek
%35

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.1 (52)
9
%21.1 (28)
8
%21.1 (28)
7
%8.3 (11)
6
%6 (8)
5
%2.3 (3)
4
%0.8 (1)
3
%0
2
%0.8 (1)
1
%0.8 (1)

Kitabın sıralamaları