Giriş Yap
sevim
@KlasikHukukcu
"Elbisem çok eski olsun, fakat bahçemde en iyi güller yetişsin." - Tanpınar
Aybü | Hukuk
Ankara
2908 okur puanı
26 Mar 2020 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
"Bedeli ne olursa olsun, Müslümanca yaşamanın haysiyetine tâlibiz." 🍃 |
İsmet Özel
·
2 yorumun tümünü gör
216 syf.
·
8/10 puan
Kadınlar ülkesi, topraklarına tek bir eril bireyin dahi ayak basmadığı, yönetim biçiminden, inançlara, toplumsal rollerden cinsiyet algısına kadar pek çok noktada yaşadığımız "medeni" dünyadan uçurumlarla ayrılmış gizemli bir ülke. Amerikalı üç meraklı kaşifin maceraya atılma fikriyle beraber ülke gizemlerini diğer tarafa açıyor ve hikayemiz başlıyor. Biri kadınların mutlak haklılığına inanan -hatta adeta kadınlara tapan- diğeri kadınları yalnızca her daim göze hoş gelmesi gereken bir obje olarak gören ve bu ikisinin karışımı mahiyetinde olan üç arkadaşın farklı perspektifleriyle bu enteresan sırlarla dolu ülke okuyucuya aktarılıyor. Başlarda tamamen ilkel ve hatta yabani bir insan topluluğu ile karşılaşmayı bekleyen kaşiflerimiz karşılaştıkları kusursuz nizam karşısında afallıyorlar. Adeta cennetten bir köşeymişçesine yemyeşil bir doğa, muntazam işleyen bir sistem, toplumda tek bir olumsuzluğun bile baş göstermemesi bu afallamanın nedenini açıklıyor. Kadınlar ülkesi gerek onları "böyle bir ülke" haline getiren tarihiyle, gerek hayata insana yüklediği anlam ve bakış açısıyla aşina olmadığımız bir toplum düzeni ortaya koyuyor. Gerçekten de, zihinlerimizde oturttuğumuz "erkek şöyledir, kadın böyledir" dogmalarını sorgulatan, aslında gelenek adı altında kendimizi şartladığımız sınırların gereksizliğini düşündürten başarılı bir kurgu önümüze sunuluyor. Kitapta pek çok noktayı onaylamak ve haklı bulmakla birlikte biraz da "abartılı" gelen noktalar da oldu haliyle. Ama okuyucuya aktarmak istediği fikirler ve yazıldığı dönem göz önünde bulundurulduğunda bu kısımlar teferruat olarak kalıyor. Mahiyeti itibariyle fantastik bir dünya önümüze koyan ve bir çırpıda okunabilecek; bu ataerkil düzene cevap niteliğindeki eseri gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
ve bir kitap okudu
216 syf.
·
8/10 puan
Eğer geçmişimizin ötesine geçememişsek ona layık değilizdir; ve bizleri geçmesi gereken çocuklarımıza da layık olamayız.
Annelik hepimiz için, evet, gebe kalmak, çocuk doğurmak yani. Fakat eğitim bizim en yüce sanatımızdır ve bu sanatı yalnızca en yüce sanatçıların icra etmesine izin verilir. Bebek bakımı eğitimi de kapsar, bu nedenle bu görev yalnızca en yetkin kişilere verilir.
Klasik bir annelik anlayışı vardı, kollarının arasında bir bebek, "ayak altında dolanan çocuk sürüsü", ve kadının sürekli olarak söz konusu bebek veya sürüyle ilgilenmesi. Tüm topluma hükmeden, bütün sanat ve sanayi dallarını etkileyen, bütün çocukları koruyup kollayan ve mümkün olan en mükemmel bakımı ve eğitimi sağlayan bir annelik, annelik gibi gelmiyordu.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
555
5,5bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14