Reis Bey Bütün Eserleri 18

8,7/10  (57 Oy) · 
183 okunma  · 
54 beğeni  · 
1.854 gösterim
Mesudiye Otelinin holü... Cephede, holün sokağa bakan vitrini... Vitrinde, otelin ismi tersine okunuyor... Sol dip köşede, girinti şeklinde iki duvarlık bir dirsek... Dirseğin sağ duvara bakan uç tarafında da, yukarı kattan inen ve dirseğin ön ucundan bükülüp cephe istikameti bulunan merdiven.. Sağda, sağ ön köşeye geçit bırakan müracaat gişesi... Gişenin arkasında ve duvarda, anahtar hücrelerinin çerçevesi... Merdiven kıvrığının sağ duvara bakan tarafında, vitrinin ortasında, giriş kapısıyla gişe arasında, ön planın sol ve orta yerinde, beyaz örtülü masalar ve iskemleler... Sağ ve sol köşelerde iki büyük koltuk... Göze çarpan herşey kenar semtte, orta halli bir otel manzarası gösteriyor...

(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789758180110
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bahar Uzun 
25 Şub 10:20 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eserde peşin bir hükümle verilmiş bir kararın üzerine, sertliği ve merhametsizligiyle bilinen reis beyin düşüncelerindeki değişiklik üzerinde duruluyor çokça. Son zamanlarda sıkça ihtiyaç duyduğumuz ve eksikliğinin üzerimizdeki etkileri yadsınamaz bir merhum 'merhamet'. Hoşgörüsüzluk, tahammülsüzlük, sevgisizlik, merhametsizlik çepeçevre kuşatmış durumda tüm toplumu. Uzun zamandır hayalini kurduğumuz, barış ve sükunet ortamına giden yolda bu sebeple yaya kalıyoruz. Başkaları için yaşamayı, ızdırap çekmeyi, farklılıklara saygı duymayı, hasılı, insan olabilmemiz için gerekli olan değerleri yitiriyor, masumiyeti çocuklara münhasır bir haslet haline getiriyor, bu yüzden sürekli bir 'suçlu' arayışı içerisine giriyoruz. Necip Fazıl, eserinde bu ruh halinde yaşayan bir insanın feci bir hata sonrası değişen fikirlerini anlatıyor, benzer hatalar yapmak zorunda kalmadan kendi değerlerimize dönmemiz gerektiği fikriyle birlikte,bu hastalıklara, bu yaralara derman olacak reçeteyi yazıp, elimize veriyor :

Muhammet Çelik 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çevremdeki insanlara nazaran tiyatroya giden biriyim. Genelde Devlet Tiyatroları veya Şehir Tiyatroları yabancı eserlerin Türkçeye çevrilmesini sahneye koyarlar. Bu çeviriler ne kadar harika olursa olsunlar tat vermezler. Zira Türkçe mimik, vurgu ve düşünme bu çevirilerde aktarılamaz. Bu nedenle bu tiyatrolarda bariz bir pürüzlülük hissederim.
Bu duruma çözüm daha fazla Türkçe Tiyatro oyunu yazılması yayınlanması ve oynanmasıdır.

Bu konuda geri miyiz? ileri miyiz? bilemiyorum. Ancak elimizde Reis Bey adıyla harika bir oyun var.

Bir Hakim'in yanlış kararının ardından yaşadıklarını anlatan, psikolojik bir iç savaşın tiyatral hali.

Kübra uçaroğlu 
24 Şub 13:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

öncelikle kitabı okumayı herkese tavsiye ediyorum. gerçekten günümüz insanının muhtaç olduğu bir değer bu eserde çok güzel bir şekilde işlenmiş. suçsuz bir insana suç atfeden, idama mahkum eden daha sonra yaptığı yanlışı anlayan bir reis. yaptığı hatayı telafi etmek adına bir sürü girişimlerde bulunan koca yürekli adam. arkadaşlar hiç sıkılmadan ve bir günde bitirebileceğiniz eser. şimdiden size iyi okumalar...

Merve Uçaroğlu 
14 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Necip Fazıl... Kitap üzerine söylenecek çok şey var aslında. Ama nedense kitap için hissettiklerimi tam anlatacak kelime bulamıyorum. Reis Bey'in merhametsiz, anlayışsız ve katı olması üzerine başlayıp bu davranışın sonucu üzerine şekillenen , hayatımızda örnek teşkil eden hikayeye yer veren aynı zaman da ders çıkarıp hayatımıza uygulamamız gereken bir kitap. Bir çırpıda okunacak ve herkeste bulunması gereken bir kitap...

Nilda 
18 May 00:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın insani duyguları canlandıran bir etkisi var. Oldukça akıcı ilerliyor, tiyatro metni şeklinde kaleme alınmış olmasının da akıcılığına katkısı olduğuna inanıyorum. Konusuna gelecek olursak, merhametin ağızların iğrenç sakızı olduğunu iddia eden bir hakimin suçsuz bir genci astırdıktan sonra dünyaya merhameti yayma çabasını anlatmaktadır.

Sena Türküm 
19 Mar 20:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu eser bana bir çok şey kattı. Merhameti, vicdanı, affetmeyi, acımak nedir onu öğretti ve bir o kadar da kim olursan ol yine de hata yapabileceğini, bundan pişman olup affedilmek istenilebileceğini gosterdi. İnsanların acılarını bilmeden, yaşantısını, duygularını, düşünceleri suçlayarak yargılamamak gerektiğini öğretti. Bu kitaba hayran kaldım denilebilir..

necip fazıl KISAKÜREK,
Reis Bey,
Ötüken Yayınevi, İstanbul, 1964 basım yılı,

Üstad 1960 ihtilalinde girdiği hapiste üç tiyatro {piyes} eseri kaleme almıştır.

Ahşap konak,

Kumandan,

Reis Bey..

— Etmeyin Reis Bey, siz ağlayamazsınız.! Ağalayabilseydiniz, anlayabilirdiniz.. Syf.31

— Kalplerinizi değiştirin.! Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.. Syf.48

— Her fert, baş ucuna, 'suçlu benim herkes suçsuz' levhasını asmalıdır.. Syf.81

— Kinin, zulmün de başında ve sonunda merhamet nöbet bekliyor.. Rahmet alem bu temel üzerinde, eğer toprağa, tohuma hatta kire, lekeye merhamet olmasaydı su olur muydu.? Ne duruyorsunuz.? Sökün sahte su borularını, ev ev merhamet şebekesi kurun.. Tepelerinizdeki çatıları da yıkın, göklerle temasa geçin.. Syf. 83

— Acımak annelerin ilmidir.. Syf.88

— Zorla istenir, alınır mı merhamet.? Syf.88

— Ben bir zaferin değil, bir bozgunun temsilcisiyim.! Uçurum dibinde biten bozgun.. Uçurumlar dağ, dağlar uçurum olmalı ki, ben kahraman olabileyim..

.
.
.


Üstadın yazdığı dönemi göz önüne alarak, eserde bir takım hadisleri aktarırken kutuplaşması, iç muhakemesini merhametiyle şekillendirmeye başlamasını bulabiliriz.. Reis Bey, hayatı boyunca otel odalarında bir bavul içinde birkaç eşya ve kitaplarıyla ömrünü geçirmiş.. Kafasında merhameti öldürmüş.. 'Kanun, gizli eşyayı bulmaya mahsus bir fal kitabı değildir' diyecek kadar gözü kara.. Evinde öldürülüp mücevherleri çalınan bir kadının zanlı olarak sanık sandalyesine oturtulan oğlunun davasına bakarken, bütün deliller aleyhine olan gençin idam kararını veriyor.. İdamdan kısa süre sonra gerçek suçlunun yakalanması, masum bir gencin ölümüne sebep olmak kendini vicdan makamında buluyor.. Karakter üzerinden hem zehir hem de panzehirinin etkisini veriyor.. Keyifli okumalar..

''Gözyaşı suçun rengini soldurmaz.''

Öve öve bitiremedikleri Reis Bey'i okuyalım dedim. Necip Fazıl'la alakalı düşüncelerimde bir değişme olmadı. Keza kendi özelliklerini başkalarına yükleyerek anlattığı bir tiyatro eseri olmuş. Suçlularda bulunan bazı özellikler daha önce bizzat kendisinin tattığı şeyler olduğu için tanımları kuvvetli olmuş. ''Merhamet ve adalet'' temalı ilerleyiş, merak ettiren bir kitaptı. Kumarhane kısmını özellikle detaylı detaylı yazması dikkatimden kaçmadı :D Necip Fazıl hayranları linç etmeden kısa keselim, realist bakalım biraz da; vicdan muhasebesinin cılkını çıkaran gaddar bir adamın portresi.

Şevket Erciyas 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hakim Bey'in verdigi hatali bir idam kararinin ardindan yasadigi vicdan azabi ve bundan kurtulmak icin verdigi merhamet etme ve acima duygularinin islendigi 3 perdelik bir tiyatro eseri fena degildi .

Olağan üstü bir eser. Hakikaten hem edebiyatımız hem de tiyatromuz için zirve noktalardan biri. (Sahnede de izledim, inanılmazdı.) Yaptığı hatayı iş işten geçtikten sonra anlayan bir yargıcın psikolojik travmaları müthiş bir anlatımla verilmiş. Bir ağır ceza reisinin kendiyle hesaplaşma trajedisinde, suç, suçlu, ceza, merhamet, affetmek olgularını çok boyutlu ve derinlemesine tartışıyor. Takip etmek ve anlamak için kafa patlatmak gerek. Dili ve üslubuyla da tam bir edebi şaheser. Okurken sıkılmak ve düşünmemek mümkün değil. Öyle cümleler var ki hayat boyu akıldan çıkmaz. Çok alıntı yaptım; ancak yetmedi. Kitabın yarısı alıntılanabilir. Tamamı not edilmesi gereken paragraflar, sayfalar var. Zaman geçtikçe tekrar tekrar okunması gereken bir eser. Her okunuşta farklı anlaşılacağını sanıyorum.

2 /

Kitaptan 70 Alıntı

Kalplerinizi değiştirin
Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.
- Kalp değişir miymiş istenince?
- Dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalp.
''Ateşini bulsun; hemen değişir.''

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Kübra uçaroğlu 
23 Şub 15:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-kalplerinizi değiştirin ! size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz. -kalp değişir miymiş istenince?.. -dünyanın en sert ve yumuşak madeni, kalp... ateşini bulsun; hemen değişir.

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Merve Uçaroğlu 
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

(...)
Sebep mi istiyorsunuz? Çok!.. Gündüzün bitişinde gece, düzlüğün yanında uçurum var diye... Gençliğin ötesinde ihtiyarlık, kavuşmanın berisinde ayrılık, ekmeğin ucunda açlık var diye katıla katıla ağlayalım!.. Çocuklar dünya bir gözyaşı evinden başka ne olabilir? Ağlayanlardan olmak duruken, üstelik ağlatanlardan olmak reva mı?

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Kübra uçaroğlu 
23 Şub 15:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

sen de affetmelisin! dönmesi için de affettiğini bildirmelisin... aklı erince o da seni affetmeli ...sana gelince affetmeceğin yalnız kendin! seni affedecek olanlar affetmekten bile habersiz.hepimiz birbirimizi affetmeliyiz.dağları kayıran bir zelzele olurken, birbirine sarılmış çocukların haline dönmeli değil miyiz? nedir bu zelzele arasında birbirimizin saçını yolduğumuz, ciğerini söktüğümüz?

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek

"Can taşıyan, yüreği atan her yaratığa acıyın! Ağzından kemiğini çaldıran köpeğe, her parçası ayrı ayrı kıvranan solucana, tabanı yanan çakala…Hepsinin üstünde insana; buruş buruş beyni, alnı ve çenesiyle gözyaşı döken insana acıyın!"

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)