Reis Bey Bütün Eserleri 18

8,5/10  (39 Oy) · 
147 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.687 gösterim
Mesudiye Otelinin holü... Cephede, holün sokağa bakan vitrini... Vitrinde, otelin ismi tersine okunuyor... Sol dip köşede, girinti şeklinde iki duvarlık bir dirsek... Dirseğin sağ duvara bakan uç tarafında da, yukarı kattan inen ve dirseğin ön ucundan bükülüp cephe istikameti bulunan merdiven.. Sağda, sağ ön köşeye geçit bırakan müracaat gişesi... Gişenin arkasında ve duvarda, anahtar hücrelerinin çerçevesi... Merdiven kıvrığının sağ duvara bakan tarafında, vitrinin ortasında, giriş kapısıyla gişe arasında, ön planın sol ve orta yerinde, beyaz örtülü masalar ve iskemleler... Sağ ve sol köşelerde iki büyük koltuk... Göze çarpan herşey kenar semtte, orta halli bir otel manzarası gösteriyor...

(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789758180110
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet Çelik 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çevremdeki insanlara nazaran tiyatroya giden biriyim. Genelde Devlet Tiyatroları veya Şehir Tiyatroları yabancı eserlerin Türkçeye çevrilmesini sahneye koyarlar. Bu çeviriler ne kadar harika olursa olsunlar tat vermezler. Zira Türkçe mimik, vurgu ve düşünme bu çevirilerde aktarılamaz. Bu nedenle bu tiyatrolarda bariz bir pürüzlülük hissederim.
Bu duruma çözüm daha fazla Türkçe Tiyatro oyunu yazılması yayınlanması ve oynanmasıdır.

Bu konuda geri miyiz? ileri miyiz? bilemiyorum. Ancak elimizde Reis Bey adıyla harika bir oyun var.

Bir Hakim'in yanlış kararının ardından yaşadıklarını anlatan, psikolojik bir iç savaşın tiyatral hali.

''Gözyaşı suçun rengini soldurmaz.''

Öve öve bitiremedikleri Reis Bey'i okuyalım dedim. Necip Fazıl'la alakalı düşüncelerimde bir değişme olmadı. Keza kendi özelliklerini başkalarına yükleyerek anlattığı bir tiyatro eseri olmuş. Suçlularda bulunan bazı özellikler daha önce bizzat kendisinin tattığı şeyler olduğu için tanımları kuvvetli olmuş. ''Merhamet ve adalet'' temalı ilerleyiş, merak ettiren bir kitaptı. Kumarhane kısmını özellikle detaylı detaylı yazması dikkatimden kaçmadı :D Necip Fazıl hayranları linç etmeden kısa keselim, realist bakalım biraz da; vicdan muhasebesinin cılkını çıkaran gaddar bir adamın portresi.

Nur 
11 Oca 13:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir hukukçu olarak hukuki ve bir insan olarak (ki önemli olan bu) vicdani açıdan beni inanılmaz etkileyen Üstad'ın bu kitabı
taş kalpli bir kanun tatbikçisi olan ana karakter ağır ceza reisi Reis bey'in,
günün birinde, annesini öldürdüğü iddiasıyla huzuruna çıkarılan bir gencin idamına karar vermesini ve bu gençle geçen diyologlar sonucu Reis Bey'in düşünce ve duygularındaki etkileşimi anlatıyor.'merhamet' olgusu üzerine vurgu yapılan bu eser tiyatro tarzında yazılmış.Film ve tiyatrosunun izlenmesinden ziyade kitabın okunması vicdanı olan herkesi daha derinden etkileyecektir.Nitekim kitabı okurken kendizi ya ağır ceza reisi ya da idama mahkum edilen genç olarak bulacaksınız.

Şevket Erciyas 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hakim Bey'in verdigi hatali bir idam kararinin ardindan yasadigi vicdan azabi ve bundan kurtulmak icin verdigi merhamet etme ve acima duygularinin islendigi 3 perdelik bir tiyatro eseri fena degildi .

Bugün Reis bey filmini izledim. Üstad Necip Fazıl gerçekten mükemmel bir esere imza atmış. Film 1988'de çekilmesine rağmen düşünce ve duygu yoğunluğu yüksekti, tatmin ediciydi. Filmde yani kitapta çok kaliteli, vurucu cümleler var.
Kitap ve film mükemmel bence okunmalı, izlenmeli.

vurkan i 
03 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bir mahkeme reisinin gaddarlığı merhemetten acımaktan uzak yaşam felsefesi verdiği hatalı idam kararı ile yerle bir olur.Hayata bakış açısı tamamen değişirartık insanlara acıma ile merhametle bakmayı öğrenir.

Kübra 
 05 Mar 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir vicdan azabı,bir affedilme isteği,bir sevgi,bir suçsuzluk,bir suçluluk,bir masumiyet,bir yumuşak kalp,bir sert kalp... Hepsi bu kitapta.Ne de güzel anlatmış Necip Fazıl.

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

elinizden bırakmadan en fazla bir saat içinde bitireceksiniz. Sonra aslında bitirmediğinizi anlayıp bir kez daha ve sonra bir kez daha. Bilmem anlatabildim mi?

halit kaçmaz 
18 Şub 12:38 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

^^^Göklerin merhamet dolu olduğuna inanıyorum. Biz ise nefsimizin beton çatısını tepemize dikmiş yaşamayı öğreniyoruz. Merhamet...^^^
^^^Etmeyin Reis bey! Siz ağlayamazsınız! Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz...
Siz merhametten, acıma duygusundan, yalnız kötülük doğacağına inanmışsınız. Yerine göre haklısınız.. Fakat ondan ne büyük iyilik doğacağını unuttuğunuz için en büyük hakkı kaybediyorsunuz. Rahmet kaldırılmış sizin kalbinizden.. Reis Bey! Mühürlü kalbinizin açılmasını dilerim, Allah sizi de arındırsın...^^^^

Ebrar ayla Çinal 
 02 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kesinlikle okunmalı, Türk insanının pek çoğu bu kitabın filmini seyretmistir fakat kitabı okurken insan nasılda her daim egolarina, nefsine, kibrine yenik düşüp sonradan pişman olacağı kararlar veriyor göreceksiniz. Çokça empati yaptıran insanın kendi benliğini sorgulamasını sağlayan bir kitap...

2 /

Kitaptan 37 Alıntı

Kalplerinizi değiştirin
Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.
- Kalp değişir miymiş istenince?
- Dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalp.
''Ateşini bulsun; hemen değişir.''

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek

"Can taşıyan, yüreği atan her yaratığa acıyın! Ağzından kemiğini çaldıran köpeğe, her parçası ayrı ayrı kıvranan solucana, tabanı yanan çakala…Hepsinin üstünde insana; buruş buruş beyni, alnı ve çenesiyle gözyaşı döken insana acıyın!"

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)
mehmet tekiner 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Etmeyin Reis bey! Siz ağlayamazsınız! Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz...

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek

Kalbinizi değiştirin.Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 76 - Büyük doğu yayınları)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 76 - Büyük doğu yayınları)
MorRenkliSatırlar 
24 Oca 00:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...Siz merhametten, acıma duygusundan yalnız kötülük doğacağına inanmışsınız. Yerinde haklısınız, Fakat ondan ne büyük iyilik doğacını unuttuğunuz için, en büyük hakkı kaybediyorsunuz. Rahmet kaldırılmış sizin kalbinizden... Buz çölünde yol alıyorsunuz!

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
4 /