8,5/10  (75 Oy) · 
240 okunma  · 
65 beğeni  · 
1.973 gösterim
Mesudiye Otelinin holü... Cephede, holün sokağa bakan vitrini... Vitrinde, otelin ismi tersine okunuyor... Sol dip köşede, girinti şeklinde iki duvarlık bir dirsek... Dirseğin sağ duvara bakan uç tarafında da, yukarı kattan inen ve dirseğin ön ucundan bükülüp cephe istikameti bulunan merdiven.. Sağda, sağ ön köşeye geçit bırakan müracaat gişesi... Gişenin arkasında ve duvarda, anahtar hücrelerinin çerçevesi... Merdiven kıvrığının sağ duvara bakan tarafında, vitrinin ortasında, giriş kapısıyla gişe arasında, ön planın sol ve orta yerinde, beyaz örtülü masalar ve iskemleler... Sağ ve sol köşelerde iki büyük koltuk... Göze çarpan herşey kenar semtte, orta halli bir otel manzarası gösteriyor...

(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789758180110
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Uçaroğlu 
23 May 18:34 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Necip Fazıl... Kitap üzerine söylenecek çok şey var aslında. Ama nedense kitap için hissettiklerimi tam anlatacak kelime bulamıyorum. Reis Bey'in merhametsiz, anlayışsız ve katı olması üzerine başlayıp bu davranışın sonucu üzerine şekillenen , hayatımızda örnek teşkil eden hikayeye yer veren aynı zaman da ders çıkarıp hayatımıza uygulamamız gereken bir kitap. Bir çırpıda okunacak ve herkeste bulunması gereken bir kitap...

Muhammet Çelik 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çevremdeki insanlara nazaran tiyatroya giden biriyim. Genelde Devlet Tiyatroları veya Şehir Tiyatroları yabancı eserlerin Türkçeye çevrilmesini sahneye koyarlar. Bu çeviriler ne kadar harika olursa olsunlar tat vermezler. Zira Türkçe mimik, vurgu ve düşünme bu çevirilerde aktarılamaz. Bu nedenle bu tiyatrolarda bariz bir pürüzlülük hissederim.
Bu duruma çözüm daha fazla Türkçe Tiyatro oyunu yazılması yayınlanması ve oynanmasıdır.

Bu konuda geri miyiz? ileri miyiz? bilemiyorum. Ancak elimizde Reis Bey adıyla harika bir oyun var.

Bir Hakim'in yanlış kararının ardından yaşadıklarını anlatan, psikolojik bir iç savaşın tiyatral hali.

mukavvadan adam 
 30 Tem 15:00 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle kitaptan önce kitabın filme uyarlanmasını izlemiştim.bir o kadar etkili. Hem başrolde oyayan haluk kurtoğlu öyle mi gerçekçi olur öyle mi rolun hakkını verir.
Kitap uyarlamalarının başarılı olan eserlerindendir

Akıl mantık kaidelerin alt üst olduğu bir şaheser çok abartılması gereken bir kitap evet abartılmalı....
Hani cennet vari bir dünya da yaşadığımız ülkeleri konu edinen eserler ona distopya deniyor galiba işte eserde böyle... Çünkü artık makine olmuşuz ümitsizlik etmiyoruz desem yüreğe ağır.

"Ne kelimeler, ne duygular . var; öğretemiyoruz da, sıra merhamete geldi mi, herkes ezbere biliyor. Ağızların iğrenç sakızı!"
Merhamet vicdan merhamet kalp merhamet soyut merhamet Allaha götüren duygu yoğunluğu...
Eser de merhamet e sanki eş anlam lı olarak acımak olarak görülüyor ama değil tabii olarak eksik bir kavram
Acımada bir bencillik kibir hissediyorum.
Lakin merhamet öyle mi ne ulvi ne uhrevi yumuşak ve ilahi bir ruhtur o.

"Ceketim benimdir, cep ceketime aittir, eroin de o cebin malıdır." ben suçluyum"
Akıl bilim ve modern dünyaya başkaları bir kavram merhamet.

Nefs hep ben hep egoya karşı bir cümle bunlar; af, acımak, vicdan, merhamet...
Nasıl dile getirmiş bilmiyorum nasıl bir mantık ve akıl kanaması bir eser bu.
Merhamet kavramına bir felsefe kisvesi giydirmiş ki başlı başına bir ders olsa okullarda yeridir. Ama gerçekten öyle okuduğunuzda hıçkırıklar boğazınızda yumruk oluyor :(
Okuduğunuz gibi işte, cahilim kelime dağarcığım dar size bu eseri tam hakkı ile anlatamıyorum :(
Ben eserin sembolik ve aligorik olduğunu da düşünüyorum idam edilen genç, necip fazılın kendisidir

Metin Özdemir 
30 Tem 14:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

"Bin şüphe bir delil sayılmaz" sözünün tecelli ettiği bir kitap. Yanlış idam kararı veren hakimin daha sonrasında vicdan azabı çekmesi, yaşadığı ruhsal bunalımlar ve 180 derece dönmesi. "Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz." cümlesi gerçekten harika. "Gözyaşları kalbin cilasıdır" sözüyle eşdeğer. Taşlaşmış kalplerin hakim olmaması ümidiyle... Tüm hukuk okuyan öğrencilere tavsiye ederim.

kübra 
24 Şub 13:11 · Kitabı okudu · 10/10 puan

öncelikle kitabı okumayı herkese tavsiye ediyorum. gerçekten günümüz insanının muhtaç olduğu bir değer bu eserde çok güzel bir şekilde işlenmiş. suçsuz bir insana suç atfeden, idama mahkum eden daha sonra yaptığı yanlışı anlayan bir reis. yaptığı hatayı telafi etmek adına bir sürü girişimlerde bulunan koca yürekli adam. arkadaşlar hiç sıkılmadan ve bir günde bitirebileceğiniz eser. şimdiden size iyi okumalar...

Nilda 
18 May 00:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın insani duyguları canlandıran bir etkisi var. Oldukça akıcı ilerliyor, tiyatro metni şeklinde kaleme alınmış olmasının da akıcılığına katkısı olduğuna inanıyorum. Konusuna gelecek olursak, merhametin ağızların iğrenç sakızı olduğunu iddia eden bir hakimin suçsuz bir genci astırdıktan sonra dünyaya merhameti yayma çabasını anlatmaktadır.

Fadim Nur 
19 Haz 02:11 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Okul zoruyla alıp okuduğum bir kitap. Bu kadat iyi olacağını bilmiyordum. Merhametsiz bir hakim. Haksız yere idam ettiği bir insan. Bu dönemde gerçekten okunması gereken önemli eserlerden birisi. İdam kısmını o kadar güzel betimlemiş ki sanki gözünüzün önünde masum bir insan idam ediliyor. Etkileyici bir eser. Üstadtan da bu beklenirdi.

Umay Dilara Özçelik 
07 Tem 01:07 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Reis Bey beğendiğim bir kitap oldu. Kendi halinde, somurtkan bir mahkeme reisi, yanlış hüküm verir ve haksız yere bir genç idam edilir. Gerçek öğrenildiğinde Reis Bey pişmanlığından dolayı mesleği bırakmak ister. Merhametin saçmalığından sürekli bahseden o adam merhamet ister, ne kadar önemli olduğunu anlar. Kitap böyle devam eder. Bir tiyatro eseri olduğu için okunması kolay akıcı bir kitap. Merhamet tohumunun aslında herkesin içinde olduğu, sadece yeşertilmesine yardımcı olunması gerektiğini anlatıyor. Özetlemek gerekirse içimizdeki merhametin farkına varmamızı sağlayan bu kitabı beğendim. Hayatımıza değer katan kıymetli kitaplardan biri. Okunmasını öneririm

Sena Türküm 
19 Mar 20:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu eser bana bir çok şey kattı. Merhameti, vicdanı, affetmeyi, acımak nedir onu öğretti ve bir o kadar da kim olursan ol yine de hata yapabileceğini, bundan pişman olup affedilmek istenilebileceğini gosterdi. İnsanların acılarını bilmeden, yaşantısını, duygularını, düşünceleri suçlayarak yargılamamak gerektiğini öğretti. Bu kitaba hayran kaldım denilebilir..

Fatih Kurt 
15 Haz 03:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Vicdan. Kitabı tek kelimeyle özetlemem gerekseydi, "vicdan" sözcüğüyle özetlerdim. Bir ağır ceza reisinin vicdanla tanışmasını konu alan etkileyici bir üslupla yazılmış, başarılı bir piyes. Tavsiye ederim.

3 /

Kitaptan 121 Alıntı

Kalplerinizi değiştirin
Size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz.
- Kalp değişir miymiş istenince?
- Dünyanın en sert ve en yumuşak madeni, kalp.
''Ateşini bulsun; hemen değişir.''

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Merve Uçaroğlu 
23 May 11:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

(...)
Sebep mi istiyorsunuz? Çok!.. Gündüzün bitişinde gece, düzlüğün yanında uçurum var diye... Gençliğin ötesinde ihtiyarlık, kavuşmanın berisinde ayrılık, ekmeğin ucunda açlık var diye katıla katıla ağlayalım!.. Çocuklar dünya bir gözyaşı evinden başka ne olabilir? Ağlayanlardan olmak duruken, üstelik ağlatanlardan olmak reva mı?

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
kübra 
23 Şub 15:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-kalplerinizi değiştirin ! size hakikat gibi görünen şeylerin hemen değiştiğini görürsünüz. -kalp değişir miymiş istenince?.. -dünyanın en sert ve yumuşak madeni, kalp... ateşini bulsun; hemen değişir.

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
kübra 
23 Şub 15:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

sen de affetmelisin! dönmesi için de affettiğini bildirmelisin... aklı erince o da seni affetmeli ...sana gelince affetmeceğin yalnız kendin! seni affedecek olanlar affetmekten bile habersiz.hepimiz birbirimizi affetmeliyiz.dağları kayıran bir zelzele olurken, birbirine sarılmış çocukların haline dönmeli değil miyiz? nedir bu zelzele arasında birbirimizin saçını yolduğumuz, ciğerini söktüğümüz?

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek
Merve Uçaroğlu 
23 May 16:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ağlayın, çocuklar!.. Mazlumun, kendinde kıyılana, zalimin de kendinde kıydığına ağlayın! Mazlumun hesabı görülür; ya zalimin kaybettiği?.. Gözyaşına ulaşılmadıkça ele geçmez. Zalime daha çok ağlayın, çocuklar; zalimde beni ve kendinizi görün, ona daha çok ağlayın! Bir gözyaşı çetesi kurun, beni Reis seçin; ve insanlara gözyaşını öğretinceye kadar delik deşik edin onları, bıçaklarınızla, kurşunlarınızla... ( Elini cebine götürerek bıçakları işaret eder.) Ama bu bıçaklarla değil, ıslak kirpiklerinizle,,, Bıçaklarınızı size, tavuk kesemez hale geldiğiniz zaman geri vereceğim. Duygunuz körleşecek olursa, sivri uçlarını hafifçe parmağınıza batırıp gözyaşını hatırlarsınız.

Reis Bey, Necip Fazıl KısakürekReis Bey, Necip Fazıl Kısakürek

"Can taşıyan, yüreği atan her yaratığa acıyın! Ağzından kemiğini çaldıran köpeğe, her parçası ayrı ayrı kıvranan solucana, tabanı yanan çakala…Hepsinin üstünde insana; buruş buruş beyni, alnı ve çenesiyle gözyaşı döken insana acıyın!"

Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)Reis Bey, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 82)