İslamın Dirilişi

9,2/10  (59 Oy) · 
218 okunma  · 
72 beğeni  · 
2.128 gösterim
Bu kitap, Nisan 1966’dan Mart 1967’ye kadar, Diriliş dergisinde DİRİLİŞ imzasıyla yayınlanan başyazılardan oluşmuştur.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2017
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9789123504985
 • Yayınevi:
  Diriliş Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde

Sezai Karakoç'un neden günümüzde anlaşılmadığını sorarım hep kendime. Bu kitapta daha iyi anladım. Çünkü O, diğer yazarlar gibi kendi nesline değil, daha ziyade gelecekte ki nesillere seslenen biri.
Bu kitabında düşüncede, inanışta, edebiyat ve sanatta, aksiyonda dirilişin nasıl gerçekleşeceğini prensipleriyle birlikte veriyor. Özellikle ikinci bölümde islamın insana, müslümana, yahudiye, hristiyana, doğululara ve afrikalılara ve din ve tanrı tanımazlara yaptığı çağrılar üzerine yazdığı yazılar ve tespitler harika.
Bir de meşhur "Müslüman, islamı öyle sağ ve diri, canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin." sözüyle sonunda kitabında doğrudan karşılaşmak beni mutlu etti. #22669284 />
Nasıl Metin Yüksel "Şahadet bir çağrıdır, tüm nesillere ve çağlara" demişse, Sezai Karakoç'ta bu kitabında "İslam bir çağrıdır, tüm nesillere ve çağlara ve de insanlara" diyor kısacası.

Betül Deniz 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sevdiğim görüşlerini kendime yakın bulduğum fikir adamı Sezai KARAKOÇ bu eserinde İslam ülkelerinin vahim durumda olmasının sebeplerini eleştirel bir dil ile anlatıyor. müslümanların dini yeterince iyi anlamaya çalışmadıkları, kendi öz kültürlerinden kopup yabancı kültürlere adapte olmaya çalıştıklarını düşünüyor. Mutlaka İslamın dirilmesi gerektiğini hatta dünya barışının ancak bu yol ile sağlanacağını düşünüyor. İslamın dirilişinin yaşanmamış olmasında gayrimüslimlerin etkisi kadar müslümanların kültürlerine yabancılaşmasınında etkisi olduğunu anlatıyor. Bu kitabı gerek müslümanların gerek iman etmeyenlerin kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum. (Dili biraz ağır gelebilir)

Onur Can 
09 Oca 09:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

1400 yıl önce başlayan İslam Hareketi; Yeniçağ Medeniyetinin gerçek verilerini getirmiştir . Hedef aldığı gelecek henüz gelmemektedir,geçip gitmiş değildir.

Baki Coşkun 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 85 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sazai Karakoç bu ülkenin yetiştirdiği ender mütefekkir ve düşünce adamlarından biridir. Bu kitabında da 1967 yılından İslamın geleceğine dirilişine ışık tutuyor. İslamın şafağının ışıklarının görünmediği o günlerden güneşin doğuşunu görmüş ve yazmış. Geçmişi ve geleceği anlamak adına düşünmek ve okumak lazım.

Tayfun CANSIZ 
 08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Sezai Karakoç'u ilk kez bu kitapla tanıdım ve düşünce dünyasını öğrenmeye başladım.
Rönesans ile birlikte teknikte gelişen Batının medeniyetlere ve insanın özüne yabancılaştığını bununda zamanla insanda buhrana ve kimlik arayışına nasıl düştüğünü, nasıl kurtulacağından bahsediyor. Kendi dinine yabancılaşan Müslümanlara, Yahudilere,Hristiyanlara ve materyalistlere çağrıda bulunuyor. Afrika ve Asya'nın yükselişinden bu yükselişte de İslamın önemini anlatıyor. Türkiye de üniversitelerin özünden kopuk, Batı taklidiyle yozlaşmasından ise ayrıca gem vuruyor.
Acaba zaman bize İslam aydınını, İslam aksiyonunu yeniden gösterecek mi ?

Mücahid Gürel 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

"Erdemlikte en yüce olmalısın ki, peşin hükümlü seni aşağı görmeye gelen kendi aşağılığını görsün.
Müslüman, İslam'ı öyle sağ ve diri, canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin."

Murat Kökçe 
28 Oca 12:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İslam derdini sırtına hala yüklenmemiş olanlara, Batı’da boğulup kendi kültürünü unutanlara ithafen yazılmış olsa gerek , ilk basım 1967 ama daha yeni yazılmış gibi tazelikte . İçinde bulunduğumuz vaziyet çok iyi tahlil edilmiş Evet uyanış tabi ki yadsınamaz. Soğuk duş etkisinde diyebilirim .

Bayram Akpınar 
16 Şub 14:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her müslümanın kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap. Hatta her ay bir kere mutlaka okunmalı. Özellikle 55- 61 sayfaları arası okunmalı ki umudumuzu kaybetmeyelim devamlı mücadelemizi surderelim. Kişiler ve zorluklar umudumuzu kiramasin.

'Ferdi. 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

bir kitaptan çok derleme makale gibi, -bir gazete yazı dizisidir belki, bilmiyorum- alt başlıklar altında incelenmiş mini tez de diyebiliriz. çıkarımların birçoğu net ve çok keskin, somut verilere dayandırmaya çalışırsanız yazılanları, bu oyun sizin canınızı sıkabilir. harf devrimiyle ilgili keskin görüşe katılmıyorum, tartışılabilir bir konu ve bana göre bu devrimin artıları, eksilerini nakavt eder. 2 saatte rahatlıkla bitebilecek bir çalışma ve "kimin ne söylediğine bir bakalım" diye düşünenleriniz varsa zaman kaybı olmaz bu kişiler için.

Naçizane görüşüm; Herkesin söylediğini dinle, kimin ne dediğini unutma!

Kadir 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sesai Karakoç'u ilk defa okudum. Bu aralar İslam aleminde yaşanacak dirilişin doğum sancılarını görmemek mümkün değil. Fakat bir yandan da toplumu oluşturan bireylerin de dirilmesi gerek ki doğum gerçekleşsin. İşte ben de bu noktada kendimi yetersiz buluyordum. Bir diriliş ruhu aşıladı kitap bana. İnşallah etkisini çabuk kaybetmem. Kitapta çok müthiş tespitler var. Çok müthiş çağrılar var. Umarız başta müslümanlar olmak üzere bütün dünya bu çağrılara uyar ve İslam'da birleşir.

2 /

Kitaptan 102 Alıntı

salih 
 09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Müslüman, islamı öyle sağ ve diri, canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin.

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 61 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 61 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)
salih 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Erdemlikle en yüce olmalısın ki, peşin hükümle seni aşağı görmeye gelen kendi aşağılığını görsün.

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 61 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 61 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)
Sema Güller 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İsrafil'in şuurundan daha keskin bir sesle İslam çağırıyor.Ama Allah'ın sagirlastirdigi kulağa kim sesini işittirebilir?

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoçİslamın Dirilişi, Sezai Karakoç
Cansu 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Üniversiteler , bağımsız düşünce ve kendi kültürümüzü araştırma ve kurma merkezleri olacağına , yabancı misafir profesörlerin sürekli konferans ve seminer müesseseleri haline geldi. Ve misafir yerlileşti , evin sahibi oldu.

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 33)İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 33)
salih 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

İslam önce müslümanı çağıracaktır elbet. O, her şeyden önce, müslümanın kendine dönmesi için yükseltilmiş bir sestir.

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 57 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 57 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)
Ayşe Yıldırım 
23 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hemen bir dağa bitişik aydınlık bir kasabada çeşmelerin gün doğmadan insanı çağırışı gibi,şubat ayında sonsuz kar ovasının gece yarısında oyuna doymamış çocukları,arkadaşlarının dili ve sesiyle çağırışı gibi,martın çağırışı gibi,haziranın çağırışı gibi ,İslam insanı çağırıyor...

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoçİslamın Dirilişi, Sezai Karakoç
salih 
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi

Rus feza pilotunun, “Göğe çıktım, fakat orada Tanrıya rastlamadım.” sözü ilk bakışta dinle ne kadar alay anlamı taşırsa taşısın, gerçekte din ihtiyacının ters taraftan ortaya en kesin ifadesiyle çıkmasından başka bir şey değildir. Bu bir barbar mantığıyla, aslında göğün daha ilk basamaklarında Tanrıyla karşılaşacağı ve cezaya çarpılacağı korkusunun korkmazlık zırhına bürülü tezahürüdür. O feza pilotu bir gün, Tanrıyla yalnız gökte değil yerde de karşılaşabileceğini, insanın göğe çıkmasının bir suç olmadığını, göğün tanrı ülkesi, yerin insan ülkesi olmayıp hepsinin Allaha ait bulunduğunu öğrendiğinde dine dönebilecektir. Bunu öğretecek olan da İslâm’dır ve İslâm’ın ebedî olan çağrısıdır.

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 68 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 68 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017)
Ayşe Yıldırım 
14 Oca 21:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şehit adaylarının her ileri attığı adımda bastığı yere arş iner ve orada artık arşın kanunları işler.

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoçİslamın Dirilişi, Sezai Karakoç
Cansu 
 09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ordusuz savaş, başsız ordu, sabırsız zafer olmaz.

İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 51)İslamın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 51)