İslamın Dirilişi

·
Okunma
·
Beğeni
·
15043
Gösterim
Adı:
İslamın Dirilişi
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789123504985
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Bu kitap, Nisan 1966’dan Mart 1967’ye kadar, Diriliş dergisinde DİRİLİŞ imzasıyla yayınlanan başyazılardan oluşmuştur.
68 syf.
·20 günde·7/10
Okunabilecek güzel bir kitap.
müslüman, islami öyle sağ ve diri, canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin.
Batıya koşan Afrikayı, Islâm, Doğuya çağırıyor. Bir gecenin ayak yürüyüşüyle koşan siyah ırkı, Islâm, seher aydınlığıyla çağırıyor. Doğuda duran Çini Batıya çekiyor. Bakalım, bütün bir insanlık, Merkezde, Islâm da toplanacak mı?
tavsiye ederim..
69 syf.
·1 günde
Sezai Karakoç'un neden günümüzde anlaşılmadığını sorarım hep kendime. Bu kitapta daha iyi anladım. Çünkü O, diğer yazarlar gibi kendi nesline değil, daha ziyade gelecekte ki nesillere seslenen biri.
İslamın Dirilişi kitabı, Karakoç'un ilk kitaplarındandır. 1967 yılında Diriliş Dergisindeki yazılarını derleyerek oluşturur kitabını ve Ötüken Yayınları tarafından basılır. 17 Ekim 1967'de mahkeme kararıyla toplatılır. İddiaya göre kitapta Bediüzzaman'a ve Risale-i Nur'a övgüler vardır. Toplatılma kararı tepki çeker. Karakoç'u destekleyen yazılar yayımlanır ve bu olay Sezai Karakoç'un daha çok duyulmasını sağlar.
Bu kitabında düşüncede, inanışta, edebiyat ve sanatta, aksiyonda dirilişin nasıl gerçekleşeceğini prensipleriyle birlikte veriyor. Özellikle ikinci bölümde islamın insana, müslümana, yahudiye, hristiyana, doğululara ve afrikalılara ve din ve tanrı tanımazlara yaptığı çağrılar üzerine yazdığı yazılar ve tespitler harika.
Bir de meşhur "Müslüman, islamı öyle sağ ve diri, canlı yaşa ki, seni öldürmeye gelen sende dirilsin." sözüyle sonunda kitabında doğrudan karşılaşmak beni mutlu etti. #22663975

Nasıl Metin Yüksel "Şahadet bir çağrıdır, tüm nesillere ve çağlara" demişse, Sezai Karakoç'ta bu kitabında "İslam bir çağrıdır, tüm nesillere ve çağlara ve de insanlara" diyor kısacası.
68 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Akıcı bir kitap . İslamın vicdanlarda yaşayan bir din tarafından çok , islamın mücadeleci ve kapsamlı bir dünya hedefinden bahsetmesi beni etkileyen en güzel nokta Tavsiye ederim .
68 syf.
Sezai Karakoç’un kitaplarının dış kapak renkleri resmen bütün seriyi al kütüphanene koy diye bağırıyor.Kitaba gelicek olursak iki ana bölümden oluşuyor.İlk bölüm İslamın dirilişi ve bunu alt başlıklarla açıklandığı kısım. İkinci bölüm islamın çağrısı ve alt başlıklarından oluşmakta.
Kitap ilk olarak Avrupa da islamın ve dünya önünde düştüğü durumdan bahsediyor. Sonraki bölümde Asya ve Afrika’nın kendi içlerinde bölündüğünü söylerken bir sonraki başlıkta İslam Dünyasının 1.Dünya Savaşı sonrası Avrupa baskısına girmesi, siyasi özgürlük, ekonomik bağımsızlık konuları üzerinde açıklamalar ile konuyu çok net açıklamış. Anlamını bilmediğimiz birçok kelime mevcut. Eğer bunları araştırarak okursanız anlatılmak istenenler daha net size geçiyor.
Bir sonraki bölümde yazar düşünce ile inanç arasındaki bağlantıyı açıklamış. Düşüncede dirilmemiz gerek taklitte değil. Düşünmek insanoğlunun en değerli özelliklerinden biri bu bölümü okurken her satırı çizmek istiyorsunuz. Bir sonraki bölümde İnanışta Diriliş kısmında akademik olarak İslam‘dan bahsediyor. Diğer başlıklara göre okuması ağır ve anlaşılması zor bir bölüm. Edebiyat ve Sanatta diriliş kısmı en çok dikkat çeken kısımlardan biri çünkü bugün edebiyatımızda olan yarın hayatımızda olur. Kitabın ikinci kısmı olan İslamın Çağrısı kısmında insana kurtarıcı bir çağrı,müslümana nasıl müslüman olması gerektiği; Yahudi’ye, Hristiyana, Doğulara ve Afrikalılara, Din ve Tanrıtanımazlara çağrı ile kitap sonlanıyor. Sonuç olarak yaşadığımız yer gördüğümüz bir manzara sahip olduğumuz her eşyanın Allah’a ait olduğunu öğrendiğimizde dine dönebileceğiz. Bunu öğretecek olan da İslamdır. O yüzden İslam üzerine çağrı ve dirilişi oldukça önemli.
68 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Diriliş kavramı aslında bizim düşünce dünyamızda; bir yokoluşun ardındaki canlanmayı değil, asıl hayata, gerçek dünyaya geçişi ifade etmektedir. Diriliş, son devirde ölmüş islam dünyası ve düşüncesinin üzerindeki ölü toprağı atmayı talep eden en güzel kavramdır.

Hayatın her şubesinin, nasıl tekrar bir diriliş sergilemesi gerektiğini anlatan yazar, aslında bize ait olan medeniyeti nasıl kaybettiğimizi de göstermektedir. İslam dünyasında son yarım yüzyılda başak veren düşünce hareketlerine, bu hareketlerin muvafakiyet gereklerine vurgu yapması önemli.

Kendimiz olmanın en büyük başarı gücü olduğu fikri ana fikir olarak karşımıza çıkmakta. Derin düşünme tohumları ile dopdolu bir eser.
İyi okumalar
68 syf.
·10/10·
Kendine özgü bakış açısına sahip yazarlarımızın sayısı bir elin parmaklarını geçmez çünkü genelde yazarlarımız aktarmacılık yapar yani öğrendiği şeyi aktarır kendine ait bir yorum ve fikir üretmesi mümkün değildir. Batıda denenen ya da yorumlanan ne varsa onu doğrudan alıp salt doğruymuş gibi kendi halkına aktarır işte bu noktada kendi kültüründen kopmamış, gelen bilgileri akıl ve gönül süzgecinden geçirmiş değerli şahsiyetlere ihtiyacımız vardır. Sezai Karakoç bu yazarlardan biridir. Onun olaylara farklı ve kendine özgü bakış açısı ve bir çözümü vardır bu yüzden anlaşılması kolay değildir. Basit değildir.

Tarihte böyle düşünen insanların başına neler gelmiştir anlatmaya çalışsam buraya sığmaz. Böyle insanlar sistemin bekçiliğini yapmazlar, bir problem varsa sorunun temeline inip bunu çözmeye çalışırlar bu yüzden de sevilmezler çünkü onların varlığı var olan düzeni tehdit eder. Bu düzen ile mükemmele ulaşacaklarını sananlar yıllarca aynı masalları anlatırlar. Nazımı vatansız görenler ile Necip Fazılı gerici sananlar aslında farklı kutupların aynı kafaya sahip insanlarıdır. Bu insanların bir derdi vardı sistemlerin bekçiliğini yapan tasmalı köpeklerden olmak yerine kendi sistemlerini ve çözüm yollarını anlatırlar insanlara çünkü.

Eser hakkında bir şey söylemek bize düşmez. Kelimeler Karakoç'un kitabını anlatmaya kalkınca bir bir düşer yerlerinden. Onun sanatını anlatmakta yeterli gelmezler. Dilimiz döndüğünce ancak ifade edebiliriz. Bu eserde yazarın sanata, hayata, edebiyata bakış açısını görmek mümkündür. Birkaç satırı üzerine sayfalarca yazı yazılabilir çünkü öyle derin ve nazik cümleleri vardır. Tek seferde de yeterince anlaşılabilecek bir kitap değildir. Döne döne tekrar okunmalı üzerinde düşünülmelidir. İslam coğrafyasında bir gün bir şeyler değişecekse eğer bunu değiştirecek insanların yolu mutlaka bu kitaptan geçecektir.

Sürç-i lisan ettiysek affola...
68 syf.
·10/10
Dert sahibi yapacak müthiş bir kitap. Her müslümanın okuması gereken harika bir eser. Bütün batı kültürünü nasıl sinemize çektiğimizi anlatıyor fakat kendi kimliğini kaybetmenin yanı sıra tekrar özümüze döneceğimize, dönebileceğimize dair umutları da yeşertiyor.
İslam sesleniyor, müslümana, hristiyana, yahudiye ve din karşıtına. İster kulak verir ister vermez.
Lakin Allah ﷻ nurunu tamamlayacak şüphesiz.
68 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
"Müslüman, derinleş. Eşyayı olduğu kadar insana ve toplumlara doğru da derinleş. Öyle derin ol ki, sendeki çekim gücü, eşya ve insanı bir vehim dünyasının buğuları gibi senin sularına çeksin... Bir ikindi vakti Galata Kulesini arkana almış, Köprüde, Yenicamiye doğru yürürken yanından geçenler, bir bakışta, yeryüzünde henüz gerçek bilgisini taşıyanların tükenmediği ne anlasınlar."
Sadece bu paragraf için dahi okunmaya değer, klasik bir Sezai Karakoç kitabı. Özetle; şu Müslüman kelimesinin hak ettiği değeri verip altını dolduralım artık.
68 syf.
·Beğendi·10/10
Çok güzel kısa ve öz bir kitap. Yazarı kadar bu kitapta içinde olmakla beraber kitapları da değerli. Bu çok değerli bir çok filozof, düşünürün önerdiği kitap listelerinin içinde de bu kitaplar içeriyor. Yusuf Kaplanın listesinde de var.
Adı gibi İslam'ın tam olarak Dirilişini hakimiyetini görürüz inşaAllah. İslam diridir de bizler diri değiliz.
68 syf.
·Beğendi
Sezai Bey kitabında İslam ülkelerinin vahim durumda olmasının sebeplerini yorumluyor. müslümanların kendi dinleri hakkında yetersizliği, tevekkül anlayışından yoksun olmaları, kendi öz kültürlerinden kopup yabancı kültürlere adapte olmaya çalışmalarını gelişememe sebebi olarak görüyor. Mutlaka İslamın dirilmesi gerektiğini hatta dünya barışının ancak bu yol ile sağlanacağını sık sık vurguluyor. İslamın dirilişinin yaşanmamış olmasında gayrimüslimlerin etkisi kadar müslümanların öz kültürlerine yabancılaşmasının etkisi olduğunu savunuyor. (Dili biraz ağır gelebilir)
68 syf.
·3 günde·Puan vermedi
1400 yıl önce başlayan İslam Hareketi; Yeniçağ Medeniyetinin gerçek verilerini getirmiştir . Hedef aldığı gelecek henüz gelmemektedir,geçip gitmiş değildir.
Müslüman babadan ve müslüman anadan gelen, dünya kütüklerine müslüman diye kayıtlı, birbirini müslüman adıyla çağıran, ama İslâm hariç kaç yıl ve yön varsa o yöne doğrulan ve yöne dalan, kurt görmüş koyun sürüsü gibi bir doğuya bir batıya koşan müslüman kütleyi, İslâm, yeni bir dirilişe çağırıyor. Bir paradoks dilini kullanarak diyelim, vakit gelsin görelim, Müslümanlar İslam'ın çağrısına kulak verecek mi?
Sezai Karakoç
Sayfa 56 - Diriliş yayınları
Erdemlikle en yüce olmalısın ki, peşin hükümle seni aşağı görmeye gelen kendi aşağılığını görsün.
Sezai Karakoç
Sayfa 61 - Diriliş Yayınları 23. Baskı 2017
Üniversiteler , bağımsız düşünce ve kendi kültürümüzü araştırma ve kurma merkezleri olacağına , yabancı misafir profesörlerin sürekli konferans ve seminer müesseseleri haline geldi. Ve misafir yerlileşti , evin sahibi oldu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslamın Dirilişi
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
68
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789123504985
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Diriliş Yayınları
Bu kitap, Nisan 1966’dan Mart 1967’ye kadar, Diriliş dergisinde DİRİLİŞ imzasıyla yayınlanan başyazılardan oluşmuştur.

Kitabı okuyanlar 2.055 okur

  • Sencer
  • Fatma Ş.
  • İhdanur Aslan
  • Okuyor
  • nagehan hatipzade
  • leyan
  • Ş.
  • Hümeyra
  • Nâre
  • °nigrum

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%33
25-34 Yaş
%27.4
35-44 Yaş
%17
45-54 Yaş
%7.5
55-64 Yaş
%2.8
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.4
Erkek
%48.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.4 (275)
9
%21.1 (111)
8
%16.4 (86)
7
%5.7 (30)
6
%1.7 (9)
5
%1.9 (10)
4
%0.6 (3)
3
%0
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları