Mutâlî’

Sabitlenmiş gönderi
200 syf.
9/10 puan verdi
Es-Selam Dostlar... Cemil Meriç ile Ali Fuat Başgil’in tavsiye yazılarını okumam ile kitaplığıma kazandırdığım disiplinli çalışma,irade eğitimi ve ahlak üzere yazılmış bir eser… Yazarımız Julet Payot karakter eğiminin önemi ile başlıyor ve özellikle vurguluyor sağlam nitelikli bir eğitim ile karakterin değişebileceğini. Sonrasında başarı için
İrade Terbiyesi
İrade TerbiyesiJules Payot · Ediz Yayınevi · 201827,9bin okunma
Reklam
kendi nefsini gölgede bırakabilen, başkalarına ilgi gösterebilen, değer verebilen, başkalarını anlayabilen, onlara zaman ayırabilen, onlarla empati kurabilen kişi, insan olma yolunda önemli bir adım atmıştır.
Sayfa 277 - İnsanKitabı okuyor
İnsan!..
Varlık âlemindeki manaları, sırları, tınıları, nağmeleri duymaya, görmeye ve hissetmeye başladığı zaman gerçek manada insan olmaya başlar.
Sayfa 277 - İnsanKitabı okuyor

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Kendinden başkasını beğenmeyen, dünyadaki tüm güzelliklerden mahrumdur.
Sayfa 276 - İnsanKitabı okuyor
Kendinden başkasını duymayan, amansız bir sağırlığın esaretindedir.
Sayfa 276 - İnsanKitabı okuyor
Reklam
Kendinin ötesini göremeyen, derin bir körlüğün içindedir.
Sayfa 276 - İnsanKitabı okuyor
Kendinde kalan, kendinde tükenmeye mahkûmdur.
Sayfa 276 - İnsanKitabı okuyor
Ciddi bir yazar;
Varlığın ve hakikatin zihnindeki izdüşümlerini toplar, ruhunun potasında eritir, oradan yeni bir alaşım çıkarır ve dünyaya sunar.
Sayfa 259 - İnsanKitabı okuyor
Sanat sadece duygulara hitap eden ve duygusal boşalımla ifade edilebilecek bir şey değildir. Sanat zihninizde bir ışık yakar, size bir şeyler gösterir ve böylece düşünmenizi sağlar.
Sayfa 259 - İnsanKitabı okuyor
Sanat hakikat içindir ve hakikat herkes içindir.
Sayfa 258 - İnsanKitabı okuyor
Reklam
Bizim tepeden inmeci ve jakoben modernleşme tecrübemizin sanat ve kültüre olan yansıması, vatandaşı cahil ve zevksiz gören, akılsızlaştıran, duygusuzlaştıran ve özne olmaktan çıkaran bir bakış açımıza dönüştü. Bu, çok sorunlu bir yaklaşım ve izleri hâlâ devam ediyor.
Sayfa 257 - İnsanKitabı okuyor
Sanatçı senin, benim ve başkalarının sıradan bir gözle göremediğini gören ve bize gösteren kişidir. Ressam olur, fotoğrafçı olur, heykeltraş olur...
Sayfa 256 - İnsanKitabı okuyor
Yaratılış âlemi tabiat gereği çokluk üzere kuruludur. Çünkü mutlak birlik ve teklik Allah'a mahsustur. O'nun dışında her şey çoklukla vardır.
Sayfa 255 - İnsanKitabı okuyor
Müzik
Yunancada mousa kelimesinden gelir. Mousa, ilham perisidir. İlham perisi geliyor, size bir şey veriyor, sizin bir tuşunuza dokunuyor ve siz oradan yürümeye başlıyorsunuz.
Sayfa 253 - İnsanKitabı okuyor
Ünlü Amerikalı müzisyen Nat King Cole'a bir gün soruyorlar: -Değişik müzik türleri var: geleneksel, modern, Doğu, Batı, folk,rock vs... Bunlardan hangisi dinlersiniz? Çok güzel bir cevabı var, diyor ki: - İki tür müzik vardır: iyi müzik, kötü müzik...
Sayfa 250 - İnsanKitabı okuyor
7,1bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.