Yitik Cennet

9,1/10  (31 Oy) · 
102 okunma  · 
36 beğeni  · 
2.155 gösterim
Bu kitap, Eylül 1974'ten Ocak 1976'ya kadar Aylık Diriliş Dergisi'nde, 21 Haziran 1976-14 Ekim 1976 arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde Zülküf Canyüce takma adıyla yayınlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
EsengüL 
24 Mar 22:11 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Asıl kimliğini şair ruhuyla edinen Sezai Karakoç’un edebiyatımızdaki yeri bambaşka olmakla birlikte farklı bir yapı taşı eklediği edebiyatın ahenkli bir sesi olduğu düşüncesine henüz birkaç sene öncesinin üniversite sıralarında kapılmıştım. Bu düşünceden de onun eserlerini okudukça sapmayacağım fikrine daha çok kapılıyorum.

Onun şairliğini, düşünürlüğünü, kişiliğini ve eserlerini bir gıpta ile takip ediyor ve onun konumunda asla olamayacağım fikri beni frenliyor diyebilirim.

“Harold Bloom’un Etkilenme Endişesi adlı eserine atıfla Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, hocası Yahya Kemal’in şair kimliğine olan hayranlığı ve bu hayranlığının kendi üzerindeki olumsuz etkiye, bu etkininse özellikle şair kimliğine verdiği engellenmeyi anımsıyorum. Yahya Kemal’e olan saygısından şiir yazmayı bırakmış bir edebi kişiliği hatırlamadan olmazdı.”

Yazdıklarım nerden nereye geldi diyorum da hani etkilenmek demişken bir geriye dönüş yapmadan da olmazdı.

Etkilenmek diyorum; çünkü Karakoç, Yitik Cennet’i yazarken giriş cümlesinde bir etkiyi dolaylı yoldan söz konusu eder. Giriş cümlesi ise;

"Âdem'le Havva'nın Cennette öncesiz sonrasızmışcasına mutlu bir hayatı yaşadıkları aman gibiydi hayatımız Batının soluğu bize gelmeden önce."

Doğu ve Batı’nın sentezini bir etkilenmek süzgecinden geçiriyor, İslami bir söyleyişle dile yansıtıyor, peygamberler tarihinde gezindiriyor. İnsanın ve evrenin yaratılışından kalemi eline alırken insan, birey, toplum, vatan ve medeniyet temlerini birbiriyle ilintilendirerek bir Karakoç ürünü ortaya koyuyor.

İdeolojik söylemlerini şiirsel bir dille anlatırken ne yoruyor, ne de zihni bulandırıyor. Gayet üsluplu bir Karakoç söylemiyle düşüncelerini ifade ediş biçimi, onun birikimine daha çok hayran bırakıyor.

Onun hakkında yorum yapma hakkını kendimde bulamasam da "Sezai Karakoç’u okuyunuz." demekle yetinebilirim. :)

Sedat Aktaş 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hata yapmak fırsatını Adem'e veren sendin demişti İsmet Özel.Bu cümleyi duyduğumda; hata yapmak nasıl fırsat oluyor , demiştim.Ta ki Yitik Cennet'i okuyana kadar. Beynimin ıssız bir köşesine savuşturduğum bu sorunun cevabını Yitik Cennet'te buldum. Adeta kitabı bitirdikten sonra Eureka diye bağırmak istedim. Çünkü anlamıştım ki bir şeyi kazanmak için önce onu kaybetmeyi hak etmek gerekiyordu. Tıpkı şehri ele geçirmek için şehirden vazgeçmek gerektiği gibi.Tıpkı cenneti kazanmak için onu yitirmek gerektiği gibi.Tıpkı dirilmek,başka bir hayata doğmak için yaşamdan vazgeçmek gerektiği gibi.

Mehmet ALÇİÇEK 
 29 Nis 00:10 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı 1000kitap ailesinden Mihriban hanım bana hediye etmişti. Bu güzel hediyesinden dolayı öncelikle kendisine çok teşekkür ederim.
Kitap hakkındaki fikirlerime gelince , kitabı ilk okuduğumda hiçbir şey anlamadım. Çünkü kitap okadar akıcıydı ki kitabın yarısına gelmeme rağmen tek bir cümlenin altını bile çizememiştim. İnsanı bilgi yağmuruna tutmuyor ve kullandığı şiirsel bir dille kelimeler dudağınızdan akıp gidiyor. Ayrıca Sezai Karakoç üstadımız peygamberler tarihini bir edebiyatçı gözüyle o kadar güzel özetlemiş ki hayran kalmamak imkansız. İnsanlığın cenneti kaybetmesi ve sonra Yitik Cenneti buluşu...

Aleyna Cınar 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sezai Karakoç'un okuduğum ilk kitabı ve bu kadar geç kaldığım için kendime çok kızdım.Enfes bir üslup.Peygamberlerin hayatını okuyup ders çıkardığımız çok olmuştur ama bu kitabın tadı bir başka.

Aslan Sever 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Adem 'in ve Hz.Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın serüvenini peygamberler üzerinden anlatan güzel bir kitap. Hz Adem,Hz.Nuh,Hz,İbrahim ,Hz.Yusuf,Hz İsa Hz.Muhammed.. Kitap yavaş yavaş ve her cümle üzerinde düşünüşmesi gereln bir eser. Cenneti yitiren,cennetten çıkarılan insanoğlunun tekrar cenneti elde etmek için yapması gerekenler..
Tavsiye edilecek bir kitap.

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz Adem ve Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın yolculuğunu, peygamberler üzerinden anlatan, içinde araştırılması, öğrenilmesi gereken kavramlarla dolu, edebi, bilgilendirici ve elbette düşündürcü harika bir kitap. Yavaş yavaş sindire sindire okumak gerekiyor bence, acele etmeden, her cümlenin, her paragrafın manasını içselleştirmeye çalışarak okumalı ki kitabın değeri anlaşılsın. Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz Yusuf, Hz Musa, Hz. Süleyman, Hz. Yahya, Hz. İsa ve Hz. Muhammed (aleyhumusselam) başlıkları altında diğer peygamberlerden de söz ederek insanlıktan bir medeniyet nasıl doğar, nasıl gelişir, ne gibi kritik nokta ve aşamalardan geçeri peygamberlerle birlikte anlatan yazar bir nevi cenneti yitirmiş insanın tekrar cennete dönüş yolculuğunu anlatıyor.

8 Peygamberin yaşam hikayelerinden derslerle ilerliyor kitap. Adem ve Nuh kısımlarını oldukça etkileyici buldum. Hz. Muhammed kısmı beklediğim gibi en sonda ve yeniden bulunmuş cenneti temsil ediyordu.. Günümüz medeniyetlerini o dönemden olaylarla ilişkilendirip yorumlamış Karakoç. Kısa, kolay okunabilir bir kitap. Cümleler bir şaire yakışacak cinsten. ^^

Fatime azboy 
12 Şub 12:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ah! Evet ,varoluş, bir yitik cennetin ortaya çıkarılış davasıdır.Kavgamızın ,iç ve dış kavgamızon sebebi bu. Ölümle hayat arasında iki yana da çarpa çarpa dönüşümüz ve bu başdöndürücü hunide kendimiz gibi dünyamızı da döndürüşümüz bunun için..
Benim için başucu kitabı sayılabilecek nitelikte .. Kaleminize kalbinize sağlık ... Size Yazdıran yüce kudrete şükürler olsun ..

Süheyla 
 05 Nis 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir ümmetin değerlerini tüm insanlıkla kesiştirdiği gibi gelmiş geçmiş tüm insanlığı da tek bir ümmetmiş gibi ele alan, üstadın insanı derin düşüncelerin içinde bırakıverdiği ama elinizden kolayca bırakıveremediğiniz bir kitap. Birey için oluşturduğu çizgileri topluma genelleyebilen, toplum için oluşturduğu çizgiyi de bireye indirgeyebilen bakış açısı ile dirilmek ve diri kalmak isteyenleri kesinlikle etkileyecek bir kitap.

Kitaptan 88 Alıntı

yılmaz 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber hayatı, baştan aşağı bir medeniyettir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 03 Şub 23:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ah ! Düşsüz insan ! Benden övgü bekleme.Düşüşün tadını almayan insan ! Senin yücelerin serinliğinden, arılığından ne haberin vardır ? Ruh gecesinin yedi katlı karanlığına batmamış yürek ! Sana ışıklar ve aydınlıklar ne der ? Ey zindanda bir gece geçirmemiş dost, güneşe doğru çılgın koşuyu yapacak çocuk olabilir misin ? Ey yükseklerden büyük seslere düşen su, bu yalçın kayalara bir şelale borçlu olduğunu biliyor musun ? Sesiz ve dilsiz duran mezar taşı ! Kitabendeki çizgiler iniş ve çıkışı derinleştikçe seni tarihin içine yerleştirir, farkında mısın ?

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları)

Canlılığını bütünüyle yitirmemiş, yani hakikatle bütün bütüne ilgisini kesmemiş bir
uygarlığın her zaman için kurtuluş ümidi vardır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve altına güvenenin, gümüşüne güvenenin, çakıl taşı mesabesinde onu avuç avuç buğdayla değişmekten başka çaresi olamaz. Kahhar isimli ALLAH irade buyurdu mu.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 96 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 96 - Diriliş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bülbülsüzlük baykuşa gebedir. Ortalığa renk saçan, bukalemunları bir bir seçmesini bilmelidir, eşsiz gözlerle. İmar yasalarını unutan sarayını örümceklere ve yarasalara ısmarlamış demektir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 103 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 103 - Diriliş Yayınları)
Sergen Özen 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayat, soyun, ismin, ünün abartıldığı noktadan itibaren ölüyordu.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Firavun, kendini Tanrı olarak ilan etmişse, Tanrı, onun karşısına Musa' sını dikecekti. Firavun' un büyü değnekleri varsa, Musa' nın da asa mucizesi vardır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş Yayınları)
Mehmet Ferit 
27 Nis 13:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayat, anlamını yitirmeye başladığı zaman, "hayatın ölümü" başlamış demektir.

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç

Ahiret de, cennet de dünyaya batmış dünya boyasını boyanmış kişiye bir şey söylemez. Onun kalbini çağırmaz ahiret. Çağırsada ahiretin çınlamasının duymaz o kalp.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 20)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 20)
Mehmet ALÇİÇEK 
26 Nis 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her ne kadar, insanlığı, Hazreti Nuh, kurtuluş gemisine aldıysa da, hakikatte asıl Kurtuluş Gemisi O'nun getirdiği Islâm'dır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 130)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 130)