Yitik Cennet

8,9/10  (41 Oy) · 
144 okunma  · 
49 beğeni  · 
2.292 gösterim
Bu kitap, Eylül 1974'ten Ocak 1976'ya kadar Aylık Diriliş Dergisi'nde, 21 Haziran 1976-14 Ekim 1976 arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde Zülküf Canyüce takma adıyla yayınlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
Sedat Aktaş 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hata yapmak fırsatını Adem'e veren sendin demişti İsmet Özel.Bu cümleyi duyduğumda; hata yapmak nasıl fırsat oluyor , demiştim.Ta ki Yitik Cennet'i okuyana kadar. Beynimin ıssız bir köşesine savuşturduğum bu sorunun cevabını Yitik Cennet'te buldum. Adeta kitabı bitirdikten sonra Eureka diye bağırmak istedim. Çünkü anlamıştım ki bir şeyi kazanmak için önce onu kaybetmeyi hak etmek gerekiyordu. Tıpkı şehri ele geçirmek için şehirden vazgeçmek gerektiği gibi.Tıpkı cenneti kazanmak için onu yitirmek gerektiği gibi.Tıpkı dirilmek,başka bir hayata doğmak için yaşamdan vazgeçmek gerektiği gibi.

Aleyna Cınar 
09 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sezai Karakoç'un okuduğum ilk kitabı ve bu kadar geç kaldığım için kendime çok kızdım.Enfes bir üslup.Peygamberlerin hayatını okuyup ders çıkardığımız çok olmuştur ama bu kitabın tadı bir başka.

Helin Yalın 
 25 Tem 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Her çağda şartlar ne kadar ağır ve
umutsuz olursa olsun, inananlar için bir
Nuh’un gemisi vardır.

Yeniden bulunmus cennet,
O cennetin bir kapısı değil,
Cennetin ta kendisidir....

Aslan Sever 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Adem 'in ve Hz.Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın serüvenini peygamberler üzerinden anlatan güzel bir kitap. Hz Adem,Hz.Nuh,Hz,İbrahim ,Hz.Yusuf,Hz İsa Hz.Muhammed.. Kitap yavaş yavaş ve her cümle üzerinde düşünüşmesi gereln bir eser. Cenneti yitiren,cennetten çıkarılan insanoğlunun tekrar cenneti elde etmek için yapması gerekenler..
Tavsiye edilecek bir kitap.

mehmet şerif susuz 
10 Haz 23:00 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Peygamberler tarihini medeniyet telakkisi bağlamında okumak isteyenlere tavsiye edilir. Karakoç'un diriliş yaklaşımını anlamak için okunması gereken bir kitap.

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz Adem ve Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın yolculuğunu, peygamberler üzerinden anlatan, içinde araştırılması, öğrenilmesi gereken kavramlarla dolu, edebi, bilgilendirici ve elbette düşündürcü harika bir kitap. Yavaş yavaş sindire sindire okumak gerekiyor bence, acele etmeden, her cümlenin, her paragrafın manasını içselleştirmeye çalışarak okumalı ki kitabın değeri anlaşılsın. Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz Yusuf, Hz Musa, Hz. Süleyman, Hz. Yahya, Hz. İsa ve Hz. Muhammed (aleyhumusselam) başlıkları altında diğer peygamberlerden de söz ederek insanlıktan bir medeniyet nasıl doğar, nasıl gelişir, ne gibi kritik nokta ve aşamalardan geçeri peygamberlerle birlikte anlatan yazar bir nevi cenneti yitirmiş insanın tekrar cennete dönüş yolculuğunu anlatıyor.

8 Peygamberin yaşam hikayelerinden derslerle ilerliyor kitap. Adem ve Nuh kısımlarını oldukça etkileyici buldum. Hz. Muhammed kısmı beklediğim gibi en sonda ve yeniden bulunmuş cenneti temsil ediyordu.. Günümüz medeniyetlerini o dönemden olaylarla ilişkilendirip yorumlamış Karakoç. Kısa, kolay okunabilir bir kitap. Cümleler bir şaire yakışacak cinsten. ^^

Süheyla 
 05 Nis 22:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir ümmetin değerlerini tüm insanlıkla kesiştirdiği gibi gelmiş geçmiş tüm insanlığı da tek bir ümmetmiş gibi ele alan, üstadın insanı derin düşüncelerin içinde bırakıverdiği ama elinizden kolayca bırakıveremediğiniz bir kitap. Birey için oluşturduğu çizgileri topluma genelleyebilen, toplum için oluşturduğu çizgiyi de bireye indirgeyebilen bakış açısı ile dirilmek ve diri kalmak isteyenleri kesinlikle etkileyecek bir kitap.

Nazik Topcu 
15 Ağu 16:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sezai Karakoç`u isim olarak bilsem de okumak istediğim yazarlar arasında olsa da okumaya yeltenmemiştim. Bu yazarı okumamın önünü açan Din Kültürü hocam olmuştu. Bu kitabı hediye ederek. Zaten sonra yazarın müptelası oldum. :) Kitap akıcı ve altı çizilmesi gereken cümleler fazlacaydı.Okumaya başlayınca elinizden bırakamıyorsunuz. Peygamber öğretileri tanımlaması uygun düşer mi bilmiyorum ama ben öyle algıladım.

Fatime azboy 
12 Şub 12:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ah! Evet ,varoluş, bir yitik cennetin ortaya çıkarılış davasıdır.Kavgamızın ,iç ve dış kavgamızon sebebi bu. Ölümle hayat arasında iki yana da çarpa çarpa dönüşümüz ve bu başdöndürücü hunide kendimiz gibi dünyamızı da döndürüşümüz bunun için..
Benim için başucu kitabı sayılabilecek nitelikte .. Kaleminize kalbinize sağlık ... Size Yazdıran yüce kudrete şükürler olsun ..

2 /

Kitaptan 114 Alıntı

yılmaz 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber hayatı, baştan aşağı bir medeniyettir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)

Canlılığını bütünüyle yitirmemiş, yani hakikatle bütün bütüne ilgisini kesmemiş bir
uygarlığın her zaman için kurtuluş ümidi vardır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 03 Şub 23:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ah ! Düşsüz insan ! Benden övgü bekleme.Düşüşün tadını almayan insan ! Senin yücelerin serinliğinden, arılığından ne haberin vardır ? Ruh gecesinin yedi katlı karanlığına batmamış yürek ! Sana ışıklar ve aydınlıklar ne der ? Ey zindanda bir gece geçirmemiş dost, güneşe doğru çılgın koşuyu yapacak çocuk olabilir misin ? Ey yükseklerden büyük seslere düşen su, bu yalçın kayalara bir şelale borçlu olduğunu biliyor musun ? Sesiz ve dilsiz duran mezar taşı ! Kitabendeki çizgiler iniş ve çıkışı derinleştikçe seni tarihin içine yerleştirir, farkında mısın ?

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve altına güvenenin, gümüşüne güvenenin, çakıl taşı mesabesinde onu avuç avuç buğdayla değişmekten başka çaresi olamaz. Kahhar isimli ALLAH irade buyurdu mu.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 96 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 96 - Diriliş Yayınları)
Sergen Özen 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayat, soyun, ismin, ünün abartıldığı noktadan itibaren ölüyordu.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bülbülsüzlük baykuşa gebedir. Ortalığa renk saçan, bukalemunları bir bir seçmesini bilmelidir, eşsiz gözlerle. İmar yasalarını unutan sarayını örümceklere ve yarasalara ısmarlamış demektir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 103 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 103 - Diriliş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Firavun, kendini Tanrı olarak ilan etmişse, Tanrı, onun karşısına Musa' sını dikecekti. Firavun' un büyü değnekleri varsa, Musa' nın da asa mucizesi vardır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş Yayınları)
Mehmet Ferit 
27 Nis 13:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayat, anlamını yitirmeye başladığı zaman, "hayatın ölümü" başlamış demektir.

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç
özlem dnzhn 
04 May 07:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahiret de, cennet de dünyaya batmış dünya boyasını boyanmış kişiye bir şey söylemez. Onun kalbini çağırmaz ahiret. Çağırsada ahiretin çınlamasının duymaz o kalp.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 20)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 20)
özlem dnzhn 
22 Haz 06:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şehit nedir? Toprak uğruna ölen midir şehit? Hayır. Bir anlam uğruna, hakikat ülküsü uğruna ölendir şehit.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 75)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 75)