Yitik Cennet

9,1/10  (21 Oy) · 
76 okunma  · 
23 beğeni  · 
2.030 gösterim
Bu kitap, Eylül 1974'ten Ocak 1976'ya kadar Aylık Diriliş Dergisi'nde, 21 Haziran 1976-14 Ekim 1976 arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde Zülküf Canyüce takma adıyla yayınlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
Sedat Aktaş 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hata yapmak fırsatını Adem'e veren sendin demişti İsmet Özel.Bu cümleyi duyduğumda; hata yapmak nasıl fırsat oluyor , demiştim.Ta ki Yitik Cennet'i okuyana kadar. Beynimin ıssız bir köşesine savuşturduğum bu sorunun cevabını Yitik Cennet'te buldum. Adeta kitabı bitirdikten sonra Eureka diye bağırmak istedim. Çünkü anlamıştım ki bir şeyi kazanmak için önce onu kaybetmeyi hak etmek gerekiyordu. Tıpkı şehri ele geçirmek için şehirden vazgeçmek gerektiği gibi.Tıpkı cenneti kazanmak için onu yitirmek gerektiği gibi.Tıpkı dirilmek,başka bir hayata doğmak için yaşamdan vazgeçmek gerektiği gibi.

Aslan Sever 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Adem 'in ve Hz.Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın serüvenini peygamberler üzerinden anlatan güzel bir kitap. Hz Adem,Hz.Nuh,Hz,İbrahim ,Hz.Yusuf,Hz İsa Hz.Muhammed.. Kitap yavaş yavaş ve her cümle üzerinde düşünüşmesi gereln bir eser. Cenneti yitiren,cennetten çıkarılan insanoğlunun tekrar cenneti elde etmek için yapması gerekenler..
Tavsiye edilecek bir kitap.

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz Adem ve Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın yolculuğunu, peygamberler üzerinden anlatan, içinde araştırılması, öğrenilmesi gereken kavramlarla dolu, edebi, bilgilendirici ve elbette düşündürcü harika bir kitap. Yavaş yavaş sindire sindire okumak gerekiyor bence, acele etmeden, her cümlenin, her paragrafın manasını içselleştirmeye çalışarak okumalı ki kitabın değeri anlaşılsın. Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz Yusuf, Hz Musa, Hz. Süleyman, Hz. Yahya, Hz. İsa ve Hz. Muhammed (aleyhumusselam) başlıkları altında diğer peygamberlerden de söz ederek insanlıktan bir medeniyet nasıl doğar, nasıl gelişir, ne gibi kritik nokta ve aşamalardan geçeri peygamberlerle birlikte anlatan yazar bir nevi cenneti yitirmiş insanın tekrar cennete dönüş yolculuğunu anlatıyor.

8 Peygamberin yaşam hikayelerinden derslerle ilerliyor kitap. Adem ve Nuh kısımlarını oldukça etkileyici buldum. Hz. Muhammed kısmı beklediğim gibi en sonda ve yeniden bulunmuş cenneti temsil ediyordu.. Günümüz medeniyetlerini o dönemden olaylarla ilişkilendirip yorumlamış Karakoç. Kısa, kolay okunabilir bir kitap. Cümleler bir şaire yakışacak cinsten. ^^

Fatime azboy 
12 Şub 12:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ah! Evet ,varoluş, bir yitik cennetin ortaya çıkarılış davasıdır.Kavgamızın ,iç ve dış kavgamızon sebebi bu. Ölümle hayat arasında iki yana da çarpa çarpa dönüşümüz ve bu başdöndürücü hunide kendimiz gibi dünyamızı da döndürüşümüz bunun için..
Benim için başucu kitabı sayılabilecek nitelikte .. Kaleminize kalbinize sağlık ... Size Yazdıran yüce kudrete şükürler olsun ..

Kitaptan 49 Alıntı

yılmaz 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber hayatı, baştan aşağı bir medeniyettir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 03 Şub 23:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ah ! Düşsüz insan ! Benden övgü bekleme.Düşüşün tadını almayan insan ! Senin yücelerin serinliğinden, arılığından ne haberin vardır ? Ruh gecesinin yedi katlı karanlığına batmamış yürek ! Sana ışıklar ve aydınlıklar ne der ? Ey zindanda bir gece geçirmemiş dost, güneşe doğru çılgın koşuyu yapacak çocuk olabilir misin ? Ey yükseklerden büyük seslere düşen su, bu yalçın kayalara bir şelale borçlu olduğunu biliyor musun ? Sesiz ve dilsiz duran mezar taşı ! Kitabendeki çizgiler iniş ve çıkışı derinleştikçe seni tarihin içine yerleştirir, farkında mısın ?

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 10 - Diriliş Yayınları)

Canlılığını bütünüyle yitirmemiş, yani hakikatle bütün bütüne ilgisini kesmemiş bir
uygarlığın her zaman için kurtuluş ümidi vardır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ve altına güvenenin, gümüşüne güvenenin, çakıl taşı mesabesinde onu avuç avuç buğdayla değişmekten başka çaresi olamaz. Kahhar isimli ALLAH irade buyurdu mu.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 96 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 96 - Diriliş Yayınları)
Sergen Özen 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayat, soyun, ismin, ünün abartıldığı noktadan itibaren ölüyordu.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bülbülsüzlük baykuşa gebedir. Ortalığa renk saçan, bukalemunları bir bir seçmesini bilmelidir, eşsiz gözlerle. İmar yasalarını unutan sarayını örümceklere ve yarasalara ısmarlamış demektir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 103 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 103 - Diriliş Yayınları)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
04 Şub 23:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Firavun, kendini Tanrı olarak ilan etmişse, Tanrı, onun karşısına Musa' sını dikecekti. Firavun' un büyü değnekleri varsa, Musa' nın da asa mucizesi vardır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 99 - Diriliş Yayınları)
Reyhan Kurt 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şeytan içeriden mi gelmişti, dışarıdan mı? Bence daha önemlisi dışardan gelen şeytanın çağırışını dinleyen bir kulağın hemen içerde hazır oluşuydu.

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç
Muhafazakar Lugat 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her çağda, şartlar ne kadar ağır ve umutsuz olursa olsun insanlar için bir Nuh'un gemisi vardır.

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç
yılmaz 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan nefsi çarmıha gerildikten sonra ruhun İsası doğar.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 46)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 46)
5 /