Şiirler

8,4/10  (40 Oy) · 
156 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.866 gösterim
Cahit Zarifoğlu`na ait hangi metin olursa olsun, onun dünyasına bir iklime geçer gibi girersiniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz. 
- Alim Karaman 
Türkçe`de hem hem âhenge ulaşmak, hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna "avucunda kor tutmayı" eklemişti. "Hal"ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, "şiir"ini de yeni "hal"ine uydurma savaşında idi. 
- Prof. Dr. Hüseyin Hatemi 
Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman onu hemen anında şiire döküverirdi. 
- Erdem Beyazıt -...
 
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789754730012
 • Yayınevi:
  Beyan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Yedi Güzel Adam'dan sonra okuduğum ikinci Şiir kitabıydı. Başlarken ve bitirdiğimde 'Şiiri Üzerine Görüşler' bölümünü okuyunca daha iyi kavrayabildim. "Şiirlerinde geniş boyutlarla, özellikle madde ve ruh çatışması, Batı diktasına karşı Doğu protestosu gibi temaları işlediği görülüyor." Sanırım, Zarifoğlu'nun işlediği temayı en iyi Behçet Necatigil dile getirmiş. Şiirler 4 ana bölümden oluşmaktadır. İşaret Çocukları bunların ilki ve olması beklenen ve istenen bir neslin portresini göstermektedir okuyucuya. Yedi Güzel Adam'da bu neslin vasıfları belirtilmiştir. Menziller'de ise bu neslin durması gereken noktayı işaret etmektedir. Son olarak Korku ve Yakarış, Mü'minin asıl durak yeridir ve benim en beğenerek okuduğum bölümdür.
Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerinde bir hikâye havası bulmak mümkün.
Dostluğu, aşkı, tabiatı en çok doğallığı göreceksiniz onun şiirlerinde. Kendine has üslûbu, şiirlerindeki acziyetini ortaya koyması, daha doğrusu alçak gönüllülüğü şairin dizelerinde tüm çıplaklığıyla görülür. Cahit Zarifoğlu, eserleri gibi kişiliğiyle ve sade yaşantısıyla da örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Güç el verirse tüm eserlerini okumayı düşünüyorum.
Şiir kitaplarını ağır okumanın verdiği haz aşikâr ama, sanırım bu kitabı biraz çabuk bitirdim. Ya da bir türlü ritmi yakalayamadım diyelim.
Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerinde bir tezatlık söz konusudur. Mesela bir dörtlükte ele aldığı cümleler diğeriyle farklı duruyor, şöyle diyelim: ilk iki satır diğer iki satırdan ele aldığı konu itibariyle tamamen farklı olabiliyor.
Şiirlere derinden baktığınız zaman muazzamlık mutlaka görülecektir. Kendi iç benliğimizle mücadele içinde olduğumuzda, ya da dile getiremediğimiz duygularda, iyi ki şairler var deriz. Sanırım Necip Fazıl 'dan sonra yeni bir şair kazandım.
Şiir üzerine düşünceler bölümünde Erdem Bayazıt'ın yorumu oldukça açıklayıcı ve okunmaya değer.
"Cahit'te çok sık görürüz anlatılmaz olanı, çok değişik, belki şiire hiçbir zaman malzeme olmayacak diye düşündüğüm kelimelerle öyle bir ifade eder ki, tam şiiri orda yakalar. Hemen somutlaştırıverir o soyut şeyi. Yine naçizane görüşümü belirteyim; Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman onu hemen anında şiire döküverirdi."
"Bir Değirmendir Bu Dünya" sıradaki kitap olacak.
Kitaplarla kalınız.

Recep Keten 
15 Eyl 17:49 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Şiirlerinde İslami motifler ön planda, bu minval üzerine insanı sorgulayan ve Batıyı protesto ederek İslam dünyasına çağrı yapan şiirler kaleme almış. İlk şiirlerinde ise daha çok Anadolu insanlarının acılarını ve umutlarını dizelerine taşımış. İkinci defa okumama rağmen hala kafamda oturtamadığım şiirleri mevcut. Bazı şiirleri öylesine kapalı ve derin ki çözmek gerçekten zor.

Ahmet Leman 
13 Tem 05:32 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitabı okumak, yanına üç şey almadan ıssız bir adaya düşmek gibi bir şey ve çoğu şiir kitabı bir haftalık Avrupa seyahati kalır bu kitabın yanında.

Dili inanılmaz zor, anlaşılması oldukça güç. Öyle ki, anlam yönünden kendinizi Cahit Zarifoğlu ile aynı odaya kapatmalısınız, onun için ona karşı mücadele etmelisiniz. Ama artık anlıyor olduğunuzda gerçekten bir yerlere varıyor, sanki bu ülkenin hiç gidilmemiş yerlerini görüyorsunuz.

Şuuleeee 
20 Ağu 22:59 · Kitabı okumadı · Beğendi · Puan vermedi

"..Kim bilebilir
Hangi rüzgara eğildi
Kıvrımını çoktan almış bu yaman ezgi
Dolandı
Büyük camilerin avlusunu
Ağaçlar gözden kaçırıyor türbeleri
Başını eğmiş saklanır gibi
Mezar taşları.."

Yalnızlar Yurdu 
07 Ağu 14:59 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitabın iyi tarafı Zarifoğlu'nun tüm şiirlerini içinde barındırıyor olması.. aynı anda 4 şiir kitabı(işaret çocukları,yedi güzel adam,menziller,korku ve yakarış) okuyorsunuz. :)..haliyle kitap oldukça kalın..sıkabilir bir yerde..kitabın iyi bir özelliğide şairin şiir kitaplarına almadığı şiirlerininde bulunması.. hele ki sultan şiiri insanı etkilememesi mümkün değil.. Zarifoğlu'nun en beğendiğim şiir kitabı yedi güzel adamdı.. kendi adıma yedi güzel adamın bendeki yeri ayrı oldu okuyunca..zor bir şiir anlayışı var ama Onun şiirini anlamak için çabalamak gerek, düşünmek, zaman harcamak gerek.. Zarifoğlu sevdiğim bir yazar oldu bu sebeple seven ne yapmaz ki anlayışıyla ısrarla okuyup bitirdim tüm şiirlerini..son olarak okuyacaklara önerim: klasik şiir severler için zor bir kitap.. :)

“ Raskolnikov müthiş bir iman ağrısı çekmektedir.”
diyerek Batı'nın düştüğü boşluğu en güzel şekilde özetlemiştir Zarif adam. Hüznün ve imanın şairi, zarif mısralar, zarif cümleler... Okudukça kalbimize çöreklenen hüzün. Onun Yaşamak'ta ki söyleyişiyle:
"Yeryüzü ve İstanbul hüzni avutacak gibi değil yordum seni gözlerim..."
Başka söze ne hacet...

Öznur Bedir 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 89 günde · Puan vermedi

Çok uzun süre okudum bu şiir kitabını. Şiir okumak her zaman iyi gelmiştir ruhuma. Zarifoglu şiirleri de ruhumu dinlendindirdi uzun bir süre. Daha önce yayımlanmamış şiirlerini de bulabilmek mümkün bu kitapta. Zarifoglu kendi gibi zarif şiirler yazmış. Okunup sevilmeye değer şiirler...

Kübra 
17 Tem 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her gün bıkmadan düzenli vakit ayırdım, öyle satırlar vardı ki o ''ifade''yi keşke ben yazsaydım dediğim. Büyük adam, büyük şair... Şiirle uğraşmayı, sabırla beklemeyi sevenlere meyve verecek bir kitap...

İsmet Süreyya Aydındal 
26 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

şiirin zarifoğlu insanı alıp çocukluğuna, ilk gençliğine, bugunüne getiriyor

Nasrettin 
03 Nis 19:27 · Kitabı okudu · 5 günde · 1/10 puan

Cahit Zarifoğlu öyle bir kitap yazmış ki, sanki okuyucuların onu anlamasını istemiyormuş gibi. O kadar karışık ve anlamsız geliyor ki şiirler bazen bu yazılanların rastgele seçilmiş sözcüklerden oluştuğuna bile karar verebilirsiniz.

Kendi incelememden ziyade kitabın başında görüşlerine yer verilen yazarlardan Rasim Özdenören'in fikirlerini aktarmak daha açıklayıcı olacaktır.

"Cahit Zarifoğlu'nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı yada zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir. Çünkü elindeki metinler, anlaşılması zorda olsa daima değerli bir ürün olarak görünmüştür."

2 /

Kitaptan 165 Alıntı

Hayat bir boş rüyaymış
Geçen ibadetler özürlü
Eski günahlar dipdiri
Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harflerinde kimliğim
Bağışlanmamı dilerim

Sana zorsa bırak yanayım
Kolaysa esirgeme.

Şiirler, Cahit ZarifoğluŞiirler, Cahit Zarifoğlu
Sergen Özen 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sen olabilirsin çaresi

Su içinde
Susuzluk hissinden ölen kimselerin

Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 245 - Beyan)Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 245 - Beyan)

Önce besmele
En güzel kelime

Allahım
Yol boyunca
Bırakma elimi
Düşerim sonra

Allahım
Niçin halkettinse beni
Kalbime söyle iyice
Engellerden arınsın yolum

Allahım
Nasıl pırıl pırılsa
Güzelse sevdiğin kulların
Öyle güzel kıl beni

Allahım
O güzeller güzeli
Hangi iyilik diledi senden
Dilerim ben de öylelerini

Allahım
Peygamber efendimiz
Hangi şerlerden sığındıysa sana
Upuzak tut benden de onları

Allahım
Yol boyunca
Tarih boyunca
Başıboş bırakma bizi

Şiirler, Cahit ZarifoğluŞiirler, Cahit Zarifoğlu

İstanbul
Bir tohumdan daha az değil
Fatihin büyük güvercin kanatları
.
Şimdi birden Eminönü kalabalığı
Kimseyi tanıyamazsın
Kıyafetinden
Yüz çizgisinden

Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 483)Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 483)
Sergen Özen 
07 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

-Durdurun gece hücumlarını
Artık aşk insan kalbine sığmıyor

Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 176 - Beyan)Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 176 - Beyan)
Elif Arslan 
11 Eyl 11:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çocuk boşluktayken ölüye asılı kalmak..

Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 97 - Beyan Yayınları)Şiirler, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 97 - Beyan Yayınları)