Adı:
Şiirler
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
496
ISBN:
9789754730012
Kitabın türü:
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Cahit Zarifoğlu`na ait hangi metin olursa olsun, onun dünyasına bir iklime geçer gibi girersiniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz. 
- Alim Karaman 
Türkçe`de hem hem âhenge ulaşmak, hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna "avucunda kor tutmayı" eklemişti. "Hal"ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, "şiir"ini de yeni "hal"ine uydurma savaşında idi. 
- Prof. Dr. Hüseyin Hatemi 
Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman onu hemen anında şiire döküverirdi. 
- Erdem Beyazıt -...
 
Yedi Güzel Adam'dan sonra okuduğum ikinci Şiir kitabıydı. Başlarken ve bitirdiğimde 'Şiiri Üzerine Görüşler' bölümünü okuyunca daha iyi kavrayabildim. "Şiirlerinde geniş boyutlarla, özellikle madde ve ruh çatışması, Batı diktasına karşı Doğu protestosu gibi temaları işlediği görülüyor." Sanırım, Zarifoğlu'nun işlediği temayı en iyi Behçet Necatigil dile getirmiş. Şiirler 4 ana bölümden oluşmaktadır. İşaret Çocukları bunların ilki ve olması beklenen ve istenen bir neslin portresini göstermektedir okuyucuya. Yedi Güzel Adam'da bu neslin vasıfları belirtilmiştir. Menziller'de ise bu neslin durması gereken noktayı işaret etmektedir. Son olarak Korku ve Yakarış, Mü'minin asıl durak yeridir ve benim en beğenerek okuduğum bölümdür.
Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerinde bir hikâye havası bulmak mümkün.
Dostluğu, aşkı, tabiatı en çok doğallığı göreceksiniz onun şiirlerinde. Kendine has üslûbu, şiirlerindeki acziyetini ortaya koyması, daha doğrusu alçak gönüllülüğü şairin dizelerinde tüm çıplaklığıyla görülür. Cahit Zarifoğlu, eserleri gibi kişiliğiyle ve sade yaşantısıyla da örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Güç el verirse tüm eserlerini okumayı düşünüyorum.
Şiir kitaplarını ağır okumanın verdiği haz aşikâr ama, sanırım bu kitabı biraz çabuk bitirdim. Ya da bir türlü ritmi yakalayamadım diyelim.
Cahit Zarifoğlu'nun şiirlerinde bir tezatlık söz konusudur. Mesela bir dörtlükte ele aldığı cümleler diğeriyle farklı duruyor, şöyle diyelim: ilk iki satır diğer iki satırdan ele aldığı konu itibariyle tamamen farklı olabiliyor.
Şiirlere derinden baktığınız zaman muazzamlık mutlaka görülecektir. Kendi iç benliğimizle mücadele içinde olduğumuzda, ya da dile getiremediğimiz duygularda, iyi ki şairler var deriz. Sanırım Necip Fazıl 'dan sonra yeni bir şair kazandım.
Şiir üzerine düşünceler bölümünde Erdem Bayazıt'ın yorumu oldukça açıklayıcı ve okunmaya değer.
"Cahit'te çok sık görürüz anlatılmaz olanı, çok değişik, belki şiire hiçbir zaman malzeme olmayacak diye düşündüğüm kelimelerle öyle bir ifade eder ki, tam şiiri orda yakalar. Hemen somutlaştırıverir o soyut şeyi. Yine naçizane görüşümü belirteyim; Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman onu hemen anında şiire döküverirdi."
"Bir Değirmendir Bu Dünya" sıradaki kitap olacak.
Kitaplarla kalınız.
'Herkesin kendisini anlamasını isteyen bir şair değildir Zarifoğlu. Yazdıklarının arka tarafını gören az ama değerli okuyucu ona daha makul gelir. Ve yine o kapalı anlatımın temelinde hep mümin duruşu olduğunu belirtir:'' Ben islami duyarlılığa sahip bir şairim. Bununla iftihar ediyorum. Ya başka türlü olsaydı. Aman Allah'ım! "

Benzer kitaplar

Şiirlerinde İslami motifler ön planda, bu minval üzerine insanı sorgulayan ve Batıyı protesto ederek İslam dünyasına çağrı yapan şiirler kaleme almış. İlk şiirlerinde ise daha çok Anadolu insanlarının acılarını ve umutlarını dizelerine taşımış. İkinci defa okumama rağmen hala kafamda oturtamadığım şiirleri mevcut. Bazı şiirleri öylesine kapalı ve derin ki çözmek gerçekten zor.
Kitabın iyi tarafı Zarifoğlu'nun tüm şiirlerini içinde barındırıyor olması.. aynı anda 4 şiir kitabı(işaret çocukları,yedi güzel adam,menziller,korku ve yakarış) okuyorsunuz. :)..haliyle kitap oldukça kalın..sıkabilir bir yerde..kitabın iyi bir özelliğide şairin şiir kitaplarına almadığı şiirlerininde bulunması.. hele ki sultan şiiri insanı etkilememesi mümkün değil.. Zarifoğlu'nun en beğendiğim şiir kitabı yedi güzel adamdı.. kendi adıma yedi güzel adamın bendeki yeri ayrı oldu okuyunca..zor bir şiir anlayışı var ama Onun şiirini anlamak için çabalamak gerek, düşünmek, zaman harcamak gerek.. Zarifoğlu sevdiğim bir yazar oldu bu sebeple seven ne yapmaz ki anlayışıyla ısrarla okuyup bitirdim tüm şiirlerini..son olarak okuyacaklara önerim: klasik şiir severler için zor bir kitap.. :)
Büyük bir merakla aldığım ancak maalesef yarıda bıraktığım bir eser. Şiir okumayı seven, nacizane bir iki dize karalamış bir insan olarak bize düşmez belki ancak frekanslarımız tutmadı diyelim. Belki anlamak, anlaşılmak için zamana ihtiyaç var. Benim göremediklerimi, hissedemediklerimi başkalarının başarabilmesi dileğiyle..
Bu kitabı okumak, yanına üç şey almadan ıssız bir adaya düşmek gibi bir şey ve çoğu şiir kitabı bir haftalık Avrupa seyahati kalır bu kitabın yanında.

Dili inanılmaz zor, anlaşılması oldukça güç. Öyle ki, anlam yönünden kendinizi Cahit Zarifoğlu ile aynı odaya kapatmalısınız, onun için ona karşı mücadele etmelisiniz. Ama artık anlıyor olduğunuzda gerçekten bir yerlere varıyor, sanki bu ülkenin hiç gidilmemiş yerlerini görüyorsunuz.
“ Raskolnikov müthiş bir iman ağrısı çekmektedir.”
diyerek Batı'nın düştüğü boşluğu en güzel şekilde özetlemiştir Zarif adam. Hüznün ve imanın şairi, zarif mısralar, zarif cümleler... Okudukça kalbimize çöreklenen hüzün. Onun Yaşamak'ta ki söyleyişiyle:
"Yeryüzü ve İstanbul hüzni avutacak gibi değil yordum seni gözlerim..."
Başka söze ne hacet...
Acz şiirlerini anlamak için acz anlamak lazım. Çoğu şiiri anlaşılamaz ama anlaşılanlarsa unutulmaz. Soru işaretlerinden biri şiirini derste okumuştum. Şiirde geçen "gömleğin üstüne kadar çıkmış kalpteki kara leke" mısrasını hocam bir hadisle bağdaştırmıştı. O zaman acz şiire başka bir anlam yüklediğini anlamıştım. Acz anlamadan şiirleri anlaşılmıyor ama yinede bazı şiirlerin okuyupta anlaşılmayacağı aşikar olmasına rağmen basılması nedeniyle 9 verdim. Yorumlayabildiğim tüm şiirlerini ezberleyinceye kadar okumuşumdur.
Tek Başına Bir Zirve

Türk şiiri'nin zirvelerinden Cahit Zarifoğlu'nun bütün şiirleri bu kitapta bir araya getirilmiş.

Zarifoğlu, hicbir akımdan etkilenmemis, kendi akımını yine kendisi oluşturmustur.
Zarifoğlu şiiri, bol imgeli/metaforlu/genelde kaynağını İslam'dan alan göndermeler içeren ve anlamı kapali bir şiirdir. Bu nedenle de anlaşılmasi kolay degildir.
İslami kodlar bilinse de yine de siir, tül perde ardındadır ve yoruma açık bir yüksek kültür şiiridir bu.

Dolayısıyla sağ/İslami siir acisindan da İsmet Özel, Nuri Pakdil ve Sezai Karakoçla beraber zirverlerden bir tanesidir Cahit Zarifoğlu.
Şunu da belirtmek lazim ki, yukarda ismini söyledigimiz sairlerin siirleri belli bir dönemden sonra sert bir düşüşe gecse de, Zarifloglu'nda bu görülmez. Çünkü o şiir sanatına sonuna kadar bağlı kalan evrensel ölçekte bir şairdir.
.çok farklı açılarla olaylara yaklaşan cahit zarifoğlu benim için çok değerli bir yazar.
Cahit Zarifoğlu öyle bir kitap yazmış ki, sanki okuyucuların onu anlamasını istemiyormuş gibi. O kadar karışık ve anlamsız geliyor ki şiirler bazen bu yazılanların rastgele seçilmiş sözcüklerden oluştuğuna bile karar verebilirsiniz.

Kendi incelememden ziyade kitabın başında görüşlerine yer verilen yazarlardan Rasim Özdenören'in fikirlerini aktarmak daha açıklayıcı olacaktır.

"Cahit Zarifoğlu'nun şiiri bunca anlaşılmaz, kapalı yada zor anlaşılır bulunmasına rağmen, şimdiye kadar hiçbir aklı başında şiir okuyucusu (eleştirmen ya da okuyucu olarak) bu şiirleri reddetmek, yok saymak cesaretini gösterememiştir. Çünkü elindeki metinler, anlaşılması zorda olsa daima değerli bir ürün olarak görünmüştür."
“Çıktığım
her yerin kapısını
sert kapatmamla tanınırken,
senin kapın çarpmasın diye arasına elimi koydum..”
Hayat bir boş rüyaymış
Geçen ibadetler özürlü
Eski günahlar dipdiri
Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harflerinde kimliğim
Bağışlanmamı dilerim

Sana zorsa bırak yanayım
Kolaysa esirgeme.
Önce besmele
En güzel kelime

Allahım
Yol boyunca
Bırakma elimi
Düşerim sonra

Allahım
Niçin halkettinse beni
Kalbime söyle iyice
Engellerden arınsın yolum

Allahım
Nasıl pırıl pırılsa
Güzelse sevdiğin kulların
Öyle güzel kıl beni

Allahım
O güzeller güzeli
Hangi iyilik diledi senden
Dilerim ben de öylelerini

Allahım
Peygamber efendimiz
Hangi şerlerden sığındıysa sana
Upuzak tut benden de onları

Allahım
Yol boyunca
Tarih boyunca
Başıboş bırakma bizi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şiirler
Baskı tarihi:
Aralık 2012
Sayfa sayısı:
496
ISBN:
9789754730012
Kitabın türü:
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Cahit Zarifoğlu`na ait hangi metin olursa olsun, onun dünyasına bir iklime geçer gibi girersiniz. Yeni bir iklime girmenin ne gibi etkileri oluyorsa, nasıl değiştiriyorsa insanı öylece değişirsiniz. 
- Alim Karaman 
Türkçe`de hem hem âhenge ulaşmak, hem de duygu iletişimini sağlamanın belki de en çetin bir şairlik görevi olduğu günümüzde, bir de buna "avucunda kor tutmayı" eklemişti. "Hal"ini iyiye doğru sürekli yüceltirken, "şiir"ini de yeni "hal"ine uydurma savaşında idi. 
- Prof. Dr. Hüseyin Hatemi 
Cahit Zarifoğlu o hale gelmişti ki, kendi dünyası içinde bir şiir dili kurmuştu ve bunu çok iyi kullanırdı. Yani şiire, o anlatılmaz olana ait bir durum çıktığı zaman, bir algılama olduğu zaman onu hemen anında şiire döküverirdi. 
- Erdem Beyazıt -...
 

Kitabı okuyanlar 322 okur

  • Furkan KILIÇÇİ
  • ahmet er
  • Yusuf Turan
  • Uğur YÖRÜR
  • Ferit Gölgül
  • Kitap Odası
  • Yavuz Yiğit
  • Büşra
  • İpek Tunç
  • Emre Esen

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%28.3
25-34 Yaş
%43.3
35-44 Yaş
%13.4
45-54 Yaş
%3.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.3
Erkek
%44.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.6 (41)
9
%23.5 (19)
8
%12.3 (10)
7
%4.9 (4)
6
%2.5 (2)
5
%1.2 (1)
4
%1.2 (1)
3
%1.2 (1)
2
%0
1
%2.5 (2)

Kitabın sıralamaları