Kibrit Çöpleri

7,6/10  (20 Oy) · 
79 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.030 gösterim
Murathan Mungan'ın alışılmadık kısalıkta, 1-1.5 sayfalık kısa öykülerini, kitapta yer alan şu cümleleri çok iyi anlatıyor:
En kısa hikâye parçasına an denir.
Bazı anlar bütün yaşamımızı belirler.
"Bütün yaşamımız" dediğimiz de o birkaç âna bakar aslında...
Bu yüzden yıllar sonra en çok hatırladıklarımız anlardır.
Gerisi bulanıktır. Geçmişi anlar berraklaştırır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789753427906
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Handan Aksu 
20 Nis 23:46 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Murathan Mungan'ı çok sevdiğimi söylemiş miydim? Kendisine çok büyük bir hayranlık besliyorum. Yazdıklarını okurken kendimden binlerce parça buluyorum hepsini toplayıp cebime koyuyorum. Gittiğim yerlerde, yaşadığım olaylarda cebimdeki cümlelerden çıkarıp duruma uygun olanı buluyorum. Kibrit çöpleri benim için tam bahsedildiği gibi an'lık bir öykü kitabı. Geçmiş ve geleceğin beraber okunduğu bizden öyküler. Kısa evet ama öyle anlam dolu ki. Okuyunuz efendim ne demek istediğimi o zaman anlarsınız.

Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap bazen birkaç satır hikayeden bazen bir paragraftan bazen de bir buçuk sayfadan oluşuyor. Aslında tam hikaye kitabı da değil bu. Ara ara kısa hikaye ara ara deneme tarzı yazın türleri mevcut. Değişik ve kendine has üslup ile yazmış. Bazı satırlarsa insanı düşüncelere götürüyor. Yavaş yavaş okunmasında fayda var. Tavsiye olunur.

yücelözmen 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap kısacık ama bir o kadar da etkili hikayelerden oluşuyor. Bu öyküler o kadar güçlü yazılmış ki insan kısacık bir öyküden upuzun hikayeler oluşturuyor zihninde.
Kitap Murathan Mungan ve öyküseverler tarafından mutlak okunmalı...

Dila. 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kısacık ama bir o kadar da anlamlı, Mungan'ın deyimiyle ; "takribi ve vasati kıpkısa öyküler"

En uzunu 1.5 sayfa. Ama az kelimeyle o kadar güzel kurgu yaratılmış, o kadar vurucu ki hepsi, 1-2 kısa cümlede karakter kafanızda tam oturuyor bir kere, gerisinde olayın akışını okuyorsunuz. Netlik diye buna derim!

Öyle naif öyle güzel bir kitap.

Burak Akgün 
 07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bence bir kitabı okuduğunuzda ya tekrar okuma isteği vermeli aynı kitabı ya da yazma isteği uyandırmalı insanda işte Mungan böyle etkiler bırakıyor özellikle bu kitapta daha da yoğun hissettim bunu.Hemde yazma istediğiniz öyle havalı cümlelerle ya da olağan üstü olaylarla değil basit günlük yaşamdan şeylerle o anda yanınızda duran su bardağı gibi mesela .

sinem gülen 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımızda bizi etkileyen küçücük anlar vardır.Bir çiçeğin üzerine düşen su damlası veyahut bir çocuğun birkaç saniyelik gülümsemesi...
Kitap böyle minik anlardan oluşuyor.

Kitaptan 25 Alıntı

seher 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinema neden aşk haline gelir biliyor musun?" dedi adam. "Çünkü o da tıpkı aşk gibi, insan gözünün bir aldanışı üzerine kurulmuştur. Hayal olduğunu bildiğin perdeye inanırsın bütün kalbinle... İnsan öncelikle bir aldanışa aşık olur, sonra da o aldanıştan bir hakikat yapmaya çaIışır hayatına... Bazı filmler çabuk biter."

Kibrit Çöpleri, Murathan MunganKibrit Çöpleri, Murathan Mungan
Handan Aksu 
20 Nis 14:56 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Biliyorduk: Soluğumuz tükenip gözlerimiz birbirine değdiğinde korktuğumuz şeye yakalanacaktık: Konuşamadıklarımıza.

Kibrit Çöpleri, Murathan Mungan (Sayfa 14 - Metis Yayınları)Kibrit Çöpleri, Murathan Mungan (Sayfa 14 - Metis Yayınları)
fulya saygun 
06 Nis 01:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başlangıçsızlığın hikayesi
"Bir zamandır herkes birbirini arıyor zaten.
Yanlış yerde,yanlış zamanda,eskiden burun kıvırdığımız bir oyunu seyreder gibi."

Kibrit Çöpleri, Murathan MunganKibrit Çöpleri, Murathan Mungan

Bazı insanların sabaha alışması, hayata hazırlanması zaman alırken, diğerleri neredeyse bir konserve açacağının tek bir hareketiyle hayata ve güne hazır uyanırlar.

Kibrit Çöpleri, Murathan MunganKibrit Çöpleri, Murathan Mungan

Aynı sorunu yaşıyor, aynı tedirginliği paylaşıyor olmamız, birbirimize yardımcı olmamıza yetmiyordu. Ördüğümüz duvarın yorgunluğuyla arkasına sinip çöktüğümüz kendi güvenli bölgemizde, ötekinin atlayıp buraya gelmesini ya da tamamen çekip gitmesini bekliyorduk. Bazı hikayelerin başlamaması için bir an önce bitmeleri gerekiyordu.

Kibrit Çöpleri, Murathan MunganKibrit Çöpleri, Murathan Mungan
Handan Aksu 
20 Nis 14:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yaralarımızı birbirimize gösterecek kadar soyunamıyorduk henüz birbirimizin yanında. Aramızda yükselen yılların kendimizle dünya arasında sertleştirdiği güvensizliğin kalın duvarını kolay kolay aşacağa benzemiyorduk

Kibrit Çöpleri, Murathan Mungan (Sayfa 11 - Metis Yayınları)Kibrit Çöpleri, Murathan Mungan (Sayfa 11 - Metis Yayınları)
seher 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İkimize birden gücüm kalmadı.
Kanepede uyanmaktan yoruldum. Artık iki kişiye birden yeteceğimi, yetebileceğimi düşünmüyorum. Aşk değildi belki, ama her ne idiyse, ikimizinde ihtiyacı vardı buna. Kendi evimde uyuyamıyorum artık. Kanepende uyumaktan da sıkıldım.
Başımı yaslayabileceğim bir aşka değil, sert bir yalnızlığa ihtiyacım var belki; sen uyanmadan çekip gidebilsem bir gün, gideceğim; şimdiyse uyanıp salona gelmeni bekliyorum. Bir an önce gelmeni...

Kibrit Çöpleri, Murathan MunganKibrit Çöpleri, Murathan Mungan
seher 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birilerinin içeri sızması için aralık bırakılmış kapılar değil midir öyküler, dedi. İçine ses olarak üflenen, sayfana harf olarak düşen sır'dan parçayım belki de... Al beni bir başkasına ver. Unutma sır başkalarına vermek içindir.

Kibrit Çöpleri, Murathan MunganKibrit Çöpleri, Murathan Mungan
3 /