7,8/10  (27 Oy) · 
92 okunma  · 
25 beğeni  · 
1.335 gösterim
Türk klâsik edebiyatının en yaygın nazım şekli olmak bakımından her divanda yıgm yığın örneği bulunur gazellerin. Bir medeniyet birikiminin estetik boyutta kaynakları arasında sayılmak, işte o kesretin sonucudur. Beyitlerin asırlar boyunca birer sarraf titizliğiyle işlenmiş dizeleri, aslında bizim klâsik edebiyat maceramızın paradigmasını da yansıtır biraz. Ve Osmanlı gazelinin tarihi, biraz da Türk'ün tarihidir; orada Göktürklerden, Uygurlardan, Selçuklulardan süzülerek genlerimizde taşıdığımız bir kültür birikimi okunur çoğu kez.Elinizdeki kitapçıkta değişik şairlere ait on beş gazel ile iki berceste, yine o şairlerin zamanlarına ait araştırmalarla şerh edilmeye çalışılmıştır. Biz, anladığımızı yazdık ve elden geldiğince objektif kalmaya çalıştık. Okuyucu, belki de bizim hissettiklerimizi duyacak, bizim görmediklerimizi seyredecek o dizelerde. Öyle de olmalıdır, diyoruz biz. Çünkü şiir hakikatte bilgi edinmek yahut anlamak için değil, hissetmek içindir. Ezcümle, bu sayfanın devamında size kadim zaman ustalarının çağlarına has duyuş, düşünüş ve ifade edişlerini anlatabilmeyi istedik "ve gazel yeniden" dedik.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2004
 • Sayfa Sayısı:
  151
 • ISBN:
  9789758950126
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Denemelerden oluşan bir kitap. Yorucu ama asla sıkıcı değil. Yoruculuğu da denemelerin içindekiler, yani derinlikler. Dili şiir gibi ama düz yazı. İskender Pala klasiği...

O ses türkiyeyi izleyenler bilir, hani birisi gelir müziğini söylemeye başladığı ilk saniyesinde jürilerin dördü de aynı anda dönerler ya; işte bu kitap ta bende böyle bir etki yarattı daha okuduğum ilk paragrafında içime bir sevinç doldu. Kitap belki herkesi benim kadar etkilemeyecek, ama deneme sevenleri etkileyeceğinden eminim diyebilirim. Okuduğum her cümleyi alıntı diye paylaşmak isterdim lakin kitabın okunacak tarafı kalmazdı :) sayın İskender PALA'ya burdan en içten şükranlarımı iletirim....
İyi okumalar... :)

Ayine benzeri kitaplar

Deneme tarzı sevenler için bu kitap çok iyi.Öncelikle yazarın dilini ağır bulanlar olabilir fakat ben okurken o kadar zor gelmedi.

Divan edebiyatından bazı beyitleri alarak bunları deneme tarzında ifade eden yazar, -günümüzde- anlaşılamıyor denilen divanı bizlere anlatmak için gayretler sarf ediyor..

Saygı ve selam ile, iyi okumalar.

cemal kızıl 
19 Oca 11:56 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

oldukça bilgi verici bir o kadar da şaşırtıcı bir kitap. kelimelerin kökenleri, kahvehane kültürü, orta asya türk topluluklarının yaşamı, osmanlı ve diğer birkaç konuda harika kesitler sunuyor.

Penbegül Yılmaz 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta Osmanlı devletinden bahsedilmektedir. Daha doğrusu 700. yıl kavramı daha çok geçmektedir, kitapta. Osmanlıdaki kültürün bugününe yansıyışı resmedilmektedir sanki. Deyimlerin o günkü manaları. O günkü olan hikayelerin, bugüne göre düşünülmesi. Muhtemeldir ki tarih tekerrürden ibarettir. Yani sözü deyimiyse tarih sürekli kendini tekrar etmektedir. Yıllar önce olan kültür bugün de yerini almaktadır. Yazarımızda o günlerdeki eserlerden kesitlerle, deyimlerden açıklamalarla bugüne bir bakış atmıştır. O günkü beyitlerin de bazıları yorumlanmış şekilde kitapta mevcuttur.

sabit numan 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Çok edebiyatla iç içe olmayan okuyucular için sıkıcı gelebilecek farklı ve zor bir denemeler kitabı yazarın.

Halit ErdoĞan  
08 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

çok güzel bir kitap herkese tafsiye ederim

Kitaptan 72 Alıntı

Hüzün karanlıktır, yalnızlıktır, korkudur. Ve hüzün bazen en büyük umutlara gebedir.

Ayine, İskender Pala (Sayfa 118)Ayine, İskender Pala (Sayfa 118)
Metin Özdemir 
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

 Kahvelerim pişti gel
 Cezvelerim taştı gel
 İyi günüm dostları
 Kötü günüm geçti gel
 Muallim Naci

Ayine, İskender PalaAyine, İskender Pala

Bütün şiirler bir güzele söylenir ve bütün güzeller bir şiir için yaşar.

Ayine, İskender Pala (Sayfa 83)Ayine, İskender Pala (Sayfa 83)

Aşk
Gönlüm! Aziz Dostum!...
Nerelerdesin, ya dön artık yurduna; ya iki satır yaz bize...

Ayine, İskender Pala (Sayfa 16 - Kitâb-ı Aşk (Sf. 78))Ayine, İskender Pala (Sayfa 16 - Kitâb-ı Aşk (Sf. 78))
Salih Çermik 
12 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aşk bir bedeni hastalık olsaydı yalnızca, hastanelerde tedavi ederlerdi onu; oysa Bimarhanelerde tımara çekilir aşk son ucunda.

Ayine, İskender Pala (Sayfa 25 - Kapı Yayınları - 17. Baskı)Ayine, İskender Pala (Sayfa 25 - Kapı Yayınları - 17. Baskı)

Geldiler...
Küçük sayfalarda büyük büyük hayatlar yaşadılar.
Bir aşk, işte böyle yaşanır ve hamd edilir!..

Ayine, İskender Pala (Sayfa 107)Ayine, İskender Pala (Sayfa 107)
Müleyke 
18 May 2017 · Kitabı okudu

"Kanunların çokluğu ne işe yarar adaleti engellemekten gayri!?... Sağduyu eşit dağıtıldı herkese, Nil'de bir sepet yüzerken sarayına doğru Firavun'un, askerler neden öldürür çocukları?..."

Ayine, İskender Pala (Sayfa 14 - Kapı Yayınları)Ayine, İskender Pala (Sayfa 14 - Kapı Yayınları)

Su insandır. Doğuşu da suyadır insanın, ölümü de. Doğunca da yıkarlar, ölünce de. Bir eşikten geçiştir o hâlde su; değişimdir, başkalaşımdır, boyut aşımıdır. Bir ezandır, bir tekbirdir, bir salâdır. "Bir namazlık saltanat"ın doğumda kulağa okunan ezanı, ölümde musallaya yönelen tekbiridir su. O, yalnız ve yapayalnız bir hastaya, karanlık ve ayaz bir gecede götürülmüş bir hayırdır.

Ayine, İskender Pala (Sayfa 10)Ayine, İskender Pala (Sayfa 10)