Tavan Arası

İskender Pala

Tavan Arası Konusu

Bazı eşyalarımız vardır, önce atmaya kıyamayıp tavan arasına kaldırırız da sonra unuturuz hayal meyal hatırladığımız ve işimize yarayacağına inandığımız bir şeyi aramak için, paslanmaya yüz tutmuş kilidini açarız tavan arasının ve uzun bir ömre ait bütün eski eşyalarımızı orada buluruz, güzel ve çirkin, neşeli ve üzgün... Hemen bir şey alıp çıkmak için girdiğimiz bu yarı aydınlık ve tozlu mekânda her neye el atsak, bizi gülümseyen bir çehre ile karşılar ve biz hiç farkına varmadan, dimağımıza uzak hatıraların lezzetini bırakarak zamanımızı hızla eleyip geçer. Birkaç zaman sonra ne aradığımızı tam olarak biz de bilmez olmuşuzdur artık ve orada her neye el atsak bir anıyla karşılaşır, ayrı bir sahneye temas ederiz. Bir yerlerden bize tanıdık gelen eşyaların kimisi iyiden iyiye pörsümüştür de kimisi hâlâ yepyeni durur. Onun yeniliği ile bizim sahiplenme duygumuz arasında doğrudan bir bağlantı vardır aslında. Hatta onu antika değeriyle ölçenimiz yahut insan gerçekliğinin aksine, geçen zamana direndiği için eskisinden de değerli bulmaya başlayanımız bile olur. Böyle zamanlarda tavan arası, sandık sandık hazineler gibi kıymetli gelir bize ve o sandıkların kapaklarını açmak kadar heyecan verici bir hazzı daha evvel hiç tatmadığımızı fark ederiz. Her parçası yeni bir medeniyet, her eşyası eski bir kültürdür artık tavan arasının ve orada yolunu şaşırmış zamanın musdarip günleri bir bir dökülür üzerimizden, iksir bulmuş gibi dinç ve tazelenmiş olarak döneriz hayata. Tarihin loş ve tozlu koridorlarında yaptığımız yolculuk birkaç zaman dudağımızda buruk bir gülümseme olarak yaşar ve zamanla, ufukta kaybolan bir gemi misali uzaklaşır gider hayatımızdan... (Tanıtım Bülteninden)
Tasarımcı:
Utku Lomlu
Utku Lomlu
Tahmini Okuma Süresi: 9 sa. 47 dk.Sayfa Sayısı: 345Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2018Yayınevi: Kapı Yayınları
ISBN: 9789758950089Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

810 üzerinden
85 Puan · 10 İnceleme

Tavan Arası Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
AYCAN ERKENEKLİ

AYCAN ERKENEKLİ

@DRAYCAN
·
15 Nisan 14:56
Puan vermedi
Kitap kahve ile beraber çok rahat okuyabileceğiniz çok rahat okunabilen kitap.Tabi dili biraz ağır ama onları da okumak anlamaya çalışmak güzel.Tam kitabın adındaki gibi tavan arasında tozlu kalmış eşyaları incelemek ve hatırlarını düşünmek gibi.
3 etkileşim
Mahir Karasu

Mahir Karasu

@mahirkarasu
·
03 Şubat 23:27
Puan vermedi
Bazı eşyalarımız vardır, önce atmaya kıyamayıp tavan arasına kaldırırız da sonra unuturuz hayal meyal hatırladığımız ve işimize yarayacağına inandığımız bir şeyi aramak için, paslanmaya yüz tutmuş kilidini açarız tavan arasının ve uzun bir ömre ait bütün eski eşyalarımızı orada buluruz, güzel ve
2 etkileşim
Esraa

Esraa

@sendemiesra
·
09 Aralık 2022 20:59
Puan vermedi
Tavan Arası kitabı uzun süredir kitaplığımda okunmayı bekliyordu ve ben hep erteledim. Sonunda neden Tavan Arası demiş kitabın ismine diyerek aldım. Roman tarzında beklediğim kitap deneme- inceleme alanında yazılmış bir eser olarak karşıma çıktı. Kitabın içerisinde yaklaşık 130 başlık bulunmakta ve her biri farklı bir olaydan, hikayeden, tarihi kişilikten, eserlerin edebi yönlerinden bahsetmekte. Sayfaları çevirdikçe bir sayfada tarih öğrenirken başka bir sayfada edebiyata dair gazel veya kasideye rastlayabiliyorsunuz. Sıkılmadan okuyup genele kültürünüze katkı sağlayacağınız bir eser olduğunu düşünüyorum. Keyifle okuyun. :)
2 etkileşim
Sercan Yıldız

Sercan Yıldız

@Serginho
·
01 Nisan 13:37
7/10 puan verdi
İskender Pala'nın deneme türünde kaleme aldığı, okuması oldukça keyifli kitabı. Kitap, bize, kültürümüze ait, unutulmaya yüz tutmuş hatta unutulmuş o kadar çok geleneği anlatıyor ki okudukça okuyası geliyor insanın. Biz neymişiz, nerden gelmişiz de nereye gitmekteyiz diye sorguluyor insan her bölümde. O kadar tatlı, insani değerlerimiz mevcutmuş ki. Toplumu birbirine bağlayan Ramazan gelenekleri, yoksulu,yoksunu gözeten bir yaşam biçimi, adaletin her dem önemli bir kavram olduğuna delalet anektodlar içimizi ısıtacak nitelikte. Özellikle, Osmanlı dönemine ait yaşamı her bölümde görmekteyiz. Tarihe ilgi duyanlar için de dolayısıyla güzel bir kaynak niteliğinde. Padişahlara ve de yaptıklarına da değinmiş yazar. Hani yaptıklarına derken, sosyal anlamda nasıl bir kişilik olduklarını görmek açısından güzel örneklerle dolu bu eser. Nasrettin Hoca'dan Fatih Sultan Mehmet'e, Namık Kemal'den Molla Fenari'ye uzanan çok geniş bir yelpazeden söz etmek mümkün. Eseri okudukça sormaktan kaçamıyoruz kendimize: biz ne ara bu hale geldik ? Biz ne ara an kadar yakınken bir asır kadar uzak olduk birbirimize? Neden bu kadar tahammülsüz ve de neden bu kadar gergin olduk? Hepimiz, köken itibariyle hoşgörünün ve anlayışın timsali bir noktadan buraya vardık. Vardığımız nokta ile çıkış noktası arasındaki bu olumsuz anlamdaki uçurumun hikmeti nedir acaba ? Biraz bizi biz yapan gelenekleri (tabi tüm gelenek ve görenekler için bunu söylemem mümkün değil) unuttuğumuz, yaşatamadığımız için sanırım bu ahlâki manada çöküntü yaşıyoruz. Güzel eser efendim, okuyunuz vesselam.
1 etkileşim
Ayşe betül yaşar

Ayşe betül yaşar

@Bedul
·
12 Ekim 2021 12:10
Puan vermedi
Büyük davaların adamları büyük dertlerle imtihan olunur,bu yüzden imtihan dünyasının cilvelerine alışkın olanlar baskalarına gıpta ve haset etmek yahut imrenmek yerine hallerine şukretmeyi yeğlemişlerdir.
3 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 55.4
Erkek% 44.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

İskender Pala
İskender PalaYazar, Derleyen, Çevirmen, Tasarımcı · 103 kitap
İskender Pala, 8 Haziran 1958 tarihinde Uşak‘ta Kayaağılı köyünde doğmuştur. Uşak Cumhuriyet ilkokulunda okudu. Kütahya Lisesi’nden mezun oldu. 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Lisans tez çalışması Câmiu’n-Nezâir’dir. Yine İstanbul Üniversitesi’nde “Aşkî, Hayatı, Edebî Şahsiyeti ve Divânı” konusunda Doktora çalışması yaptı. 1983 yılında Doktorasını tamamladı. 1983 yılında Divan edebiyatı dalında doktor, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi‘nde doçent ve 1998 yılında Kültür Üniversitesi‘nde profesör oldu. Ortaokul ve liseler için Türkçe ve Edebiyat ders kitapları yazdı. Denemeler, hikayeler, fıkralar ve edebiyat araştırmacısı olarak çeşitli ansiklopedi ve dergilerde bilimsel ve edebi makaleler yayımladı. Düzenlediği Divan Edebiyatı seminerleri ve konferansları geniş kitleler tarafından takip edildi. 1979-1982 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji seminer kütüphane memurluğu yaptı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde çeşitli sebeplerden dolayı askerlik mesleğini tercih eden İskender Pala, öğretmen subay olarak 1982 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına girdi. 14 yıl 7 ay görev yaptıktan sonra 1996 yılında TSK‘dan ihraç edildi. 1982-1984 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Lisesi Komutanlığı’nda teğmen, 1984-1986 yılları arasında Üsteğmen olarak görev yaptı. 1986-1987 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde part-time Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi olarak çalıştı. 1987-1994 yılları arasında Yüzbaşı olarak, Dz.K.K.lığı Tarihi Deniz Arşivi kuruluş ve faaliyetleri görevinde çalıştı. 1994-1996 yılları arasında Tarihi Deniz Arşiv Araştırmaları ve Dz.K.K.lığı yayın faaliyetlerinin yürütülmesi görevinde çalıştı. 1996-1997 yılları arasında Öğretim yılı, MSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı öğretim üyesi ve İSAM redakte kurulu üyeliği yaptı. 1997 yılında Öğretim yılında İstanbul Kültür Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Aynı zamanda Uşak Üniversitesi öğretim üyesidir. İskender Pala, 1980 yılında F. Hülya Avcı ile evlendi. Hilye Banu, Elif Dilasa adında iki kızı, Alperen Ahmet adında bir oğlu vardır. Ödülleri : 1989 – Türkiye Yazarlar Birliği dil ödülü, (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) 1990 – AKDTYK Türk Dil Kurumu ödülü, (Ansiklopedik Divân Şiiri Sözlüğü) 1996 – Türkiye Yazarlar Birliği inceleme ödülü, (Şairlerin Dilinden) 2001 – Aydınlar Ocağı Kayseri Şb. Yılın Edebiyat Adamı ödülü, 2001 – YTB Uşak Halk Kahramanı ödülü, 2003 – “Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk” Yılın Romanı Ödülü 2013 – Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Türk Patent Enstitüsü Marka Ödülü

Tavan Arası Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Betül Çetinkaya

Betül Çetinkaya

@ctnkybs
·
02 Nisan 03:55
Doğumlarda, ölümlerde, askere giderken, hac dönüşünde, okula başlayan çocuklar için, yeni bir eve sahip olunca, okul bitince, yağmur dualarında, kuzunun sütten kesilme günü olan 'yoğurt bayramı'nda, ‘çiğdem düğünü’nde (ilk çiğdemin görüldüğü gün) Osmanlı evlerinde kesinlikle çeşitli helvalardan biri yapılır ve eşe dosta dağıtılırdı.
6 etkileşim
Nurbahar Dur

Nurbahar Dur

@nrbhrdr
·
12 Ocak 2022 13:24
Geçmiş zamanın puslu hatıralarıdır kimlikler giydiren ruhlarımıza ve geçmiş zamanlar neşeli ve sevinçleriyle, hüzünleri ve acılarıyla en çok tavan arasında saklanırlar.
20 etkileşim
Onur Al

Onur Al

@onral
·
15 Eylül 2021 12:55
Gelin bugün yanalım, yarın yanmamak için Ölelim ölmez iken, yine ölmemek için. Yunus Emre
29 etkileşim
Onur Al

Onur Al

@onral
·
15 Eylül 2021 15:10
Durmadan değişen ve yozlaşan bir dil ve kültür bombardımanı altında çocuklarımızın, bir zamanlar temiz Türkçe, halk Türkçesi diye anılan dili anlamamaları için gösterdiğimiz şuurlu veya şuursuz gayretler ile, dili arılaştırma kaygısı ile, yabancı dil eğitim tutkumuz ile bizlerle büyük ve bal altındayız, bir idrak edebilsek.
43 etkileşim
Esraa

Esraa

@sendemiesra
·
09 Aralık 2022 15:31
Tarih, eğer ibret alınırsa en büyük siyasi terbiyeci ve en ideal diplomasi danışmanıdır.
15 etkileşim

Tavan Arası İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok