Ah Mine'l-Aşk

8,2/10  (26 Oy) · 
186 okunma  · 
35 beğeni  · 
3.850 gösterim
Aşk, yerine göre yol olur yürünür, yerine göre iman olur uyulur. Bazen ateş olup yakar, bazen deniz olup boğar. Sultan olur ülke yönetir, şarap olur sarhoş eder. At olup koşar, kuş olup uçar. Hazine olur viran gönüllerde saklanır, kimya olur hakir toprakları altına dönüştürür. Sır olur saklanır, gonca olur açılır. Gül bahçesi olur kokusuyla aşıkları mest eder, güneş olur aşıklarının ümit meyvelerini olgunlaştırır.

Aşk olunca gönüller birleşir, aşk olunca kıyamet koparcasına hareketlilik olur. Aşk olunca şimşekler çakar, rahmetler yağar. Alemler kıyama kalkarsa aşktandır. Hastaların şifa bulması aşktandır. Aşk ile döner gökler, aşk ile durur kainat. Aşk, Mecnun'dan Leyla'ya bir feryat, Mansur'dan dara bir sır, gözden kalbe bir yoldur.

Velhasıl, klasik edebiyatımızda aşk her şeydir, her şey de aşktır. Bütün bu sayılanlar divan edebiyatına bir aşk edebiyatı dememiz için kafidir...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2006
 • Sayfa Sayısı:
  367
 • ISBN:
  9789758950140
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Deliler Cumhuriyeti 
20 Mar 16:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Günümüzde İhsan Oktay ANAR ile birlikte dili en zor olan iki yazardan biri olmakla birlikte, eserlerinin edebi tadı bir içim şu gibi diyebiliriz. Fikirsel olarak tam ters yapılarda olsak da, edebiyatının hazzina varmanın keyfi paha bicilemez.

Kübra 
26 Tem 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir bölümü gereksiz, söz de çok uzatılmış, o bölümü okurken çok sıkıldım. Lakin diğer her bir bölüm başlı başına enfes, hele ki sonlara doğru Nedim'in beyitlerini incelediği kısımda çok eğlendim..

Bu kitabı okumak veya anlamak kolay değil. İlk İskender Pala kitabınız bu olmamalı:)). Divan edebiyatında aşk anlatımı bu kitapta, dolayısyla divan edebiyatı burada...

Kitaptan 2 Alıntı

Ah mine 'l-aşkı ve halatihi (Ah, aşkın elinden ve onun hallerinden)
Ahraka kalbi bi-hararatihi (ateşiyle kalbimi yaktı yandırdı..)

Ah Mine'l-Aşk, İskender Pala (Şeyh Galip)Ah Mine'l-Aşk, İskender Pala (Şeyh Galip)
Fatih Türkmen 
 05 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güllü dîbâ giydin amma korkarım azâr eder,
Nâzeninim sâye-i hâr-ı gül-i dîbâ seni
Nedim
(Ey nazlı yarim, üzerinde gül resimleri bulunan ipek elbise giydin ama, korkarım ki bu elbisedeki güllerin dikenlerinin gölgesi seni incitir)

Ah Mine'l-Aşk, İskender Pala (Sayfa 329)Ah Mine'l-Aşk, İskender Pala (Sayfa 329)