Su Kasidesi

8,5/10  (22 Oy) · 
91 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.364 gösterim
Aşk yalnızca bir tanedir; ama görüntüleri onlarca, binlerce, belki milyonlarcadır. Sıradan ilgilerin ve sevgilerin ötesinde, görünen perdelerin arkasında, fark edilen renklerin maverasında çıldırtıcı bir hasreti ve kalıptan sıyrılmış bir özlemi tanımak ve duymak isteyen varsa eğer, bu kitap işte onu anlatır. Ağustos güneşinin kırıldığı kumlarda çatlayan dudakların kıvranarak, dökülerek, koşarak ve çırpınarak akan Dicle'ye hasreti ne ise, Fuzûlî'nin gönlünden taşan aşkın coşkunluğu ve yakıcılığı da odur.
Bu kitap, bütün öteki aşkların ağırlığınca bir aşk ilhamıdır, o kadar...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  86
 • ISBN:
  9789758950133
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
 11 Mar 12:37 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

İskender Pala, ünlü divan şairi Fuzulî'nin Peygamberimize yazmış olduğu 'Su Kasidesi' şiirini günümüz Türkçesi ile açıklamış. Beyitlerin, sözlerin anlamlarının yanı sıra içlerindeki derin sırları da ortaya çıkarmış. Basit bir söz olarak görülebilecek bir ifadede bile bir sürü anlam yığını var. Divan Edebiyatının da güzelliği az sözle çok şey anlatmak, yani derinlik olsa gerek. Fuzulî Dicle Nehri'ni kendisine model olarak almış ve bu kıymetli şiire hayat vermiş. Tekrarlanan kelimenin 'su' olmasının bir sebebi bu iken diğer sebebi de Peygamberimizin âlemlere rahmet olmasıdır (su, rahmettir.) Tavsiye edilir. Harika bir eser.

Oguzhan Cinbat 
10 Mar 19:30 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Divan edebiyatının en büyük şairlerinden biri olan Fuzuli'nin Su Kasidesini günümüz Türkçe'sine çevrilen bir eser.Divan edebiyatı hakkında pek fazla bir bilgim olmadığı için benim için okuması zahmetli bir kitap oldu ama bence her Türk Dili ve Edebiyatı okuyan öğrencilerin okuması lazım

Elvan ÖZTÜRK 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Tek kelimeyle anlatılmaz okunur. Yorum yapmak mı? hahh haddim bile değil.

elif dinç 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İskender PALA kitaplarını çok sevmeme rağmen su kasidesini merak ettiğim için okudum ve gerçekten de severek okudum tasavvuf sevenlere tavsiyemdir.

Kitaptan 11 Alıntı

Salih Çermik 
10 Mar 10:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şiir herkesin kullandığı kelimeler ile yazılır ama hiç kimsenin kullanamayacağı bir dizi ile dizilir.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 53 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 53 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)
Salih Çermik 
09 Mar 18:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Her ok, ayrılıktan dem vurur.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 34 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)
Salih Çermik 
10 Mar 09:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aşk işi şerik kabul etmez, aşkta ortak yoktur.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 40 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 40 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)
Salih Çermik 
09 Mar 17:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Aşk yarası âşık için gıdadır.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 18 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 18 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)
Salih Çermik 
09 Mar 17:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevgilinin bir bakışı ile gelip âşığın kalbine saplanan ok belki de onun sinesine gelebilecek, orada saklamaya değer en güzel hediyedir. Kalbe girebilecek en muhteşem hediye.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 22 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 22 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)
Salih Çermik 
09 Mar 16:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Saçma ey göz, eşkden gönlümdeki odlare su
Kim bu denlü dutuşan odlare kılmaz çâre su
-Ey gözlerim! Gönlümdeki yangını söndürmek için boşuna yaşlar serpip durmayın. Çünkü benim gönlümde öyle bir yangın var ki, artık ona su kâr etmez.
*Fuzulî

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 11 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 11 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)
Salih Çermik 
09 Mar 21:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ravza-i kûyuna her dem durmayup eyler güzâr
Âşık olmış galibâ ol serv-i hoş-reftâra su
-Şu su hiç durmadan onun köyünün bahçesine kadar, onun bulunduğu sevgilinin bulunduğu mahalleye doğru, onun bulunduğu ravzaya doğru hiç durmadan, hiç yorulmadan hiç üşenmeden binlerce yıldır boyuna gidiyor, hiç durmadan. Evet evet, galiba bu su ona âşık olmuş, yoksa bu kadar uzun zamandır bu yol çekilmezdi.
*Fuzulî

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 39 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 39 - Kapı Yayınları - 15. Baskı)
İzem Balık 
07 May 20:25 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Su, bilge tabiatlıları temsil eder. Yani birini su ile tarif edecekleri zaman "su gibi aziz ol" derler. Neden? Su azizdir de onun için. "Su küçüğün, söz büyüğün" deriz. Aziz olmaya daha lâyık olanın küçükler olması gerektiğini vurgulamak, onları aziz insanlar olarak yetiştirmek için.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 4 - Kapı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 4 - Kapı)
İzem Balık 
12 May 18:50 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Diken büyütmek için hiç kimse bahçe de oluşturmaz. Ama aylarca dikenleri sular, ta ki sonunda bir tane gül açsın.

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 30 - Kapı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 30 - Kapı)
İzem Balık 
08 May 21:16 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gönül ki, muma benzer, içindeki can ipliği durmadan yanar. Bu yangını söndürmek için gözlerinden yaş döker. Yazık ki, bu yaşlar yangını söndürmediği gibi, tam tersine, artırır. Nihayet yandıkça gözyaşını çoğaltır, gözyaşını çoğalttıkça yangını artar. Ta ki kendi gözyaşı denizinde boğulana dek...

Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapı)Su Kasidesi, İskender Pala (Sayfa 12 - Kapı)
2 /