·
Okunma
·
Beğeni
·
20bin
Gösterim
Adı:
Kalp
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169759
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Yazı yoktu ama o vardı.

Tekerlek icat edilmemişti ama o yerli yerindeydi.

Dünya yaratılmamıştı ama o kasılıp gevşiyordu.

İnsan henüz cennetteyken onunlaydı ve içindeki her şey de sevgi, aşk, vefa, iyilik, şükür, hamd, dostluk gibi erdemler üzerineydi…

Âdem ata onun sesini dinleyip arzusunu giderme gayretine düşmeseydi belki de yolu yeryüzünde tövbelere, pişmanlıklara ve umutlara hiç evrilmeyecek; çevresi daralmalar ve genişlemeler, arınmalar ve kirlenmeler, yangınlar ve donmalarla hiç kuşatılmayacaktı.

Şimdi?

Aşk ve nefret, iyilik ve kötülük, saadet ve keder, iman ve inkâr... İnsana insan olduğunu artık bunlarla hissettiriyor. Bazen aydınlık, bazen karanlık; gören göz veya işiten kulak bazen… Göğüs kafesinde ahenkle her büzülüp genişlemesi bizi içten içe süratle değiştiriyor ve hâlden hâle döndürüyor.

Bud-dub... bud-dub… bud-dub…

Sesindeki ters-yüz oluş bile adıyla örtüşük: “Bir şeyi bir yönden öteki yöne çevirmek; renkten renge giriş, kararsızlık, durmadan dönüşüm ve değişim = KALP.”

Kalbe dair ne varsa…
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…
328 syf.
·16 günde·Beğendi
İskender Pala'nın okuduğum ilk kitabı, dilini(yeni bir sürü kelime öğrendim), kurgusunu çok sevdim. Kitap deneme tarzında yazılan bi kitap. 'Kalp'e dair her şeyi anlatmakta yani kalbin anatomisinin fizyolojisinin yanında özelikle kalbin manevi boyutunu ele almış ve her bir boyutunu hikayelerle masallarla süslemiş verdiği örnekler kesinlikle verilen mesajı çok çok güzel yansıtıyor özellikle beni etkikeyen kısmı Leyla&Mecnun'a ait kısımlardı. Bir çok dünya kitaplarından da parçalar daha doğrusu alıntılar vermesi çok guzeldi her sayfada altını çizecek cümleler buluyorsunuz, kesinlikle okuyun okutturun ...

--Bu arada sayın İskender pala, kalp sesi bud-dub değil lub-dub'(lap dab)tır 🤗
328 syf.
·4 günde·7/10
İskender Pala'nın okuduğum 3. kitabı Kalp. Kalbin tam anlamıyla fizyolijisini, biyolojisini, psikolojisini okuyanın avucuna bırakıyor Pala.
Her açıdan ele alınan kalbin beslendiği tüm iyilik, kötülük, hasret, vuslat, umut, korku, nefret, önyargı, aşk, sevgi, dostluk, kibir, şükür, kanaat, sabır, vefa, hüzün damarlarının tek tek örneklerle anlatıldığı bir kitap.

Biraz içeriğinden bahsedecek olursam;

Kalp Külliyatı, Kalp Muhteviyatı, Kalp Spektrumu olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Akıcı ve sıkmayan bir dil kullanılmış. ( Her zaman olduğu gibi :) )
Birinci bölümde Türk, Yunan, Doğu edebiyatından, sinemaya, musıkiye yer verilmiş. Kalp ile ilgili şiirler, şarkılar, filmler, edebi sanatın anlatıldığı bu bölümde aşk denince aklımıza gelmesi gereken ilk örneklerden olan Leyla vü Mecnun'a genişce yer verilmiştir. Kendi alanımla ilgili olduğundan mütevellit oldukça dikkat çekici bir bölüm olduğunu söyleyebilirim.
Ikıncı bölüm olan Kalp Muhteviyatı'nda ise kalbin içeriğinden ve bu içeriği oluşturan nesnelerden söz edilmiştir. Hasret, vuslat, korku, umut, sabır, şükür, haya gibi kavramların kalbe nasıl etki ettiğini anlatır. Kalbi soyut kavramlarla anlatmıştır.
Son bölüm olan Kalp Spektrumu'nda ise daha çok orneklere yer verilmiş aynı zamanda kalbi olumsuz etkileyen duygular üzerinde durulmuştur.

Genel olarak kitaba baktığımızda İskender Pala genelden özele olan bir anlatım ortaya koymuştur. Girişte gönlü etkileyen ve oluşturan dış unsurlar daha sonra biraz daha içe doğru ilerleyerek soyut kavramlar üzerinde durarak kalbi olumlu yönde etkileyen faktörler en sonda ise kalbin kırılmasına, yorulmasına sebep olan kavramları ele alarak kitabına son vermiştir.

Bölümleri beyitlerle renklendirerek hissiyatı artırılan kitap herkes için oldukça faydalı ve okunması gereken kitaplardan biri olmalı.

Bol kitaplı zamanlar
328 syf.
·Beğendi·9/10
Şöyle söyleyeyim küçükken daha hiçbir şey bilmiyorken kalbin sadece 4 harften ibaret olduğunu ve sadece yaşamamız için gerekli olduğunu bilirdim. Sonra okula gittim, büyüdüm hemşirelik bölümünü okuyorum kalbi daha detaylı öğrendim fizyolojisini, görevlerini, hastalıklarını ve daha bir sürü şeyini... Sonra ablamın vesilesi ile bu kitapla karşılaştım... Kalbin sadece 4 odacıktan ibaret olmadığını, bud-dub sesinin aslında neler anlattığını, kalbin aslında 4 harften ibaret olmadığını anlatan , dini boyutuyla ele alan, o her bir başlığın altındaki anlamak için kendi içerisinde yoğunlaşmaya çalışılan güzel alıntıları ve İskender Pala' nın güzel gerçekçi ve akıcı anlatımıyla "Kalbe dair ne varsa..." cümlesinin gerçekten hakkını veren bir kitap. Daha önce kalple ilgili hiç bunları duymamıştınız belkide. Ki ben yazılan birçok cümlesinde şaşkınlık ifademi yüzümden esirgeyemedim... Okunmaya değer kitaplar arasında görüyorum...
328 syf.
·10 günde
“ Dikkat edin, vücutta bir et parçası vardır, eğer o iyi olursa vücudun tümü iyi olur; şayet o bozuk olursa vücudun tmamı fena ve bozuk olur. İşte o kalptir.” ( Hadis-i şerif, Buhari, “İman”,39)

Kalp... Fizikî olarak bir et parçası,kas yığını fakat manevi olarak bakarsak içine kainatı hatta kainata sığmayanı bile sığdırabilecek kadar derin ve uçsuz bucaksız. Gören, bilen ve kavrayan, idrak eden, insana dair her şeyin öznesi... Kalbimiz bir cevher, aklımızsa o cevhere ulaşmamız için rehber. Akıl salt bilginin kalp ise hikmetin, hakikatin yurdudur. Bu yüzdendir ki insan evvela kalbini bilmeli, kalbiyle bilmeli, kalbiyle görmeli.
Zira " Gerçek şu ki; gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler kör olur."(Hac,46) buyrulmakta. Kalp gören, bilen ve idrak eden olduğu için yükümlü ve sorumludur da aynı zamanda. Güzel görmekten, güzel düşünmekten, erdemleri ve sevgileri çoğaltmaktan, kötülükleri ise azaltmakla yükümlüdür.

“Bir insanın kalbini anlamak için yüz gün; insanın kendi kalbini anlaması içinse biraz daha fazla zaman gerekiyormuş, sonsuza kadar...” diyor kitapta yazar. Kalbi anlamak, içimizde saklı olanın peşine düşmek. Hep dışarıya bakan gözü içeriye çevirmek, kendine yolculuk... Uzun ve meşakkatli bir yolculuktur bu, çünkü insan kendisine sandığından daha da yabancıdır. Oysa kalbimizi bilmeye, mânanın peşinden gitmeye ne çok ihtiyacımız var. Özellikle de her şeyin maddeye indirgendiği şu zamanda. İşte bu kitap tam da bunun için yazılmış, kalbe dönmek isteyenler için...

Kitap üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde kalbin ne olduğunu, ikinci bölümde kalbin muhtevasını üçüncü bölümde ise kalbi içselleştirmek için daha çok örneklere yer verilmiş. Hemen her yazının başın divan şairlerinden alıntılarla başlıyor. Ara ara anlatılan kısa hikayeler hem kitabın içeriğini zenginleştirmiş hem de anlatılanları içselleştirmeyi kolaylaştırmış.Yazarın ifadesiyle " kalbinizin atışını dinlemek veya kalbiniz atarken kendinizi dinlemek üzere..."
Kitabın son sözüyle bitirmek istiyorum ben de:
" Kalpler ancak Allah'ı anmakla mutmain olur."( Ra'd, 28)
328 syf.
·27 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hep derler ya 'benim kalbim temiz' diye. Bu cümleyi sık kuranlar dikkat etsin ve okusunlar bu kitabı. Yüreklerinde hissede hissede okusunlar. Sadece bu cümle ile temizlenmedigini anlasınlar kalbin. İçimizde bir yer var. Acıdan yanar, sevinçten uçar.. İçimizde bir yer var. Hem güler hem ağlar.. Heyecanlandığın da ağzımızda bile hissederiz onu. Dönüp bakmak lazım içimizde ki o yere. Sağlam mı değil mi diye. Iyilestirmek gerek hasta ise. Her şeyden önce kendimize iyi gelecek kalbimiz. Başka kimse için değil..
328 syf.
·14 günde·6/10
Kalp bir hissediş, serzeniş, haykırıştır.
Bir kalbinin olduğunu hissetmek belki dünyadaki en güzel lütuf. Size kalbiniz olduğunu hissettiren insanları sevin.
Kalbinizi yoran, kalbinizi kirleten insanlardan uzak durun.
Çünkü kalp her şeyi hisseder. Ona yalan söylemeyin.
Kalbe dair ne varsa bu kitapta.
328 syf.
·8 günde
Yazar yine her zamanki gibi harikalar yaratmış,kalp ile ilgili her deyimi her sözü her hikayeyi ayrı ayrı başlıklar altında hikayeleriyle anlatmış, çok etkileyici ve ayrı ayrı güzel konular mutlaka okuyun tavsiye ederim iyi okumalar :)
328 syf.
·9 günde·9/10
Kalbe dair ne varsa bu kitapta...

Kitap 3 bölümden oluşuyor.
1)Kalp Külliyatı-Kalbi tanımak için.
2)Kalp Muhteviyatı-Kalbi yönetmek için.
3)Kalp Spektrumu-Kalbi içselleştirmek için.

Öncelikle İskender Pala okumayı çok seviyorum başlarda dili biraz ağır gelsede yazarı okudukça alışıyorsunuz.

Bu kitap deneme tarzıydı su gibi aktı diyebilirim. Kalp ile ilgili o kadar çok şey yazılmış ve o kadar farklı yerlere değinilmiş ki kitap bittiğinde kalbinize daha özel bakıyorsunuz. Düşüne düşüne okunacak bir kitap olduğu için biraz zamana yayarak okudum. Çok çok güzel cümleler, kalbe dokunan alıntılar fazlaca vardı. En sevdiğim alıntıyla incelemeyi bitireyim.

Kalp asla unutmaz! Sevilen ölse de yok olsa da gitse de... Kalp asla unutmaz! Söylenen güzel olsa da çirkin olsa da...(syf.185)
328 syf.
·19 günde·9/10
İskender Pala Kalp kitabı ile ilgili verdiği röportajda sorulan bir soru üzerine:
" Bu çağ, mide eksenli yaşıyor. Entelektüeller akıl eksenli yaşıyor.(...) Hiç kalbin bu kadar terk edildiği, kalbe itina ve ihtimam gösterilmediği bir çağ olmamış." diyor.

Bütün eserlerinde insan kalbinin derinliklerini o kadar iyi kaleme alabilen Pala'nın bu eseri yazması beni şaşırtmadı tabi. Kalbin ne kadar önemli olduğunu günümüzdeki insanlara hatırlatmalıydı tekrardan. Yazar, kalbi anlatırken geçmişten başlayıp kalple ilgili atasözlere varıncaya kadar, o kadar geniş bir yelpazeye yer vermişti ki gerçekten dolduğumu hissettim bu konuda.

İçimi ısıtan dolu dolu bir kitap okudum diyebilirim. Herkese iyi okumalar dilerim...

["Kalp, herkesin kendini unuttuğu bu çağda, bunca iyilik gördüğü birine ihanet etmez!"
(s.13) Kitapta yer alan bu alıntı genel bir mesaj vermemiş mi insanlara.. Ne dersiniz?... Kalbinizi koruyun ;) ]
328 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
İskender Pala Divan Edebiyatı'nın iyi bir temsilcisidir. Eserlerini beğenerek okurum. Ancak bu deneme tarzındaki eserin fazlasıyla ticari kaygılarla yazılmış bir piyasa kitabı olduğunu düşünüyorum. Konusu adı gibi "Kalp". Fizyolojik ve manevi yönden kalbi bize anlatmak için bir çok başka kaynaktan alıntılar yapılmış. Açıkçası o eserleri okuma hevesi uyandırdı, belki de bu bakımdan etkisi iyi oldu.
328 syf.
·6 günde·8/10
Kalbe dair ne varsa bu kitapta bulacaksiniz. Dusunun bir kez, insandan kalbi cikardiginizda geriye ne kalir? Hic...
Kalbi her yonuyle analiz eden, cok detayli inceleyen, derin dusunduren, tefekkur ettiren, akilla kalbin catismasini anlatan ve en onemlisi kalbimizi daha dikkatli dinlememizi sagliyor. "Kalbinizle konusun, kalbinizi acin, kalbinizle gorun, kalbinizi işitin..."
Kitapla kalin...
Kalbinizle konuşun, kalbinizi açın, kalbinizle görün, kalbinizle işitin,
Çünkü bir söz kalpten geliyorsa kalbe girer, bir kalp kendini açıyorsa açık kalpler bulur, kalp gözüyle bakan elbette görür, kalbiyle işiten söylenmemiş heceleri bile duyar,
Ama Kalbiyle..
Kalbiyle..
İskender Pala
Sayfa 185 - TURKUAZ

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalp
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169759
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Yazı yoktu ama o vardı.

Tekerlek icat edilmemişti ama o yerli yerindeydi.

Dünya yaratılmamıştı ama o kasılıp gevşiyordu.

İnsan henüz cennetteyken onunlaydı ve içindeki her şey de sevgi, aşk, vefa, iyilik, şükür, hamd, dostluk gibi erdemler üzerineydi…

Âdem ata onun sesini dinleyip arzusunu giderme gayretine düşmeseydi belki de yolu yeryüzünde tövbelere, pişmanlıklara ve umutlara hiç evrilmeyecek; çevresi daralmalar ve genişlemeler, arınmalar ve kirlenmeler, yangınlar ve donmalarla hiç kuşatılmayacaktı.

Şimdi?

Aşk ve nefret, iyilik ve kötülük, saadet ve keder, iman ve inkâr... İnsana insan olduğunu artık bunlarla hissettiriyor. Bazen aydınlık, bazen karanlık; gören göz veya işiten kulak bazen… Göğüs kafesinde ahenkle her büzülüp genişlemesi bizi içten içe süratle değiştiriyor ve hâlden hâle döndürüyor.

Bud-dub... bud-dub… bud-dub…

Sesindeki ters-yüz oluş bile adıyla örtüşük: “Bir şeyi bir yönden öteki yöne çevirmek; renkten renge giriş, kararsızlık, durmadan dönüşüm ve değişim = KALP.”

Kalbe dair ne varsa…
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…

Kitabı okuyanlar 1.639 okur

  • Mert sahin
  • Çınar Kent
  • Doğan ataman
  • Kitpserüveni
  • Kübra Akmaz
  • Büşra yılmaz
  • Ebrar
  • Nazlı G
  • Aysu çetin
  • Melike TÜRK

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (163)
9
%19.3 (102)
8
%21 (111)
7
%10.8 (57)
6
%7.4 (39)
5
%5.7 (30)
4
%2.3 (12)
3
%0.8 (4)
2
%0.8 (4)
1
%1.3 (7)

Kitabın sıralamaları