·
Okunma
·
Beğeni
·
3.947
Gösterim
Adı:
Kalp
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169759
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Yazı yoktu ama o vardı.

Tekerlek icat edilmemişti ama o yerli yerindeydi.

Dünya yaratılmamıştı ama o kasılıp gevşiyordu.

İnsan henüz cennetteyken onunlaydı ve içindeki her şey de sevgi, aşk, vefa, iyilik, şükür, hamd, dostluk gibi erdemler üzerineydi…

Âdem ata onun sesini dinleyip arzusunu giderme gayretine düşmeseydi belki de yolu yeryüzünde tövbelere, pişmanlıklara ve umutlara hiç evrilmeyecek; çevresi daralmalar ve genişlemeler, arınmalar ve kirlenmeler, yangınlar ve donmalarla hiç kuşatılmayacaktı.

Şimdi?

Aşk ve nefret, iyilik ve kötülük, saadet ve keder, iman ve inkâr... İnsana insan olduğunu artık bunlarla hissettiriyor. Bazen aydınlık, bazen karanlık; gören göz veya işiten kulak bazen… Göğüs kafesinde ahenkle her büzülüp genişlemesi bizi içten içe süratle değiştiriyor ve hâlden hâle döndürüyor.

Bud-dub... bud-dub… bud-dub…

Sesindeki ters-yüz oluş bile adıyla örtüşük: “Bir şeyi bir yönden öteki yöne çevirmek; renkten renge giriş, kararsızlık, durmadan dönüşüm ve değişim = KALP.”

Kalbe dair ne varsa…
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…
328 syf.
·4 günde·7/10
İskender Pala'nın okuduğum 3. kitabı Kalp. Kalbin tam anlamıyla fizyolijisini, biyolojisini, psikolojisini okuyanın avucuna bırakıyor Pala.
Her açıdan ele alınan kalbin beslendiği tüm iyilik, kötülük, hasret, vuslat, umut, korku, nefret, önyargı, aşk, sevgi, dostluk, kibir, şükür, kanaat, sabır, vefa, hüzün damarlarının tek tek örneklerle anlatıldığı bir kitap.

Biraz içeriğinden bahsedecek olursam;

Kalp Külliyatı, Kalp Muhteviyatı, Kalp Spektrumu olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Akıcı ve sıkmayan bir dil kullanılmış. ( Her zaman olduğu gibi :) )
Birinci bölümde Türk, Yunan, Doğu edebiyatından, sinemaya, musıkiye yer verilmiş. Kalp ile ilgili şiirler, şarkılar, filmler, edebi sanatın anlatıldığı bu bölümde aşk denince aklımıza gelmesi gereken ilk örneklerden olan Leyla vü Mecnun'a genişce yer verilmiştir. Kendi alanımla ilgili olduğundan mütevellit oldukça dikkat çekici bir bölüm olduğunu söyleyebilirim.
Ikıncı bölüm olan Kalp Muhteviyatı'nda ise kalbin içeriğinden ve bu içeriği oluşturan nesnelerden söz edilmiştir. Hasret, vuslat, korku, umut, sabır, şükür, haya gibi kavramların kalbe nasıl etki ettiğini anlatır. Kalbi soyut kavramlarla anlatmıştır.
Son bölüm olan Kalp Spektrumu'nda ise daha çok orneklere yer verilmiş aynı zamanda kalbi olumsuz etkileyen duygular üzerinde durulmuştur.

Genel olarak kitaba baktığımızda İskender Pala genelden özele olan bir anlatım ortaya koymuştur. Girişte gönlü etkileyen ve oluşturan dış unsurlar daha sonra biraz daha içe doğru ilerleyerek soyut kavramlar üzerinde durarak kalbi olumlu yönde etkileyen faktörler en sonda ise kalbin kırılmasına, yorulmasına sebep olan kavramları ele alarak kitabına son vermiştir.

Bölümleri beyitlerle renklendirerek hissiyatı artırılan kitap herkes için oldukça faydalı ve okunması gereken kitaplardan biri olmalı.

Bol kitaplı zamanlar
328 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Kalp... Bizleri yaşatan bir organ. Belki de aşkı anlatmak için kullanılan, çizlen bir obje. Ama bu kitap kalbin, gönlün, yüreğin ne anlama geldiğini gösteren harika bir harita sanki. Ne çok şey varmış kalpte. Ne az anlam yüklüyormuşuz meğer bir kalbe. Haketmemiş bizlerin davranışlarını. Değer bilememişiz meğer...
328 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabın yazılma serüveni, sunuş kısmında bahsi geçen ve yazarın göğsündeki muvakkat bir ağrıdan dolayı doktoruyla diyoloğu ile başlıyor...kalbine baktırmasını salık veren doktoruna kalbinin ona ihanet etmeyeceğini belirtiyor ve akabinde kalp üzerine detaylı bir araştırmaya giriyor.

Hep söylerim İskender Pala’nın kalemini seviyorum diye.. Yeni kitabını da tereddütsüz aldım.
Kalp hakkında, kalbe dair ne varsa maddi- manevi her şey kitapta mevcut. Kitap Pala’nın kaleminden ziyade yaptığı araştırmalar, alogorik hikayeler, kıssadan hisseler, kalple ilgili şiirler ve menkıbeleri kapsıyor. Bir nevi toplama bilgi.. içerik dolu ve güzel. Ancak kitapta İskender Pala’nın ruhunu hissedemedim farklı geldi. Bir ara İmam Gazali okuyorum hissi uyandı.
Sadece birkaç yerde fikir beyanı ve bölüm sonralarında Hamiş aldı altında birkaç cümle sarfetmiş.

Velhasıl kalbimize dair ne varsa bu kitapta yazılı, kalbi her yönüyle analiz eden, çok detaylı inceleyen kitap derin düşündüren, tefekkür ettiren, akılla kalbin çatışmasını anlatan ve en önemlisi kalbimizi daha dikkatli dinlemenizi sağlıyor.
İskender Pala’nın alışık olduğumuz dilinden görmek,okumak ve içinde kaybolmak isteyeceğimiz bir eser. Akıl ile kalbin anlaşılmaz ikilemleri içinde hem akla hem kalbe hitap eden güzel bir kitap.
328 syf.
·21 günde·Beğendi·Puan vermedi
İskender Pala uzun yıllardır kitaplarını severek,beğenerek okuduğum bir yazar.Bu kitabını da okumaktan çok keyif aldım.Kalbin hallerini,alçalış ve yükselişlerini başarılı bir anlatımla bizlere sunmuş.Onun sadece kan pompalayan bir et parçası olmadığını;hayatımızı,aklımızı,ruhumuzu,vicdanımızı yönlendiren bir vasıta olduğunu görmemizi sağlıyor.Ben başarılı buldum.
328 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Ben, çok uzun zamandır kalbimin atışlarını dinlememiştim. Kalbim atarken de kendimi.. Bu konuda farkındalık kazandırmak için yazılmış bu eserle Kalbimin değerini, kıymetini bir kez daha idrak ettim, Kalp denen kudreti hatmettim ve aklımı kalbime uydurmaya niyet ettim :)
Her kalp içinde bir hakikati barındırır ve içindeki hakikati aramak yani "mumdan gemilerle ateş denizlerine açılmak.."
Sesindeki" Bud- dub... Bud-dub... Bud-dub" diye yankılanması belki de bir gün kendinde saklı olanı "Bul-dum.. Bul-dum" diyebilmek içindir..
Benim için tabiriyle uyanma mevsimini ifade eden bu kitap sayesinde şimdi sesleniyorum! Gurur, öfke, önyargı, kin, nefret ve kibirden uzak tut kalbini. Onu, sevgi ve erdemle besle. Umutla koru ve unutma bu kalbin tek sahibi sen değilsin. İçindeki Yaradanı hatırla.. Sadece bir sembol, bir kelime, bir şiir, şarkı yada film adı değil bu HAKİKİ SEN!
328 syf.
·23 günde·10/10
Yapabileceğim tek yorum: harika bir kitaptı :)) ama yorumum en az karakter sayısını karşılamıyor :D. Alıntılamaları, şiir kesitleri örnekleri falan çok iyi bu arada.
328 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Iskender Pala'dan okuduğum ilk kitap oldu "Kalp"... kitap Kalp Külliyatı, Kalp Muhteviyatı ve Kalp Spektrumu olmak üzere üç ana başlık ve alt başlıklardan oluşuyor. Birinci bölümde kalbin türlerini, Ikinci bölümde kalbin yapabileceklerini ve üçüncü bölümde ise kalbe etki eden duyguları, hisleri okuyoruz... Ayrıca okuduğumuz bölümler öğretici birkaç hikaye ve bolca alıntılarla desteklenip, canlandırılmış. Bir araştırma kitabı tarzında yazılmış bir eser "Kalp". Iskender Pala'nın dili ve üslubu oldukça akıcı ve güzel. Divan edebiyatını pek sevemesem de kitapta çokça Divan Edebiyatı'ndan alıntılar mevcuttu. Özellikle Divan şiiri. Ancak bu çokta rahatsız edici bir durum değil çünkü yazar bütün alıntıları günümüz türkçesine çevirmişti. Bu da kitabın çok hoş bulduğum ve keyif aldığım bir yönüydü. Kalbi iyice anlamak, sorgulamak ve anlamlandırmak istiyorsanız okunması gereken bir kitap. Tavsiye ederim.
328 syf.
·7 günde·10/10
Hiçbir şey yokken o vardı..
Bud-dum Bud-dum diye gün boyu çarpmak mıdır kalbin görevi? Kan pompalayan sıradan bir organ mi? Kalbin de bir gözü var. Ruhtan kalbe giden bir hissiyat yolu var. Kalp iyiyse sen iyisin, sağlıklısın. Kalp bozulursa tüm vücut bozulur. Tüm vücut bozulursa insan hasta olur.
Ya beşeri aşk ile ilahi aşk. İkisinin ayrımını nasıl yaparız? Bir yol da burada var. Yaratılanı severken yaratanı sevmeye uzanan başka bir yol. Yeter ki bu kalp şehvet engeline takılıp sakatlanmasın kalp gözü açılacakken daha da körleşmesin. İlahi aşk yolunda yanlış yollara girilmesin...
Sevmeli.. tüm canlıları sevmeli. Sadece severken dikkat etmeli. "Yaradılanı sev Yaradandan ötürü." Çünkü yaratılanda Yaratandan bir parça vardır..

Harika bir kitaptı. İnsanı alıp götüren, bilgilendiren bir kitap. Kalp hakkında çok basit düşündüğümü bir kez daha anladım. Bize emanet edilen kalbin nasıl çarpması gerektiğini öğrendim.
Güzel kitaba benziyor............................rrrr.r.r..r.r..r.r..e.e.e..e.e.e.r .r.e.e. e e e 3n3nn3nenennwjwjsejh3jeiejhebwbwjj3bebehvej2j2jn3nn3nnebn3jj2b3jebb3b3bebjejbehejj
Benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Kitap yazmış olmak için yazılmış gibiydi. Son 50 sayfasında dayanamayıp bıraktım. Kalp ile,aşk ile alakalı bir çok kaynaktan derlenmiş efsaneler,hikayeler içeriyor. Kendi düşünceleri için eklediği hamiş bölümleri ise çok yüzeysel geldi.
328 syf.
·7/10
İskender Pala'nın eski kitaplarını okuyanlar için, bu kitap olmamış, deye kesin bir genelleme yaparım.
Tamamıyla hazır cümleler bir araya getirilmiş; bilinen hikayeler, hiçbir anlam veremediğim kıssalar, kendisinin eski kitaplarından alıntılar.
Bir an evvel bitsin istedim.
Özür dileyerek söylüyorum ki, hediye gelmese asla okumazdım.
Bundan sonra da İskender Pala okuyacağımı sanmıyorum.
Bol kitaplı günler dilerim.
“Kalp asla unutmaz! Sevilen ölse de yok olsa da gitse de... Kalp asla unutmaz! Söylenen güzel olsa da çirkin olsa da...”
Kalp, soğuğu sevmezmiş. Soğuk, kalpte spazma sebep olurmuş. Siz siz olun soğuk insandan, soğuk sözlerden, soğuk şakalardan velhasıl her türlü soğuktan uzak durun.
..Çünkü bulmak zordur, hele kendinde saklı olanı bulmak dağları başına koyup taşımak gibidir...
“Kalbinizle konuşun, kalbinizi açın, kalbinizle görün, kalbinizle işitin, kalbinizle... kalbinizle... Çünkü bir söz kalpten geliyorsa kalbe girer, bir kalp kendini açıyorsa açık kalpler bulur, kalp gözüyle bakan elbette görür, kalbiyle işiten söylenmemiş heceleri bile duyar, kalbiyle... kalbiyle...”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kalp
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052169759
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Turkuvaz Kitap
Yazı yoktu ama o vardı.

Tekerlek icat edilmemişti ama o yerli yerindeydi.

Dünya yaratılmamıştı ama o kasılıp gevşiyordu.

İnsan henüz cennetteyken onunlaydı ve içindeki her şey de sevgi, aşk, vefa, iyilik, şükür, hamd, dostluk gibi erdemler üzerineydi…

Âdem ata onun sesini dinleyip arzusunu giderme gayretine düşmeseydi belki de yolu yeryüzünde tövbelere, pişmanlıklara ve umutlara hiç evrilmeyecek; çevresi daralmalar ve genişlemeler, arınmalar ve kirlenmeler, yangınlar ve donmalarla hiç kuşatılmayacaktı.

Şimdi?

Aşk ve nefret, iyilik ve kötülük, saadet ve keder, iman ve inkâr... İnsana insan olduğunu artık bunlarla hissettiriyor. Bazen aydınlık, bazen karanlık; gören göz veya işiten kulak bazen… Göğüs kafesinde ahenkle her büzülüp genişlemesi bizi içten içe süratle değiştiriyor ve hâlden hâle döndürüyor.

Bud-dub... bud-dub… bud-dub…

Sesindeki ters-yüz oluş bile adıyla örtüşük: “Bir şeyi bir yönden öteki yöne çevirmek; renkten renge giriş, kararsızlık, durmadan dönüşüm ve değişim = KALP.”

Kalbe dair ne varsa…
İskender Pala’nın her zamanki yetkin kaleminden…

Kitabı okuyanlar 115 okur

  • Betül Harurluoğlu
  • BörteTürk
  • Seyyit doğru
  • Aslıhan Küçükosman
  • Maria Puder
  • Muhammet BAKAR
  • Pınar Can
  • Derya
  • Düş Gezgini
  • Bahattin sarı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.1 (13)
9
%12.5 (6)
8
%27.1 (13)
7
%8.3 (4)
6
%8.3 (4)
5
%4.2 (2)
4
%6.3 (3)
3
%4.2 (2)
2
%0
1
%2.1 (1)

Kitabın sıralamaları