Med-Cezir

7,4/10  (44 Oy) · 
293 okunma  · 
42 beğeni  · 
4.148 gösterim
“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
- Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
- Ali Çolak
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786051116020
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Romanları kadar etkileyici olmasa da özellikle kadın hakları, kimlik ve ön yargılar konusundaki aydınlatıcı yorumlar sayesinde Elif Şafak'ın bu kitabı okunabilir; ancak yer yer sıkılmayı da göze almalısınız.

Doğan Yalçın 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumak için tenha sessiz bir yere gidin mümkünse. Yalnız giderken elinizde kaleminiz ve not defteriniz olsun. Her cümlesi bir hazine her tespiti darbı-mesel.
İnanılmaz bir dil bir içtenlik ve de zengin envai çeşit kelime.

Nurten Ulaba 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kalemine yüreğine sağlık diyorum. YİNE zevkle okudum . Farklı konular üzerine düşüncelerini yazmış bir deneme kitabi. Aynı düşünceye sahip olduğum için severek okuyorum .Bana çok şey katıyor .Mutlaka okunmalı diyorum.

Mustafa Coskun 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

kitap özenle okunması gereken bir kitap... çok güzel tespitleri içeriyor. yazar, daha önce çeşitli gazetelerde çıkan yazılarını derleyerek hazırlamış kitabı. Elif Şafak hayranı birisi olarak kitabın beni tatmin ettiğini belirtmeliyim. başarılı bir çalışma olmuş.

Serdar Poirot 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir kitap daha. Yazar çeşitli ülkelerin çeşitli şehirlerinde yazdığı kısa yazıları birleştirerek bir kitap çıkarmış ortaya. En azından okumayı gerçekten sevdiği belli çünkü pek çok yazar ve şair hakkında derinlemesine bazı bilgiler veriyor. Hiç bir şey olmasa bile sırf bunun için okunabilir.

Betül Keleş 
12 Eyl 2013 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

kitabı çok beğendim gerçekten etkileyici bir kitap

Kitaptan 12 Alıntı

En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak

Ne varmayı arzuladığım bir öte diyar,
ne de bir yerlerde bıraktığım kayıp bir cennetim var.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Hacer 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurduğunu yıkmaktır edebiyat, hakikati parçalamak, her parçadan ayrı ayrı bakmak, mıhlanmamak bir köşeye ya da bir kimliğe, değişebilmek, dönüşebilmek, HİÇ olabilmek, ÇOK ve ÇOĞUL olabilmek, başkası olabilmektir. Bu bir yanılsamalar dehlizi. Doğrudur, inansam da batıl inançlara, benzeşse de huylarımız kimi zaman şu ya da bu roman karakterinkiyle, son tahlilde gördüğün suret ben değilim ey okur. Suret tekildir, kitap ise çoğul. Suret sabittir, kitap ise değişken. Suret ses vermez sesine, kitap ise söyleşir seninle. Aslolan kitaptır, metnin kendisidir, yazarın da okurun da esas muhatabı anlatılan hikayedir, gerisi beyhude...

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak

Günlükler, aynakeş birinci tekil şahısların vakanüvisleriydi. Bir günlük, kişinin kendisini hayatın merkezinde zannetmesini sağlıyor; ballandıra ballandıra, sündüre sündüre BEN diyebilmeyi mümkün kılıyordu.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Muhammet Ali Kibar 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne sonlarla avunmak,ne başlangıçları unutmak."Önü yoktan sonu boktan"

Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 16)Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 16)
Hacer 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Göklerin direksiz yaratıldığını nakleder semavi dinlerin anlatıları. Nakleder etmesine de, her okuyanda aynı tesiri bırakmaz bu sözler. Yedi kat gökyüzünün direksiz ama üst üste, desteksiz ama dengede durmayı başarmasını, kâinatın mucizevi nizamına kanıt olarak görmeye meyyaldir insanların çoğu. Ama işte kimileri de hayatın muntazamlığına değil, tekinsizliğine işaret sayar bu durumu. Ha düştü ha düşecek bir gökyüzünün altında yaşadıklarını düşünmekten alıkoyamazlar kendilerini. Onları yalancı çıkarmamak için olsa gerek, gökyüzü de kafalarına çöker sık sık. Hep son anda, sonlara ramak kala yükselip, ağırlığı altında ezilenlerin tekrar nefes almalarına izin vererek...

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak

Şimdi tek istediğim nefes alabilmek, ötesinde yok gözüm. Kaçmak da mümkün buradan elbette ama benim istediğim kaçmak değil ki. Ne varmayı arzuladığım bir öte diyar, ne de bir yerlerde bıraktığım kayıp bir cennetim var. Sadece çıkmak istiyorum. Çıkmak da değil, çıkabilmek. Ben o ihtimali seviyorum. Seçeneğim olmasını, kapının aralık kalmasını…

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
2 /