Med-Cezir

7,2/10  (78 Oy) · 
416 okunma  · 
65 beğeni  · 
4.825 gösterim
“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
- Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
- Ali Çolak
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786051116020
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Alperen Emre CANDAN 
 03 Şub 14:19 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

E- LİF- ŞA- FAK
Evet evet, aynen böyle. Sevgili yazar için şahsen ''son kelime bükücü'' tabirini kullanıyorum.
Ya da durun. ''Son kelime ayırıcı'' mı deseydim, yok yok böyle daha havalı. :)
Neden ben böyle diyorum, niçin ismini hecelerine ayırdım? Şöyle ifade edeyim efendim:
'Upuzuuuuun...' ve kurallısı bulunmayan cümleleriyle tanıdım Elif Şafak'ı. Resmen kelime sanatı yapmış yazar. Mecaz anlatımı öylesine güzel kullanmış ki yazar, insan düşünceleri arasında kayboluyor. Kaybolmakla kalmıyor, kendini kaybediyor. Anlamaya çalışıyor. Belki de sadece çalışıyor? Betimlemeleri de seni senden alıyor. Düşündürüyor, düşündürüyor ve düşündürüyor... Satırlar süren devrik cümlelerindeki tonlamayı bozmadan, doğru yerlerde duraksayarak okuman resmen Nobel ödülünü hak ediyor yazarın bu kitabında. Hayır abartmıyorum. Kitapta kurallı cümle görünce şaşırıyorum. Yazar, sanki (genellikle siyasetçilerin çıkıp konuştuğu şu akşam özel programlarından bahsediyorum.) bir televizyon programında, röportaj gibi değil de, kendi bir şeyleri anlatıyormuş gibi. Ama sadece ilk iki sıra anlıyor izleyicilerden Şafak'ı. Geri kalanı? Evet geri kalanı bakıyor, sadece.
Bu ve bu gibi onca güzel kitabı bana hediye ettiği için Ferah ablama çok teşekkür ediyor ve minnet duyuyorum. Bu güzel ısrarına -söz konusu kitap olunca- hayır diyemeyeceğimi tahmin edebilirsiniz. :)
Kitabın içeriğindeki anlatımdan -spoiler vermeden- anlatmaya devam ediyorum:
Kitabın kimi kısımlarından çokça sıkılacağınızdan şüphem yok. Ne kadar yukarıda hoş bulduğumu söylesem de -ki gerçekten öyle- bazı yerlerde anlatımını sadece küçük ve kendi gibi bir kitleye yapıyor sanki Şafak. Başka incelemelere baktım, benim gibi düşünen büyüklerim de var. Nasıl diyeyim bilmiyorum, yani kitabın sözcük hazinesi çokça geniş. Birçok kelime tanıma şansını da elde ediyorsunuz kitapta fakat kimi hikayelerinde düşünmeniz boşa gidiyormuş hissi veriyor. Anlamıyorsunuz, anlamaya çalışmak da istemiyorsunuz nedense.
Az önce kitap hakkındaki incelemelere göz attığımı söyledim, evet; ama beni tatmin etmedi bu 9-10 inceleme. Hep de kısa kısaydılar. Sanki bu kitapta eleştirilecek çok şey var gibi geliyor, üç beş satır yetersiz...
İfade edebiliyor muyum 1K, beni anlıyor musunuz? Halbuki ben, ben...
N'oluyor? A evet(!) Bir an Kafka geldi aklıma. Fazla dağılmadan bitireyim en iyisi incelememi. Ama tabii olmazsa olmazım, ben bunca iyi ve bunca kötü eleştiri yaparken ne diyebilirim? Kitabı almalısınız mı, almamalısınız mı?
Şimdi efendim, dil bilgisi açısından tavsiye ederim. Ama dediğim gibi bu kitabı alacaksanız sıkılmayı göze alacaksınız. Genel anlamda?
Genel anlamda bence bir uğraş var kitapta. Özellikle bayanlar belki hoşnut kalabilir kitaptan. Çünkü kimi yerlerde bayanların arkasında sıkça durmuş yazar.
Bu azıcık uzun incelememi okuduğunuz için teşkürlerimi sunuyorum efendim.
Sevgilerimle...
Kitaplarla kalınız. İçiniz dışınız kitap olsun inşAllah. :)))

Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Romanları kadar etkileyici olmasa da özellikle kadın hakları, kimlik ve ön yargılar konusundaki aydınlatıcı yorumlar sayesinde Elif Şafak'ın bu kitabı okunabilir; ancak yer yer sıkılmayı da göze almalısınız.

dunyazad dunya 
10 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 8/10 puan

...Durum ne kadar vahim, yol ne kadar tıkalı olursa olsun, dolambaçlı bir patika vardır muhakak idareci annelerin akıl haritalarında. Tipik Türk ailelerinde, su uyur, düşman uyur, bir tek anneler uyumaz. Babalar horul horul yedi kat uykudayken ve herşeye hakim olduklarını zannettikleri halde aslında hiçbir şeyden haberdar bile değilken, bu idareci anneler kızlarının katılacağı balolar için gizlice kumaş seçer, kıyafet diker, para denkleştirir, taktikler belirler. Ve ne kadar parça tesirli bir flört vakası düşse aile yuvalarına, patlamadan çok çok önce,en az hasar görecekleri yerlere, kovuklara, sığınaklara yerleştirirler kızlarını.

Doğan Yalçın 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumak için tenha sessiz bir yere gidin mümkünse. Yalnız giderken elinizde kaleminiz ve not defteriniz olsun. Her cümlesi bir hazine her tespiti darbı-mesel.
İnanılmaz bir dil bir içtenlik ve de zengin envai çeşit kelime.

Nurten Ulaba 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kalemine yüreğine sağlık diyorum. YİNE zevkle okudum . Farklı konular üzerine düşüncelerini yazmış bir deneme kitabi. Aynı düşünceye sahip olduğum için severek okuyorum .Bana çok şey katıyor .Mutlaka okunmalı diyorum.

Mustafa Coskun 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

kitap özenle okunması gereken bir kitap... çok güzel tespitleri içeriyor. yazar, daha önce çeşitli gazetelerde çıkan yazılarını derleyerek hazırlamış kitabı. Elif Şafak hayranı birisi olarak kitabın beni tatmin ettiğini belirtmeliyim. başarılı bir çalışma olmuş.

arvas 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gazete yazılarından bir kitap. Bu yazilardan biri 'Kadın' kelimesinin ne kadar kutsal olduğunu 'bayan' demek yerine özgürce Kadın kelimesini kullanmayı öğretti. Ve daha bunun gibi birçok konu üzerine çok güzel yazılar barındırıyor.

Serdar Poirot 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir kitap daha. Yazar çeşitli ülkelerin çeşitli şehirlerinde yazdığı kısa yazıları birleştirerek bir kitap çıkarmış ortaya. En azından okumayı gerçekten sevdiği belli çünkü pek çok yazar ve şair hakkında derinlemesine bazı bilgiler veriyor. Hiç bir şey olmasa bile sırf bunun için okunabilir.

Betül Keleş 
12 Eyl 2013 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

kitabı çok beğendim gerçekten etkileyici bir kitap

Kitaptan 58 Alıntı

En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Artemis 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

siğillerin etrafına halkalar çizilirdi ya keçeli kalemlerle bir şeyi ortadan kaldırmanın yolunun,etrafını kuşatmaktan geçtiğini böyle öğrendim.O gün bugündür bir Yezidi kadar ürkerim etrafıma çıkışsız çemberler çizilmesinden.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak

uzağındayken onu düşünmeden yapamadığım, içindeyken kendimi ondan uzaklaştırdığım örselenmiş bir aşk...

Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 31)Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 31)
Ahmet Melih 
21 Şub 18:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüz Türkiyesi'nde ise insanlar iki şekilde boğulur: Nefessiz kalarak bir, sessizlikle iki.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Ahmet Melih 
19 Şub 12:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimlik dönüşümü hırçın bir usturayla bileyliyor insanları. En keskin fanatikler, değişim geçirenlerden çıkıyor nedense. En ateşli sigara karşıtları, vaktiyle baca gibi tüttürenler. Olur olmadık yasakları anlamlı bulanlar, geçmişte o yasakların hedef tahtası olanlar.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Ahmet Melih 
19 Şub 12:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En çok tövbekârların arınmışlığı ürkütüyor beni. İster din olsun, ister siyaset, en acımasızlar gene tövbekârlardan çıkıyor, onlara eski hallerini hatırlatabilecek hiçbir şeye tahammülleri yok.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Ahmet Melih 
21 Şub 18:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir gölge oyunudur edebiyat, iç içe geçmiş kürevi aynalar dehlizinde.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak