Med-Cezir

7,2/10  (72 Oy) · 
391 okunma  · 
63 beğeni  · 
4.679 gösterim
“… bir gün bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında. Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini. Biri karga, biri leylek... O kadar farklıdır ki kuşlar, ihtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine. Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle. Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar. O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, beraber yaşamaları beklenenlerin yanında tutunamayanlar.”


“Med-Cezir başlığı altında yazılarını toplamış Elif Şafak. (…) Dergilerde, gazetelerde yayımlanmış yazılar. Tarihsiz, çoğu kez de tarifsiz. Kendini de benzettiği, kökleri havada Tuba Ağacı gibi metinler. Böyle de olması gerek. Metin tek başına boşlukta duruyorsa duruyordur zaten. Durmuyorsa hiç durmasın zaten. Tarihsiz durabiliyorsa tarif edebilir kendini metin.”
- Ece Temelkuran

“Elif Şafak’ı yalnız romanlarından tanıyanlara, kafalarındaki fotoğrafın eksik karelerini tamamlamak için Med-Cezir’deki yazıları okumalarını salık veririm. Burada kanlı canlı, öfkesiyle, inadıyla, kırılganlığıyla, tutkularıyla velhasıl renginin bütün tonlarıyla Elif Şafak var.”
- Ali Çolak
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786051116020
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Romanları kadar etkileyici olmasa da özellikle kadın hakları, kimlik ve ön yargılar konusundaki aydınlatıcı yorumlar sayesinde Elif Şafak'ın bu kitabı okunabilir; ancak yer yer sıkılmayı da göze almalısınız.

dunyazad dunya 
10 Nis 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 8/10 puan

...Durum ne kadar vahim, yol ne kadar tıkalı olursa olsun, dolambaçlı bir patika vardır muhakak idareci annelerin akıl haritalarında. Tipik Türk ailelerinde, su uyur, düşman uyur, bir tek anneler uyumaz. Babalar horul horul yedi kat uykudayken ve herşeye hakim olduklarını zannettikleri halde aslında hiçbir şeyden haberdar bile değilken, bu idareci anneler kızlarının katılacağı balolar için gizlice kumaş seçer, kıyafet diker, para denkleştirir, taktikler belirler. Ve ne kadar parça tesirli bir flört vakası düşse aile yuvalarına, patlamadan çok çok önce,en az hasar görecekleri yerlere, kovuklara, sığınaklara yerleştirirler kızlarını.

Doğan Yalçın 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitabı okumak için tenha sessiz bir yere gidin mümkünse. Yalnız giderken elinizde kaleminiz ve not defteriniz olsun. Her cümlesi bir hazine her tespiti darbı-mesel.
İnanılmaz bir dil bir içtenlik ve de zengin envai çeşit kelime.

Nurten Ulaba 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kalemine yüreğine sağlık diyorum. YİNE zevkle okudum . Farklı konular üzerine düşüncelerini yazmış bir deneme kitabi. Aynı düşünceye sahip olduğum için severek okuyorum .Bana çok şey katıyor .Mutlaka okunmalı diyorum.

Mustafa Coskun 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

kitap özenle okunması gereken bir kitap... çok güzel tespitleri içeriyor. yazar, daha önce çeşitli gazetelerde çıkan yazılarını derleyerek hazırlamış kitabı. Elif Şafak hayranı birisi olarak kitabın beni tatmin ettiğini belirtmeliyim. başarılı bir çalışma olmuş.

arvas 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gazete yazılarından bir kitap. Bu yazilardan biri 'Kadın' kelimesinin ne kadar kutsal olduğunu 'bayan' demek yerine özgürce Kadın kelimesini kullanmayı öğretti. Ve daha bunun gibi birçok konu üzerine çok güzel yazılar barındırıyor.

Serdar Poirot 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir kitap daha. Yazar çeşitli ülkelerin çeşitli şehirlerinde yazdığı kısa yazıları birleştirerek bir kitap çıkarmış ortaya. En azından okumayı gerçekten sevdiği belli çünkü pek çok yazar ve şair hakkında derinlemesine bazı bilgiler veriyor. Hiç bir şey olmasa bile sırf bunun için okunabilir.

Dr.Kitap 
9 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

med cezir kitabı okurken de bence kendi adıma konuşuyorum insan yazarın bu deneme türündeki yazısına bazen yaklaşıyor bazense uzaklaşabiliyor... bir nevi okuyucuda med ceziri yaşıyor düşüncelerinde.

Betül Keleş 
12 Eyl 2013 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

kitabı çok beğendim gerçekten etkileyici bir kitap

Kitaptan 19 Alıntı

En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Artemis 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

siğillerin etrafına halkalar çizilirdi ya keçeli kalemlerle bir şeyi ortadan kaldırmanın yolunun,etrafını kuşatmaktan geçtiğini böyle öğrendim.O gün bugündür bir Yezidi kadar ürkerim etrafıma çıkışsız çemberler çizilmesinden.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak

uzağındayken onu düşünmeden yapamadığım, içindeyken kendimi ondan uzaklaştırdığım örselenmiş bir aşk...

Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 31)Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 31)

Ne varmayı arzuladığım bir öte diyar,
ne de bir yerlerde bıraktığım kayıp bir cennetim var.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Hacer 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurduğunu yıkmaktır edebiyat, hakikati parçalamak, her parçadan ayrı ayrı bakmak, mıhlanmamak bir köşeye ya da bir kimliğe, değişebilmek, dönüşebilmek, HİÇ olabilmek, ÇOK ve ÇOĞUL olabilmek, başkası olabilmektir. Bu bir yanılsamalar dehlizi. Doğrudur, inansam da batıl inançlara, benzeşse de huylarımız kimi zaman şu ya da bu roman karakterinkiyle, son tahlilde gördüğün suret ben değilim ey okur. Suret tekildir, kitap ise çoğul. Suret sabittir, kitap ise değişken. Suret ses vermez sesine, kitap ise söyleşir seninle. Aslolan kitaptır, metnin kendisidir, yazarın da okurun da esas muhatabı anlatılan hikayedir, gerisi beyhude...

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak

Günlükler, aynakeş birinci tekil şahısların vakanüvisleriydi. Bir günlük, kişinin kendisini hayatın merkezinde zannetmesini sağlıyor; ballandıra ballandıra, sündüre sündüre BEN diyebilmeyi mümkün kılıyordu.

Med-Cezir, Elif ŞafakMed-Cezir, Elif Şafak
Artemis 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Yalnızdır insan özünde.ve çoğulluğun aksine,taklit geçirmez bir zırhla kaplıdır som yalnızlık.

Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 197)Med-Cezir, Elif Şafak (Sayfa 197)
2 /