Sefa Akgül

Sefa Akgül
@Sefaakgul66
Bu platformu sanal kitaplık olarak kullanıyorum. Okuduğumu beyan ettiğim kitaplar, geçmişte ve halihazırda okumuş olduğum kitapları ihtiva eder.
47 kütüphaneci puanı
4053 okur puanı
Kasım 2020 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
Teknoloji böyle bir şey işte insanları yakınlaştırıyor mu? Yoksa uzaklaştırıyor mu? Hiç anlamıyorum. Babam beni sosyal medyaya erken yazdırdığı için uzunca bir süredir sosyal ağlarda olduğumdan artık sıkıldım. Artık arkadaşlarımla yüz yüze görüşmek istiyorum. Şimdilerde her şey harika.Uzun bir süredir asosyal bir adam olduğumdan, artık sokaklara
Reklam
“Özleri aynı olan şeylere nasıl olur da zıt isimler verilir? Durum böyleyse nasıl olur da doğru söylediğimiz düşünülür?”
Sayfa 79 - Say YayınlarıKitabı okudu
“Cisimler diğer şeylere benzeyebilmek adına artık olduklarından farklı bir hale gelirler ve dışarıdan aldıkları darbelerle benzemeye başladıkları cisimlerin yanına doğru gitmeye başlarlar. Başlangıçtaki sıradan cisimler bu şekilde oluşur.”
Sayfa 71 - Say YayınlarıKitabı okudu

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
“Kavrama eğitimle, düşünme ise herhangi bir ispat olmadan ortaya çıkar. Birinde inancın bir önemi yoktur, diğerinde inanç her şeyi değiştirir.”
Sayfa 64 - Say YayınlarıKitabı okudu
“Bir de zorunluluktan kaynaklanan şeyleri konuşmamız gerekir. Çünkü evrenin ortaya çıkışında akıl ve zorunluluk bir araya gelmiştir. Fakat akıl doğan şeylerin çoğunda üstün geldi ve bu şeylerin çoğunu iyiliğe doğru götürdüğü için zorunluluğun önüne geçti. Bu nedenle evren ilk baştan bu yana aklın egemenliği altına giren zorunluluk ve akıl üzerine kuruludur.”
Sayfa 59 - Say YayınlarıKitabı okudu
Reklam
“Bir şey bağlandıysa elbette çözülebilir ancak güzel bir şeyi çözmek sadece kötülerin yapabileceği bir şeydir.”
Sayfa 50 - Say YayınlarıKitabı okudu
“Geçmiş ve gelecek kavramları ise ölümsüz tözden bahsettiğimiz zaman kullandığımız ve kullanma nedenimizin de bilgisizliğimiz olduğu kavramlardır.”
Sayfa 46 - Say YayınlarıKitabı okudu
“Oysa her şeyden daha üstün olacak olan şeyin, aynı zamanda en güzel şey olmaması ihtimali yoktu.”
Sayfa 39 - Say YayınlarıKitabı okudu
120 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Platon'un anlaşılması en zor yani karanlık kitabıdır. Konuşmalar Sokrates, Timaios, Hermokrates ve Kritias arasında geçer. Karmaşık olmasından dolayı bazı dönemlerde en önemli kitabı kabul edilirken bazı dönemlerde gizli anlamlar çıkarılmaya, kitabın sırlarına ulaşılmaya çalışılmış. Böylece her dönemde ilgi gören bir kitap. Bu nedenle okunmaya değer.
Timaios
TimaiosPlaton (Eflatun) · Say Yayınları · 2018349 okunma
120 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Timaios
TimaiosPlaton (Eflatun)
8.1/10 · 349 okunma
Reklam
Bizi yıkan akılsızlıkla birlikte adaletsizlik ve aşırılıktır; kurtaran da akılla birlikte adalet ve ölçülülüktür.
Sayfa 414 - Kabalcı YayınlarıKitabı okudu
Kişinin yaptığı adaletsizlik ister büyük ister küçük olsun, yasa ona ders verecek ve bir daha böyle bir harekete hiçbir zaman isteyerek kalkışmamaya ya da çok az yapmaya zorlayacak, verdiği zararı da ödetecektir. Bunu eylemle ya da sözle, haz ya da acı vererek, onurlandırarak ya da onursuz kılarak, para cezası koyarak ya da ödüllendirerek ya da herhangi bir şekilde adaletsizlikten nefret etmesini ya da adaletin özünü sevmesini ve nefret etmemesini sağlayacaktır: Bu en yüksek yasanın işidir.
Sayfa 354 - Kabalcı YayınlarıKitabı okudu
Mutlu yaşamanın birinci koşulu da, bizzat haksızlık yapmamak ve başkalarından haksızlık görmemektir. Bunlardan birincisi o kadar zor değil, ama haksızlığa uğramamak için güçlü olmak çok zor, ve bunu tam anlamıyla gerçekleştirmek için, tam anlamıyla erdemli olmaktan başka çare yoktur. Bu aynı şey, devlet için de geçerlidir: İyi bir devletse, barış içinde yaşar; kötüyse, iç ve dış savaşlardan kurtulamaz.
Sayfa 311 - Kabalcı YayınlarıKitabı okudu
Hiçbir şey bilmediğimiz halde, her şeyi bildiğimizi sanıyoruz, beceremediğimiz şeyleri başkalarına bırakmayıp kendimiz yapalım derken, zorunlu olarak yanlış yapıyoruz. Bu nedenle, her insanın kendine karşı aşırı sevgiden kaçması gerekir, buna karşılık kendinden daha üstün olanı izlemeli, böyle bir durumda hiç utanç duymamalıdır.
Sayfa 193 - Kabalcı YayınlarıKitabı okudu
Utanmayı elden bırakan gençleri cezalandırarak bunu başaracağımızı sanıyoruz; oysa "Gencin her şeyden utanması gerekir" diye gençlere günümüzde çekilen nasihatlerle olmaz bu. Akıllı yasa koyucu yaşlıları gençlerden daha çok utanmaları için teşvik edecektir: Hiçbir genç onları çirkin bir şey yaparken ya da söylerken görmesin ya da duymasın diye son derece dikkatli olmalıdırlar; çünkü yaşlılar utanmadığı zaman, gençler de zorunlu olarak arsız olurlar; nitekim, gençlere ve aynı zamanda yetişkinlere verilecek en iyi eğitim, öğüt vermek değil, başkasına öğütlediğimiz şeyleri yaşam boyunca uyguladığımızı göstermektir.
Sayfa 189 - Kabalcı YayınlarıKitabı okudu
Hiç kimse çocukları yüzünden onları ardında olabildiğince zengin bırakmak için para canlısı olmasın: Çünkü bu ne onlar için ne de kent için iyi olur. Nitekim, gençler için çevrelerine dalkavuk toplamayacak, ama zorunlu gereksinimlerden de yoksun bırakmayacak bir varlık, en uygunu ve en iyisidir.
Sayfa 189 - Kabalcı YayınlarıKitabı okudu
26,9bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.