Kahve Molası

8,4/10  (39 Oy) · 
184 okunma  · 
37 beğeni  · 
2.431 gösterim
Bir kahve molasından meram, bir çift sözdür ki, o söz ruhumuzu dinlendirsin, dimağımızı sarhoş etsin. Hani denilmiştir:

Gönül ne kahve ister ne kahvehane Gönül sohbet isler kahve bahane

Bu kitabın içindekiler de bir kahve molasında okunabilecek, belki okumayı eğlenceye dönüştürebilecek küçük hikâyeler, hatıralar, nükteler ve bercestelerden ibarettir. Bu satırlar arasında verilecek bir kahve molasında, yahut bir kahve içiminde olsun açılacak bu sayfalarda geçmiş zamanların neşeleri ve sevinçlerini, hüzünlerini ve acılarını görmek, hissetmek, yaşamak ve ibret almak, kahve tadında lezzetlerle tanışmak pekâlâ mümkündür. Ve biz onları keşfettiğimiz vakit adını tarih koyarız.
(Tanıtım Bülteninden)

Osmanlının ince yaşantısına dair küçük küçük hikayeler içeriyor.Osmanlıyı severdim ama İskender Pala'nın Kahve Molasıyla bir başka sevdim.Kahve Molası demesine bakmayın hiç mola vermeden soluksuz okuyacaksınız.Birbirinden bağımsız olsa da ara vermeyeceksiniz.

erkam 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Popülerliğin her yanımızı istila ettiği hatta kimi zaman bizleri kendi karanlık dünyasına hapsettiği gündelik yaşamımızda maziye dair, küçüklü büyüklü pencereler açmak, seyre dalmak, dinginleşmek, nefes almak, muhasebe yapmak hayatiyet ifade ediyor. İskender Pala'nın "Tavan Arası" ve onun devamı olan "Kahve Molası" adlı kitapları da kısa kısa deneme ve anektodlarıyla bizi tarihin ara sokaklarında gezintiye davet ediyor. Hemen hemen tüm kitaplarında olduğu gibi sayfaların aralarına divan edebiyatının nadide örneklerinden beyitler serpiştirilmiş. Hasılı zevkle, kahve tadında okuyabileceğiniz bir kitap.

Dalga Özdem 
01 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İskender Pala'nın Kahve Molası kitabı tarihi denemlerden oluşmaktadır. Kahve Molasında okunacak denemelerdendir. İskender Pala bu kitabında da hünerlerini göstermiştir. Bu kitabı çok beğendim. Sizin de beğeneceğinizi düşünüyorum. İyi okurlar...

Kitaptan 41 Alıntı

Eylül 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Şeriatta şu senindir, bu benim
Tarikatta hem senindir, hem benim
Hakikatte ne senindir, ne benim.

Kahve Molası, İskender PalaKahve Molası, İskender Pala

Alparslan sorar:
-Hiç tarih okur musun?
Diyojen şaşırarak cevaplar:
-Hayır okumam; neden?
-Çünkü tarih okumayan ve tarihini bilmeyen bir milletin sonu, senin sonun gibi olur.

Kahve Molası, İskender PalaKahve Molası, İskender Pala
Ebru Yavuz 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ülkemizde tarih, her zemin ve her zaman için çıldırtıcı bir muammadır. Çünkü okumak yerine ahkam kesmekle yetinen bir milletiz. Okumuş yazmışlarımızın kimisine göre tarih örnek alınacak bir övünç sayfası , kimisine göre de tek kalemde siliniverecek bir beyhude zamanlar dilimidir. Kimisi tarih deyince şaha kalkmış atların zafer hücumlarını göz önüne getirir, kimisi halkını ezen monarşist ve zalim idarecileri hayal eder. Yazık ki, her ikisi de yanlı, her ikisi de abartılı örneklerdir bunların. Ve yazık ki bu tavır, tarihini bilmeyen insanların kârıdır yalnızca; tarihini bilmeyen, bilmediği için de kendilerine efsaneler üreten insanların...

Kahve Molası, İskender PalaKahve Molası, İskender Pala
Havva Kuru 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Edebiyat yalnızca Türkçe öğretmenlerine mi lâzımdır? Bir mühendis niçin roman okumaz? Bir kasabın şiirden anlaması çok mu garip olur? Güzel deneme yazan bir marangozu ne zaman yetiştireceğiz?

Kahve Molası, İskender Pala (Sayfa 140)Kahve Molası, İskender Pala (Sayfa 140)
Ebru Yavuz 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz bugün Şekspir yerine Shakespeare yazıyoruz; ama başkaları Mustafa Kemal'i Mustapha Kamal' a çeviriyorlar. Yurt dışına gönderdiğimiz mektup zarflarının üstüne göğsümüzü gererek Türkiye yazamıyoruz da "Turkey(hindi)" ibaresini konduruyoruz.
İdarecilerimiz, başka ülkelerdeki alelâde bir vatandaşın sahip olduğu devlet ve dil bilincine fersah fersah uzakta iken milletler arası arenada bir "hindi"nin sözü ne kadar dinlenir, yahut ağırlığı ne kadar olabilir, varın siz karar verin.

Kahve Molası, İskender PalaKahve Molası, İskender Pala

Leb zikrde amma ki gönül fikr-i cihânda
Kaldı arada sübha-i mercân mütereddid -Nabî
(Dudakta Allah adı, gönülde dünya sevdası. Eldeki mercan tespih ise hangisine uyacağını şaşırmış vaziyette.)

Kahve Molası, İskender Pala (Sayfa 271)Kahve Molası, İskender Pala (Sayfa 271)
Eylül 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Ey hâce tutuldu nefesin kabre de girdin
Bu âleme sığmam der idin şimdi ne dersin

Kahve Molası, İskender PalaKahve Molası, İskender Pala
5 /