7,8/10  (24 Oy) · 
107 okunma  · 
20 beğeni  · 
2.243 gösterim
Beş yazar, Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker ve Pınar Kür, birbirlerinin ardından, birinin bıraktığı yerden bir sonraki devam ederek bir roman yazdılar. Beş yazar, kendi sıraları geldiğinde, daha önce yazılmış olanları okuyarak yazdılar. Her metin son hali verilmiş halde bir sonraki yazara geçirildi ve sonradan geriye dönük olarak herhangi bir düzeltme yapılmadı. Bir romanın beş ayrı yazar tarafından yazılması, ülkemizde ilkti. Okurların romanın niteliği dışında, bir edebi tür olarak roman üzerine de düşünmeleri arzulanıyor Beşpeşe ile..
İlk kez 2004 yılında yayımladığımız kitabın ikinci baskısı kapak ve iç tasarımı değiştirilmiş yeni haliyle okurların beğenisine sunuluyor. Bu yeni tasarım da Bülent Erkmen'e ait.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789753424677
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Ebru Hacıalioğlu 
25 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı bir proje olarak yorumlamak pek doğru değil gibi hissettirse de bir proje "roman" aslında. Ilk defa böyle bir roman okudum ve iyi ki de okudum!
Hikayeye başlama, karakterin ve hikayenin çatısını kurma zorluğu Murathan Mungan'a düşmüş ve o da bir çocuk oyunu yerleştirmiş hikayeye. Sakin sakin hikayeye girerken siz beklenmedik bir virajla hikaye bir diğer yazara teslim ediliyor! Hadi bakalım derken Bambaşka bir üslupla yeni virajlara giriyorsunuz. Ilk defa okuduğum iki yazar vardı roman yazarları arasında: Faruk Ulay Kasım ve Celil Oker. Üslupları farklı, rahat ama sizi hikayeden koparmayacak kadar da hikayeye hakimlerdi. Beni en çok yoran Elif şafak oldu. Hareketli anlatımlardan sonra şafak Zehra'nın iç Dünyasına dalıyor ki dalıyor ve yoruyor sizi, yine de o da bir viraj dönerken teslim ediyor hikayeyi Celil Oker'e. Tüm yazarlar kendilerine ayrılan bölümlerin sonlarına doğru diğer yazara zorlu bir top atıyor ve her yazar da bunun altından başarı ile kalkıyor! Hele de Pınar Kür! Türlü türlü yollardan geçen hikayeyi toparlayışı ve sunuşu o kadar naif ve özenli ki! Aslında herşey basit ama yol çok dikenli hayatlarımızda diyor ve bitiriyor sanki!
Bu kadar yorumdan sonra özetle: bu farklı deneyimi tüm kitap severler tatmalı!

ÜMİT YILMAZ 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Beş yazarın birbirinin yazdıklarını izleyerek oluşturdukları bir kitap olduğu için merak ederek okudum.Yazarların hepsi kendi alanında güçlü kalemler.Ama birlikte istenen tadı bulamadım.Belki beklentim yüksekti,bilemiyorum.Ancak bende hiç iz bırakmadı.Bu kitabı oluşturan yazarları sanırım kendi başlarına yazdıkları kitaplarda değerlendirmek daha doğru.Bu kitap bende içmeyi hiç sevmediğim meyve kokteyli hissi uyandırdı.Ancak hiçbir kitaba ve emeğe saygısızlık etmek istemem.Belki Boğa burcu olmam nedeniyle herşeyi sek içmeyi tercih ettiğimden beğenemedim.

Yigit Dal 
01 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

çok keyifli bir kitap. Acaba bir sonraki yazar ne yazdı? Nasıl yazdı? derken çok çabuk bitirmiştim. Pınar kür e bir kez daha hayran oldum.

Asiye Yıldız 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Diğer kitaplardan farklı bir çalışma olmuş. Her yazar diğerinin bıraktığı yerden hikayeyi anlatmaya devam ediyor.

Kitaptan 27 Alıntı

Ebru Hacıalioğlu 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayat sizi çok kırdıysa, hep bir başkası olmak istersiniz."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 28)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 28)
Ebru Hacıalioğlu 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kadınlar, annelerine yöneltemedikleri haklı öfkeyi kendi bedenlerinden çıkarırlar. Babalarına yöneltemedikleri haklı öfkeyi ise onları seven erkeklerden."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 126)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 126)

'Anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı?' Yetişkinlerin çocuklara eziyet olsun diye sıklıkla sordukları bu kalıp özünde sevgiye değil, öfkeye dairdir sanılanın aksine. İleride, büyüdüğünde, çocukluğunun arızalarından anneni mi sorumlu tutacaksın, yoksa babanı mı sorusudur özünde. Hangisini bağışlama kayığına alıp batmaktan kurtaracak, hangisini geride bırakıp çırpınmaya terk edeceksin resmi hatıralarında. Hangisi aynı ışıltılı yüzü olacak, hangisi karanlık yüzü çocukluğunun amel defterinde.

Beşpeşe, Elif ŞafakBeşpeşe, Elif Şafak
Ebru Hacıalioğlu 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bazı kadınların erkeklere karşı duyduğu bağlılıkta, sevgiden, aşktan önce, hatta bunlardan bağımsız olarak köklü bir kölelik duygusunun yattığını düşündü. Belki bu, aşk değildi. Bazı kadınlar, bazı erkeklerdeki tahakküm edebilme gücüne bağlanıyor ve bunu aşk sanabiliyorlardı."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 27)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 27)
Ebru Hacıalioğlu 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bana hiçbir zaman karışamayacak, yaşamımı etkilemeyecek, beni herhangi bir oyuna katmayacak insanların arasında olmaktan hoş bir huzur duyuyorum."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 219)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 219)
Ebru Hacıalioğlu 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Seksekte tek ayaktan çift ayağa geçerken duyulan rahatlama çoğu kez yanıltır. Hiçbir adımda durum tam güvenli değildir; seksek ayakla, çizgiyle, taşla oynanan bir güven oyunudur. Adıma, çizgiye, taşa, dönüşlere, rastlantılara güven. Kısaca hayatın güvenilmezliğine duyulan güven. Bu yüzden yalnızca bir çocuk oyunu değildir, bir hayat oyunudur. Kız çocuklarını tek ayak üstünde hayata hazırlar, erkekler dünyasındaki hayata. Seksekte ayak kendi kaderini adımlar, oysa taşın kendi kaderi vardır. Onu taş yapan kaderi."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 46)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 46)
Ebru Hacıalioğlu 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Erkeklerin aşkta kullandıkları tüm kılıçlar bir başka erkekle savaşmak üzere seçilmiş. Birden kılıçlarını gayesiz, dövüşlerini temelsiz kılacak bir konumda bulmak istemezler kendilerini. Küçümserler kadının kadına olan bağlılığını."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 134)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 134)
Ebru Hacıalioğlu 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yakışıklı olan ya da paralı ya da eğitimli ya da kaymak ailelerinden gelen erkekleri Türkiye'nin, kafalardaki ortalama erkek tiplemesine öylesine uzaktan bakarlar ki, onunla aralarındaki ortak yanları görmekten acizdirler."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 132)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 132)
Ebru Hacıalioğlu 
24 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Güzel insanlar, hayatlarındaki, sevgilileri dahil olmak üzere her tür oyun arkadaşlarını, bir prodüksiyon için "kast yapar" gibi seçme hakkına sahiptiler."

Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 33)Beşpeşe, Elif Şafak (Sayfa 33)

...gel konuşalım. Şimdiye değin hiç konuşmadığımız gibi, hiç konuşmadığımız kadar, hiç konuşmadıklarımızı konuşalım. Geç otur karşıma.

Beşpeşe, Elif ŞafakBeşpeşe, Elif Şafak
3 /