Adı:
Beşpeşe
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753424677
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Beş yazar, Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker ve Pınar Kür, birbirlerinin ardından, birinin bıraktığı yerden bir sonraki devam ederek bir roman yazdılar. Beş yazar, kendi sıraları geldiğinde, daha önce yazılmış olanları okuyarak yazdılar. Her metin son hali verilmiş halde bir sonraki yazara geçirildi ve sonradan geriye dönük olarak herhangi bir düzeltme yapılmadı. Bir romanın beş ayrı yazar tarafından yazılması, ülkemizde ilkti. Okurların romanın niteliği dışında, bir edebi tür olarak roman üzerine de düşünmeleri arzulanıyor Beşpeşe ile..
İlk kez 2004 yılında yayımladığımız kitabın ikinci baskısı kapak ve iç tasarımı değiştirilmiş yeni haliyle okurların beğenisine sunuluyor. Bu yeni tasarım da Bülent Erkmen'e ait.
(Tanıtım Bülteninden)
256 syf.
·3 günde·7/10
bes yazarin farkli zamanlarda bi kitap olusturmus olmasi, kitabin geriye donulup herhangi bi duzenleme yapilmadan yayinlanmasi fikirleri hosuma gitmis olsa da, bundan kaynakli kurguda ve usluptaki kopukluklar biraz uzdu acikcasi. ozellikle pinar kur'un kitabin belki de en can alici yerinden baslayip surukledigi finalin tatmin etmeyisi ve kendi kisminda zehra'yi dusuncesiz ve hircin bi kiza cevirmesi kitaba yonelik gordugum goze carpan tek eksiklik. onun disinda ne kurguda ne de diger yazarlarin uslubunda bi eksiklik hissetmedim, iki gunde okuyup bitirebildigim ve bazi cumleleriyle beni etkileyen bi kitapti. okunabilir.
256 syf.
·5 günde·3/10
Öncelikle kitaba büyük heveslerle başladım . Projenin yapılış fikri çok hoşuma gitti lakin daha en başından kitap biraz kendinden soğuttu beni Murathan Muganın oluşturduğu çatı hoşuma gitmedi eğer bi kitaba en başından alışamadıysam devamı gelmez Benin için, ama diğer dört yazarın daha oluşu hızlı hızlı okuttu kendini bana Faruk ulay ve Celil okerlu bölümleri o kadar beğenerek okudum ki .. amaaaaa gelgelelim dört yazarın ilmek ilmek işlediği işi, o güzelim güçlü karakteri bir kalemde ergen bir kıza bağlayan Pınar kür sana çok küfür ettim bilmiş ol. Bu kitabın en büyük eksisi benşm için Pınar kür ün aşırı ergence ve o öyle değildi böyleydi finali oldu . Üzüldüm
 • Şehrin Aynaları
  6.8/10 (170 Oy)116 beğeni788 okunma434 alıntı5.334 gösterim
 • Kağıt Helva
  6.5/10 (131 Oy)88 beğeni651 okunma349 alıntı3.888 gösterim
 • Med-Cezir
  7.2/10 (159 Oy)140 beğeni839 okunma307 alıntı6.310 gösterim
 • Çador
  8.0/10 (140 Oy)118 beğeni434 okunma567 alıntı3.364 gösterim
 • Kırk Oda
  7.9/10 (154 Oy)124 beğeni671 okunma547 alıntı5.235 gösterim
 • Ebedi Koca
  7.6/10 (232 Oy)216 beğeni985 okunma866 alıntı9.793 gösterim
 • Bit Palas
  7.3/10 (404 Oy)282 beğeni2.067 okunma213 alıntı6.963 gösterim
 • Mahrem
  6.8/10 (451 Oy)313 beğeni2.095 okunma539 alıntı20.869 gösterim
 • Ruhun Gökkuşağı
  9.3/10 (97 Oy)97 beğeni265 okunma516 alıntı3.231 gösterim
 • Yurdum Benim Şahdamarım
  9.6/10 (91 Oy)116 beğeni227 okunma70 alıntı2.920 gösterim
256 syf.
·Puan vermedi
beş yazardan bir roman çıkarma fikri hoşuma gitti. başarılı bir çalışma olmuş. sırf üzerinde uğraşılmış bir kitap olduğu için dahi okumaya değer..

gel gelelim, murathan mungan'ın başarılı girişiyle okuyucuyu olayın içine çekişinden sonra,
faruk ulay'ın anlatımı beni çok darladı.. hele ki pınar kür'ün özensiz sonu kitabın finalinden soğuttu..
elif şafak ise, dünya umrumda değil ben kafama göre yazarım demiş ve benden öncekiler ne yazmış, benden sonrakiler nası devam eder çabası içine girmemiş.. isimsiz verilseydi o kısım, sırf feminizm vurgularından dolayı bile, evet burayı elif şafak yazmış diyebilirdim.. celil oker de kendi çizgisinden çıkmamış ve polisiye kısmından yürürüm ben diye düşünmüş sanırım..

dediğim gibi sonu çok tatmim etmese de, okumaya değer bir kitap.
sırf bu kadar değerli edebiyatçıları buluşturduğu için bile okunabilir..
256 syf.
·Puan vermedi
Beş farklı yazarın farklı zamanlarda yazdığı, birbirinin devamı niteliğinde bir roman. Basit bir kurgu, basit bir anlatım. Okuyup sadece bitsin diye uğraştığım kitap.
256 syf.
·7 günde·5/10
Kitap 5 yazarın, her birinin bir bölümünü anlattığı ve herkesin kendinden öncekine katkıda bulunarak devem ettirdiği bir kitap olmuş. Her bir yazar kahramanlardan birine ağırlık veriyor ve onları Analiz edip anlatıyor. Kitapta üslup ve akıcılığı en güzel olan ven göze çarpan Elif Şafak ve daha sonra Pınar Kür geliyor. Yazaralardan biri Zehra baskarakterinin sevgilisi Rıdvan'ı merhametli ve sevecen aşk dolu gösterirken biri tamamen çıkarcı çirkin aptalca ve beceriksiz göstermiş, biri Zehra yi masum bir kız gibi gösterirken sonda Zehra herkesten nefret eden insanlara güvenmeyen bir şekilde ele almış. Kitabı bir bütün ele alacak olursak başarılı sayılır ama konu çok basit ve okuyana nerdeyse hiç bir şey katmayan bir kitap gibi geldi bana. Tabi benin bu kitaptan aldığım şey bu. Bakalım si nasıl bulacaksınız...
256 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine aldığım bir kitaptır... Tabiki ilgimi çeken en önemli kısmı beş farklı yazarın önce yazılanları hiçbir değişiklik yapmadan yazmasıdır. Olay örgüsü de fena değildi. Her bir yazar kendi bakış açısını olayın içine katınca farklı bir eser ortaya çıkmış.
256 syf.
Bir proje sonucu beş yazarın belli kurallar dahilinde oluşturduğu bir kitap Beşpeşe. Proje kurucu Bülent Erkmen. Teklif götürdüğü yazarların yazım sırasını da kendisi belirlemiş. Bülent Erkmen eserle ilgili olarak ; "Her yazar kendisi neyse o olsun. Kendisini kendisi yapan edebi özellikleri bu kez bu yapı içerisinde kursun istedim." demiş.

Yaklaşık her yazar elli sayfa kadar yazmış. Bu kitabı okumak istememin sebebi bu farklılığı görmekti. Bu bir ders niteliğinde bir roman bu bana göre.

Her yazar kendi benliğini katmış. Yazım tekniklerinden tutun da özel cinsel tercihlere kadar. Zaten yazarı okumak onu tanımak gibi bir şey her şeyiyle. Yazarın içini görmek. Yazan insan da kendi içini gösterir bundan kaçış yok. Çoğu hayal olsa da gerçeklerden kaçış olamaz.

Yaşama ve insana dair tespitler ve bir çok tahliller vardı kitapta bu net. Kurgu iyiydi, nasıl toparlanacak diye düşünürken Pınar Hanım güzel toparladı.

Bu süreci bir yolculuğa benzettim ben. Murathan Mungan oldukça hızlı bir giriş yapıyor. Diğer yazarları gözeterek yapıyor bunu, onlara bol bol malzeme verecek bir konuyu seçiyor. Sanat ile olaya girişi yine kendine has bir özellik. Faruk Ulay'da biraz duraklama söz konusu. Elif Şafak'ta ise keskin bir viraj hissi var. Ve yine konuşturuyor kalemini. Celil Oker ile bir ormanlık alan ya da tünel içi yolculuk. Daha açık ve saydam bir hava var. Pınar Kür'de ise toparlanın son durağa geldik havası var. En zor iş ilk ve son yazarın bana göre.

Bir de yamalı bohçaya benzettim. Yazarlar romanı diğerinin bitirdiği yerden alıyor gibi gözükse de hepsi ayrı bir roman yazıyor gibi olmuş. Bu da çok doğal tabi ki beş farklı üslup ve birikim var.
256 syf.
·Beğendi·9/10
Bu kitabı bir proje olarak yorumlamak pek doğru değil gibi hissettirse de bir proje "roman" aslında. Ilk defa böyle bir roman okudum ve iyi ki de okudum!
Hikayeye başlama, karakterin ve hikayenin çatısını kurma zorluğu Murathan Mungan'a düşmüş ve o da bir çocuk oyunu yerleştirmiş hikayeye. Sakin sakin hikayeye girerken siz beklenmedik bir virajla hikaye bir diğer yazara teslim ediliyor! Hadi bakalım derken Bambaşka bir üslupla yeni virajlara giriyorsunuz. Ilk defa okuduğum iki yazar vardı roman yazarları arasında: Faruk Ulay Kasım ve Celil Oker. Üslupları farklı, rahat ama sizi hikayeden koparmayacak kadar da hikayeye hakimlerdi. Beni en çok yoran Elif şafak oldu. Hareketli anlatımlardan sonra şafak Zehra'nın iç Dünyasına dalıyor ki dalıyor ve yoruyor sizi, yine de o da bir viraj dönerken teslim ediyor hikayeyi Celil Oker'e. Tüm yazarlar kendilerine ayrılan bölümlerin sonlarına doğru diğer yazara zorlu bir top atıyor ve her yazar da bunun altından başarı ile kalkıyor! Hele de Pınar Kür! Türlü türlü yollardan geçen hikayeyi toparlayışı ve sunuşu o kadar naif ve özenli ki! Aslında herşey basit ama yol çok dikenli hayatlarımızda diyor ve bitiriyor sanki!
Bu kadar yorumdan sonra özetle: bu farklı deneyimi tüm kitap severler tatmalı!
256 syf.
·6/10
Beş yazarın birbirinin yazdıklarını izleyerek oluşturdukları bir kitap olduğu için merak ederek okudum.Yazarların hepsi kendi alanında güçlü kalemler.Ama birlikte istenen tadı bulamadım.Belki beklentim yüksekti,bilemiyorum.Ancak bende hiç iz bırakmadı.Bu kitabı oluşturan yazarları sanırım kendi başlarına yazdıkları kitaplarda değerlendirmek daha doğru.Bu kitap bende içmeyi hiç sevmediğim meyve kokteyli hissi uyandırdı.Ancak hiçbir kitaba ve emeğe saygısızlık etmek istemem.Belki Boğa burcu olmam nedeniyle herşeyi sek içmeyi tercih ettiğimden beğenemedim.
256 syf.
·4 günde·7/10
Daha evvel de denildiği gibi kitap beş yazarın devamını getirerek kurdukları bir hikayeden oluşuyor. Murathan Mungan'ın başlattığı gayet şahane bir kurguyu sonraki yazarlar kendi üslupları ile devam ettirmeye çalışmış olup Pınar Kür ile noktayı koymuşlar. Ben kitaptan çok sıkıldım. Sanki her yazar konuyu daha da karmaşıklaştırmış ve kafalarındaki sona göre yazmışlar ve bu okuyucuda karmaşaya yol açmış. Belki de seçilen yazarlar çok yanlıştı bilemiyorum. Hele ki Pınar Kür'den beklediğim o sürpriz son yerine basitleştirilmiş yani hiçbir şey olmayan bir son hiç beklemiyordum. Hayal kırıklığım anlatılamaz.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Beş farklı yazarın yazdığı, birinin bıraktığı yerden diğerinin öyküyü devraldığı bir eser Bespeşe. Farklı bir okuma deneyimi edinmek isteyenlere önerilir.
256 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap beni kendine yazılış şeklinden dolayı çekti. Her yazar kendinden önceki yazarın yazdığı yerden sonrasını tamamlıyor. Değişik olacağını düşündün. Murathan Mungan Pınar Kür ve Elif Şafak zaten yakından tanıdığım yazarlardı. Diğer iki yazarla da bu kitap sayesinde tanışmış oldum. Sayfaların alt kısmında yazarların isminin olduğu mühür logo gibi işaret var okuduğunuz bölümü hangi yazar yazdıysa onun ismi koyu olarak belirtmiştir. Her yazar kahramanımızın farklı özellikleriyle tanıştırmış bizi. Daha çarpıcı bir sonla bitsin isterdim açıkçası çünkü sonlara doğru okurken çok heyecanlanmıştım. Ama bana göre çok farklı bir kitaptı yazılış şekli işlenen konu. Her bölümde farklı üslupla yazılan bölümler hatta yeni karakterler tanıyıp daha sonra o karakterlerin farklı yönlerini görüyorsunuz. Fikir gerçekten çok başarılı olmuş. Keşke böyle şeyler çok daha sık yapılsa demekten kendimi alamadım. Tüm yazarların emeğine sağlık.
Bir başkasına sadık kalmayı bir an bile aksatmadan en mükemmel suretle başaranlar, kendilerine ihanet edilmesinden ölesiye korkanlardır.
Elif Şafak
Elif Şafak
Sayfa 288 - Metis Yay. & Ofset Yapımevi
Sanatı meslek edineceksiniz, yalanlarla yaşamayı öğrenmelisiniz. Sanatın kendinden başka gerçeği yoktur çünkü
Elif Şafak
Sayfa 25 - Metis Yayınları
Hiçbir adımda durum tam güvenli değildir; seksek ayakla, çizgiyle, taşla oynanan bir oyundur. Adıma, çizgiye, taşa, dönüşler, rastlantılara güven. Kısaca hayatın güvenilmezliğine duyulan güven.

Bu yüzden yalnızca bir çocuk oyunu değildir, bir hayat oyunudur. Kız çocuklarını tek ayak üstünde hayata hazırlar, erkekler dünyasındaki hayata.

Murathan Mungan
Elif Şafak
Sayfa 124 - Metis Yay. & Ofset Yapımevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Beşpeşe
Baskı tarihi:
Ağustos 2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753424677
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayıncılık
Beş yazar, Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker ve Pınar Kür, birbirlerinin ardından, birinin bıraktığı yerden bir sonraki devam ederek bir roman yazdılar. Beş yazar, kendi sıraları geldiğinde, daha önce yazılmış olanları okuyarak yazdılar. Her metin son hali verilmiş halde bir sonraki yazara geçirildi ve sonradan geriye dönük olarak herhangi bir düzeltme yapılmadı. Bir romanın beş ayrı yazar tarafından yazılması, ülkemizde ilkti. Okurların romanın niteliği dışında, bir edebi tür olarak roman üzerine de düşünmeleri arzulanıyor Beşpeşe ile..
İlk kez 2004 yılında yayımladığımız kitabın ikinci baskısı kapak ve iç tasarımı değiştirilmiş yeni haliyle okurların beğenisine sunuluyor. Bu yeni tasarım da Bülent Erkmen'e ait.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 365 okur

 • Kitap Sever Psikolog
 • Emre
 • Mehmet Atar
 • Bilal Işık
 • Cafer Barlıklı
 • Dilek Altay
 • Okuyucu Notu
 • Suna Yenişehirli
 • Ali özeroğlu
 • Elif Öztürk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.8
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%22.1
25-34 Yaş
%39.5
35-44 Yaş
%24.4
45-54 Yaş
%2.3
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%77.6
Erkek
%22.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.3 (36)
9
%6.9 (7)
8
%14.7 (15)
7
%19.6 (20)
6
%7.8 (8)
5
%6.9 (7)
4
%1 (1)
3
%3.9 (4)
2
%1 (1)
1
%2.9 (3)