1000Kitap Logosu
Celil Oker

Celil Oker

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.8
875 Kişi
2.221
Okunma
85
Beğeni
5bin
Gösterim
Unvan
Türk Polisiye Roman Yazarı, Öğretim Görevlisi
Doğum
Talas, Kayseri, Türkiye, 1952
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 5 Mayıs 2019
Yaşamı
1952 yılında Kayseri'de doğan yazar, ortaokulu Talas Amerikan Ortaokulu'nda tamamladı. Ardından Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne devam eden Oker 1979 senesindeki mezuniyetinin ardından çevirmenlik, gazetecilik ve ansiklopedi yazarlığı yaptı. Bu işlerin ardından 1983'te reklam yazarlığına başladı. Markom ve Merkez Ajans isimli şirketlerde çalıştı. Uzun süre reklamcılıkla ilgilendikten sonra 1998 yılında Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1999 yılının Nisan ayında ilk romanı Çıplak Ceset'i yayınladı. Aynı senenin Ekim ayında ise Kramponlu Ceset çıktı. Oğlak Yayınları tarafından basılan bu eseri ile Kaktüs Kahvesi Polisiye Roman Birinciliği'ni kazandı. Her iki romanın kahramanı olan eski pilot, yeni dedektif Remzi Ünal'ın maceralarını anlattığı beş roman daha yazdı. Oker'in son Remzi Ünal macerası 2010 yılında Turkuvaz Kitap tarafından basılan Yenik ve Yalnız'dır. Oker ayrıca, 2004 yılında Murathan Mungan, Pınar Kür, Faruk Ulay ve Elif Şafak ile birlikte Beşpeşe isimli bir roman yazdı. Beşpeşe yazarların birbirlerinin ardından, birinin bıraktığı yerden diğerinin devam ederek oluşturdukları bir romandır. Bilgi Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık teknikleri dersi verdi. Sevtap Oker'le evliydi. Yazarın Ali ve Can isimli iki oğlu vardır.
Selfinaz Çıldır
Çıplak Ceset'i inceledi.
160 syf.
·
7/10 puan
Türk dedektiflik öyküsü olarak destek vermek gerekli. Biraz basit ve kısa ama okunmaya değer . İcinde cinayet, uyuşturucu kadın, entrika, adanalı tüccar, manken, öğrenci vb. tüm soslar var. Yazarın diğer kitaplarını da okumaya karar verdim
Çıplak Ceset
7.7/10
· 249 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
6
Yunus ÇİNÇİN
Beyaz Eldiven Sarı Zarf'ı inceledi.
176 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Beyaz Eldiven Sarı Zarf
İsmini kitaptaki aynı adlı öyküden alan "Beyaz Eldiven Sarı Zarf" sekiz polisiye öyküden oluşuyor.Yakın zamanda kaybettiğimiz Celil Oker daha çok polisiye romanlarıyla tanınan bir yazar olmasına rağmen zor olanı başarmış ve " Beyaz Eldiven Sarı Zarf " adlı kitabında akıl dolu sekiz öyküye imza atmış. Yazar,öykülerde yapaylığa düşmeden kahramanlarını ülkemizin gerçeklerine uygun özelliklerde kurgulamış ve öykülerinde anlattığı polisiye olaylarda da abartıya kaçmamış. Yazar, "Beyaz Eldiven Sarı Zarf,Habil ya da Kabil ve Hayat Sert" adlı öykülerinde Polisiye romanlarının baş kahramanı Özel Dedektif Remzi Ünal'a yer vermiş. Yazar, akıl oyunlarıyla kurguladığı öykülerinde merak öğesini de kullanarak öyküleri daha da ilgi çekici ve keyifle okunur hale getirmiş. Kitaptaki "Habil ya da Kabil ve Muhtar Hanım " adlı öyküleri diğerlerinden daha çok beğendim. Celil Oker' in polisiye öykülerden oluşan "Beyaz Eldiven Sarı Zarf" adlı eserini özellikle polisiye severlere ve bu tür eserlere ilgi duyanlara tavsiye ederim.
Beyaz Eldiven Sarı Zarf
Okuyacaklarıma Ekle
7
Rümeysa
Kramponlu Ceset'i inceledi.
240 syf.
·
Puan vermedi
İlk kez bir Celil Oker romanı okudum(dinledim). Çok akıcı, anlaşılır, kolay takip edilebilen bir olay örgüsüne sahip. Yorucu İstanbul trafiğinde dinlememe rağmen hiçbir şeyi kaçırmadım. Diğer romanlarını da dinlemeyi düşünüyorum. Polisiye roman sevenlere tavsiye ederim.
Kramponlu Ceset
7.7/10
· 203 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
7