Şehrin Aynaları

6,8/10  (81 Oy) · 
381 okunma  · 
59 beğeni  · 
3.383 gösterim
"Aynalar şehrine geldim çünkü benim hikâyemin önünü, benden evvel kaleme alınmış bir başka hikâye tıkıyor. Aynalar şehrindeyim çünkü bir kez şu bendi yıkabilsem sular çağlayacak, deli deli akacak; hissediyorum."

...Bazen, hakikat bütün çirkinliği ve çirkefiyle karşıma dikildiğinde, akıbetimi allayıp pullamak, süsleyip püslemek gelmiyor içimden. Böyle zamanlarda gözlerimi kapatıp, usulca arkama yaslanıyorum ve küfre özenen kelimelerin dişlerimin arasında bıraktığı o kekremsi tatla oyalanıyorum.

"Aynalar şehrindeyim çünkü ben bir korkağım; ve ne olduğunu bilen her korkak gibi, bu sırrı kendime saklıyorum."
Elif Şafak, Türkiye'nin önde gelen çağdaş yazarlarından biri olarak Orhan Pamuk'un yanında yerini alıyor.
-Economist-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786051111216
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitabın konusu güzel ama kitapta bir bütünlük yok. Biraz karmaşıklaşması için zorlanmış gibi geldi bana. Açıkçası kitaptan umduğumu bulamadım. Olmazsa olmazlardan değil. Kafanızı tam anlamıyla verebileceğiniz bir zamanda okuyabilirsiniz.

Bir bütün olarak düşündüğümde kitabı beğendiğim söylenemez. Karmaşık olduğu için okurken zorlandığım bir kitap oldu. Dil olarak etkilendiğimi söyleyebilirim. Yer yer altlarını çizdiğim yerler çoğunlukta.Ama bir bütünlük yok kitapta. Elif şafak in bu tarz başka kitabını da okumustum farkliydi ama güzeldi fakat bu kitabı okurken gerçekten keyif almadım.

Emre AK 
13 Mar 10:28 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir yazar özgün olmak adına neden ağdalı dil kullanır ki?Neden hikayenin akışını anlaşılmaz kılmak için çaba gösterir ki? Orhan Kemal gibi düz,sade ve net yaz demiyorum üslubunu tabii ki karakterize etmek adına kendini belirleyici kuralların olur ama okuru salt merkeze almadan da bir kitapta açık sözlülük mümkün olabilir..!?Bu kitap "Farklı" olduğu için vasatın üstünde şeklinde değerlendirme yaptım.

Derya Bölük 
02 Mar 11:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bazı yerleri sıkıcı olmasına rağmen Elif Şafak için okumaya değer bir kitap. Bazı hikayeleri çok güzel okurken sonunu merak etmeye başlıyorsun. Hikâye beklediğin şekilde bitmeyince de hayal kırıklığı..

dunyazad dunya 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

“İnsan bazen bir haritaya ihtiyaç duyar. Hiç gitmediği ya da hep gittiği bir yerin haritasına değil; bir daha asla gidemeyeceği bir yerin haritasına. Geçmişi bir rüya olmaktan çıkartıp oranın hep var olduğuna ve geleceği ümitsizlikten kurtarıp oranın hep öyle kalacağına inandıracak bir haritaya. İnsan bazen sevgilisinin haritasını çıkarmaya ihtiyaç duyar. Terk edilmenin acısını unutturup acısını çoğaltacak bir haritaya.”
Elif Şafak/Şehrin Aynaları

kübra 
 28 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde

Çok zor bir kitaptı, içine girmekte zorlandım hatta belki giremeden üstünkörü bile okumuş olabilirim. Karakterleri, olayları takip etmekte zorlandım ama bu zorlanış beni daha da heveslendirdi, her seferinde daha çok odaklanarak açtım kapağını. Biraz da inat ettim anlayarak bitirmeye kitabı. Çok başarılı olamadım gibi.
Elif Şafak'ın diğer romanlarında da olduğu gibi bunda da sufizm ile, mistik olaylarla vb. karşılaşacaksınız. Çok fazla karakter var ama aslında roman üç ana karakterin etrafında dönüyor, detaylarda kaybolmamanızı tavsiye ederim.

Martenteo 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Önce Pinhan'ı okumasam belki daha çok beğenebilirdim.Yinede gidişat çok iyiydi diyebilirim ancak Bit Palas'ta olduğu gibi sonlarda bir sıkıntı var.Sonu pek tatmin etmedi açıkçası.

Nur Zorlu 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

Sırf yarım bırakmış olmamak için okudum.Anlatım şekli oldukça karışık ve ağdalı bir anlatımı var.Okunmaz diyemem fakat okunması zor olan kitaplardan biri.Elif Şafak'a hayranım diyen herkes okumalı bence.

Beste akkaya 
05 Şub 22:32 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın ilk başları inanılmaz sürükleyici gidiyor elinizden bırakamıyorsunuz ama sonlarına doğru bu heves kayboluyor. Yinede okunabilcek güzel kitaplardan denilebilir.

Ayşee 
22 Nis 2017 · Puan vermedi

Bir romandan ziyade deneme türünde bir kitap gibi. Kitap kendine çekemedi beni. Oldukça sıkıcı buldum kitabı. Çok zorlanarak ilerledim ve hiç tat alamadım.

2 /

Kitaptan 110 Alıntı

Derûnî Dâvâm 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Insan ilk defa gördüğü birine ilk defa görüyormuş gibi bakmalı. Daha evvel gördüklerine bakar gibi değil. Yani her yeni insan bir muamma demek; bilinmeyen bir şeyler var orada. Çocuklar bilir bunu. Yeni yürümeye başlayan çocuk böyle bakar işte her şeye; hayretle.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 260)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 260)

..Ve birgün kitaplarından başını kaldırdığında, kendisiyle birlikte bütün dünyanın yaşlandığını farketmişti…

Şehrin Aynaları, Elif ŞafakŞehrin Aynaları, Elif Şafak
deren 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dostum" dedi kısık bir sesle, "korkarım, sen kitaplara insanlardan daha çok itimat ediyorsun."

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 229)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 229)

Hüzün
Gayet iyi biliyordu ki, hüzün denilen şey tıpkı siyah, dalgalı saçlarının arasına nasılsa yerleşivermiş beyaz bir saç teline benziyordu. Hüzün, kopardıkça çoğalıyor, çoğaldıkça arsızlaşıyordu.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 30)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 30)

"Hüzün denilen şey tıpki siyah, dalgalı saçlarının arasına nasılsa yerleşivermiş beyaz bir saç teline benziyordu. Hüzün kopardıkça çoğalıyor, çoğaldıkça arsızlaşıyordu."

Şehrin Aynaları, Elif ŞafakŞehrin Aynaları, Elif Şafak
Derûnî Dâvâm 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Acılar hepimiz için, bütün insanlar için. Fakat her acının bir mükâfatı vardır muhakkak.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 279)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 279)
Derûnî Dâvâm 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Sen duyduklarına inanıyorsun. Söylenmeyene inan, çünkü insanın sessizliği, sözcüklerinden daha yakındır gerçeğe.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 125)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 125)

Binlerce kelime, onlarca hikâye var boğazımda düğümlenmiş. Susuyorum konuşmam gereken yerlerde; dilimi tutamıyorum ne zaman susmam gerekse. Anlatacak çok şeyim olsa da, emin değilim anlaşılmak istediğimden.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 284)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 284)