Şehrin Aynaları

6,9/10  (54 Oy) · 
272 okunma  · 
39 beğeni  · 
2.602 gösterim
"Aynalar şehrine geldim çünkü benim hikâyemin önünü, benden evvel kaleme alınmış bir başka hikâye tıkıyor. Aynalar şehrindeyim çünkü bir kez şu bendi yıkabilsem sular çağlayacak, deli deli akacak; hissediyorum."

...Bazen, hakikat bütün çirkinliği ve çirkefiyle karşıma dikildiğinde, akıbetimi allayıp pullamak, süsleyip püslemek gelmiyor içimden. Böyle zamanlarda gözlerimi kapatıp, usulca arkama yaslanıyorum ve küfre özenen kelimelerin dişlerimin arasında bıraktığı o kekremsi tatla oyalanıyorum.

"Aynalar şehrindeyim çünkü ben bir korkağım; ve ne olduğunu bilen her korkak gibi, bu sırrı kendime saklıyorum."
Elif Şafak, Türkiye'nin önde gelen çağdaş yazarlarından biri olarak Orhan Pamuk'un yanında yerini alıyor.
-Economist-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9786051111216
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
15 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Kitabın konusu güzel ama kitapta bir bütünlük yok. Biraz karmaşıklaşması için zorlanmış gibi geldi bana. Açıkçası kitaptan umduğumu bulamadım. Olmazsa olmazlardan değil. Kafanızı tam anlamıyla verebileceğiniz bir zamanda okuyabilirsiniz.

Ahu Kader 
16 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Elif Safak kitaplarini severek okurum. Bu kitabini daha önce hic duymamistim ve bir arkadasimdan ödünc aldim. Icinde gecen binlerce yabanci isimler, bir sürü farkli hikayeler. Insanin kafasini yoruyor. Kitapta her bölüm güzel bir cümle ile basliyor. Bir tek bu cümleleri sevdim.

Derya 
09 Mar 08:30 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Biraz karmaşık biraz zor bir dil kullanmış Elif Şafak...altı çizilecek o kadar çok cümle var ki kitap da...dilini beğenmemek elde değil...zor ama güzel bir kitap...

Ayşee 
22 Nis 20:13 · Puan vermedi

Bir romandan ziyade deneme türünde bir kitap gibi. Kitap kendine çekemedi beni. Oldukça sıkıcı buldum kitabı. Çok zorlanarak ilerledim ve hiç tat alamadım.

Nur Zorlu 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 5/10 puan

Sırf yarım bırakmış olmamak için okudum.Anlatım şekli oldukça karışık ve ağdalı bir anlatımı var.Okunmaz diyemem fakat okunması zor olan kitaplardan biri.Elif Şafak'a hayranım diyen herkes okumalı bence.

Filiz Özcan 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Önce Pinhan'ı okumasam belki daha çok beğenebilirdim.Yinede gidişat çok iyiydi diyebilirim ancak Bit Palas'ta olduğu gibi sonlarda bir sıkıntı var.Sonu pek tatmin etmedi açıkçası.

muhammet çakmak 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Anlatılan hikayeden çok yazarın kullandığı dili hayranlıkla takip etmek istediğiniz bir kitap. dikkatle okunmalı kişiler arasındaki ilişkiler iyi anlaşılmalı ki olaylar askıda kalmasın ve anlamlandırılabilsin. Ancak Elif Şafak okumaya yeni başlayacaksanız bu kitap 3. veya 4. kitap olsa daha iyi olur görüşündeyim

Moon light 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde

Roman ile deneme arası bir kitaptı. Elif Şafak'ın uslubunu güzel yansıttığı yerler vardı. Fakat kitabın bir kısmı kitaptan çok bağımsızdı. Bütünlük tam olarak oluşturulamamıştı. Sonundada kitap hiç bir yere çıkmadı. Vermek istediği mesaj neydi? Sonuç kısmı çok havada kalmıştı.

Dalga Özdem 
08 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elif Şafak'ın Şehrin Aynaları kitabı harika bir türkçe ile yazılmış. Olaylar ve karakterler arasındaki bağ çok güzel ve başarılı bir şekilde kurulmuş. Elif Şafak'ın kitaplarının tamamında bunlar geçerli. Elif Şafak harika bir yazar. Bu kitabı herkese öneriyorum. İyi okurlar.

Maya Güneş 
08 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı çok beğendim. Elif Şafak'ın yazarlığı benim çok hoşuma gidiyor ve çok beğeniyorum. Elif Şafak'ın kitaplarını okumayan kalmayacak. Okumaya başladığınızda elinizden bırakamicağınız kitaplar bunlar.

Kitaptan 42 Alıntı

Insan ilk defa gördüğü birine ilk defa görüyormuş gibi bakmalı. Daha evvel gördüklerine bakar gibi değil. Yani her yeni insan bir muamma demek; bilinmeyen bir şeyler var orada. Çocuklar bilir bunu. Yeni yürümeye başlayan çocuk böyle bakar işte her şeye; hayretle.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 260)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 260)

..Ve birgün kitaplarından başını kaldırdığında, kendisiyle birlikte bütün dünyanın yaşlandığını farketmişti…

Şehrin Aynaları, Elif ŞafakŞehrin Aynaları, Elif Şafak

Hüzün
Gayet iyi biliyordu ki, hüzün denilen şey tıpkı siyah, dalgalı saçlarının arasına nasılsa yerleşivermiş beyaz bir saç teline benziyordu. Hüzün, kopardıkça çoğalıyor, çoğaldıkça arsızlaşıyordu.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 30)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 30)

"Hüzün denilen şey tıpki siyah, dalgalı saçlarının arasına nasılsa yerleşivermiş beyaz bir saç teline benziyordu. Hüzün kopardıkça çoğalıyor, çoğaldıkça arsızlaşıyordu."

Şehrin Aynaları, Elif ŞafakŞehrin Aynaları, Elif Şafak

Acılar hepimiz için, bütün insanlar için. Fakat her acının bir mükâfatı vardır muhakkak.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 279)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 279)

Sen duyduklarına inanıyorsun. Söylenmeyene inan, çünkü insanın sessizliği, sözcüklerinden daha yakındır gerçeğe.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 125)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 125)

Binlerce kelime, onlarca hikâye var boğazımda düğümlenmiş. Susuyorum konuşmam gereken yerlerde; dilimi tutamıyorum ne zaman susmam gerekse. Anlatacak çok şeyim olsa da, emin değilim anlaşılmak istediğimden.

Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 284)Şehrin Aynaları, Elif Şafak (Sayfa 284)
Didem 
 25 Oca 12:19 · Kitabı okudu · 7/10 puan

" Bilmemek, kendi gölgenden korkmana sebep olur, bilmekse başkalarının gölgesinden."

Şehrin Aynaları, Elif ŞafakŞehrin Aynaları, Elif Şafak
5 /