Profil
Cankurtaran yelekleri hazırdadır - duygulu yorumlar, tarihçilik, bilimcilik, sosyalist gerçekçilik. Kim kurtulmak istemez ki, kimseye zarar vermeden!
360 syf.
·
Puan vermedi
·
58 günde okudu
Vegan
Kitabın sonuna doğru bütün parçalarını birleştirince vegan bir yazara ait olduğu anlaşılıyor. Sonuç olarak 6 haftalık bir peynirsizlik dönemimden sonra tekrar peynir aşkıma kavuştum. Ölçülü yedikten sonra sıkıntı yok.
Peynir Tuzağı
Peynir TuzağıNeal D. Barnard · Yabancı Yayınevi · 201866 okunma
Reklam
Güç Savaşı
László F. Földényi insanların modern dönemde nasıl oldu da Auschwitz gibi toplama kampları kurduğunu, göz göre göre insanları ölüme sürüklediğini sorguluyor. Bu alışılageldik bir durum değil. Eski dünyada katliamlar olurdu ama bunlar savaş durumlarında gerçekleşir ya da daha küçük çaplı olur ve cahil bir kesim tarafından gerçekleştirilirdi. Modern toplum nasıl bir toplum ki eğitimli olmalarına rağmen kolektif kötülükleri umursamadan yapabiliyorlar? Földényi'nin cevabı modern toplumun kitle toplumu olması. Doğru olsun yanlış olsun yeteri sayıda habere ulaşan ve de insanların arzularını kamçılayıp onları manipüle eden herkes kitlesel kötülüklere sebep olabilir. Birisi aylardır bir şehri bombalar bunu kitleleri arkasına alarak meşru savunma gösterir öteki oturduğu yerden attığı twitle bir gencin haftalarca hücrede tutulmasına sebep olur. Eskiden yalnızdık ve kötüydük, artık birlikteyiz ve daha kötüyüz.
“Eleştiri eylemi, kendi önem hissini pekiştiriyor, daha güçlü hissettiriyordu.”
Sayfa 163 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
"Kendimizi tam olarak ifade edebilmek için eleştirme riskini göze almamız gerekir."
Bahriye Hanım —
Eleştiri hakkı, herhangi bir meselede korkusuzca, en doğru ve en açık söyleyenindir.
Reklam
112 syf.
·
Puan vermedi
·
27 günde okudu
Kitabı uzunca bir süre okumamdan da anlaşılacağı üzere pek olumlu oy veremeyeceğim bu kitaba. Machiavelli her ne kadar evrensel mesajlar veriyor olsa da yaşadığı 1500 dönemi Avrupa’sından örneklerle bezenmiş olması yabancılık oluşturmakta. Zira kitap, dönemin Floransa hükümdarı Vettori’ye ithafen yazıldığından yine çağdaş uygarlık ve hükümdarlar örnek gösterilmiş. Bu yönüyle yabancısı olduğum yerel bir dönemi okumak beni fazlasıyla zorladı. Eminim ki Ortaçağ Avrupası döneminde araştırma yapan veya ilgilenen biri için yararlı olabilmekte. Okuması itibariyle zor ve beklentilerimin altında kaldığını ifade etmek isterim.
Hükümdar
HükümdarNiccolo Machiavelli · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202114,4bin okunma
352 syf.
3/10 puan verdi
Laf kalabalığı
"...şato itfaiyeye birkaç borazan da hediye etmişti [...] ; borazanın sesini duyunca Türkler geldi sanıyordun, gürültüsüne bir türlü alışamıyor, her çalındığında yerinden sıçrıyordun." Gerçek dünyaya dair hiçbir ayrıntı içermeyen bir kitapta bu cümlenin geçmesini sadece absürt buldum. 350 sayfalık bir laf kalabalığı. Akıcılığı olmayan bir hikaye ve bunun üzerine kötü yapılmış bir çeviri. 50 sayfa boyunca nefes almadan konuşan karakterlerle monolog halini alan bunaltıcı diyaloglar. Distopya okumak istiyorsanız eminim ki çok daha başarılı ve öğretici örnekleri vardır. Bu kitabı okuyarak vaktinizi boşa harcamayın.
Şato
ŞatoFranz Kafka · Can Yayınları · 20229,6bin okunma
Hegel, bütün büyük tarihî olayların, bir bakıma, iki kez yaşandığını vurgular bir yerlerde. Fakat eklemeyi unuttugu bir şey vardır: İlkinde trajedi olan ikincisinde komedi olur.
Sayfa 12 - AyrıntıKitabı okudu
280 syf.
6/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Hawaii'nin başkentindeki basit bir safrakesesi ameliyatı ters gittiğinde, kimse cinayetten şüphelenmez. Ta ki Dr. Chesne, kendisine karşı ustalıkla kurgulanmış bir komployu ortaya çıkarmak için beş yıl onceki trajik olaylar silsilesine dair ipuçlarına ulaşana kadar. Fakat cinayetler devam eder; De. Chesne'nin taraf degiştiren Avukat David Ransom ile birlikte kendilerini namlunun ucunda bulmaları artık an meselesidir. Kitabı genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim ancak beklentilerimi karşılamayan bir kaç nokta yok değil. Kitabın dili okumayı hiç zorlaştırmıyor aksine insanın okudukça okuyası geliyor. Yine de kitabın dili ne kadar akıcı olursa olsun konunun orijinal olmaması benim kitabımı okumamı zorlaştırdı. Bu yazardan okuduğum ilk kitap ve yazar hakkında duyduklarımdan kaynaklı kitabın biraz daha cinayete ve arkasındaki vahşete odaklanacağını düşünmüştüm ama maalesef yanılmışım. Yine aynı şekilde içerisinde romantizm olacağını tahmin etmemiştim. Her ne kadar belli noktalarda beklentimin altında kalan bir kitap olsa da okuması gayet zevkliydi. Yazarın mutlaka diğer kitaplarına da bakacağım.
Bıçak Sırtı
Bıçak Sırtı
Tess Gerritsen
Tess Gerritsen
Bıçak Sırtı
Bıçak SırtıTess Gerritsen · Doğan Kitap Yayınları · 20204,279 okunma
Reklam
Allah sonumuzu hayr etsin .
Son bir aydır, uzayda Alper; pavyonda Dilber arasına sıkıştırıldık kaldık.
İyi niyetli insanları kırmayın , üzmeyin, incitmeyin...
İnci Taneleri
Bir kesim, dizi fragmanındaki pavyon dans sahnesi için ne denli aşağılık bir hale sokuyor kendini. Bir kesim de daha içeriği bile bilmeden, aslında bünyesinde müthiş sistem eleştirilerinin olmasına ve düşündürücü kısmına dikkat etmeksizin vay efendim bizim gençlerimize kötü örnek oluyor, diyorlar. Ne çok seviyoruz değil mi aslını bilmeden yorum yapmayı!..
852 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.