Kürt Edebiyatına Giriş

9,0/10  (6 Oy) · 
32 okunma  · 
7 beğeni  · 
622 gösterim
Kürt Edebiyatına Giriş, Türkiye'de çok konuşulmasına karşın, hakkında oldukça bilgi sahibi olduğumuz bir alanı, geçmişten bugüne Kürt edebiyatını konu alıyor. Sözlü edebiyatın kaynaklarından klasik edebiyata ve modern yazılı Kürt edebiyatının bütün evrelerine kısaca göz atan çalışma, Kürt edebiyatının göz ardı edilmiş zenginliğini de sergiliyor.

Kürt Edebiyatına Giriş, Kürt edebiyatını tanımak isteyenler için mükemmel bir kılavuz...

"Mehmed Uzun, çağdaş Kürt yazarları içinde, kuşkusuz, en önde olanı. Çok uzun zamandır yok edilmek tehdidi altındaki bir dilin rönesansı için çok şey yaptı o."
Joyce Blau, Fransa
mahmut yiğiter 
31 May 02:41 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Mehmed Uzun kaleme aldığı Kürt Edebiyatına Giriş ile Kürt edebiyatının genel olarak sanıldığından çok daha zengin olduğunu anlatıyor. Her zaman baskı altında kalmış bir edebiyatın kendini sözlü edebiyat geleneği ile nasıl ayakta kaldığına değiniyor. Ve Kürt edebiyatında ki en önemli şahsiyetleri bize sunuyor.Ehmedê Xanî yi ,Feqîyê Teyran iyi, Melayê Cizîrî i ,Ali Hariri yi ,Mevlâna Hâlid iyi. ...

Paramparya 
08 Kas 04:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Modern Kürt edebiyatı adına birçok başarıya imza atmış olan ve yaşamını diğer birçok Kürt aydın gibi sürgünde geçirmek zorunda kalmış olan Mehmet Uzun bu kitabında yüzyıllarca mazlum olarak yaşamış bir halkın tüm baskılara rağmen yarattığı edebiyatın zenginliğini okurlarına sunuyor.İran,Suriye,Türkiye,Irak ve SSCB ülkelerine dağıtılmış bu halkın çok zengin bir edebiyat repertuarına sahip olmasını bekleyemeyiz.Acı ile edebiyat birbirleriyle varolmasına rağmen Kürtlerin üzerindeki totaliter ve antidemokratik uygulamalar edebiyatlarını oluşturmalarına izin vermemiştir.Sözlü Kürt edebiyatının zenginliğinin farkına varmak için okunulması gereken bir kitap.Klasik ve modern dönemlerin oluşum koşullarının zorluğu ve anadilde düşünüp yabancı bir dilde yazmanın acısı kitapta örneklerle açıkça ortaya konmaktadır.Sürgünün Kürt edebiyatının (ne yazık ki) anavatanı olmasının sebepleri ve Kürtçe'nin parçalanmış oluşunu anlatan başarılı bir çalışma.

Kitaptan 4 Alıntı

mahmut yiğiter 
15 Ağu 18:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kuzey Kurmanci Ekolü olarak isimlendirilen ve Kürtlerin en büyük klasik şairleri olarak değerlendirilen Elî Heriri (1425-1490) ,Mela Ehmedê Bateyî (1414-1495) ,Melayê Cizîrî (1570-1640) , Feqiye Teyran (1590-1660) , Ehmedê Xani (1651-1707) gibi şairler Kürt edebiyatı için önemli yapıtlar ortaya çıkardılar.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 22 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 22 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
 15 Ağu 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

O dönemin edebiyat dili olan Farsça ve Arapça yerine Ehmedê Xani, manzum destanını Kürtçe ile yazdı ve nedenini de yine kitabın girişinde şöyle açıkladı,:
De xelk nebêjitin ku "Ekrad
Bê marifet in, bê esl û binyad

"İnsanlar demesin Kürtler merifetsiz ve kültürsüzdürler. "

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
15 Ağu 18:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Feqiye Teyran in Ber Sîs isimli yapıtı Kürt düzyazısının ilk örneklerindendir.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 28 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 28 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
15 Ağu 18:32 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hafiz Şirazi ile çağdaş olan Melayê Cizîrî, bir şiirinde Hafız la ilgili şöyle söylemektedir.
Ger lûlû yê mensûr ji nezmê tu dixwazi
Der şiirê Melê bin, te bi Şirazi çi hacet?
Eğer dizelerin kamaştırıcı incilerini istiyorsan Mela nin şiirine bak, Şirazi ye ne gerek?

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)