Kürt Edebiyatına Giriş

·
Okunma
·
Beğeni
·
2819
Gösterim
Adı:
Kürt Edebiyatına Giriş
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
103
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752732513
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Kürt Edebiyatına Giriş
Destpêka Edebiyata Kurdî
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına Giriş, Türkiye'de çok konuşulmasına karşın, hakkında oldukça bilgi sahibi olduğumuz bir alanı, geçmişten bugüne Kürt edebiyatını konu alıyor. Sözlü edebiyatın kaynaklarından klasik edebiyata ve modern yazılı Kürt edebiyatının bütün evrelerine kısaca göz atan çalışma, Kürt edebiyatının göz ardı edilmiş zenginliğini de sergiliyor.

Kürt Edebiyatına Giriş, Kürt edebiyatını tanımak isteyenler için mükemmel bir kılavuz...

"Mehmed Uzun, çağdaş Kürt yazarları içinde, kuşkusuz, en önde olanı. Çok uzun zamandır yok edilmek tehdidi altındaki bir dilin rönesansı için çok şey yaptı o."
Joyce Blau, Fransa
103 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kürtlerin de edebiyatı vardır!
Mehmed Uzun bu kitapta (detaylı olmasada) Kürt edebiyatından; şairlerinden, eserlerinden, Kürt dili, Kürtçe sözlü ve yazılı eserlerden, çağdaş Kürt edebiyatından da bahsediliyor.
Açıkçası edebiyatımızı bilmek beni mutlu etti ve başarılı şairlerimizden bahsedilmesi beni çok gururlandırdı. Edebiyatımız çok önemli bir eser olan Ahmedê Xanî 'nin Mem û Zîn eserinden bahsediyor (İki gencin aşk hikayesidir. Ayrıca Mem û Zîn kitabını herkese tavsiye ederim çok güzeldir.).
Kürt olmayanların bile okumaktan zevk alacağı bir kitap ama ben öncelikle Kürt olan arkadaşlara tavsiye ederim çünkü edebiyatımızı tanımalarını isterim.

Kürt edebiyatının sancılı, zor dönemlerini anlatan, yazar ve şairlerin çektiği sıkıntıları ve zorluklarını Mehmed Uzun çok başarılı bir şekilde kaleme almıştır.

Okuyacaklar için keyifli okumalar :))
88 syf.
·2 günde
Silav hevalno. Min xwest ku lêkolîna vê pirtûkê bi zimanê xwe/me/dayikê binivîsim...

Pirtûk; eger em destpêkê û dawîyê ji bihesibînin, ji neh beşa hatîye nivîsan:
1-Destpêk
2-Edebiyata Kurdî: Tekoşîna Man û Nemanê
3-Zimanê Kurdî û Zehmetiyên li Berê
4- Edebiyata Devkî ya Kurdî, Destpêka Edebiyata Nivîskî û Pexşan
5-Edebiyata Nûjen a Kurdî
6-Edebiyata Kurdî li Kurdistana Iraq û Îranê
7-Edebiyata Kurdî li Yekîtiya Sovyetê
8-Edebiyata Kurdî li Kurdistana Tirkiye û Sûriyê
9-Dawî

Pirtûka kekê Memed li ser edebiyata Kurdî nivîsî, bi rastî jî pir xweşe, mirova li ser edebîyata kurdî û tekoşîna nivîskarên Kurdan; 'Ehmedê Xanî, Feqiyê Teyran, Melayê Cizîrî, Melayê Batê, Evdalê Zeynikê, Şeyh Huseynî Gazî, Hesenê Qizilcî, Erebê Şemo, Cegerxwin' hîn diki...

Mehmed Uzun koçberekî avakerê ziman û edebiyateke modern e. Xwedî gelek e, Kurd e, Tirkiyê, Ji Enedolê Ji Mezopotamya ye, ji Swêd, ji dinyayê ye."
Ottar Fyllingsnes (Nivîskar, Norweç)
(Ji pişta pirtûkê...)

Mehmed Uzun li sala 1953ê li gundê Sivêreka ser bi Rihayê (Urfayê) hat dinyayê. Ji ber xebata wî ya nivîsîna bi zimanê dayikê çend caran ji alîyê desthelata tirkan ve hat zîndankirin. Her ji ber wan gefên li ser jiyana xwe, li havîna sala 1977ê ji Tirkiyê derket û heyameke dirêj li Swêdê ma.
Ew endamekî çeleng ê PEN ê û Yekîtîya Nivîskarên Swedê ye. Wî li sala 2001ê xelata Torgny Segerstedt wergirt.
Ew li sala 2005ê vegeriya Tirkîyê û li Stenbolê ma. Li dawiya wê salê (2005ê) ji aliyê wezareta rewşenbîrîyê a hukmeta Herêma Kurdistanê ve li Hewlêra paytext hat xelatkirin.
Lê mixabin ko li 29ê meha gulana 2006ê hat zanîn ko tûşî nesaxiya giran a şêrpenceyê bûye. Li destpêkê, ew li nexweşxaneya zanîngeha Karolînskayê li Stokholma Swêdê hat nivandin. Ew ji bo çareserê ber bi Amerikayê jî hat şandin.
Mehmed Uzun di 11ê cotmehê sala 2007an di saet dora 11.00an li Amedê ji ber nexweşiya xwe çû ser dilovaniya xwe...
103 syf.
·2 günde·10/10
Hepinize merhaba canım insanlar, mutlu pazarlar, bugün alan sınavına giren herkese; "inaniyorum kazanacaksınız "

Daha önce adını duymadığım, duyduysam bile hatırlamadığım biriyle beni tanıştırdığı için Esra Kurt öğretmenime bin minnet..

Mehmed Uzun kim diye sorarasa birgün biri bana ,"direnişin, yazarı"ndan başka cevabım olmayacak artık. "Yasaklı bir dilin yazarı ",kendi dilini savunmuş ve dili için yaşamış bir adam Mehmed Uzun.

Hiçbir mücadele yok ki, acısız olmasın, Mehmed Uzun yorucu ve uzun bir mücadele vermiş, sürgün ile sonlanan bir mücadele...' E değmiş mi bu kadar uğraştığına bak hala kimse bilmiyor Kürtçe ne, Kürt yazarlar kim,ne yazmışlar,bazı Kürtler bile bilmiyor Kürtçe' deme sevgili okur, değdi. Mesela bana sorsan iki gün önce, en basitinden, Türkçe yazan Kürt yazar kim diye, birkaç kişi sayar susarım, yani susardım... Şimdi Kürt edebiyatının temel taşlarını sayabilirim sana, isimlerini doğru telaffuz edemesem de. Bir tek ben değil tabi, Mehmed Uzun ve kitapta adı geçenler sayesinde birçok kişi, birçok şeye ulaşabildi.
İnaniyorum ki bir yerlerde, kendinden uzaklaşmış bir Kürt "benim geçmişim bu" diyebildi, Mem û Zin destanını okuyunca. Biri bir yerlerde, yasak ama var, var ve gerçek,gerçek ve güzel,dedi okuyunca..

Mehmed Uzun " Metnin amacı olabildiğince rahat bir biçimde, düz bir gelişme çizgisini izleyerek, Kürt edebiyatına ilişkin en temel bilgileri, "Kürt edebiyatına yabancı" okuyucuya iletmektir." notunu düşmüş. İçin rahat olsun Mehmed abi, bunu başardın. Bana ulaştın en azından, diğer kitaplarında sıra..

Kitap içeriğini yukarda yazdığım amaçtan da anlaşılacağı üzere Kürt edebiyatı ile ilgili temel bilgileri oluşturuyor.
Kürt edebiyatının dönemleri, lehçeleri ne ?
önemli yazar ve sairleri kim ?
Hangi şartlar altında gelişmiş? sorularının cevabı var kitapta. Kitabın içindekileri uzun uzun anlatmayacağım sana burda da bak bunları yazdım, kısa notlar kalıcıdır diye düşünerek.

https://hizliresim.com/DDO6zl

Daha detayını öğrenmek istiyorsan..ki bence iste, Önyargılarını yak, ve oku..ötekileştirmek ne senin, ne benim faydama..oku çünkü yeni bir şeyler öğrenmek, dışlanmışlıktaki benliğini bulmak, aslında onun "başka" olmadığını görmek sana zarar vermeyecek.

"Bütün mesele insanoğlunun iç ve dış gerçeğine varmak" diyor ya Yaşar Kemal, dinle onu..

İyi kal, önyargılarını yak ve git hemen bir yerden bir Mehmed Uzun kitabı edin, oku, okuttur..
Esra öğretmenim bin minnet, var'ol..sen ve senin gibiler, Mehmed Uzun gibiler, Ehmede Xanî 'ler var'olun :))
103 syf.
"Doğuda kara yaralar çoktur. Ancak, en kötülerinin ve var olan tüm bu yaraların anası bilgisizlik ve yoksulluktur."

Kürt Edebiyatına Giriş; Kürt Edebiyatını tanımak, bazı konularda bilgilenmek için iyi düzeyde. Kürt edebiyatının geçmiş dönemlerde yazılı olarak gelişememesinin sebeplerinden birisi de bilgisizlikti. Bunun yanında Kürt kültürü zengin bir sözlü edebiyat geleneğine sahiptir; yaşadıklarını, duyduklarınü, düsündüklerini kağıda dökmek yerine sözlü olarak anlatmışlardır. Latin, Arap ve Kiril alfabesini kullanan Kürtler, eserlerinde Kürtçenin, kuzey kürtçesi ( Kurmanci), güney kürtçesi ( Soranca) ve Zazaca ( Dımıli) lehçelerini kullanmışlardır.

Kürt edebiyatında önemli kişiler; Ali Hariri, Ehmedê Xanî, Feqîyê Teyran, Melayê Cizîrê, Melayê Batê, Evdalê Zeynıkê, Şeyh Huseynî Gazi, Hesenê Qızılcî, Erebê Şemo, Cigerxwin...

Kürt Edebiyatının, sözlü edebiyat geleneğiyle ayakta durduğunu anlatan kitap aynı zamanda, yazılı edebiyatına geçişini, Çağdaş Kürt edebiyatını, İran, Irak ve Suriye kürtlerinin edebiyatına ışık tutmakta, klavuz etmekte.
88 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Dîsa kekê Mehmed Uzun û pirtûkeke wî delal, xweş û geş. Dîsa zimanekî zelal, herikbar. Wek ku hûn jî dizanin Mehmed Uzun nivîskarekî kurd e. Ew hosteyê peyv û gotinên kurdî ye. Heger gotin di cih de be ew bi peyva dileyize û wa dixemilene û ji nûve wa bikartîne. Zimanê vê pirtûkê zahf xweş e û hêsan tê xwendin. Pirtûk kurt e lê girîngî û tesîra wê bêgûman gelekî mezin e. Wek ku hûn jî dizanin Mehmed Uzun bêtir bi nivîsê xwe ê roman tê nasîn. Mîna Siya Evînê, Hawara Dîcleyê û… Lê ev pirtûk nê roman e. Ew lêkolînek li ser edebiyata kurdî ye. Kekê Mehmed Uzun bi vê lêkolînê rewşa edebiyata kurdî ji mere berbiçav dike. Dîsa wek ku hûn dizanin zimanê kurdî ji aliyê dewletên serdest hatiye qedexe. Nivîskar bala me dikşînê ser vê rewşa kambax û yek ji sebeba paşdemayîna edebiyata kurdî vê nîşanî me dike. Lê her çiqas rewşa edebiyata kurdî ne gelekî başbe jî em karin bibêjin ne gelekî xerab e jî. Gelek nivîskarên kurd hewl danin ji bo ku di vê rewşa zor û zehmet de ji bo zimanê kurdî xebatan bikin. Kekê Mehmed Uzun bi kurtî ji mere behsa va nivîskara û xebatên wa dike. Dîsa spas ji bo te kekê Mehmed Uzun cihê te bihûşt be.
103 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kürtler ve Kürdistan... Tarihin her döneminde adı yasaklarla anılan bir ırk. Ama ne yazık ki yasakların en şiddetlisi ve asimilasyonun en büyüğü Mehmet Uzun'un da dile getirdiği gibi ülkemizde olmuştur ve oluyor. Düşünmekten aciz beyinler her ne kadar Kürdistan kelimesini ve onu dile getirenleri terörize etmeye kalkışsa da tarihteki apaçık gerçekliği görememenin yoksunluğunu yaşayacaklar. "Kürtçe konuşmak serbest" , "istedikleri gibi konuşup yazıyorlar daha ne istiyorlar " vb cümleleri duydukça bu ülkeye olan inancımız gittikçe körleşecek. Mehmet UZUN umudu olduğu için yazdı. Keşke doğduğu topraklarda yazıp doğduğu topraklarda verseydi son nefesini. İnceleme daha çok iç dökme gibi oldu, bunu da hayatı televizyon ve internette duyduğu 3-5 yalan haberden ibaret sananlara laf anlatma gayreti içine girmeye borçluyuz.
Yazar bu kitabında yok olan, yok edilmek istenen bir dilin ve kültürün tarihin her sahnesinde direnişçilerini bulduğunu yazıyor. Dilimizi yaşatmak adına yapmamız gereken ödevlerin hiçbirini yapmadığımız gerçeğini vuruyor yüzümüze. Hoş, yapmaya çalışanların hepsi ya içerde ya da toprakta. Umarım bu satırları yazarkenki tedirginliği yaşamadığımız günlere uyanırız. Mehmet Uzun anısına sonsuz saygıyla, sevgiyle...
103 syf.
·2 günde·10/10
Mehmed Uzun kaleme aldığı Kürt Edebiyatına Giriş ile Kürt edebiyatının genel olarak sanıldığından çok daha zengin olduğunu anlatıyor. Her zaman baskı altında kalmış bir edebiyatın kendini sözlü edebiyat geleneği ile nasıl ayakta kaldığına değiniyor. Ve Kürt edebiyatında ki en önemli şahsiyetleri bize sunuyor.Ehmedê Xanî yi ,Feqîyê Teyran iyi, Melayê Cizîrî i ,Ali Hariri yi ,Mevlâna Hâlid iyi. ...
kitap öncelikle gercekten kürt edeboyatinin ne kadar zorluklarla aykata durdugunu ićler acısi bi sekilde anlatiyo ama kitap bittiginde umut var oldugunda hatirlatiyo kürt edebiyati icin
103 syf.
Kürt Dili ve Edebiyatı üzerine yazılmış kısa ama bilgilendirici bir kitap. Kitapta adı geçen kitaplar, şairler ve yazarlar hakkında fazla derinlikli bilgi yok. Ancak Kürt Dili ve Edebiyatına başlangıç yapmak için iyi bir tercih olabilir.
103 syf.
Eser, yasak ve inkara rağmen kürtçe yazan yazar ve şairlerin tarihsel gelişimini, karşılaştıkları zorlukları ve geçmişin panoramasını ele alıyor. Yazında bütün alanlardaki öncü çalışmaları ve ozellikle ilkleri gün yüzüne çıkarıp toplumla buluşturma amacı güden yazar, karşılaşılan zorlukları ve engelleri şovenizme kapilmadan, politik bir dil kullanmadan okuyucusuna aktarma çabasında.
Bütün dönemlerde farklı ülke sınırları içerisinde yaşayan Kürtlerin edebiyattaki atılımları ve bu yoldaki gelişim süreçleri konusunda belli ki yazar baya çaba göstermiş.
Kürt dilinin geliştirme çabası içinde olan aydın Kürtlerin edebiyat alanındaki mucadeleleri de ayrıca gün yüzüne çıkarılmaya değer ve yazarın da dediği gibi 'bu bir onur meselesi".
Yaratılan ürünlerin biçim ve teknik özellikleriyle beraber şair ve yazarların da ayrıca eleştirisini de yapmayı unutmamış yazar.
103 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Edebiyatımızla ilgili bilgilendirme amaçlı yazılan güzel bir eser. Eserle birlikte Kürt bilginleri, yazarlarımızı da bilmek çok güzel bir kaynak kendi edebiyatımızı bilmek çok güzel bir şey.
Dengbêj ve çîrokbejler esasında birçok sosyal görevi birlikte yerine getirmektedirler; tarihi anlatmaktadır, toplumu eğlendirmektedirler, kültürel-edebi bir birikim sağlamaktadırlar ve dün ile bugün arasında köprü görevi görmektedir.
Bilûra min,binêre û bibîse
Roj çû ava,
Stêra êvare bû geş...
Û pêlên ava şevên reş
Ketine deşt û nevalan...
Bilûra min !
Dengê xwe berde !
Dinya mîna zarokekî berşîr
Ket dergûşa xewê
Dengê xwe berde bilûra min
Û jê ra bilorîne
Xema wê birevîne
Mehmed Uzun
Sayfa 81 - İthaki Yayınları
Doğuda kara yaralar çoktur, ancak en kötüleri ve var olan tüm bu yaraların anası, bilgisizlik ve yoksulluktur.
Mehmed Uzun
Sayfa 84 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kürt Edebiyatına Giriş
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
103
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752732513
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Kürt Edebiyatına Giriş
Destpêka Edebiyata Kurdî
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına Giriş, Türkiye'de çok konuşulmasına karşın, hakkında oldukça bilgi sahibi olduğumuz bir alanı, geçmişten bugüne Kürt edebiyatını konu alıyor. Sözlü edebiyatın kaynaklarından klasik edebiyata ve modern yazılı Kürt edebiyatının bütün evrelerine kısaca göz atan çalışma, Kürt edebiyatının göz ardı edilmiş zenginliğini de sergiliyor.

Kürt Edebiyatına Giriş, Kürt edebiyatını tanımak isteyenler için mükemmel bir kılavuz...

"Mehmed Uzun, çağdaş Kürt yazarları içinde, kuşkusuz, en önde olanı. Çok uzun zamandır yok edilmek tehdidi altındaki bir dilin rönesansı için çok şey yaptı o."
Joyce Blau, Fransa

Kitabı okuyanlar 296 okur

 • Masum bozkurt
 • İbrahim Peri
 • Halil İbrahim İlhan
 • Ernesto
 • Gülistan Topçu
 • Mustafa KIRAN
 • Rıdvan
 • Dilan Acar
 • Nare
 • Mazlum Yıldırım

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%61.5 (56)
9
%11 (10)
8
%4.4 (4)
7
%3.3 (3)
6
%1.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.2 (2)