Kürt Edebiyatına Giriş

9,1/10  (8 Oy) · 
45 okunma  · 
12 beğeni  · 
701 gösterim
Kürt Edebiyatına Giriş, Türkiye'de çok konuşulmasına karşın, hakkında oldukça bilgi sahibi olduğumuz bir alanı, geçmişten bugüne Kürt edebiyatını konu alıyor. Sözlü edebiyatın kaynaklarından klasik edebiyata ve modern yazılı Kürt edebiyatının bütün evrelerine kısaca göz atan çalışma, Kürt edebiyatının göz ardı edilmiş zenginliğini de sergiliyor.

Kürt Edebiyatına Giriş, Kürt edebiyatını tanımak isteyenler için mükemmel bir kılavuz...

"Mehmed Uzun, çağdaş Kürt yazarları içinde, kuşkusuz, en önde olanı. Çok uzun zamandır yok edilmek tehdidi altındaki bir dilin rönesansı için çok şey yaptı o."
Joyce Blau, Fransa
mahmut yiğiter 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Mehmed Uzun kaleme aldığı Kürt Edebiyatına Giriş ile Kürt edebiyatının genel olarak sanıldığından çok daha zengin olduğunu anlatıyor. Her zaman baskı altında kalmış bir edebiyatın kendini sözlü edebiyat geleneği ile nasıl ayakta kaldığına değiniyor. Ve Kürt edebiyatında ki en önemli şahsiyetleri bize sunuyor.Ehmedê Xanî yi ,Feqîyê Teyran iyi, Melayê Cizîrî i ,Ali Hariri yi ,Mevlâna Hâlid iyi. ...

Kitaptan 8 Alıntı

Kürt Edebiyatı ve Sürgün
Kökünden koparılmış sözcükler bu toprağa düşüp kök salmaktadır. Sürgün, bir kökleşmeye dönüşmektedir.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 68 - İthaki yayınevi)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 68 - İthaki yayınevi)
mahmut yiğiter 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kuzey Kurmanci Ekolü olarak isimlendirilen ve Kürtlerin en büyük klasik şairleri olarak değerlendirilen Elî Heriri (1425-1490) ,Mela Ehmedê Bateyî (1414-1495) ,Melayê Cizîrî (1570-1640) , Feqiye Teyran (1590-1660) , Ehmedê Xani (1651-1707) gibi şairler Kürt edebiyatı için önemli yapıtlar ortaya çıkardılar.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 22 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 22 - İthaki Yayınları)
mahmut yiğiter 
 15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

O dönemin edebiyat dili olan Farsça ve Arapça yerine Ehmedê Xani, manzum destanını Kürtçe ile yazdı ve nedenini de yine kitabın girişinde şöyle açıkladı,:
De xelk nebêjitin ku "Ekrad
Bê marifet in, bê esl û binyad

"İnsanlar demesin Kürtler merifetsiz ve kültürsüzdürler. "

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 27 - İthaki Yayınları)

Dengbej ve bey
İyi bir dengbej , çok geniş maddi , sosyal olanakları olan bir beyden daha ünlüdür.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 42 - İthaki)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 42 - İthaki)

Bir dil ...
Elbette dil de , baharda karların erimesinden sonra çağlayan bir akarsuyun berraklığını ve duru bir gecede ışıldayan parlak yıldızı hatırlatacak kadar temiz ve coşkuludur.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 45 - İthaki yayınevi)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 45 - İthaki yayınevi)
mahmut yiğiter 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Feqiye Teyran in Ber Sîs isimli yapıtı Kürt düzyazısının ilk örneklerindendir.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 28 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 28 - İthaki Yayınları)

Kürt Edebiyatı
Mehmed Uzun , hiç şüphesiz, bugün serpilip gelişen çağdaş Kürt yazarları arasında en göze çarpanıdır.Neredeyse ölmek üzere olan bir dilin ve edebiyatın rönesansına , övgüye layık bir katkıda bulunmuştur.

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 7 - İthaki)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 7 - İthaki)
mahmut yiğiter 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hafiz Şirazi ile çağdaş olan Melayê Cizîrî, bir şiirinde Hafız la ilgili şöyle söylemektedir.
Ger lûlû yê mensûr ji nezmê tu dixwazi
Der şiirê Melê bin, te bi Şirazi çi hacet?
Eğer dizelerin kamaştırıcı incilerini istiyorsan Mela nin şiirine bak, Şirazi ye ne gerek?

Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)Kürt Edebiyatına Giriş, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)