Mehmet Zana Başkan'ın Kapak Resmi
Mehmet Zana Başkan, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
15 Kas 16:03 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Size gerçek, gerçeğin ta kendisi olarak diyorum ki, toprağa düşen bir buğday tanesi yok olmazsa sadece bir buğday tanesi olarak kalır; ama yok olursa o zaman bereketli mahsul doğurur."
Incil Yohanna XII Bap, 24. Ayet.

Karamazov Kardeşler; Suç ve Cezadan sonra okuduğum en iyi kitap. Tanrı, özgür irade ve ahlak konularındaki etik tartışmalara derinlemesine giren tutkulu bir felsefi roman. İnanç, şüphe ve akıl ila ilgili manevi mücadelerinin bir draması, basit bir cinayet gizemi olarak gizlenmiş felsefenin yoğun eseri.

Dostoyevski üc kardeşi yarattı ( gayrimeşru olanla birlikte 4 kardeşler) ve neler olacağını görmek için onları serbest bırakti. Kardeşlerin farklı dünya görüşlerine dayanan mücadeleleri ve nasıl uğraştıklariyla ilgili derin bir analiz. Dostoyevski'nin karakterleri daha gerçek, daha vicdanlı, daha insanı; onları seviyoruz onlarla özdeşleşiyoruz, onları lanetliyoruz. Bir karakterde mutlaka kendinizi bulacaksınız. Hayat hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenecek kitaplar varsa onlardan bir tanesi de Karamazov Kardeşlerdir.

Baba, Fedor Pavloviç: eşinden gelen parayla birden zenginleşiveren silik bir hilebaz, zeki bir dalkavuk, yaman bir faizci, büyük oğlunun sevgilisini elinden alacak kadar sehvet düşkünü, baba denilmeyecek bir kişilik.

Dmitri Karamazov (Mitya): Halkçı olmayan, hayatı doğal haliyle kabul eden, zeki, Gruşenka, Katerina İvanovna(Katya) ve Baba üçgeninde dönen ateist bir kişilik.

İvan Karamazov: Bilgin, kafası karışık bir kişilik. Büyük Engizisyoncu hikayesi çok güzeldi. "Tanrı öldü, artık her şey meşrudur" sözü romanda bir cinayetin işlenmesine sebep olmuştur.
"Başka biri çikar; cinayet işlememiştir, ama o düşünce ve duygularıyla öldürenlerden hiç aşağı değildir." Tam da Ivan Karamazov'a uygun bir tabir. Düsunceleriyle özellikle Smerdyakov üzerinde çok etkili olmuştur.

Aleksey Karamazov (Alyoşa): Karakterler arasında dolaşan, olaylarla yakından ilgilenen dindar, hayırlı bir evlat.

Pavel Karamazov ( Smerdyakov): Fedor Pavlovic'in uşağı aynı zamanda gayrimeşru oğlu; en büyük zevki kedileri asmak ve onları törenler gömmek. Efendisine ihanet edebilecek, yaşama geliş şeklini begenmeyen, paragöz bir makyavelist.

Agrafena Alexandrovna Svetlova (Gruşenka): Baba ve oğul çatışmasının merkezinde olan, belki de felaketlerin en büyük sebebi olan kadın.

Kimsenin içinden çıkamayacağı şu Karamazovlar deryasında suçlu ile suçsuzu, borçlu ile alacaklıyı ayırdetmek güç. Dünya edebiyatında çığır açan bir eser...

Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
10 Kas 18:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir intihar notu
Yaşadığım hayata karşılık kendimi cezalandırıyorum.

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 53 - İskele yayıncılık II.Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 53 - İskele yayıncılık II.Cilt)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
02 Kas 21:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Herkes alçak olabilir ama hırsız olamaz. Hırsızlığı ancak alçaklığın da aşağısında olanlar becerebilir.

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 163 - İskele yayıncılık II.Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 163 - İskele yayıncılık II.Cilt)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
01 Kas 19:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sorularınızla Tanrı'yı bile şaşırtabilirsiniz.

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 133 - İskele yayıncılık II. Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 133 - İskele yayıncılık II. Cilt)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
 31 Eki 18:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben baktım
Mesela sen bu kurşunu beynine sıkmaya karar vermiş olsan tabancayı doldururken kurşunlara bakar mıydın bakmaz mıydın?

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 51 - İskele yayıncılık II.Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 51 - İskele yayıncılık II.Cilt)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
 30 Eki 18:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nereye baksan hep keder, hep ölüm!

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 23 - İskele yayıncılık II.Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 23 - İskele yayıncılık II.Cilt)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
29 Eki 16:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tanrıya isyan etmiyorum, sadece dünyasını beğenmiyorum.

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 427 - İskele yayıncılık I.Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 427 - İskele yayıncılık I.Cilt)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
28 Eki 22:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cehennem, insan yüreğinde sevginin bittiği yerdir

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 406 - İskele yayıncılık I.Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 406 - İskele yayıncılık I.Cilt)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
28 Eki 11:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yohanna,X Bap, 31. Ayet
Yaşayan Tanrı'nin eline düşmek korkunçtur.

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 390 - İskele yayıncılık I.Cilt)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 390 - İskele yayıncılık I.Cilt)