Mehmet Zana Başkan'ın Kapak Resmi

Dostoyevski'nin Köpeği

"Dostoyevski hapishanedeki bir köpekle insan ilişkileri üzerine gözleme dayalı bir deney yapıyor. Önce hapishanedeki bir köpeğin yanından geçen her mahkum tarafından tekmelendigini gözlemler. İlginç olan şey, köpeğin mahkumlardan kaçmaması ve yanına bir mahkum yaklaştığında otomatik olarak eğilerek tekme pozisyonu almasıdır. O, bir gün köpeğin yanına yaklaşarak onun başını okşar. Köpek bir süre şaşkın şaşkın ona baktıktan sonra, hızla yanından uzaklaşır ve acı acı havlamaya başlar. Ve köpek o günden sonra nerede Dostoyevski'yi görse oradan kaçar ve ona bir daha yaklaşmaz.
Hepimiz bir anlamda Dostoyevski'nin köpeğine benziyoruz. Gerçek sevgiye yeterince değer vermiyor, sevgimizi göstermiyoruz. Bize sevgi gösterenleri ise kırıyor ve itiyoruz. Gerçek sevgimizi açığa çıkardığımızda ve sevgiye daha çok sevgiyle karşılık verdiğimizde kendimize biraz daha yaklaşmıs olacağız."
Ortaokuldan bu yana Dostoyevski'nin Köpeğini biliyordum, kitabını okumak şimdiye kısmet oldu.

Sibirya'da hapishane hayatı, mutsuzluk, ıstırap ve fiziksel ceza. 1849' da Dostoyevski birçok yasaklanmış edebiyat eseri okumak ve dağıtmak ile suçlandı, kurşuna dizilmek üzereyken cezası kürek cezasına dönüştürüldü. Burada yaşadıklarını Aleksandır Petrovic Goryançikov'un ağzından yarı otobiyografik sayılacak anılarını Ölüler Evinden Anılar'la bize aktarıyor.

Diğer eserlerinde olduğu gibi bu deri etkileyici roman, insan ruhunun derinliklerine bakarken, karakterlerin düşüncelerini, hapishanenin çalışma programını, yemeklerini, yaşam koşullarını, cezalarını, hastalıklarını derin analizlerle araştırıp anlatıyor.

Dostoyevski'nin sözcüsü Aleksandır Petrovic Goryançikov insan niteliklerine ve insanı iyiliğine olan inancını hiç kaybetmez. Çogu Dostoyevski'nin karakterleri gibi.

Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

İrinsiz, kabuksuz, görünmez bir yara
Bir hastalıktır ki aşk derler adına

Amma öyle bir tutuşur ki içinden
Yüreğin kanı akar iki gözünden

Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 104 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 104 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
Dün 13:02

Hele de şu asırda para kesesi
Hepimizin dostu olmuş, sevgilisi

Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 43 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 43 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
 Dün 11:00

Biri cananı arzular canı için
Biri canını verir cananı için

Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 63 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 63 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
21 Oca 20:57

Hem ışık hem karanlıktır bizzat insan
Hem yakın hem de sana uzaktır insan

Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 17 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)Mem İle Zin, Ehmedê Xanî (Sayfa 17 - Everest Yayınları I. Baskı 2016)

"Gerçeğe duyulan inanç, bugüne kadar inanılan 'gerçeklere' karşı duyulan şüphelerle başlar."

Sanatçı-filozof, ilk modernist ve ilk postmodern felsefeci; Friedrich-Wilhelm Nietzsche, kendisini "ölümünden sonra bir insan" olarak adlandırdı ve okuyucuların henüz doğmadıklarını söyledi. Kendinden sürülmüş göçebeliğin izolasyonundan acı çekmiş, zamanından önce doğmuş, genel kurallar ve tartışmalar üzerinde dans etmiş.

Gezgin ve Gölgesi, Nietzsche'nin bir direniş hareketidir. Metafizik, ahlâk, din, sanat, üslup, toplum, siyaset ve kültür endişelerine yönelik aforizmalar. Özgür irade, hakikat, gelenek ve adalet gibi temel insan konularını ele alıyor ancak kaçılmaz bir eskimilik hissi, Nietzsche'yi yavaş yavaş yalnızlık yoluna iterek düşünme biçimini kendisiyle iç diyalog haline getiriyor.

Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
11 Oca 15:46 · İnceledi

Öğretmen olarak makine
Bireysel otoriteyi öğretmez. Birçok kişiden bir makine yapar ve her bireyden bir amaç için kullanılacak bir araç.

İnsanca, Pek İnsanca 2. Kitap, Friedrich Nietzsche (Sayfa 210 - İlya İzmir Yayınevi)İnsanca, Pek İnsanca 2. Kitap, Friedrich Nietzsche (Sayfa 210 - İlya İzmir Yayınevi)

"Çoğu insan kendisi ile kötü niyetli olmak için çok fazla meşguldür."

İnsanca, pek insanca; özgür ruhlar için ikinci kitap, diğer eserlerinden çok daha az eleştirel bir dikkat gösteriyor. Nietzsche'nin genel felsefî gelişiminde önemli bir dönüm noktası.

Aristotales insanoğlunu rasyonel hayvan olarak tanımlar ve o günden beri filozoflar insanın rasyonel yönüne odaklanırlar. Nietzsche bu denklemin hayvan parçasına dikkat çekmek istiyor. Akılcı olduğunu düşünüyorsunuz fakat ne yazık ki zavallı ve savunmasızsınız insansınız, hepsinden çok insansınız. Nietzsche kusurlarımızı birçoğunun sorumluluğunu, hayvanla vücudu değil de ruh yerine rasyonel olarak özdeşleştirmek istiyor; rasyonel hayvanlar kadar zihinleri bedenleştirdiğimizi kabul etmiyoruz, hayvanlardan ayrı olmak istiyoruz ve hayatımızın amac ve anlamını dünyevi rüyalara sokuyoruz ve sonra en yüksek arzularımıza uymamakta başarısız oluyoruz çünkü biz insanız.

Hatalı din, dil, ahlâk, müzik, yazar, şair, kitap ve hayat anlayışı üzerine aforizmalar.