Mehmet Zana Başkan'ın Kapak Resmi
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
15 May 00:03

Belki de ben acıyla sönerken,
Aşk, bir veda gülümsemesiyle parlayacak

Budala, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 601 - Lacivert Yayıncılık, Antik Batı Klasikleri:96)Budala, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 601 - Lacivert Yayıncılık, Antik Batı Klasikleri:96)

Friedrich Nietzsche, Alman filozof, deneme yazarı, şair ve eleştirmen. Onun adı tek başına bir cümledir; o özne, eylem ve nesnedir. O bir olaydır. Akıl ve ahlaka acımasızca saldırır. İyilik ve kötülük gibi değerler de yoktur. Bu bir kültür ve toplum meselesidir. Her insan farklıdır.

Geleneksel felsefeyi ortadan kaldırdığı için, onun felsefesinde sistematik düşünceler bulmak zor. Hakikat, ahlak, din, dil, estetik, kültürel teori, tarih, nihilizm, iktidar, bilim ve varoluşun anlamı üzerine yazdığı yazılar batı felsefesi ve bilgi tarihi üzerine muazzam bir etki yaratmıştır.

Öğretilerinden-felsefesinden cıkarılacaklar;
-Tanrı öldü.
-Ahlak, bireye göredir.
-Bilimde değer yoktur.
-Modern yaşam nihilisttir.
-Asalet, iyi ve üstündür.
-Ahlak, sürü içgüdüsüdür.
-Hıristiyanlık, zayıf ve hayatı inkar eder
-İktidar, güç istencidir.
-Gerçek, güçlü olana aittir.
-İnsan, hayvan ve overman- übermensch arasındadır.
-Tarih sonsuz bir döngüde tekrarlanır- zaman döngüsel bir formda (bengidönüş)
-Amor fati - Kaderini sev.
-Yazar-şair kanıyla yazmalıdır.
-Özgürlük, ödediğin bedeldir.
-Modern felsefe sahte bir bilmişliktir.

Hayat Dediğin Nedir Ki? Bu kitap Nietzsche'nin daha önce yayınlanmış kitaplarından seçme aforizmalar.

Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
 13 Nis 23:18 · İnceledi

Kim ne zaman yeni bir cennet yaratmaya girişmişse, gücü kendi cehenneminden almıştır.

Hayat Dediğin Nedir Ki?, Friedrich Nietzsche (Sayfa 47 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık)Hayat Dediğin Nedir Ki?, Friedrich Nietzsche (Sayfa 47 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
13 Nis 21:02 · İnceledi

Tanrı öldü. Tanrı ölü kalacak. Onu biz öldürdük. Katillerin en katili olan bizler, kendimizi nasıl teselli edeceğiz? Şimdiye kadar dünyanın sahip olduğu en kutsal ve en güçlü şey, bıçak darbelerimizle, kan sıçrata sıçrata öldü. Kanı üzerimizden kim temizleyecek? Kendimizi temizlemek için hangi suyu kullanacağız? Ne tür kefaret festivalleri, ne tür kutsal oyunlar icat etmemiz gerek? Bu başarı bizim için fazlasıyla büyük değil mi? Bunu hak ediyormuş gibi görünmek için biz, kendimiz, tanrı olmalıyız, değil mi?

Hayat Dediğin Nedir Ki?, Friedrich Nietzsche (Sayfa 119 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık)Hayat Dediğin Nedir Ki?, Friedrich Nietzsche (Sayfa 119 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık)
Mehmet Zana Başkan, bir alıntı ekledi.
13 Nis 17:40 · İnceledi

Devletin her söylediği yalandır ve sahip olduğu her şeyi hırsızlıkla elde etmiştir.

Hayat Dediğin Nedir Ki?, Friedrich Nietzsche (Sayfa 35 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık)Hayat Dediğin Nedir Ki?, Friedrich Nietzsche (Sayfa 35 - Aylak Adam Kültür Sanat Yayıncılık)