Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler

9,0/10  (16 Oy) · 
39 okunma  · 
11 beğeni  · 
938 gösterim
"Mehmed Uzun gibi insanlar her zaman bir korku ve ilgi yaratmışlardır. İsimleri ister Puşkin, İster Wergeland, ister başka bir şey olsun. Tek suçları, yaratmak. Suç olarak görülen uğraşları ise sözcükler. Bu isimler, ulusal yapıtın temelini aşmaktadırlar. Yaratarak, kendilerini formüle ederek, yazarın ve tüm bir halkın kimliğini inşa etmektedirler."
- Anders Heger

Mehmed Uzun'un kitaba da adını veren ve yeni yüzyıla ilişkin düşüncelerinden oluşan 'Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler' denemesi ilkin Avrupa'da birçok dilde yayın yapan Lettre International dergisi için yazıldı, sonra da bu kitaptaki diğer denemelerle bir araya getirildi. Bu deneme aynı zamanda yazarın yeni yüzyıla ilişkin umut dolu düşünce ve duygularının da kısa bir özeti niteliği taşımaktadır. Kültürler arasında gezinen bir yazarın penceresinden kanlı yüzyıla veda edip yen yüzyıla umutla bakarken aynı yazarın kitaplarına getirilen yasaklara ve mahkemeye verdiği savunmalara da tanıklık edeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2006
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789752732537
 • Yayınevi:
  İthaki
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 23 Alıntı

Yeliznd 
23 May 01:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..."Doğduğum andan itibaren yaşamım iki şeye kilitlendi, acı ve yalan"...

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 83)Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 83)
Akif Gündoğdu (Ötekilerden Biri) 
 08 May 23:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tüm dünyada en çok siyasi cinayetin işlendiği,en çok yazar,gazeteci,sanatçı ve aydının cezaevinde olduğu, en anti_demokratik yasaların hala tüm hızı ve acımasızlığıyla uygulandığı,kitap,yayın ve düşünceye ilişkin en çok yasaklamaların yapıldığı,sansür kurullarının durmadan çalıştığı ve çeşitli biçimlerdeki siyasi davaların görüldüğü bölge, ne yazıkki bizim bölgemizdir.

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed UzunZincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun
Akif Gündoğdu (Ötekilerden Biri) 
 08 May 23:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Edebiyatın görevi de tedirgin, çaresiz insanın ruh halini anlatmak ve göstermek değil,yalanları gerçek gibi göstererek,resmi olanı gerekçelendirmektir.

Bölgemizde totaliter anlayış ve güç,bu gücü bir yönetim erki haline getiren yasa,kurum ve ilişkilerle, insanlara dayanma gücü veren düşleri,arzuları ve umutları çalarak Kaf Dağı'nın ardına kilitlemiştir.

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed UzunZincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun
Yeliznd 
21 May 00:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..."Zincirlenmiş zamanlardan kurtar kendini artık, insanlık!"...

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 31)Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 31)
Yeliznd 
21 May 12:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..."Bir şehrin geçmiş zamanlardan gelen yumuşak nefesini solumuşsanız, toprağındaki, taşındaki canlı ruha ulaşmışsanız, derinden derine gelen ve çok fazla sesten oluşmuş uğultusuna kulak vermişseniz, yaşlılarının gözündeki hüznü, çocuklarının gözündeki ışıltıyı yüreğinizde duymuşsanız, oynak kaldırım taşlarının hınzır tuzaklarını fark etmişseniz, ölünceye kadar, o şehri hep yaşarsınız"...

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 40)Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 40)
Yeliznd 
24 May 01:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..."Yaşam anlaşıldıkça acılaşır. Acılar ise yaşamı anlamlılaştırıp olgulanlaştırandır"...

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 89)Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 89)
Mazlum İlhan 
20 Mar 20:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İyi ve kaliteli bir edebiyat için üç verinin çok önemli olduğunu biliyoruz: Sağlam bir gelenek, sürekliliği olan bir yenilenme ve evrensel edebiyatla sağlam ilişkiler.

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 121 - İthaki Yayınları)Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 121 - İthaki Yayınları)
Yeliznd 
21 May 12:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..."İnsan soyunun bize öğrettiği gibi hiçbir şey sonsuz ve ölümsüz değildir. Ne insanlar ne de şehirler"...

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 37)Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 37)
Yeliznd 
23 May 01:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

..."Layard bize şunu öğretti; harabelerden yükselen sesler bize ait geçmişin sesleridir. Geçmişin seslerini duymayan, geleceğin sesini duyamaz"...

Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 82)Zincirlenmiş Zamanlar Zincirlenmiş Sözcükler, Mehmed Uzun (Sayfa 82)
3 /