·
Okunma
·
Beğeni
·
19298
Gösterim
Adı:
Teneke
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807190
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Bir Anadolu kasabasında, çeltikçi ağaların yönetmenliklere karşı gelerek ektikleri çeltik sıtmaya neden olur. İdealist ve genç kaymakam tüm tecrübesizliğiyle, sıtmaya tutulan kasaba halkı adına ağalara mücadeleye girişir. Ancak kaymakam kasabadan, ardından teneke çalınarak sürülür. Teneke idealizm ile baskın güç arasındaki mücadelenin romanıdır.
158 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Ah ah,keşke bu kitabı hiç okumasaydım!
İnceleme videosu: https://www.youtube.com/...mnFmcb8GaM8&t=8s

Cahil insan mutludur. Neden bilir misiniz?
O ülkesinin başına neler gelmiş bilmez, neler gelecek bilmez...
O mutluyum sanır her şey güzel gidiyor sanır...
O kendisini özgür sanır halbuki köledir...

Cahil insan mutludur.

Bi' kasaba var. Anadolu'nun Çukurova'nın bir kenarında.
"Bir Anadolu kasabası... Uçsuz bucaksız. Ağaçsız, otsuz, yangın yeri bozkırların ortasında bir kasaba... Çamur içinde..."

Yoksulluğun, adaletsizliğin, yoksulun hor görüldüğü, din,iman kalmayan, ahlaksızların ahlaklı olduğu bir kasaba!
İnsanlara değer verilmeyen, adi,şerefsiz insanların "aga" olduğu bir kasaba!

Eşraf takımı ya hani bunlar, "o eşraf ki memurları kul eder, köylüyü köle gibi kullanır."

O şerefsizler ki gelen kaymakama peşkeş çekerler, eğlendirmeye çalışırlar.

Dertleri başkadır. Çentik ekmek...

Devlet vardır değil mi hani nizam vardır kanun vardır...
Çentik ekmek istersen köyden şu kadar kilometre uzakta ekeceksin der.
Bunları bunları yapacaksın ki sinekler çoğalmasın.
Çoğalmasın ki sıtma insanları öldürmesin.
Öldürmesin ki devlet yaşasın...

Ama bunlar öyle şerefsizdir ki bunların hiçbirini yapmayıp kaymakama peşkeş çekerler.
Haysiyetsiz insanlardır onlar, solucan gibi yaşayan korkak ve pislik insanlar.

Tabi, ağızlarından da "Allah"ları eksik olmaz!
İnşallah derler, Süphanallah derler!
İnsan hakları, eşitlik, güzellik demezler ama!

Diyene ne derler peki? "Guminist"
Bunları devlete şikayet edene komünist derler.
Tabi komünist ne demek bilmezler onlara göre kötü ya!

Ben de komünistim lan!
Sizlerin ahlakınız buysa eşitliğiniz buysa ve sizler "aga"ysanız, ben de komünistim lan!

En başta dedim ya hani cahillik güzeldir, mutluluktur diye.
İşte cahillik bundan mutluluktur.
Ülkede neler oluyor bilmezsiniz. Kitap okumazsınızdır ondan eskilerde de neler olmuş bilmezsiniz.

"Hayat güzel gidiyor ya!" dersiniz...

Felsefe ne bilmezsiniz bu yüzden de "Hayat bu işte..." der geçersiniz.
Yorulmazsınız, çalışmazsınız ve de düşünmezsiniz!

Dogmalara inanır hayata iyi güzel yaşamaya devam edersiniz.
"Kader..." der geçersiniz. Her kötülüğü kadere bağlar da hiçbir şeyi üstlenmezsiniz.

Bu kasaba 35 yılda tam 43 kaymakamı kovmuş biliyor musunuz? 43...
Kitabın ismi de oradan gelir. Kuyruklarınıza teneke bağladık dermiş gibi kaymakamlar giderlerken arkalarından teneke çalarlar.

Kusura bakmayın sinirlendim ama;
Bu ülkede böyle insanlar hiçbir zaman tükenmiyecektir. Rüşvet yiyen köpeklerle onlara rüşvet verenler de köpektir.
Kendi dostlarını kayıranlar da, para kazanma hırsına yeşilliği yok edenler de
Hepsi ama hepsi...

Ben ise neyim?
Ben daima onların karşısına dikileceğim.
Cahillik mutluluktur ama ben durmadan okuyacağım!
Okuyacağım ki öğreneyim.
Öğrendiğim her şeyi de başkasına aktaracağım.
Durmadan konuşacağım durmadan anlatacağım.
Güzellikleri anlatacağım adaleti anlatacağım eşitliği, insan haklarını, mutluluğu anlatacağım.
Yıldızlara bakmayı anlatacağım.
Mutsuz oldukları zamanlarda Cemal Süreya'yı dinleyebileceklerini ve
Ve Tezer Özlü'ye sarılabileceklerini...

Onlar "aga"ysa ben de "guministim"!

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim.
158 syf.
·3 günde·10/10
Yaşar Kemal bu eserini yazarken karakterleri eserin yazıldığı dönemin iyi ve kötü insan profillerinden seçerek oluşturmuş gibi geldi bana. Bu profiller, zannediyorum ki dönemin Türkiye’sini, günümüzden anlayabilmek adına okur nezdinde büyük bir öneme sahip olsa gerek.

Usta kalemimizden söz bahsi açalım isterim; Yaşar Kemal okuyan okurun genel anlamda izleyeceği bir yol vardır; kitabı okumaya başlar, karakterleri tanır, benimser ve doğa tasvirleri ile kitabın gerçekçi dünyasında kaybolur.

Bu yolu izleyen bir okur olarak zihnimde uyanan düşünceleri paylaşmak isterim. Bana göre İnsan, en genel kapsamı ile ikiye ayrılır. İyi ve kötü. Bu iki soyut kavram arasında bulunan çizgi, tıpkı siyah ile beyaz arasındaki kadar nettir. İnsan kendi iç dünyasında iyi ve kötü kavramlarını barındırır. Bunlardan hangisinin baskın olacağına ise insanın kendisi karar verir. Yaşar Kemal bu muhteşem eserinde okuru bu ayırdımı yapması hususunda düşünceleri ile baş başa bırakır denebilir. Tabi ki anlatıcımız bu sorgulamayı bilhassa soru sorarak yapmaz, alttan altta karakterler üzerine düşündürürken bir anlamda okura bilincinin dışında yaptırır bunu. Sorarım size ustalık bunu gerektirmez mi zaten.

Tüm bunların dışında Teneke, konu itibariyle dönemin idealist insanlarının, yönetimin baskı rejimi ve bu rejimin doğurduğu çıkarcı insanlar arasında ki mücadeleyi anlatır. Çıkarcı insanlar neyi gözetir diye bir soru düşer okurun aklına. Kitaptaki çıkarcı insanlar, rejimin açıklıklarından faydalanarak haksız fazla kazanç sağlayan bireylerdir. Haksız fazla kazanç sağlamak bir nebze anlaşılabilir bir durumdur; her zaman var olmuş, oluyor ve olacak olan “İnsan Talihsizliği’dir.” Ancak bu noktada usta yazarın değindiği çok daha farklı bir olay vardır. Bir insan haksız kazanç sağlamak için insan hayatını önemsemiyor, saygı duymuyor ve onurunu hiçe sayıyorsa bu insan net bir şekilde kötüdür.

Teneke, Türkiye'de iyi insanların uğurlanmasının hikâyesidir. Yolcu eden insanların bu vurdumduymazlığı çağın en büyük talihsizliğidir. Geçmiş geleceğe her zaman ışık tutmaktadır. Biz okurlar, kimi zaman bu ışık karşısında aydınlığa kavuşabilirken kimi zamanda kör oluruz...

Aydınlığa erenlerden olma umudu ve dileğiyle keyifli okumalar dilerim.
158 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yaşar Kemal ile tanışma kitabım “Teneke” oldu. Aynı zaman da YAŞAR KEMAL OKUMA ETKİNLİĞİ #29267027 gibi güzel bir etkinliğin bünyesinde yaşadım bu tanışmayı. Çok da güzel oldu çok da iyi oldu. :)

Neden Yaşar Kemal’i daha önce okumamışım ben be!

Çukurova…
Aynı bölgede hem yeşili , hem sarıyı gösteren Çukurova... Güneşin alnında yürümek zorunda kaldığın , asfalta yumurta kırsan pişecek , çekilmiş biberleri dama koysan salça edecek kadar sıcak Çukurova… Memleketim. Etnik köken bakımından çok farklı kültürden insanların bir arada olduğu , aynı sıcağa sövdüğü , aynı tarlada pamuk topladığı , aynı suyu içtiği , cam kırığına cıncık , çamaşır suyuna hipo , ıslanmaya cımcılık diyen insanların bulunduğu ve aynı insanların aynı sıtmadan öldüğü ,gözlerimi hayata açtığım , ilk nefesimi aldığım, memleketin incisi…

Roman bir grup köy ağasının pamuk tarlası olan alanları hatta köy içlerine çeltik tarlaları haline getirmeye çalışması ve bir grup insanın da bunlara engel olmaya çalışması üzerine kurulu.
Çukurova da yazın sinekten geçilmez. Klimalar çıkmadan önce de cibinliksiz uyunmazdı. Akşamları iki dakika balkonda çay içemez olurdunuz , sinekler etinizi rahat bırakmazdı çünkü. Şimdi ki zamanda bu halde Çukurova bir de geçmişte , klima yokken , evler derme çatma , hastaneler , doktorlar yetersiz , insanlar zaten yoksulken. Gelip bu bölgeyi sıtma hastalığının inine çeviren para babalarına karşı koymak herkesin harcı değildi.

Dillerinde memleket, her sevmediğine komünist damgası yapıştıran, daha komünizmin anlamını dahi bilmeyen , dili çatallı bu para babalarına karşı bir avuç insan… Kaymakam ,Resul , tam anlamıyla görmek istediğim bir kadın profili olan Zeyno Ana ve Kürt Memed Ali…

Bu bir avuç insan nasıl karşı çıkacaktı ki bu katillere? Bir çoğu çocuğunu toprağa vermişti bu hastalıktan. Susmak istemiyorlardı. Direniyorlardı. Ama devleti bile yoluna getirirdi bu para babaları çünkü doğru ve yanlışın savaşının geçtiği bu topraklarda doğru ve yanlış para ile satın alınabiliyordu.

Ama inanmak... Her şeyin çözümü olabilecek , büyük umutları , kaliteli direnişleri beraberinde getiren bir olguydu. İnanmak , başarmanın yarısıydı. İnanmak zorunluydu. Çünkü sarının hakim olduğu bu topraklarda inanmak belki de yapılabilecek , fitili ateşleyebilecek tek şeydi. Ve inanmaktan başka çare yoktu.
158 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
23 Eylül 2018
Yaşar Kemal'den nihayet bir kitap okuyabildim. İsmine sonuna kadar anlam veremesem de sonunda o teneke kulaklarımda çın çın ederken, mevzu bahis anlamına kavuştu.

Çukurova, pamuk diyarıdır. Ya cepleri daha çok para görecek ağalar? Ya hökümet adamları, ganunlar? Zaman zaman midenize kramplar girecek zaman zaman gülümseyeceksiniz. Fakat tam manasıyla gülümsemek ne kadar mümkün, bilmiyorum. Hayat bana hep şunu düşündürtüyor: Mutluluk YOK. Yani var da gölgesi işte. Mağarada yaşayan ve yıllarca gün ışığının vurduğu doğanın gölgesini gören adamlar aklıma geliyor. İçlerinden biri zincirlerinden kurtulduğunda arkadaşlarına doğayı anlatmış ve onlar adama gülmüş. Umarım göremediğim için kör olan benimdir. Umarım bu dünya iyilerin zincire vurulduğu, öbür dünyanın gölgesidir. Umarım ölüm geldiğinde gideceğimiz diyar gölgeler değil gerçekler diyarıdır. Umarım öbür dünya iyiliği bulacağımız yerdir. (Bu bahsettiğim olay bir felsefe konusu ve ilişkilendirdiğim konuyla hiç ilgisi yok, biliyorum.)

Burdaki çoğu insan mutsuz. Mutsuzluğumuzu aşmak için bataklıkta gibi çırpınıyoruz. Ne çare ki çırpınmasak da batıyoruz, çırpınsak da çamur deryası. Ellerim, kollarım, gözlerim, kalbim yorgun. Başımı kaldırıp bakacak mecalim yok gibi hissediyorum. Dünyamı ne kadar küçültsem de dünyadan kaçmak namümkün. Bir şekilde insana maruz kalıyoruz. Bütün insanlardan onulmaz şekilde hoşlanmıyorum. Gülümsemek istediğim her an, bir zaman sonra yerini kötülüğe bırakıyor.

Eskilere özeniyoruz. Bu tür kitapları okuduğumda, o köylülerden biri olduğumu düşünüyorum. Çaresizlik her yanımı çeltiğe gelmiş sivrisinekler gibi sarıyor. Her şey adi ağaların ellerinde. Onların tercihleriyle hayatlarımız şekilleniyor. Bugüne geliyorum. İsmi ağa değil hökümetin adamları olan başkaları bitiyor gözümün önünde. Onulmaz bir nefret var içimde. Ama şaha kalkamayacak kadar yorgunum. Kırbaç darbelerine tuz yemiş gibi değilim, her şeyin farkında, her acının hissinde hafif bir anesteziye maruz kalmış gibiyim. Hissediyor ama elimi kolumu oynatamıyorum. Herkesten tiksinmekten başka elimden bir şey gelmiyor. 9. senfoni içimizi bir nebze olsun mutlu eder mi Gaymagamum?

Yaşar Kemal'in Çukurova'dan bir kesit sunduğu ince bir uzun hikaye. E-kitap olarak okudum. Çok kolay akmadı benim için. Ama ilk defa okuyacak biri için sanırım kötü bir tercih değildi. Epey araştırdım. Yazanları yazılış sırası ile okuma prensibim var. 1955'te bunu yazmış. Aynı yıl İnce Memed romanı yayınlanmış. Yani biraz şüpheli bir şekilde elimdeki bu olduğu için bunu okudum. İnce Memed'i okumak için daha uzun bir zaman var. Okuyacaklara keyifli okumalar dilerim.
158 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Yine beni etkileyen bir Yaşar Kemal romanı okudum. Nasıl etkilemesin ki?

Eserlerindeki Anadolu’yu, doğa ve insanın paralel minvalinde yaşanan haksızlıkları, adalet arayışını, proleter kesimin hep diktatör para ağalarının zulmüne uğramalarını, Yaşar Kemal’den daha iyi kim anlatabilir?

“Hüyükteki Nar Ağacı”ndan sonra, Teneke’yi okumam beni Çukurova’da ekmek parası kovalayan, biçare köylü işçilerin yanındaymışım, onları seyredip bir şey yapamıyormuşum hissini verdi. Buradaki hikayede de Çukurova’da çeltik ağalarının daha çok kazanç uğruna yaptıkları kanunsuz işlerin (pirinç ekip tüm köyü sular altında bırakıp, insanların sıtmaya yakalanarak hayatlarını hiçe saymaları) anlatılıyor.

Resul efendi ile perde açılıyor. Adamcağız kaymakam vekilliği yapan, bu işten çeltik ağalarının zorbaca girişimlerinden yılmış, emekliliği için gün sayan resesif biri. Dört gözle yeni gelecek kaymakamı bekliyor. Gelsin ki kendisi biran evvel bu eziyetten kurtulsun. Ve bir gün beklenen haber geliyor. Genç, deneyimsiz ve idealist kaymakam Fikret Irmaklı bu göreve atanıyor. Kendisi gelmeden özgeçmişi tüm kasabanın ezberinde yer etmiştir bile. Herkes, bilhassa belalı çeltik ağaları, eşraf kaymakam için hemen plana koyuluyorlar.

Genç kaymakam geldiğinde hürmetle karşılanır, el pençe divan gösterileri, memnuniyet sözcükleri bol keseden harcanır. Bu durum kaymakamın çok hoşuna gider. Hatta babasının nasihatlarını unutmaktan ve kendisinin önyargılarını bile dile getirmekten çekinmez. Hiç böyle tahmin etmezdim, gelmeden evvel kasabanızı tahlil ettirdim, yobazlar, eşkıyalar, devlet tanımazlar olduğunu bilirdim der. Oysa gördükleriyle aklındakiler birbirini tutmamaktadır. Köy halkı kaymakamı için canını verecek kadar kadar candan görünmektedirler!

İlerleyen zamanlarda Fikret Irmaklı ve ağalar arasında savaş başlar. Hakkın hukukun sorgulandığı, silindiği, gücün aslında kimde baskınsa o tarafın sözünün geçtiğinin bir hayat gerçeği ve acımasızlığının içinde buluruz kendimizi. Sonunda kendimi kötü hissettim!

Murtaza ağa, Okçuoğlu, Osman ağa, Kürt Memed, Zeyno Kadın kitabın diğer önemli kahramanları. Bir çok konuşmada yöreye ait şiveye ve terimlere rastlıyorsunuz. Kitap, tiyatro oyunu olarak da ayrıca yazılmış. Tiyatroyu çok seven biri olarak bu oyuna gitmediğime çok hayıflandım.

Bu mücadelenin ve adaletin romanını mutlaka ve mutlaka okumanızı tavsiye ediyor, böyle muazzam kitaplarla kalmanızı diliyorum.

Ayrıca etkinliği oluşturan, teşekkürlerimi de bu güzel arkadaşlar için unutmayacağım;
https://1000kitap.com/mazkap , Roquentin , Li-3
158 syf.
·4 günde·Puan vermedi
“Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar “
Yaşar Kemal...

Yaşar Kemal’in eserlerinin çoğunluğunda olduğu gibi Teneke isimli eserinde de Çukurova halkının toplumsal yaşantısını yansıtmaya gayret ettiğini görüyoruz. Eseri dikkatle gözlemlediğimizde yazarın o yörenin toplumsal özelliklerini çok iyi özümsediğini ve eserlerinde de çok gerçekçi bir şekilde yansıttığını anlayabiliyoruz.

Olaylar Çukurova’nın bir ilçesinde geçmektedir. İlçeye uzun zamandır kaymakam atanmadığı için ilçenin önemli memuriyetlerinden birisini yapmakta olan Resul Bey kaymakamlığa vekalet etmektedir. Ancak Resul Bey bu görevi ifa etmiş olmaktan pek memnun değildir, çünkü Resul Bey ilçede dönen dolapları bilmektedir
Üç aydır kaymakamsız ilçede, çeltik ekme zamanı, ruhsatiye için müracaatlar başlamıştır. Çeltikçilerin düzenbazlıklarını bilen, yaşlı Tahrirat kâtibi Resul Efendi, bu kirli işlere bulaşmak istemez, gelecek kaymakamı bekler.
İlçeye atanan yeni kaymakam, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni yeni bitirmiş, yirmidört yaşında Fikret Irmaklı’dır;
Çeltikçi ağaların yönetmeliklere karşı gelerek ektikleri çeltik sıtmaya neden olur. İdealist ve genç kaymakam tüm tecrübesizliğiyle, sıtmaya tutulan kasaba halkı adına ağalarla mücadeleye girişir.
Fakat köylülerle birleşerek çeltik ağalarına karşı giriştiği savaş, yenilgiyle sona erer..
Ancak kaymakam kasabadan, ardından teneke çalınarak sürülür. Teneke Adaletli,dürüst ve idealist bir kaymakam ile baskın güç arasındaki mücadelenin romanıdır.

Haksızlık ve adaletsizlik karşısında dik durmak ve mücadele etmek her babayiğidin harcı değil bu ülkede...
Ve idealist kaymakamda o köyden ayrılırken köylülere haksızlık karşısında boyun eğmemeyi ve zulme karşı direnmeyi öğretir...

O toprakların çocuğu olan Yaşar Kemal O zaman ki sistemi ve olayları muazzam anlatmış...

“Adam milletini yüz bine satar mı? Yüz bin lira batsın? Bir çocuğun kara gözlerine değer mi yüz bin? Bir milyon, on milyon?..”
Yaşar Kemal gibiler asla satmazdı ve bu yüzden gominist ilan edilirdi....
Bu hep böyle değilmidir?
Ama asla solucan gibi yaşayan insanlardan olmaz!
Korkak,hilekar...çıkarcı....
Ezilenden yana olur hep ,Yaşar Kemal gibiler....

Bir kuruş için insana Kıyanla mücadele eder hep...

Beğenerek okudum.... hissederek okudum büyük ustanın anısına saygıyla....
158 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Çukurova deyince akıla Yaşar Kemal, Yaşar Kemal deyince akıla Çukurova gelirmiş...

Tesadüfen okumak şevkine düştüğüm bu kitapla bugün Çukurova tarlalarını gezdim, Çeltik ağalarına kızdım, Memed Ali`e bazen darıldım, Zeyno ana ile gururlandım, kaymakama acıdım...

Bir kitap ve yine farklı farklı duygular..

Kitabın konusu,
Çukurova`da yine yoksul köylüye elinde kırbacı olan ağalar zulm eder, insanlar sıtmadan ve yoksuluktan kırılır. Bu demde ise köye yeni kaymakam gelir.. Yaşı genç, idealleri temiz birisi. Ağalara ters yönde duran Fikret kaymakam...
Kaymakam insanların haksız yere mağdur olmasına üzülür. Onlar için mücadele başlatır. Tabii kanun çerçevesinde. İyi ile kötü yine yan yanadır.. Kim kazanacaktır? Yaşar Kemal neden üzüyorsun bizi?..

Her ne kadar da kötü güçlerin sonunda dediklerini yapmış olduğunu görsek de yazar, bize iyi ile kötünü ayıracak kadar düşünme şansı verir ve gerisini bizim vicdanımıza bırakır..

Büyülü tasvir yeteneği, eski zaman insanları, ağalar, muhtarlar, mağdur köylü dönemi. Ne kadar uzak bir manzara değil mi? Uzak değil ama. Sadece kötülük isim değiştirmiş..

Yaşar Kemal okunmalı.. Okuyun.. Okutun..

Keyifli okumalar...
158 syf.
Teneke..

Yaşar Kemal'den yine buram buram toprak kokusu, buram buram Anadolu kokusu alabildiğimiz bir eser.

Haksızlığa nasıl karşı çıkılır? Haksızlıkla nasıl mücadele edilir? Bu karşı çıkışı, mücadeleyi Resul efendiden öğreniyoruz. İlçedeki kaymakamın gidişinden sonra Resul efendi vekil olarak ilçenin kaymakamı olarak tayin edilir. Bu süreçten sonra halk; köylerin su altında kalması, çoluk çocuğun ölmesi, evlerin telef olması uğruna Resul efendiye baskı yaparlar. Ne için? Çeltik ekmek için.
Gel zaman git zaman ilçeye 26 yaşında gencecik bir kaymakam atanır. Yeni kaymakam da halkın bu haksız davranışlarına direnince, köyün ağaları türlü oyunlarla yine kaymakamın üstüne yürür ve amaçlarına ulaşırlar. Çok geçmeden kaymakamı Teneke çalarak şutlarlar. Gelenekmiş: halk birini uğurlayacağı zaman teneke çalarak uğurlarmış.

Yaşar Kemal usta yine şasırtmadı beni. Nur içinde yatasın büyük usta. Yaşar Kemal'i her zaman tavsiye etmişimdir. Okuyunuz efendim.
158 syf.
·3 günde·8/10
Yaşar Kemal'in yine güzel bir Çukurova konusu içeren güzel bir eseri daha bitti. Adana'nın bir kazasında yaşanan sıtma ile mücadele diyebileceğimiz bir durum içeriyor.

Bahsedilen dönemdeki kârı için insanların yaşam alanlarını ve yaşama hakkını ellerinden alan gaddar zengin ağaların, hedeflerini gerçekleştirmek için herşeyi mübah gördüğü anlatılıyor. Çukurova'da pamuk yerine çeltik (pirinç) ekilmesi için devlet tarafından yasal izinlerin alınması gerekliliği ve bu yasalara uymak için yerleşim yerlerine belli mesafeden daha fazla yaklaşılmaması ve maliyet gerektiren su yollarının yapılması gerekmektedir. Bu izni ilçede verecek olan kişi kaymakamdır. Kaymakam vekilliğini yürüten Resul Bey'in daha fazla kâr elde edebilmek için ağaların yaptığı baskıya karşı durarak gelecek kaymakama işi havale etmesi şeklinde devam ediyor. Gelen kaymakam ilçeye son 35 yıldaki 43. Kaymakam olacaktır.

Çeltik zenginlerinin işine gelmeyen kaymakamları rüşvet ve parayla ordan oraya sürdürmeleri, vatandaşın ise çeltiğin ekildiği yerlerde sıtmaya yakalanarak her sene yüzlerce fukaranın ölümüne sebep olmaktadır. Belki çoğunuz sıtmaya yakalanan birini görmemişsinizdir ama sıtmalı arkadaşlarım ve birçok hasta gördüm. Ülkemizde eradike edilen hastalıklar arasında yer alıyor sıtma.

Kanunları uygulamaya çalışırken kaymakamın yaşadığı zorluklar ele alınıyor. Vicdan - Kanun - Çıkar ekseninde iyi yerlere dokunuyor.

Kitap iki bölümden oluşuyor, 1. bölüm romanı, 2. Bölümde ise aynı konuyu tiyatral şekilde anlatıyor. Herkese iyi okumalar dilerim.
Birdenbire içinde bir şeyler duydu. Ta yüreğinde... Bir yerleri acıyordu. Neresi ama, hiçbir yeri... Ama acıyordu.
Yaşar Kemal
Sayfa 76 - YKY
Adam milletini yüz bine satar mı? Yüz bin lira batsın? Bir çocuğun kara gözlerine değer mi yüz bin? Bir milyon, on milyon?..
Yaşar Kemal
Sayfa 124 - Yapı Kredi Yayınları
Sana hakigatını söyleyeyim mi? Bizim gazancımız insan ganı. Biz ganı emiyoruk. Sinek gan emmiyor, biz emiyoruk.
Yaşar Kemal
Sayfa 61 - Görsel Yayınları 13. Basım 1994
"Hayat!” diyor kendi kendine. Gülümsüyor. «Solucan gibi yaşayan insanlar...Korkak, hilekar...Yalancı...."
Yaşar Kemal
Sayfa 64 - Ararat Yayınevi 4. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Teneke
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750807190
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Bir Anadolu kasabasında, çeltikçi ağaların yönetmenliklere karşı gelerek ektikleri çeltik sıtmaya neden olur. İdealist ve genç kaymakam tüm tecrübesizliğiyle, sıtmaya tutulan kasaba halkı adına ağalara mücadeleye girişir. Ancak kaymakam kasabadan, ardından teneke çalınarak sürülür. Teneke idealizm ile baskın güç arasındaki mücadelenin romanıdır.

Kitabı okuyanlar 3.427 okur

  • Hüsamettin Çalışkan
  • Giray Düzel
  • Nihan Şahin
  • Kubilay Boz
  • Evin gizlenç
  • D.Giovanni
  • meryem usta
  • ÖZNUR
  • AKIN MANAV
  • Roj

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%18
25-34 Yaş
%34.8
35-44 Yaş
%26.1
45-54 Yaş
%7
55-64 Yaş
%2.5
65+ Yaş
%1.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.6
Erkek
%48.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.6 (308)
9
%24 (241)
8
%23.1 (232)
7
%11.2 (113)
6
%3.5 (35)
5
%1.3 (13)
4
%0.6 (6)
3
%0.5 (5)
2
%0.1 (1)
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları