Sarı Sıcak

8,4/10  (44 Oy) · 
196 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.533 gösterim
Sarı Sıcak Anadolu halkının yokluğa, açlığa, unutulmuşluğa karşı verdiği insanüstü mücadelenin hikayesidir. Pisliğin, sıcağın, sefaletin ortasında bir avuç insanın hayatla aralarındaki ince bağa sımsıkı sarılışlarının ve hayatta kalma çabalarının dramı yirmi iki hikayede dile getirilir.

"Kemal'in yazım stili yalın ve çarpıcı; köylülerin ağzından bütün insanlık adına konuşuyor."
- Publisher's Weekly, (A.B.D.)

"Korkunç bir duyarlık ve acımasız bir şiir."
- Observer, (İngiltere)

"Sadelik ve dürüstlükle anlatılan bu öyküler insanın belleğine kazınıyor."
- The Milwauke Journal, (A.B.D.)

"Yoksulluk, boş inanlar, sinekler, toz, ölümüne çalışma, uçsuz bucaksızlık, bitkinlik, yabanlık, yılmazlık. (...)
Çaresizlik doğan acıma ve duyarlığın evrensel boyutları."
- The Guardian, (İngiltere)

"Köylülerin sefaletini ve sosyal eşitsizliği dile getiren kitaplarıyla Yaşar Kemal, Türkiye'deki son üç kuşağı en derinden etkileyen yazar."
- Neue Zürcher Zeitung, (İsviçre)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789750807473
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
 03 May 23:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yirmi iki dev hikayeyi bağrına basmış bu kitap da o Güzel insan Y. Kemal. Sadece bununla kalmamış,hikaye dünyasının tam da böğrüne oturmuş yine Anadolu insanının yazgısını, gerçeğini destanımsı bir dille bu hikayelerde.
Bu hikayelerden, "Pis Hikaye" den gerek Lütfü Livaneli'nin "Gözüyle kartal Avlayan Yazar Yaşar Kemal," gerekse "Alain Bosquet ile görüşmeler. Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor" da sıkça söz açıyordu. Merakımı da gidermiş oldum böylece..
Hikayelerden "Pantolon" ve "Kalemler" Ayrı ayrı Y. K. Yayınlarından kitap halinde yayımlandığını öğrendim...
Hikayeler, gerçekten okurken sinematik bir görsellikte gözünüzde canlanıyor.
Jack London'u okurken kar'ı, kışı, dondurucu soğuğu betimlemeleri ile üşüyorsanız, hissediyorsanız soğuğu. Yaşar kemali de okurken Anavarza'nın tozu ile toprağı ile, Çukurova'nın sıcağında güneşinde de o denli yanar kavrulursunuz, Ayaklarınızda acısını hissedersiniz çakır dikenlerini, sıtmayı yaşar, sivrisinekleri ihtiyari kovarsınız yanınız dan yönünüz den. Açlık, yoksulluk, feodalite yaşam sizinledir,
Yaz ortasında üşüyeceksen, J. London'a, zemheri de yanmaya rızan varsa istikamet okları Y. Kemali gösterir.
Bir Kuzeyin diğeri Güneyin Çocuğudur zira.
Bir destan dilinin nameleri dökülüyor kitabın ( tüm kitapları içinde böyle olduğunun bilincindeyim) sayfalarından. Onları toplar anlar kavrar isen; Özümüzü tanır, bizi, kendimizi bulursun.
Doğanın, en ufak ayrıntısını, güzelliğini, vahşiliğini gözden kaçırmayan müthiş bir gözlem yeteneği ile insanın doğa ile mücadelesini, doğanın ise insanoğluyla bitmez tükenmez savaşımını yakalarsınız.
Doğa bilimcisi olmanıza gerek kalmaksızın, destanla tabiat ananın ebedi nikahına tanıklık edersiniz.
Y. Kemalin her kitabı, kitapların her satırı, her cümlesi, her paragrafı, her sayfası, her hikayesi bir derstir. O ders ki, Hayatın, bizim yaşamsal gerçeğimizin açık, seçik hikayesidir...
İyi okumalar dileğimdir....

Özlem Ekiz 
23 Ağu 22:13 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Birçok öykü okumama rağmen "Sanki şu öykü az daha uzun olabilirdi." veya "Öykü anlatmak istediği şeyi eksik anlatmış." dediğim çok olmuştur.

Bu durum Sarı Sıcak'a kadar böyle gitti. Yazar 22 öykü yazmış ve hiçbirinde yukarıda yakındığım durumlarla karşılaşmadım. Hepsi doyurucuydu. Bazı öyküler şaşırtıcı olurken, bazılarının sonu belli olsa da kurguları çok güzeldi. Daha da güzeli 1 öykü bile sıkıcı değildi.

Önümde okunulması gereken çok Yaşar Kemal kitabı var ve yakın zamanda yazarın güzel kalemiyle yeni bir serüvene çıkmak için sabırsızlanıyorum.

Ce-mâ 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşar Kemal'in dediği gibi kitaplarında duygusallık yerine duyarlılık ağır basar her zaman,yalnız bu kitap duygu yüklü,insanın içini cız eden hikayeler de barındırıyor içinde. Kitapta anadolu insanının yokluğa ,açlığa karşı mücadelesini içten bir duyarlılıkla ele alıyor.

Bizimmahalleninkitapcisi 
20 Şub 09:57 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Yaşar Kemal denince belki de akıllara ilk gelen şey eserlerinin buram buram Anadolu , insan, insanlık kokmasıdır. Hani şöyle günlerden bir gün bir solukluk Anadolu havasını ciğerlerinize çekmek, insanların arasına karışıp yoklukla, hayatla mücadelelerine ortak olmak isterseniz, Yaşar Kemal eserleri bunun için en muazzam örneklerle doludur diyebilirim. Sıtmasıyla, sineğiyle, sıcağıyla, yokluğuyla Çukurova'yı da pek güzel işler Yaşar Kemal.
Onun satırlarını okurken sapsarı sıcağı, garbi yelini derinizde, yokluğu yüreğinizde hisseder; insanlığı benliğinizde, çevrenizde aramaktan kendinizi alamazsınız. Şüphesiz ki, bunları okuruna böylesi muazzam bir ustalık, gerçeklik ve çarpıcı bir biçimde aktarmasında kendi kişisel deneyim ve gözlemlerinin payı büyüktür. Bu ustalık kokan kalemi tutan eller, bir zamanlar kütüphane memurluğu, öğretmen vekilliği yaptığı gibi ırgatbaşılık, ırgat kâtipliği, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük de yapmış, velhasıl halkın arasından gelip, halkın sanatını yapmış, Anadolu insanının sesini haykırmıştır. Ah, öylesine özeldir bu adam... Eserleriyle dünyaya İnce Memed'i tanıtan, dünyayı kalemindeki ustalığa hayran bırakan...
İnce Memed'i, geçmişten günümüze yazarla özdeşleşen, adeta adı geçtiğinde akıllara gelen ilk eser, Yaşar Kemal'in dünyaya açılan kapısı olarak bilsek de aslında, Yaşar Kemal İnce Memed'den çok önce ustalığını dünyaya Sarı Sıcak ile duyurmuştur.

Sarı Sıcak, büyük bir çoğunluğu Çukurova'da geçen, insanların yokluk karşısında kavurucu sıcağın altında hayatta kalma mücadelelerini olanca sadeliği ve çarpıcılığıyla okuruna aktaran öykü türünde bir eserdir. Yirmi iki öyküden oluşan bu eser, Yaşar Kemal'in öykü türünde verdiği ilk eser olmakla birlikte onun dünyaya açılan ilk kapısıdır. Her bir öyküde sefaletin bir tokat gibi tüm dramatikliği ile yüzünüze çarpacağı bu eserde kavuran sıcağı teninizde hissedecek, bulunduğunuz zaman ve mekanın ötesinde kendinizi Çukurova insanının arasına karışmış olarak bulacaksınız. Kısacası yine dolu dolu bir Yaşar Kemal eseri okuyup, okumalara doyamayacaksınız.

Her okurun en az bir kez olsun Yaşar Kemal'e gönül kitaplığını açmasını, onun büyülü dünyasına adım atıp, satırlarında kaybolmasını tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Fatos 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yaşar Kemal söz konusu olduğunda ilk aklıma gelen çukurova'dir. Sicak larda seni yiyen sivrisineklerdir. Ovadir, yetisemeyen anadolu dur

Gökçe Hatun Yılmaz 
08 Tem 14:07 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Kitabın her bölümünde farklı bir hikaye anlatılıyor. Her hikaye Çukurova'daki köylerde geçiyor. Kıyaslamak ne kadar doğru bilmiyorum ama Orhan Kemal'in dilini, anlatışını, Çukurova'sını tercih ederim. Malesef çok beğenemedim.

serdar şahin 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yaşar Kemal'in 20 kadar hikayesinin olduğu kitapta hikayelerin çoğu, Çukurova'nın kavurucu sıcağında, bozkırda, toz toprakta yöre köylüsünün fakirlikle, yoklukla, imkansızlıklarla olan mücadelesini anlatıyor. Çukurova'yı Dağın Öte Yüzü ile İnce Memed serisi ile iliklerimize kadar işleyen büyük Usta köy halkının doğallığını yörenin dili ile yine ne güzel vermiş. Yaşar Kemal'in bir kere anlatım tarzına ve diline alıştıktan sonra eserleri sizi öyle içine alacak ki bağımlılık yaratacaktır. Hikayelerde insanın varlıkla yoklukla mücadelesinin yanında birbirleri ile olan kavgasını, iki yüzlülüklerini, batıl inançlarını, birbirlerini çekememezliklerini, acımasızlıklarını da gözler önüne seriyor. Kütüphanenizde olmasını tavsiye edeceğim güzel bir eser daha Yaşar Kemalden

Onur Bülüç 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha çok yoksul Çukurova hikayeleriyle işlenmiş bir kitap. Ayrıca okurken yanınızda su bulundurmanızda fayda var; zira Yaşar Kemal'in betimlemeleri damağınızı kurutacak.

Kitaptan 77 Alıntı

Eğer bir insanda azıcık insanlık varsa yalan söylemez. Dedikodu yapmaz. Dedikoduyla bir insanı vurmak, küçültmek insanlıktan çıkmış, bozulmuş, çürümüş, elinden hiçbir şey gelmeyen, elinden hiçbir şey gelmediğini kabul edecek kadar düşkünleşmiş bir insanın kârıdır. Bu duruma gelmiş bir insanı karşına almak onun durumuna düşmek olur.

Sarı Sıcak, Yaşar KemalSarı Sıcak, Yaşar Kemal
Zagor 
 02 Ağu 16:41 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Varsa kısmetinde, gelir Hintten, Yemenden. Yoksa kısmetinde ne gelir elden?

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 56 - Yapı Kredi Yayınları 14.Baskı Mayıs 2014 / "Dükkancı" öyküsünden)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 56 - Yapı Kredi Yayınları 14.Baskı Mayıs 2014 / "Dükkancı" öyküsünden)
Zagor 
03 Ağu 20:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Usta haftada bir yirmi beşlik verir. Aylardan temmuz. Bir ayda eder bir lira. Bir yazlık ayakkabı iki lira. Bir beyaz pantolon üç lira. Hepsi eder beş lira. Temmuz, ağustos, eylül... Hepsi ne eder? Üç lira. Demek ki yazlık ayakkabıdan, sütbeyaz pantolondan umut kesik.

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 93 - Yapı Kredi Yayınları 14.Baskı Mayıs 2014 / "Beyaz Pantolon" öyküsünden)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 93 - Yapı Kredi Yayınları 14.Baskı Mayıs 2014 / "Beyaz Pantolon" öyküsünden)
Halil Yavuz KAYA 
03 May 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne kadar ömrümüz var, aşağılanmış insanların alçak hüneriyle, dedikodusuyla vakit geçirecek.

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 215)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 215)
Zagor 
02 Ağu 14:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İyilik yazıda kalmaz. Bir iyilik yap da at denize, balık bilmezse, Halik bilir.

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 30 - Yapı Kredi Yayınları 14.Baskı Mayıs 2014 / "Bebek" öyküsünden)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 30 - Yapı Kredi Yayınları 14.Baskı Mayıs 2014 / "Bebek" öyküsünden)
Halil Yavuz KAYA 
03 May 00:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

O kış çok kar yağdı. Çok ayaz verdi ortalık. Gece dondu.

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 215)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 215)
Halil Yavuz KAYA 
02 May 17:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Balıkçılar cin gibidir. İnsanın yüreğini ayna gibi okurlar.

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 203)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 203)
Halil Yavuz KAYA 
01 May 14:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Girdik denizin altına. Deniz altın gibi çalkalandı üstümüzde. Yıldızlar çalkalandı. Gökyüzü altın gibi, altın martı kanadı gibi, yandı söndü üstümüzde.

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 122)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 122)
Halil Yavuz KAYA 
01 May 17:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hem güneşin doğmasını dört gözle bekliyor, hem de doğan güneşten korkuyordu.

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 149)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 149)

Kitapla ilgili 1 Haber

Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 2. Yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...