Sarı Sıcak

8,2/10  (21 Oy) · 
102 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.179 gösterim
Sarı Sıcak Anadolu halkının yokluğa, açlığa, unutulmuşluğa karşı verdiği insanüstü mücadelenin hikayesidir. Pisliğin, sıcağın, sefaletin ortasında bir avuç insanın hayatla aralarındaki ince bağa sımsıkı sarılışlarının ve hayatta kalma çabalarının dramı yirmi iki hikayede dile getirilir.

"Kemal'in yazım stili yalın ve çarpıcı; köylülerin ağzından bütün insanlık adına konuşuyor."
- Publisher's Weekly, (A.B.D.)

"Korkunç bir duyarlık ve acımasız bir şiir."
- Observer, (İngiltere)

"Sadelik ve dürüstlükle anlatılan bu öyküler insanın belleğine kazınıyor."
- The Milwauke Journal, (A.B.D.)

"Yoksulluk, boş inanlar, sinekler, toz, ölümüne çalışma, uçsuz bucaksızlık, bitkinlik, yabanlık, yılmazlık. (...)
Çaresizlik doğan acıma ve duyarlığın evrensel boyutları."
- The Guardian, (İngiltere)

"Köylülerin sefaletini ve sosyal eşitsizliği dile getiren kitaplarıyla Yaşar Kemal, Türkiye'deki son üç kuşağı en derinden etkileyen yazar."
- Neue Zürcher Zeitung, (İsviçre)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  242
 • ISBN:
  9789750807473
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ce-mâ 
22 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşar Kemal'in dediği gibi kitaplarında duygusallık yerine duyarlılık ağır basar her zaman,yalnız bu kitap duygu yüklü,insanın içini cız eden hikayeler de barındırıyor içinde. Kitapta anadolu insanının yokluğa ,açlığa karşı mücadelesini içten bir duyarlılıkla ele alıyor.

Fatos 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yaşar Kemal söz konusu olduğunda ilk aklıma gelen çukurova'dir. Sicak larda seni yiyen sivrisineklerdir. Ovadir, yetisemeyen anadolu dur

Bizimmahalleninkitapcisi 
11 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Yaşar Kemal denince belki de akıllara ilk gelen şey eserlerinin buram buram Anadolu , insan, insanlık kokmasıdır. Hani şöyle günlerden bir gün bir solukluk Anadolu havasını ciğerlerinize çekmek, insanların arasına karışıp yoklukla, hayatla mücadelelerine ortak olmak isterseniz, Yaşar Kemal eserleri bunun için en muazzam örneklerle doludur diyebilirim. Sıtmasıyla, sineğiyle, sıcağıyla, yokluğuyla Çukurova'yı da pek güzel işler Yaşar Kemal.
Onun satırlarını okurken sapsarı sıcağı, garbi yelini derinizde, yokluğu yüreğinizde hisseder; insanlığı benliğinizde, çevrenizde aramaktan kendinizi alamazsınız. Şüphesiz ki, bunları okuruna böylesi muazzam bir ustalık, gerçeklik ve çarpıcı bir biçimde aktarmasında kendi kişisel deneyim ve gözlemlerinin payı büyüktür. Bu ustalık kokan kalemi tutan eller, bir zamanlar kütüphane memurluğu, öğretmen vekilliği yaptığı gibi ırgatbaşılık, ırgat kâtipliği, traktör sürücülüğü, çeltik tarlalarında kontrolörlük de yapmış, velhasıl halkın arasından gelip, halkın sanatını yapmış, Anadolu insanının sesini haykırmıştır. Ah, öylesine özeldir bu adam... Eserleriyle dünyaya İnce Memed'i tanıtan, dünyayı kalemindeki ustalığa hayran bırakan...
İnce Memed'i, geçmişten günümüze yazarla özdeşleşen, adeta adı geçtiğinde akıllara gelen ilk eser, Yaşar Kemal'in dünyaya açılan kapısı olarak bilsek de aslında, Yaşar Kemal İnce Memed'den çok önce ustalığını dünyaya Sarı Sıcak ile duyurmuştur.

Sarı Sıcak, büyük bir çoğunluğu Çukurova'da geçen, insanların yokluk karşısında kavurucu sıcağın altında hayatta kalma mücadelelerini olanca sadeliği ve çarpıcılığıyla okuruna aktaran öykü türünde bir eserdir. Yirmi iki öyküden oluşan bu eser, Yaşar Kemal'in öykü türünde verdiği ilk eser olmakla birlikte onun dünyaya açılan ilk kapısıdır. Her bir öyküde sefaletin bir tokat gibi tüm dramatikliği ile yüzünüze çarpacağı bu eserde kavuran sıcağı teninizde hissedecek, bulunduğunuz zaman ve mekanın ötesinde kendinizi Çukurova insanının arasına karışmış olarak bulacaksınız. Kısacası yine dolu dolu bir Yaşar Kemal eseri okuyup, okumalara doyamayacaksınız.

Her okurun en az bir kez olsun Yaşar Kemal'e gönül kitaplığını açmasını, onun büyülü dünyasına adım atıp, satırlarında kaybolmasını tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

serdar şahin 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yaşar Kemal'in 20 kadar hikayesinin olduğu kitapta hikayelerin çoğu, Çukurova'nın kavurucu sıcağında, bozkırda, toz toprakta yöre köylüsünün fakirlikle, yoklukla, imkansızlıklarla olan mücadelesini anlatıyor. Çukurova'yı Dağın Öte Yüzü ile İnce Memed serisi ile iliklerimize kadar işleyen büyük Usta köy halkının doğallığını yörenin dili ile yine ne güzel vermiş. Yaşar Kemal'in bir kere anlatım tarzına ve diline alıştıktan sonra eserleri sizi öyle içine alacak ki bağımlılık yaratacaktır. Hikayelerde insanın varlıkla yoklukla mücadelesinin yanında birbirleri ile olan kavgasını, iki yüzlülüklerini, batıl inançlarını, birbirlerini çekememezliklerini, acımasızlıklarını da gözler önüne seriyor. Kütüphanenizde olmasını tavsiye edeceğim güzel bir eser daha Yaşar Kemalden

Onur 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha çok yoksul Çukurova hikayeleriyle işlenmiş bir kitap. Ayrıca okurken yanınızda su bulundurmanızda fayda var; zira Yaşar Kemal'in betimlemeleri damağınızı kurutacak.

Kitaptan 3 Alıntı

Eğer bir insanda azıcık insanlık varsa yalan söylemez. Dedikodu yapmaz. Dedikoduyla bir insanı vurmak, küçültmek insanlıktan çıkmış, bozulmuş, çürümüş, elinden hiçbir şey gelmeyen, elinden hiçbir şey gelmediğini kabul edecek kadar düşkünleşmiş bir insanın kârıdır. Bu duruma gelmiş bir insanı karşına almak onun durumuna düşmek olur.

Sarı Sıcak, Yaşar KemalSarı Sıcak, Yaşar Kemal
Bizimmahalleninkitapcisi 
11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Güzelin ardına herkes dolanır zaten. Herkes, kendindeki kazığa bakmadan, saman çöpü arıyor elin gözünde."

Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 178 - Yapı Kredi Yayınları)Sarı Sıcak, Yaşar Kemal (Sayfa 178 - Yapı Kredi Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...