Abdalın Bir Günü

8,7/10  (24 Oy) · 
75 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.672 gösterim
Abdalın Bir Günü, geleneksel edebiyat içerikleriyle modern edebiyat biçimlerini buluşturan, çok katmanlı, deneysel bir roman.
Sözlü anlatı geleneğinin modern bir üslupla harmanlandığı, geleneksel içeriklerin modern biçimlerle yeniden üretildiği Abdalın Bir Günü’nde, Uzun, ünlü dengbej, Evdalê Zeynikê’nin trajik yaşamını tek bir günde toplayarak, nesnel zamanı öznelleştirip, bir günü tüm yaşamın özeti haline getirerek, ustalıkla betimliyor.

Mehmed Uzun’un romanları günümüzde yazılan en iyi romanlardır.
Edebiyata yeni olanaklar getirmiş, birçok ülkede de bu romanlar çok sevilmiştir.
Yaşar Kemal

Mehmed Uzun, bir Kürt, dünyanın en büyükleri arasında yer alan
bir yazar... Dili olağanüstü sade ve yoğun, etkisinden kurtulmak olanaksız.
Olav Egil Aune, Norveç
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9752731820
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Mehmed Uzun' u yakın dostu Yaşar Kemal sayesinde tanıdım. Bir paylaşım sitesinde hakkında söylediği sözler beni çok etkilemişti. " Bir edebiyatçının cenazesine bu kadar kalabalığın gelmesi ilk defa oluyor. Siz hepiniz sağ olun. Mehmed her şeyimdi. Bu adam büyük bir adamdı. Mehmed için kitaplar yazılacak, destanlar, şiirler yazılacak. Bunca zorluklar içinde başeserler yazmayı başardı. Mehmed bir halkın gözbebeği olacaktır. Buna inanıyorum. Mehmed modern Kürt romanını yaratmış bir ustadır..." Yaşar Kemal gibi değerli bir yazarın takdirini almış insan da en az onun kadar iyi olmalı dedim ve kesinlikle umduğumdan çok daha fazlasını buldum. Mehmed Uzun yok edilmeye çalışılan bir dili ayakta tutmak için kendi savaşını vermiştir. Ben bu kitabı ve diğer kitaplarını bir kürt olarak değil yunan göçmeni olarak okudum. Ve kitaplarında sadece kürtleri değil bu topraklarda daha önce yaşamış uygarlıkları, halkları da anlatması, bize zamanında bu insanlar da burada yaşadı diye hatırlatması, onu daha da sevmeme, takdir etmeme sebep oldu.Kısacası Uzun hakkında yapmak istediğim çok fazla yorum var. Bitmeyeceği için onu bırakıp kitap hakkında konuşmalıyım. Kürtlerde dengbejler çok kıymetlidir. Dengbej Kürt sözlü edebiyatında kilam ve stran (şarkı ve ağıt karışımı parçalar) söyleyen sanatçılardır. Mehmed Uzun da bu kitabında kürt dengbejlerin en önemlisi olan Evdale Zeynike' nin hayatını romanlaştırarak bize sunmuş.Yine güzel bir kitap ve tavsiye ediyorum :))

Nurhan Işkın 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Eser Kürt dengbejlerinden en önemlisi olan Evlade Zeynike'nin hayatını anlatıyor.Beylerin ,paşaların huzurunda saz ve kavalı eşliğinde Stran dizişini ve çilelerle geçen bir ömre neler sığdırmış ,okuyucuya masal tadında aktarılıyor.Yazarın dili sade ve yalın sıkılmadan okuyacağınız bir eser...

Cemil Bozkurt 
14 Şub 17:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya çarkı felektir, dolaptır, devrandır. Feleğin rüzgarı oradan peyda olup öte tarafa devirir. Bugün neşe ve şenlik olur, yarın inleyiş ve yas. Viran bir dünyadır bu dünya, sultana, hakime, beye, mîre kalmaz. İyiler erken gider, kötüler kazıklarını çakarlar dünyanın meydanına ve kalırlar

tuncay 
 30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Spoiler icerir
ey felek zalim felek evdela zeynekin basina neler ördün. Stranlariyla halkini senlendiren huzunlendiren evdela zeynike dengbej şex sile ile 3 gun boyunca atismalari sonucu yorgunluktan gozlerini kaybeder. / Bir oglu olan zeynike dengbejligini babadan ogula gecmesini ister fakat oglu temo akli dengesi tam olarak olgunlasmamis dogmustu. / Dengbejlerin ustasi abdale zeynek in ve onun ailesinden bahsediyor ehmede fermane kiki . kitabi mehmed uzun yazmasina karsin ehmede fermane kiki den dinliyoruz havasi katmistir. Buda kitaba ve anlatiya tarif edilemez tatlar serpistirmis

Feyzullah 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Denbejlerin çatışması ve romansı kürt tarihi sürükleyici harika duygusal abdalin badindan geçenler cok etkileyici insan okur ken stran dinlergi etkilenmesede kendini olayin icinde buluyor

Kitaptan 4 Alıntı

Elif Kimya Salt 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dünya çarkı felektir, dolaptır, devrandır. Feleğin rüzgarı oradan peyda olup öte tarafa devirir. Bugün neşe ve şenlik olur, yarın inleyiş ve yas. Viran bir dünyadır bu dünya, sultana, hakime, beye, mîre kalmaz. İyiler erken gider, kötüler kazıklarını çakarlar dünyanın meydanına ve kalırlar.

Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 74 - İthaki)Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 74 - İthaki)
Nurhan Işkın 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan tatlı dilli olmaya görsün, insan birini sevindirmeye görsün, söylenebilecek pek çok söz, pek çok kıssa vardır.

Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 10)Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 10)
Nurhan Işkın 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Yoksa iyilik ve kötülük, güzellik ve ve çirkinlik, esenlik ve hastalık, keyif ve keder, latife ve dert birbirine karışıp iyi insanların kalplerinin üstünde salıncak gibi bir o yana bir bu yana salınıp duracak mıydı?

Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 26)Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 26)
Nurhan Işkın 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dünya çarkı felektir, dolaptır, devrandır.Feleğin rüzgarı oradan peyda olup öte tarafa devirir.Bugün neşe ve şenlik olur, yarın inleyiş ve yas.

Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 74)Abdalın Bir Günü, Mehmed Uzun (Sayfa 74)

Kitapla ilgili 2 Haber