Cenk Hikayeleri

7,9/10  (29 Oy) · 
84 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.192 gösterim
Eskiden, çok eskiden, uzun kış gecelerinde, kısık lambaların puslu camlarda titrek ışıltılarla kıpraştığı köy kahvelerine gece masalcıları, dengbejler, aşıklar gelirlermiş... Dışarıda dondurucu bir fırtına ortalığı kasıp kavurur, şiddetli bir tipi dünyanın bütün kış kahvelerini tehdit ederken, onlar, üzerlerindeki karları silkeleyip, kalın abalarını ocağın kenarında kurutup, kendilerine sunulan kahveden ve tütünden kısmetlerini alıp; eskilerde kalmış, geçmiş zamanların güzelleştirdiği masalların yırtık, sökük yerlerini onararak; belleklerine gömülmüş imgeleri bulup çıkararak, üzerlerindeki çöl tozunu silkeleyip, parlatıp, canlı kılarak yeniden anlatırlarmış. Zamanın küllerinin savurduğu insanları, öyküleri, destanları, masalları, kahramanları, sevdaları camları puslu kış kahvelerinde, ölü mangal ateşinin ışıyan gözlerine baka baka yeniden anlatmak, yeniden dinletmek kolay değildir.
Hiçbir yeniden kolay değildir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  266
 • ISBN:
  9789753420525
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Güler Bilkay Aygün 
30 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısa öykülerden oluşuyor. Murathan Mungan kalemini beğendiğim bir yazar. Bu kitapta da kaleminin gücünü hissettirmiş.Roman seven bir okur olmama rağmen, keyifle okuduğum bir kitap oldu.

Kesinlikle en iyi Murathan mungan öykü kitabı. Diğer öyküleri bir yana ilk baştaki şahmeran hikayesi bir yana. Halk Arasında anlatılan ve bir sürü anlatım şekli olan bir hikaye ancak bu kadar şiirlesebilirdi . Mungan hikaye anlatmıyor bir şiir yazıyor. Günümüz bir hikayeyi kadim bir hikaye ile harmanlanması mükemmel. İnsanoğlunun ihaneti, cikarciligi , aç gözlülüğü çok güzel resmedilmiş.

Mine 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 167 günde · Puan vermedi

Murathan Mungan; öyle güçlü ki dili, içine çekiyor anlattıkları.
hep bir hüzün... her kelimesinde hissettiğim hüzünlü bir romandı. 6 öyküden oluşuyor. en etkilendiğim öykü 'Binali ile Temir'

Kitaptan 31 Alıntı

Hatice Ülker 
11 Mar 00:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevda bölücü bir duygudur;insanı ilkin kendinden,sonra da başkalarından ayırır...

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 133)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 133)
Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Camsap: "Size ihanet etmeyecegime söz veriyorum." Şahmeran: "Gelecekteki sen adına nasıl söz verebilirsin? O başka biri, şimdiki senin tanımadığı biri."

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan
Sevda 
22 Oca 12:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayrılığa gelince.Her ayrılık ölümdü benim için.
O gün de, bugün de.

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 15 - Metis Yayınları)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 15 - Metis Yayınları)
Züleyha Kayra 
04 Mar 15:33 · Beğendi · 9/10 puan

Herkesin içindeki hayvan uyuyor. Bütün gündüzler upuzun bir kış uykusu. Gecede gören, geceyle gören, karanlıkta yaşayan o yaralı hayvan günlük, gündelik maskelerimizin kovuğuna çekilmiş uyuyor. Kendini biriktiriyor. Bir maskenin gerisinde kendini biriktiriyor.

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan

"ne yeraltinda, ne yeryüzünde kendine yer bulamayan, bütün hayatlardan kovulmus mutsuz bir sürgün olmustu."

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 88)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 88)
Sevda 
22 Oca 12:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ustam! Bağışla beni, seni sevmek için ölmeni beklemişim.

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 97 - Metis Yayınları)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 97 - Metis Yayınları)
Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eskiden, çok eskiden, uzun kış gecelerinde, kısık lambaların puslu camlarda titrek ışıltılarla kıpraştığı köy kahvelerine gece masalcıları, dengbejler, aşıklar gelirlermiş… Dışarıda dondurucu bir fırtına ortalığı kasıp kavurur, şiddetli bir tipi dünyanın bütün kış kahvelerini tehdit ederken, onlar, üzerlerindeki karları silkeleyip, kalın abalarını ocağın kenarında kurutup, kendilerine sunulan kahveden ve tütünden kısmetlerini alıp; eskilerden kalmış, geçmiş zamanların güzelleştirdiği masalları yırtık, sökük yerlerini onararak; belleklerine gömülmüş imgeleri bulup çıkararak, üzerlerindeki çöl tozunu silkeleyip, parlatıp, canlı kılarak yeniden anlatırlarmış.

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan

Bir yol ayrımını yaşayanlar birbirlerinin yollarını merak ederler. Onun yazgısı da beni ilgilendiriyordu.

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.