Cenk Hikayeleri

7,3/10  (16 Oy) · 
45 okunma  · 
12 beğeni  · 
829 gösterim
Eskiden, çok eskiden, uzun kış gecelerinde, kısık lambaların puslu camlarda titrek ışıltılarla kıpraştığı köy kahvelerine gece masalcıları, dengbejler, aşıklar gelirlermiş... Dışarıda dondurucu bir fırtına ortalığı kasıp kavurur, şiddetli bir tipi dünyanın bütün kış kahvelerini tehdit ederken, onlar, üzerlerindeki karları silkeleyip, kalın abalarını ocağın kenarında kurutup, kendilerine sunulan kahveden ve tütünden kısmetlerini alıp; eskilerde kalmış, geçmiş zamanların güzelleştirdiği masalların yırtık, sökük yerlerini onararak; belleklerine gömülmüş imgeleri bulup çıkararak, üzerlerindeki çöl tozunu silkeleyip, parlatıp, canlı kılarak yeniden anlatırlarmış. Zamanın küllerinin savurduğu insanları, öyküleri, destanları, masalları, kahramanları, sevdaları camları puslu kış kahvelerinde, ölü mangal ateşinin ışıyan gözlerine baka baka yeniden anlatmak, yeniden dinletmek kolay değildir.
Hiçbir yeniden kolay değildir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2011
 • Sayfa Sayısı:
  266
 • ISBN:
  9789753420525
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kesinlikle en iyi Murathan mungan öykü kitabı. Diğer öyküleri bir yana ilk baştaki şahmeran hikayesi bir yana. Halk Arasında anlatılan ve bir sürü anlatım şekli olan bir hikaye ancak bu kadar şiirlesebilirdi . Mungan hikaye anlatmıyor bir şiir yazıyor. Günümüz bir hikayeyi kadim bir hikaye ile harmanlanması mükemmel. İnsanoğlunun ihaneti, cikarciligi , aç gözlülüğü çok güzel resmedilmiş.

Mine 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · 167 günde · Puan vermedi

Murathan Mungan; öyle güçlü ki dili, içine çekiyor anlattıkları.
hep bir hüzün... her kelimesinde hissettiğim hüzünlü bir romandı. 6 öyküden oluşuyor. en etkilendiğim öykü 'Binali ile Temir'

Kitaptan 14 Alıntı

Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Camsap: "Size ihanet etmeyecegime söz veriyorum." Şahmeran: "Gelecekteki sen adına nasıl söz verebilirsin? O başka biri, şimdiki senin tanımadığı biri."

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan

"ne yeraltinda, ne yeryüzünde kendine yer bulamayan, bütün hayatlardan kovulmus mutsuz bir sürgün olmustu."

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 88)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 88)
Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Eskiden, çok eskiden, uzun kış gecelerinde, kısık lambaların puslu camlarda titrek ışıltılarla kıpraştığı köy kahvelerine gece masalcıları, dengbejler, aşıklar gelirlermiş… Dışarıda dondurucu bir fırtına ortalığı kasıp kavurur, şiddetli bir tipi dünyanın bütün kış kahvelerini tehdit ederken, onlar, üzerlerindeki karları silkeleyip, kalın abalarını ocağın kenarında kurutup, kendilerine sunulan kahveden ve tütünden kısmetlerini alıp; eskilerden kalmış, geçmiş zamanların güzelleştirdiği masalları yırtık, sökük yerlerini onararak; belleklerine gömülmüş imgeleri bulup çıkararak, üzerlerindeki çöl tozunu silkeleyip, parlatıp, canlı kılarak yeniden anlatırlarmış.

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan

Bir yol ayrımını yaşayanlar birbirlerinin yollarını merak ederler. Onun yazgısı da beni ilgilendiriyordu.

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan
Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir öç gibi içinde yaşadı geyik. Doğru söylemişti. Çok önce söylemişti. Artık eski yılan değildi... Parkın kıyısında ölüsünü buldular. Yüzünün kıyısında bir gülümseme.

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan
Asiye Yıldız 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Geyik, bilmediği bir şeyi anımsattı yılana. İlk karşılaştıklarında. Bilmediği, ya da bilmemezden geldiği, ya da bilmeyeceği, bilemeyeceği. Güçlüsün, zehirlisin ve açsın, beni yutarsın istersen, dedi. Ama unuttuğun bir şey var, ben senden daha büyüğüm, beni yuttuktan sonra, en azından beni sindirene, eritene kadar bir zaman benim biçimimde yaşarsın. Daha sonra zaten erimiş olurum, sende erimiş olurum. Etine, kanına, canına karışmış olurum. Sen eski yılan olmazsın. Beni öldürmek kendinde yaşatmaktır. Hiç kimse öldürdüğünü unutmuş değildir çünkü. Unutabilmiş değildir.

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan
Mine 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Terk etmenin kazanmak olduğunu sandığım yaşlardaydım.

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 96)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 96)

hayır," dedi şahmeran. "insanoğlu ihanet eder. bu yüzden bir tek insan bile yerimizi bilmemelidir; gizemimize ortak olmamalıdır. çünkü yaşaması gizliliğine bağlı olan yaratıklarız biz. düşün ki sen buraya geldiğinde nasıl bizlerden korktuysan, ben de seni görünce korktum. dikkat et "senden korktum" demiyorum, "seni görünce korktum" diyorum. insanoğlu ile bir vazgeçtim vardır benim. bundan çok yıllar önce bir kez güvenmiştim ona. bir kez sınamıştım onu. daha sonra bedelini çok büyük ödedim bu güvenin. bu yüzden de bir kez daha ihanete uğramak istemiyorum yâ camsap. ihanet bir kez bile tatmış olmak, yüreğin bir yerini onarılmaz kılıyor; derinden, çok derinden kopan bir şey bir daha geri gelmemecesine yitip gidiyor. sevdiğinin, güvendiğinin, inandğının ihanetine uğramaksa anlatılır, katlanılır, dayanılır bir acı değil. insanoğlunun yüreği çabuk çürür. bana gelince, yalnızca kendimi değil, tebaamı da düşünmek, korumak, kollamak zorundayım. onların güvenliğini kendi zaafımdan ötürü tehlikeye atamam. anlıyorsun değil mi? haksızlık olur bu, bencillik olur, kötülük olur."

Cenk Hikayeleri, Murathan MunganCenk Hikayeleri, Murathan Mungan
Mine 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zaten korkunun büyüsü, kendini korkutmaktan kaynaklanmıyor muydu?

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 261)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 261)
Mine 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... sevincin intikamı gibiydi şimdiki tutsaklığı. Ya da her sevinç bir zaman sonra insandan öcünü alıyordu.

Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 30)Cenk Hikayeleri, Murathan Mungan (Sayfa 30)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kitaba Dönüşen Murathan Mungan
Kitaba Dönüşen Murathan Mungan Geçtiğimiz yıl yazın hayatının 40. yılını kutlayan Murathan Mungan, SALT ve Robinson Crusoe 389 iş birliğinde düzenlenen “Kitaba Dönüşmek” serisinin altıncı programının konuğu oluyor.