Saf ve Düşünceli Romancı

7,7/10  (35 Oy) · 
102 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.215 gösterim
“Bu kitap roman konusunda bildiklerimden ve öğrendiğim en önemli şeylerden yapılmış bir bütündür.”

“Roman okurken kafamızda neler olup biter?” başlığı ve “Romanlar ikinci hayatlardır” satırıyla açılan Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk’un 2009 sonbaharında Harvard Üniversitesi’nde, bin kişilik Sanders Tiyatrosu’nda verdiği ve büyük ilgi gören Charles Norton konferanslarını içeriyor.

Doksan yıllık geleneğinde T. S. Eliot’tan Borges ve Paz’a, Calvino ve Eco’dan Toni Morrison’a edebiyatın ve sanatın dünyadaki en saygın yaratıcılarını ağırlayan altı oturumluk konferans dizisinde Pamuk, romancılara sıkça yöneltilen “Bunları gerçekten yaşadınız mı?” sorusundan “Müzeler ve Romanlar”ın benzerliğine, romanla resim sanatı ilişkisinden romanların yavaş yavaş ortaya çıkan ve değişen merkezi fikrine, kırk yıllık roman okurluğu ve otuz beş yıllık roman yazarlığının tüm sanatı ve zanaatını okurlarıyla içtenlikle paylaşıyor.

“Büyüleyici... Her romancı bu kitabı okumak ve sanatını ustasından öğrenmek isteyecektir.” (The Daily Telegraph)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2017
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  978-975-08-3680-0
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özlem İÇER 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazmak isteyenler için bir başucu kitabı. Verdiği derslerden derleyip sunduğu düşünceli ve ilham verici bir kitap. En kısa kitaplarından da biri.

Cüneyt Demir 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarlık ve yazma sanatına ilginiz varsa, postmodern yazma hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz başvurmanız gereken bir eser.
Yazarın üniversite konuşmalarından derlenmiş ve başlıklar halinde düzenlenmiş.
Olay örgüsü, zaman , mekan , kahraman kavramları hakkında bilgi dolu ve sohbet havasında yapılan konuşmalar.
Okurken yanınıza bilgi notları için kalem kağıt almayı unutmayın.
Zira altı cizilecek ve çıkarım yapılacak bolca satır var.

Deneme türünde bir eserdir. 6 bölümden oluşur. Kısaca, romancıları ikiye ayırır. Düşünen romancı, gördüklerini sınırlandırır. Saf romancı ise gördüklerini sınırlandırmaz. İyi bir romancı ise her ikisini bünyesinde barındıran romancıdır. Ve akabinde kendisini de Saf ve Düşünceli bir romancı olarak görür. Okumaya değer. ️️

Muzaffar Pashazade 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazen yazar saftır, duygularıyla yazar, sadece yazar. Bazen yazar çok düşünür, düşünerek yazar, aklıyla yazar. İşte gerçek yazar bu iki şeyin tam ortasını tutturmayı becere bilendir. İşte gerçek yazar aynı anda hem sağ beynini, hem de sol beynini çalıştırabilen kişidir.

Kitaptan 27 Alıntı

Bir kişiyi anlamak, ahlaki yargıdan önce, dünyanın o kişinin bakış açısından nasıl göründüğünü kavramaktır.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk (Sayfa 55 - İletişim Yayınları)Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk (Sayfa 55 - İletişim Yayınları)

Roman okurken, romanlar aracılığıyla düşünürken hissettiğimiz bu eksiklik duygusunu anlamaya çalışalım. Bir romanın içine girdikçe, romanın ormanı içerisinde mutluluk ve merakla kayboldukça, romanın dünyası bize yaşadığımız hayattan çok daha gerçek gelir.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk

Romana ruhumuzdaki “saf’ yanla ne kadar çok kapılıp inanmışsak, bu dünyanın hayalı olduğunu kabul etmek de o derecede hayal kırıklığı yaratır bizde.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk

Roman yazma isteği, yaratıcı bir dürtü olarak, görsel şeyleri kelimelerle ifade etme hevesi ve isteğiyle hareketlenir!

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk

Victor Hugo’dan August Strindberg’e hem resim yapmanın hem roman yazmanın mutluluğunu bilen pek çok yazar vardır. Coşkulu manzara resimleri yapmayı seven Strindberg, Hizmetçinin Oğlu adlı otobiyografik romanına resim yapmanın kendisini “afyon çekmiş gibi, tarif edilemeyecek kadar mutlu” ettiğini yazar. Romanda da, resimde de en yüksek amaç bu mutluluk olmalı.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk

Eşyaları fark etmek, tasvir etmek, ev içlerinin ayrıntılarını görmek, Balzac için tıpkı izlerden suçluyu keşfeden dedektif gibi, roman kahramanlarının toplumsal konumlarını ve ruhsal durumlarını okura hissettirmenin bir yoluydu.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk

Flaubert’in otuz beş yıl sonra yayımladığı Duygusal Eğitim’de ise kahramanlar da birbirlerini, tıpkı Balzac gibi eşyalarından, kıyafetlerinden ve oturma odalarını süsledikleri ıvır zıvırdan tanır ve değerlendirirler.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk

Okuduğumuz roman ne kadar güçlü ve inandırıcıysa, içimizdeki eksiklik duygusu da o derecede can yakıcı olur.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk
Noir 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yirmi iki yaşımdayken bir gün birdenbire aileme…’Romancı olacağım!’ deyip ciddiyetle ilk romanım Cevdet Bey ve Oğulları’nı yazmaya başladığımda, herkes, belki de beni bekleyen korkunç gelecekten (okuru sınırlı bir ülkede insanın romancılığa bütün hayatını vermesi!) korumak için uyarmıştı beni.”

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk

Tolstoy, St. Petersburg treninde Anna’nın duygularının ne olduğunu anlatmaz. Onun yerine bu duyguları hissetmemizi sağlayan resimler çizer bize: Sol pencereden görünen kar, kompartımandaki hareket, havanın soğukluğu, vs. Anna’nın romanı “kırmızı” çantasından nasıl çıkardığını, küçük elleriyle kucağına nasıl bir yastık yerleştirdiğini anlatır Tolstoy. Hemen sonra kompartımandaki kişileri tasvir eder… O zaman biz okurlar Anna’nın kitabı okuyamadığını, sayfadan başını kaldırdığını ve kompartımandaki kişilerle ilgilendiğini anlar; Tolstoy’un kelimelerini kafamızda Anna’nın gördüğü resimlere çevirerek, onun duygularını hissederiz. Olayları, resimleri, kahramanların değil, okurun bakış açısından gördüğümüz, eski tarz bir edebi anlatı, mesela bir epik, bir destan okuyor olsaydık, Anna’nın romanını hevesle okuduğunu, anlatıcının şimdi onu unutup çevreyi tasvir alışkanlığıyla kompartımanı anlattığını düşünebilirdik. Macar eleştirmen György Lukacs, “Anlatmak mı Tasvir Etmek mi?” adlı makalesinde, bu iki çeşit anlatıcı arasında kesin bir ayrım yapar. Tolstoy’un Anna Karenina’da anlattığı at yarışı sahnesini, Anna’nın ve diğer kahraman Vronski’nin bakış açısından, bu kahramanların duygularıyla özdeşleşerek okuruz. Oysa Zola’nın Nana’sında bir at yarışı anlatıldığında, biz okurlar olaya dışarıdan bakar, Lukacs’ın deyişiyle, “hareketin dışında, doldurma, abur cubur” pek çok bilgiyle, tasvirle karşılaşırız. Bir romanda, yazarın niyeti ne olursa olsun, okurlar manzara dediğim şeyi, eşyaları, kelimeleri, konuşmaları, görünen her şeyi kahramanın duygularının bir parçası, uzantısı olarak görürler. Bu da daha önce sözünü ettiğim romanın gizli merkezi sayesinde olur.

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk
3 /