Saf ve Düşünceli Romancı

8,0/10  (21 Oy) · 
70 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.017 gösterim
Pamuk, yazı yazmanın ve romancılığın otuz beş yıllık meslek sırlarını, Harvard Üniversitesi'nde verdiği Norton derslerinde açıklıyor. Daha önce T. S. Eliot, Borges, Calvino ve Umberto Eco gibi yazarların da verdiği bu derslerde, Pamuk edebiyat ve sanat anlayışını bir bütün olarak sunuyor.

Bir romanı okurken kafamızda ne gibi işlemler yaparız? Roman kahramanlarıyla gerçek insanlar arasındaki ilişki nedir? Roman sanatı ile şiirin, resmin ve siyasetin ilişkisi nedir? Yazarın kendi sesi, imzası, özel dünyası nasıl oluşur? Romancı nerede kendisini, nerede başkalarını anlatır? Romanı gerçek yapan "gizli merkez" nedir ve nasıl kurulur? Pamuk bütün hayatı boyunca meşgul olduğu bu soruları Türk ve dünya edebiyatından örneklerle cevaplıyor.

Pamuk, bu kitapta roman okurken ve yazarken karşılaştığı harikaları, kendi kişisel deneyimleri ve hatıralarından aldığı güçle, herkesin anlayacağı bir konuşma dili ve rahatlığıyla hikâye ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  153
 • ISBN:
  9789750509407
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Fırat Çağlar MANTAŞ 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Orhan Pamuk’un Harvard Üniversitesi’ndeki derslerinde yaptığı konuşmalardan oluşan bir kitap. Belirli başlıklar altında oluşturulmuş. Roman yazma ve okuma üzerine düşüncelerini paylaşmış yazar. Bilimsel bir hava var kitapta. Özellikle üzerinde durduğu romanlar var ve bunların yazım tekniklerinden de bahsetmiş. Tolstoy, Dostoyevski gibi büyük yazarların kullandığı teknikler bunlar. Bu yazarların kitaplarında okurken hiç fark etmediğim yönleri gördüm. Keşke daha derinlemesine anlatılsaymış diye de düşündüm. Açıkçası bu kitap bana roman okuma konusunda daha hassas olmam gerektiğini gösterdi. Okurda farklı ve güzel bir bakış açısı yarattığını düşünüyorum. Bir romancının aklından ve kalbinden geçenleri, neyi gördüğünü, neyi göstermek istediğini sorgulamaya başlıyorsunuz. Özellikle roman yazmayı düşünenler için mutlaka okunması gereken bir kitap.

Özlem İÇER 
19 Nis 14:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazmak isteyenler için bir başucu kitabı. Verdiği derslerden derleyip sunduğu düşünceli ve ilham verici bir kitap. En kısa kitaplarından da biri.

Deneme türünde bir eserdir. 6 bölümden oluşur. Kısaca, romancıları ikiye ayırır. Düşünen romancı, gördüklerini sınırlandırır. Saf romancı ise gördüklerini sınırlandırmaz. İyi bir romancı ise her ikisini bünyesinde barındıran romancıdır. Ve akabinde kendisini de Saf ve Düşünceli bir romancı olarak görür. Okumaya değer. ️️

Muzaffar Pashazade 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazen yazar saftır, duygularıyla yazar, sadece yazar. Bazen yazar çok düşünür, düşünerek yazar, aklıyla yazar. İşte gerçek yazar bu iki şeyin tam ortasını tutturmayı becere bilendir. İşte gerçek yazar aynı anda hem sağ beynini, hem de sol beynini çalıştırabilen kişidir.

Kitaptan 1 Alıntı

Noir 
05 Oca 19:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yirmi iki yaşımdayken bir gün birdenbire aileme…’Romancı olacağım!’ deyip ciddiyetle ilk romanım Cevdet Bey ve Oğulları’nı yazmaya başladığımda, herkes, belki de beni bekleyen korkunç gelecekten (okuru sınırlı bir ülkede insanın romancılığa bütün hayatını vermesi!) korumak için uyarmıştı beni.”

Saf ve Düşünceli Romancı, Orhan PamukSaf ve Düşünceli Romancı, Orhan Pamuk