Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

CEYLAN

Sabitlenmiş gönderi
İyi okumak, açıkçası doğru bir ruhla doğru kitaplar okumak, soylu bir alıştırmadır.
Reklam
Sakin ol, diyorum kendi kendime, çok büyütüyorsun. Yaşam dedikleri böyle bir şey. Herkes bir yolunu buluyor, geçinip gidiyor işte; sen niye beceremiyorsun? Sen niye beceremiyorsun?
...insan, salt yurdunun iyi durumda oluşuna, sanki kendi durumu iyiymiş gibi, sevinebilir.
Sayfa 100

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
Görünen o ki, her şey beklenir bizden ve ne yaparsak yapalım yüzü pak alnı açık çıkabiliriz ortaya.
Sayfa 99
Kitap çantadan çıktığında, bir işarete dönüşür. Beni yalnız bırak, kitap okuyorum, der bu işaret. Okuduğum şey senden daha ilginç.
Sayfa 54
Reklam
Alimi nasıldır? Hem içeride hem de dışarıda para ve gücün ücretli memurudur; düşüncesini ve araştırma yolunu yabancı belirler.
Sayfa 35
..."ben" kendisini biraz keşfettiğinde ve bilince ulaştığında bütün yaratılışın yüceliğini kavrar. Evet, bilinçle!
Sonra zevkler!... Elbise, otomobil, ev, makam, rütbe, tahsil ve arkadaş gibi hoşlandığımız, hayalimizde canlandırdığımız ve elde etmek istediğimiz bütün şeylerin bir listesini hazırlayıp bakarsak onları ele geçirmek için neler feda ettiğimizi görürüz: Zamanı, insanı, bilinci, istidadı, insanın tanrısal gururunu, isyan etme imkanını, özgür seçim yeteneğini, reddetme gücünü ve bize dayatılan her şeyi yıkıp yerine kendi istediğimiz şeyleri koyma gücünü feda ederiz. Bütün bunları, hiç anlamadan, onlara bir vakit bile ayırmadan ve üzerinde bir an olsun düşünmeden elden çıkarırız!
Sayfa 19
...gururlu, başı varlık kubbesinin dışına çıkmış, hatta Tanrı'ya bile kafa tutmuş olan insanın muhtemel bir rütbe, puan, derece, yer ve hatta hayali elde etmek için köpekte bile rastlanmayan ölçüde alçaldığını görürüz.
İnsanın sahip olduğu serveti bir çırpıda sayıp dökmesi, buna karşılık sahip olduğu dostlarının adlarını söyleyememesi ne tuhaf...
Reklam
Kendimizi ilmî açıdan tatmin etmekle fikrî bakımdan doyum hissedemeyeceğimizi bilelim
Bazılarınınki aynı notadır, bazılarınınki müziğin sonsuzluğudur!
Kadın olmanın felaketini anladım.
Sayfa 232
11bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.