Babamın Bavulu

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.059
Gösterim
Adı:
Babamın Bavulu
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-08-3758-6
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Babamın Bavulu
Babamın Bavulu
"Ölümünden iki yıl önce babam kendi yazıları, el yazmaları ve defterleriyle dolu küçük bir bavul verdi bana."

Orhan Pamuk 2006 yılı Aralık ayında, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alırken "Babamın Bavulu" adlı bir konuşma yaptı. Pamuk'un otuz iki yıllık yazarlık çabasının ruhunu içtenlikle yansıtan bu duygulu konuşma, bütün dünyada derin yankılar uyandırdı. Yazmak ve yaşamak konusunda temel bir metin niteliğindeki "Babamın Bavulu"nu Pamuk'un aynı konuları ve dertleri başka açılardan ele aldığı başka iki ödül kabul konuşmasıyla birlikte yayımlıyoruz. Pamuk'un Amerika'da çıkan World Literature (Dünya Edebiyatı) dergisince verilen Puterbaugh Ödülü'nü alırken 2006 Nisan'ında yaptığı konuşma "İma Edilen Yazar", yazarlığın psikolojisi ve yazar olma ihtiyacı ve serüveniyle ilgili. Pamuk'un Alman Kitapçılar Birliği'nce verilen Barış Ödülü'nü 2005 Ekim'inde alırken yaptığı "Kars'ta ve Frankfurt'ta" adlı konuşması ise, roman yazarının kendisini başkalarının yerine koyma gücünü ve bu çok insani yeteneğin siyasi sonuçlarını araştırıyor. Yazarının bir bütün olarak gördüğü bu üç konuşmadan oluşan Babamın Bavulu'nun artık bütün dünyada çok iyi tanınan ve çok okunan bu büyük yazarımızın küçük bir başyapıtı olduğunu düşünüyoruz...

Yazarlık nedir, niye yazar olunur, hayat ve yazmak, yazarlık sabrı ve roman sanatının sırları üzerine mücevher değerinde kişisel bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
Orhan Pamuk, belgeselde de denildiği gibi bir kentin izindeki romancı. Ne kadar güzel kelime değil mi romancı? Roman sanatını yapan sanatçılara bana göre "yazar" kelimesinden daha çok yakışan bir kelime. İkisi de aslında aynı manaya gelse de romancı demek “yazar” kelimesinden daha bir güzel, daha bir anlamlı gelmektedir bana. Ya Orhan Pamuk gibi kitap yazmak, yazar olmak değil de roman sanatı demek? Yine daha bir güzel, daha bir anlamlı, roman okumayı sevenlere tebessüm ettirebilen bir tanım. Roman sanatı, yazanını da okuyanını da çocukluk ile yetişkinlik arasındaki tüm lezzetleri tattırabilen, yaşattırabilen bir sanat hiç şüphesiz.. Pamuk’un dediği gibi romanlar okunurken ve daha çok yazılırken içlerine mutlulukla girdiğimiz yeni dünyalardır. Romancıların kurmak istedikleri hayalleri kolaylıkla taşısınlar diye belki de bir çocukluk ile, çocukluğun bir şeye olan sevgisi, aşkı ve bağı ile şekillenen dünyalardır. Romancılar, romanlarında kendisini bir başkası olarak okutabilirken, bizi de sanki bir başkasıymış gibi okutur ve başkalarının yerine koydurabilir, o kurulan hayallerin aslında bizlerin de bir hayali olduğunu hissederiz.

Bir romancı düşünün ki kazanabileceği tüm ödülleri kazanmış olsun; ama o romancı da bir röportajında da en büyük üzüntülerinden birinin artık ülkesinde yaşayamamak olduğunu söylesin. Aslında ne kadar kötü ve acı bir şey değil mi? Böyle bir yazarımız var ama kimi çevreler tarafından topa tutulmak isteniliyor ve aldığı ödüller, ödül konuşmalarının ise televizyonlarda boy boy görebilmek yerine, haberdar olabilmek yerine sadece kitaplardan okuyabiliyoruz. Edebiyat severiz, kitap okuruz ama kaçımız Orhan Pamuk’un Nobel konuşmasından haberdarız diye de sorsak pek tatmin edici cevaplar da alamayız. Veya aldığı diğer büyük ödüllerin sonrasında yaptığı konuşmalardan hangisinden haberdarız ki? Orhan Pamuk’un kitap içindeki dediği şu söz ise kesinlikle çok doğru, “İnsan toplulukları, kabileler, milletler edebiyatlarını önemsedikleri, yazarlarına kulak verdikleri ölçüde zekileşir, zenginleşir ve yükselirler; ve hepimizin bildiği gibi, kitap yakmalar, yazarları aşağılamalar milletler için karanlık ve akılsız zamanların habercisidir.” Neyse bu da bizlerin başka bir ayıbı olsun.

Kazandığı büyük ödüllerin, başta Nobel Edebiyat Ödül’ü olmak üzere yaptığı konuşmaların olduğu ve bu konuşmaların kitaplaştırılmış hâli Babamın Bavulu. Babamın Bavulu isimli yazısı da, gerçekte olan konuşması da bana göre en güzeli, en içten olanı hatta sıcak bir hikâye gibi olanı. Filmlerde filan görürüz ya, ya da güzel bir romanda okuruz böyle bir babayı. İşte hayatı, yaşadıkları ve zevkleri babadan oğula geçer, oğlunu baba baskısı ile değil de babalığı ile bu konularda yönlendirir ve hayatına vereceği yönde de etki eder, böyle sıcak, hikâye gibi gözlerimizde canlandırabileceğimiz bir konuşma Babamın Bavulu. Eminim okuyan herkes Pamuk’un babasının bavulundan, uzun zamanlarca açılmayıp beklemesinden, oluşan hislerden güzel bir roman çıkacağını düşünür, düşünmenin yanında da Pamuk’un kaleminden okumak ister. Ve emim ki babasının bavulunun Orhan Pamuk’un hayal gücüne yaptığı etkisi ise okurlarını duygulandıracak cinsten. Bununla beraber Pamuk kitap içinde olan konuşmalarında detaylıca romandan, roman sanatından da bahsediyor. Roman sanatından, roman yazmaktan bahsederken içindeki çocukluğunun dışarı vurması, bir etkisi olarak görüyor. Pamuk’un bu çocuksuluğunu anlamak için Nobel ödülünde ismi açıklanmadan önceki yüz ifadesine, bakışlarına bakmanız yeterlidir. Pamuk, konuşmalarında ayrıyeten siyasetten, Türkiye ve AB ilişkilerinden, bu süreçte içinde oluşan görüşlerinden de bahsediyor. Okuduğu ve etkisinde kaldığı eserleri ve romancıları da yorumluyor. AB ve Türkiye ilişkileri sürecinde ise bir romancı olarak ekstradan iki taraf için de yapmaları gerekenleri kendi görüşleri üzerinden belirtiyor. Kitabın en güzel kısımları ise babasının kütüphanesini anlatması ve Kafka’nın böceği hakkında konuşmasıydı.
Babamın Bavulu' nu okurken Orhan Pamuk' a haksızlık ettiğimi düşündüm. Yıllardır okumayı ertelediğim Orhan Pamuk eserleri için bir kere daha ön yargılarımızın ne kadar aptalca ve ahmakça olduğunu istemeden de bir kere daha yaşayarak ezber ettim. Özellikler babamız ve ailemiz bizi biz yapan kilometre taşlarımız değil midir? Ne kadar uzağa gidebiliriz ki ..!!! Onların eksiklikleri ve yaşanmamışlıklarını, içgüdüsel olarak bizler tamamlarız...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.993 Oy)19.924 beğeni45.626 okunma3.578 alıntı192.867 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.941 Oy)9.210 beğeni30.244 okunma926 alıntı146.688 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.785 Oy)8.399 beğeni24.027 okunma957 alıntı95.862 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.135 Oy)13.967 beğeni36.181 okunma3.799 alıntı153.799 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.745 Oy)9.707 beğeni27.250 okunma2.011 alıntı126.195 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.738 Oy)8.200 beğeni22.316 okunma4.574 alıntı137.052 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.254 Oy)9.250 beğeni27.608 okunma2.931 alıntı121.739 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.918 Oy)9.458 beğeni26.622 okunma1.815 alıntı136.109 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.914 Oy)6.028 beğeni20.633 okunma924 alıntı107.335 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.623 Oy)4.109 beğeni13.661 okunma1.539 alıntı56.487 gösterim
Ağladım hem de hüngür hüngür ağladım sonunda. Bir insanın bu kadar içtenlikle kendini anlatabilmesi çok büyük bir ayrıcalık. Ben bu konuşmaya bile nobel veririm şahsen :)
İçeriği, yazarın 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alırken yaptığı konuşmadan oluşan bu küçük eserin okur için ufuk açıcı türden olduğunu belirtmeliyim. Yazarın genel olarak edebiyatla, bir romancı olarak özellikle roman türüyle ilgili düşünceleri not edilmesi gereken cümlelerden. Kitabı okurken bazı sayfalarda üstü üste üç ya da dört alıntı yaptığımı fark ettim. Aslında kitap için küçük bir otobiyografi bile diyebiliriz. Resimle ilgilenmeyi bırakıp yazarlık yoluna girişi, yetiştiği ortam, eserlerini yazarken iğneyle kuyu kazarcasına uğraşısı... Hem Orhan Pamuk hem yazarlık ve roman hakkında önemli ipuçları olan bu eseri okumanızı tavsiye ederim.
Keyifli okumalar...
2002 yılında babasını kaybeden Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un, ödül törenlerinde yaptığı konuşmalardan oluşan kitap, yazarı tanımak isteyenlerin keyifle okuyabilecekleri bir kitap. http://www.bumesele.com/...-bavulu-orhan-pamuk/
Tanımak için okumak ve okurken içselleştirmek gerekir daha çok ufuklara dalmak ve ufuk açmak..Önünü görmek gördüğünü anlamak..teşekkürler benim sadık dostlarım kitaplar.
Edebi olarak en beğendiğim yazar olan Orhan Pamuk'un, Nobel Edebiyat ve birkaç yerde daha ödül alırken yaptığı konuşmalarını yazıya döken bu kitap, genel manada yazarken hissettiklerini, ne amaçla yazdığını anlatan resmen iç dünyasını bize döktüğü ve benim ona bir kat daha hayran olmamı sağlayan mini bir kitaptır.
Bu kitap bana yıllar önce başıma gelen hala da yüzümde etkisini görebileceğiniz bir şey hatırlattı.Babam devlet memuruyken bir haftayı geçen seyahatlere gider ve dönüşte çantasında bir şeyler bizi beklerdi.Çanta miydi bavul muydu animsayamadigim bu nesnenin bir keresinde büyük bir heyecanla açılmasına mukabil burnumda derin bir sizi ve kesik hasil oldu.O yüzden uzak durmak gerekir.
Yazarın Nobel ödülünde, Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği Barış Ödülü'nde, Sonnig Ödülü 'nde yaptığı konuşmalar ve bir konferansta yaptığı konuşmayı içeriyor.
İçeride bir çok sorunun cevabı var.Ayrıca bazı siyasi konularda fikirlerini öğrenmiş oluyorsunuz.Muhtemelen bu konuşmaların canlılarına ulaşabilirsiniz, fakat burdan okumak ve kütüphanenizde bulunması en güzeli.
Elli beş sayfa kadar tutuyor konuşmalar sonrasında bazı ödüllerin listesi var.
Mesela Nobel ödülünü yıllar içinde kimler aldı listesini koymuşlar.
Çok samimi bir konuşma metni. Babasının bavulu en nihayetinde onun küçük, bir avuç kültürel birikimidir. Pamuk ise sınırlarını aşarak tüm dünyanın tanıdığı bir edebiyat adamına dönüşmüştür. Yazar olma denemeleri yapan babası bavuluyla ancak Fransa'dan dönebilmiş, kendisi ise Fransa'dan edebiyat ödülleri almıştır. Başarısız babaya oğlunun vefa borcunu ödemesi.
Daima edebiyat, kültür, sanat atmosferinin olduğu baba evinde babası tarafından özgür seçimlerle büyütüldüğü ve bugünkü konumunu babasının sayesinde edindiği, hatta ilk romanı olan Cevdet Bey ve Oğulları'nı bitirdiği dört yılın ardından bir gün babasının ona ilk ve tek kez 'bir gün Nobel ödülü alacaksın' sözüyle bitirdiği konuşmasının yer aldığı paragrafları okuduktan sonra ister istemez düşünüyorum: "Bir çocuğun gelişimi ve eğitimi ilk olarak aile tarafından veriliyor, peki ya günümüz toplum aile yapısının çocuk eğitimi üzerinde katkısı ne? Ya da çocuğun ilerleyen yıllarda edineceği konum üzerinde aile faktörünün etkisi ne?"

Kafama takılan soruların bu kitapla arasındaki bağlantıyı sorabilirsiniz. "Ne alaka?" Cevap olarak kitabın ismini verebilirim.

14 yaşından 22 yaşına kadar resim sanatıyla ilgilenen Orhan Pamuk, 22 yaşının ardından resim yapmayı bıraktığı gibi yazmaya koyuluyor. Resim ve edebiyatın, hayalgücüne dayalı olduğunu, her ikisinde de hayal ve gerçeğin birleştiğini söylüyor.

19 yaşındayken okuduğu Kırmızı ve Siyah'ın, Dostoyevski, Tolstoy gibi dahi yazarların bahsini ederek bir edebiyat yazınının kaygılarını, yansıttıklarını, oluşma şartlarını dile getiriyor.

Bir eseri meydana getiren zihnin açmazlarını, sıkıntılarını, ifade edemediklerini masa başına geçipte bir defterin sayfalarına yazılana kadar olgunlaşmış hallerini, yazarın yazım biçimini, nasıl yazdığını, o yazarın dünyayla olan irtibatının eserlerine ne derece yaptığı etkilerini ve yazardan yazara değişen 'dört duvar arası' ya da 'her şeyi yerli yerinde' dünya mekanını anlatıyor.

Zaten halihazırda bekleyen bu metinlerin dile getirildiği konferanslardan kalan konuşmalar, Babamın Bavulu adı altında toplanarak 'onun romancı kimliğinin oluşumunu' ifade ediyor.

Kitabın içeriğinde de yer alan 'siyaset' mevzusunda ise yaptığı konuşmalarda "romancı kimliğimle konuşuyorum, siyaset üzerine çok konuştuğum için özür dilerim" diyerek romanlarında da konu edindiği batılılaşmayı, Avrupa'yı, Türkiye'yi, siyasi ilişkileri dile getirerek bir romancının 'yazdığı eserlerde toplum ve dünya gerçeklerini aktarması gerekliliğine' değiniyor.

Zaten her cümlesini sindirerek okuduğum kitabın özellikle bir kısmı beni çok etkiledi. "Babam" diyor, "bavulunu göze batmayan köşeye koydu ve çıktı. Uzun süre o bavulu açamadım." diyor. "Çünkü o bavulda duran yazılar bir yazara aitse 30 yıllık yazarlığımdan utanırım." diyor.

Çünkü 2002'de babasını kaybeden Nobel ödüllü Orhan Pamuk, bir zamanlar babasının kendi hayali mesleğini icra ediyordu.

Ödül töreninde yaptığı konuşmalardan geriye kalan bu metinler, Orhan Pamuk'u anlamak için okunulması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Zaten yazdığı kitapları beğenerek okuyordum. Onun yazın hayatından tüyolar aldıktan sonra apayrı bir ilgiyle okuyacağım, henüz okumadığım kitaplarını.
Orhan Pamuk'un Stockholm'de Nobel Edebiyat Ödülünü alırken yaptığı konuşmasının kitap haline getirilmiş şeklidir. Son derece samimi bir üslup kullanan Orhan Pamuk, kendisi ve kitapları ile ilgili birçok soru işaretini de bu kitapla gidermiş. Fakat hala kitaplarında yüzlerce bilinmeyen şey yer almakta.
Herkesin bildiği ama bildiğini bilmediği şeylerden söz etmektir yazarlık.
Orhan Pamuk
Sayfa 17 - Yapıkredi Yayınları
Yazmak, okumak sanki bir dünyadan çıkıp ötekinin başkalığı, tuhaflığı ve harika halleriyle teselli bulmaktı.
Orhan Pamuk
Sayfa 14 - Yapıkredi Yayınları
İyi bir roman gücünü yapısından, ruhundan ve özünden alır, karakterlerin siyasi inanışlarından değil.
Orhan Pamuk
Sayfa 54 - Yapıkredi Yayınları
İçimden geldiği için yazıyorum. Benim yazdığım gibi kitaplar yazılsın da okuyayım diye yazıyorum. Hepinize, herkese çok çok kızgın olduğum için yazıyorum. Bir odada bütün gün oturup yazmak çok hoşuma gittiği için yazıyorum.
Orhan Pamuk
Sayfa 19 - Yapıkredi Yayınları
Ama edebiyat hiçbir zaman yalnızca milli bir konu değildir. Kitaplarıyla bir odaya kapanan ve kendi içinde bir yolculuğa çıkan yazar, orada yıllar içinde iyi edebiyatın vazgeçilmez kuralını da keşfedecektir: Kendi hikâyemizden başkalarının hikayeleri gibi ve başkalarının hikayelerinden kendi hikayemizmiş gibi bahsedebilme hüneridir edebiyat. Bunu yapabilmek için yola başkalarının hikâyelerinden ve kitaplarından çıkarız.
Orhan Pamuk
Sayfa 13 - Yapıkredi Yayınları
İyi yazabilmem için iyi sıkılabilmem, iyi sıkılabilmem için de hayatın içine girmem gerekir.
Orhan Pamuk
Sayfa 45 - İletişim Yayınları
Bana kalırsa hayat, ancak bir çerçeveye sığarsa bizi mutlu edebilen, olağanüstü karışık, tuhaf ve anlaşılması zor bir şey.
Orhan Pamuk
Sayfa 44 - Yapıkredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Babamın Bavulu
Baskı tarihi:
Nisan 2017
Sayfa sayısı:
88
Format:
Karton kapak
ISBN:
978-975-08-3758-6
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Babamın Bavulu
Babamın Bavulu
"Ölümünden iki yıl önce babam kendi yazıları, el yazmaları ve defterleriyle dolu küçük bir bavul verdi bana."

Orhan Pamuk 2006 yılı Aralık ayında, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alırken "Babamın Bavulu" adlı bir konuşma yaptı. Pamuk'un otuz iki yıllık yazarlık çabasının ruhunu içtenlikle yansıtan bu duygulu konuşma, bütün dünyada derin yankılar uyandırdı. Yazmak ve yaşamak konusunda temel bir metin niteliğindeki "Babamın Bavulu"nu Pamuk'un aynı konuları ve dertleri başka açılardan ele aldığı başka iki ödül kabul konuşmasıyla birlikte yayımlıyoruz. Pamuk'un Amerika'da çıkan World Literature (Dünya Edebiyatı) dergisince verilen Puterbaugh Ödülü'nü alırken 2006 Nisan'ında yaptığı konuşma "İma Edilen Yazar", yazarlığın psikolojisi ve yazar olma ihtiyacı ve serüveniyle ilgili. Pamuk'un Alman Kitapçılar Birliği'nce verilen Barış Ödülü'nü 2005 Ekim'inde alırken yaptığı "Kars'ta ve Frankfurt'ta" adlı konuşması ise, roman yazarının kendisini başkalarının yerine koyma gücünü ve bu çok insani yeteneğin siyasi sonuçlarını araştırıyor. Yazarının bir bütün olarak gördüğü bu üç konuşmadan oluşan Babamın Bavulu'nun artık bütün dünyada çok iyi tanınan ve çok okunan bu büyük yazarımızın küçük bir başyapıtı olduğunu düşünüyoruz...

Yazarlık nedir, niye yazar olunur, hayat ve yazmak, yazarlık sabrı ve roman sanatının sırları üzerine mücevher değerinde kişisel bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 259 okur

 • Murat Okutmuş
 • derda
 • Su Ökdemir
 • Erhan Yakut
 • Barış saklı
 • Ekrem er
 • Okur ve Yazar
 • Aslı
 • Derya yıldiz
 • Jacko Namet

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%16.2
25-34 Yaş
%45.7
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%5.7
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.2
Erkek
%44.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.9 (16)
9
%17.9 (12)
8
%25.4 (17)
7
%14.9 (10)
6
%6 (4)
5
%3 (2)
4
%3 (2)
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%1.5 (1)