Babamın Bavulu 2006 Nobel Konuşması

8,3/10  (19 Oy) · 
78 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.559 gösterim
"Ölümünden iki yıl önce babam kendi yazıları, el yazmaları ve defterleriyle dolu küçük bir bavul verdi bana."

Orhan Pamuk 2006 yılı Aralık ayında, Nobel Edebiyat Ödülü'nü alırken "Babamın Bavulu" adlı bir konuşma yaptı. Pamuk'un otuz iki yıllık yazarlık çabasının ruhunu içtenlikle yansıtan bu duygulu konuşma, bütün dünyada derin yankılar uyandırdı. Yazmak ve yaşamak konusunda temel bir metin niteliğindeki "Babamın Bavulu"nu Pamuk'un aynı konuları ve dertleri başka açılardan ele aldığı başka iki ödül kabul konuşmasıyla birlikte yayımlıyoruz. Pamuk'un Amerika'da çıkan World Literature (Dünya Edebiyatı) dergisince verilen Puterbaugh Ödülü'nü alırken 2006 Nisan'ında yaptığı konuşma "İma Edilen Yazar", yazarlığın psikolojisi ve yazar olma ihtiyacı ve serüveniyle ilgili. Pamuk'un Alman Kitapçılar Birliği'nce verilen Barış Ödülü'nü 2005 Ekim'inde alırken yaptığı "Kars'ta ve Frankfurt'ta" adlı konuşması ise, roman yazarının kendisini başkalarının yerine koyma gücünü ve bu çok insani yeteneğin siyasi sonuçlarını araştırıyor. Yazarının bir bütün olarak gördüğü bu üç konuşmadan oluşan Babamın Bavulu'nun artık bütün dünyada çok iyi tanınan ve çok okunan bu büyük yazarımızın küçük bir başyapıtı olduğunu düşünüyoruz...

Yazarlık nedir, niye yazar olunur, hayat ve yazmak, yazarlık sabrı ve roman sanatının sırları üzerine mücevher değerinde kişisel bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
Güler Ayata 
17 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Babamın Bavulu' nu okurken Orhan Pamuk' a haksızlık ettiğimi düşündüm. Yıllardır okumayı ertelediğim Orhan Pamuk eserleri için bir kere daha ön yargılarımızın ne kadar aptalca ve ahmakça olduğunu istemeden de bir kere daha yaşayarak ezber ettim. Özellikler babamız ve ailemiz bizi biz yapan kilometre taşlarımız değil midir? Ne kadar uzağa gidebiliriz ki ..!!! Onların eksiklikleri ve yaşanmamışlıklarını, içgüdüsel olarak bizler tamamlarız...

EdaY 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ağladım hem de hüngür hüngür ağladım sonunda. Bir insanın bu kadar içtenlikle kendini anlatabilmesi çok büyük bir ayrıcalık. Ben bu konuşmaya bile nobel veririm şahsen :)

Celal Salik 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Çok samimi bir konuşma metni. Babasının bavulu en nihayetinde onun küçük, bir avuç kültürel birikimidir. Pamuk ise sınırlarını aşarak tüm dünyanın tanıdığı bir edebiyat adamına dönüşmüştür. Yazar olma denemeleri yapan babası bavuluyla ancak Fransa'dan dönebilmiş, kendisi ise Fransa'dan edebiyat ödülleri almıştır. Başarısız babaya oğlunun vefa borcunu ödemesi.

Ezra Aydın 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Babamın Bavulu, beni Orhan Pamuk ile tanıştıran, onu bana sevdiren kitaptır. Dokuz yıl evvel bir vesileyle elime geçen bu kitabı okumuş, adını sıkça duyduğum bu yazarı keşfe koyulmak için delice bir heyecana kapılmıştım. O gün bugündür de hayranıyım zaten. Ve,hayır! Bu sadece bir konuşma değil.

mustafa 
15 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap yazarın nobel edebiyat ödülünü aldığı zaman yapmış olduğu konuşmayı ele alıyor. Deneme olarak ele alınabilecek olan bu kitapta yazar oldukça akıcı uslubü ile okuyucuların ilgisini çekebilecek kitaplardan birisini yazmış.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nobel ödülü aldığınfda yaptığı konuşmanın genişletilmiş hali ile başka ortamlatdaki birkaç konuşması var kitapta. Yazarlık serüvenini anlatmış bir bakıma. 93 sayfalık bir kitapçık.

Kitaptan 6 Alıntı

Esra B. 
11 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitap hayal etmek zor bir şey değil. Tıpkı bir başkası olmayı hayal etmek gibi, bunu sık sık yaparım. Zor olan ise, hayal ettiğiniz kitabın ima ettiği yazar olmak.

Babamın Bavulu, Orhan PamukBabamın Bavulu, Orhan Pamuk
Nazlıhan 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İçimde bir yandan her şeye karşı durdurulmaz bir merak ve aşırı iyimser bir okuyup öğrenme açlığı vardı; bir yandan da hayatımın bir şekilde ''eksik'' bir hayat olacağını, başkaları gibi yaşayamayacağımı hissediyordum.

Babamın Bavulu, Orhan PamukBabamın Bavulu, Orhan Pamuk
Nazlıhan 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir noktadan sonra, hayal ettiğim bu dünya benim elimden çıkar ve kafamın içinde yaşadığım şehirden daha da gerçek olur.

Babamın Bavulu, Orhan PamukBabamın Bavulu, Orhan Pamuk
Nazlıhan 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her zamanki gibi babamın mutluluğunu, dertsiz, tasasız halini kıskanarak arkasından baktım.

Babamın Bavulu, Orhan PamukBabamın Bavulu, Orhan Pamuk
Nazlıhan 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

nobel konuşması
''Bildiğiniz gibi yazarlara en çok sorulan, en çok sevilen soru şudur: Neden yazıyorsunuz? İçimden geldiği için yazıyorum ! Başkaları gibi normal bir iş yapamadığım için yazıyorum. Benim yazdığım gibi kitaplar yazılsın da okuyayım diye yazıyorum. Hepinize, herkese çok kızdığım için yazıyorum. Bir odada bütün gün oturup yazmak çok hoşuma gittiği için yazıyorum. Gerçekliğe onu ancak değiştirerek katlanabildiğim için yazıyorum.Ben, ötekiler, hepimiz, bizler İstanbul'da, Türkiye'de nasıl bir hayat yaşadık, yaşıyoruz, bütün dünya bilsin diye yazıyorum. Kağıdın, kalemin, mürekkebin kokusunu sevdiğim için yazıyorum. Edebiyata, roman sanatına her şeyden çok inandığım için yazıyorum. Bir alışkanlık ve tutku olduğu için yazıyorum. Unutulmaktan korktuğum için yazıyorum. Getirdiği ün ve ilgiden hoşlandığım için yazıyorum. Yalnız kalmak için yazıyorum. Hepinize, herkese neden o kadar çok çok kızdığımı belki anlarım diye yazıyorum. Okunmaktan hoşlandığım için yazıyorum. Bir kere başladığım şu romanı, öteki yazıyı, bu sayfayı artık bitireyim diye yazıyorum. Herkes benden bunu bekliyor diye yazıyorum. Kütüphanelerin ölümsüzlüğüne ve kitaplarımın raflarda duruşuna çocukça inandığım için yazıyorum. Hayat, dünya, her şey inanılmayacak kadar güzel ve şaşırtıcı olduğu için yazıyorum. Hayatın bütün bu güzelliğini ve zenginliğini kelimelere geçirmek zevkli olduğu için yazıyorum. Hikaye uydurmanın ve kurmanın zevkleri için yazıyorum. Tıpkı bir rüyadaki gibi gidilecek başka bir yere bir türlü gidemiyormuşum duygusundan kurtulmak için yazıyorum. Bir türlü mutlu olamadığım için yazıyorum. Mutlu olmak için yazıyorum.''

Babamın Bavulu, Orhan PamukBabamın Bavulu, Orhan Pamuk
Nazlıhan 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Çünkü babamın bavulundan gerçek, büyük bir edebiyat çıkarsa babamın içinde bambaşka bir adam olduğunu kabul etmem gerekecekti. Bu korkutucu bir şeydi. Çünkü ben o ilerlemiş yaşımda bile babamın yalnızca babam olmasını istiyordum; yazar olmasını değil.''

Babamın Bavulu, Orhan PamukBabamın Bavulu, Orhan Pamuk