Ne Kitapsız Ne Kedisiz

7,1/10  (10 Oy) · 
41 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.351 gösterim
"Ona bakıyorum. Susuyor. Önüne bakıyor. Çocukluğundan beri bu oyunu oynar: Gözetlenme oyununu. Önceleri belki bir suçluluk duygusuydu bu: Kendisine dikilen göz Tanrının, anasının, büyüklerden birinin, sevmediği birinin gözü olur, kınardı o anda yaptığını. Adı konmadan yaşanırdı bu suçluluk. Şimdi ise gerçekten bir oyun: kimi dakikayı, "bakan, gören varmış gibi yaşamak"..Karasu kendi kendine birşeyler anlatır, gözetlenme oyunu da o sıra oynanır. Bakan göz o anlatılanı dinlemektedir. Nasıl gözse!..
İşte bundan ötürü bakıyorum ona. Baktığımı biliyor, susuyor, önüne bakıyor. Ne düşündüğünü bildiğimi biliyor."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  9789753420563
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Çelimsiz Fiil 
10 Şub 14:20 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitabın adı" beni oku" diyordu. Ancak içeriği ismiyle pek örtüşmemiş.Denemelerden oluştuğu için biraz daha sıkıcı biraz daha terimsel bir dil kullanılmış.

Müberra Gök 
12 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilge Karasu ' dan okuduğum ilk kitaptı. Denemelerden oluşmuş bir kitap. Deneme okumak, genelde hikâye, roman okumaktan daha zordur. Bilge Karasu ' nun da kendine özgü bir anlatımı var. Kelimelerle oynamayı çok seviyor, benim hayatım boyunca belki de hiç kullanmadığım çokça kelimeye yer vermiş kitabında. Bu açıdan ilk sayfalarda oldukça zorlandım anlamakta ama sonraları alıştım diline biraz daha. Kesinlikle çok farklı bir insan, farklı bir yazar. Yazdiklarıyla günlerce, haftalarca yaşadığını söylüyor. Kendini acımasızca eleştirdiğini, yazdıklarını tekrar tekrar düzenlediğini söylüyor. Bu kadar ince eleyip sık dokuması, farklı kelimeler kullanmayı bu kadar sevmesi düşünüldüğünde anında okuyup bitirilebilecek türden metinler yazması da beklenemezdi zaten. Kitabı okurken birçok yeri işaretledim. Çok hoşuma giden bölümler vardı. Deneme okumayı seviyorsanız geniş bir zamanınızda, sakin bir ortamda okumanızı tavsiye ederim.
Bu arada instagram kullananları naçizane bookstagramıma beklerim. @kitagurumii

Dila. 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

bilge karasu'ya burdan başlamak istedim ama sanırım denemelerinden önce öykü veya romanlarından birini okumak özellikle diline alışmak açısından iyi olabilirmiş.

dili çok farklı "yapmağa, etmeğe" falan yazmasından bahsetmiyorum, çok farklı kelimeler kullanmış, kelimelerle çok oynamış. bu negatiflik yaratan bir durum değil, aksine ilgi çekici. ancak deneme kitabı zaten diğer türlere göre bir nebze ağır olsa da diline, anlatımına çok yabancı kalmak okuma deneyimini daha zorlaştırıyor görüşündeyim.

bunun dışında; bazı yerlerde çok konudan konuya atlamış gibi hissettim, konuyu dağıtmış sanki... ama dediğim gibi dili ağır geldiği için ben geçişleri kaçırmış olabilirim ki bu da aldığım tadı azaltan bir durum.

kitabı bitirmedim henüz. malum bahsettiğim sebeplerden dolayı çok yavaş okuyorum ama en beğendiğim makale "ne kitaplı, ne kitapsız" oldu. bunun sebebi kendi düşüncelerime çok yakın noktalar bulmuş olmam olabilir

DERUN-İ KİTAP 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bilge Karasu'nun okuduğum ilk kitabı. Yazma tarzını beğendim. Denemelerle oluşan bir kitap. Ödül alan kitabını ve diğer kitaplarını okumak isterdim. Çünkü, yazma şekli içten ve samimi geldi.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 3/10 puan

Kitabın adı direk ''hayat felsefem''. Sanırım bu yüzden istediğim hazzı alamamanın tribini atıyorum kendi kendime. Beklediğimden çok farklı bir kitap çıktı. Hayal kırıklığına uğradım açıkcası. 50. sayfasından sonra mı acaba dedim demesine ama olmadı. Çok ağır ilerledim, bir an önce bitsin istedim,

Ayşe Başak Gürel 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bilge Karasunun okuduğum ilk kitabı. Denemelerden oluşan bir kitap. Başlangıçta biraz sıkıldım. Ders kitabı gibi geldi. Yine de farklı bir yazar.Kitabı okurken birçok yerin altını çizdim Özellikle hayvanlarla ilgili bölümü çok hoşuma gitti.Okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 31 Alıntı

emine çelikbaş 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okur kitap arar ama, kitabın da okuru bulduğunu ben çok gördüm.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 11)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 11)

"Kitaplardan ve ayraçlardan ve bardak altlarından ve kedilerden ve gündüzlerden ve gecelerden ve yerlerden ve göklerden başka kimimiz kaldı?"

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge KarasuNe Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu
emine çelikbaş 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sınırlı olan, engel yaratan, dil değil, vericinin kafası; metin değil alıcının kafası..."
Bizim dile getiremediğimizi bir başkası getirebilir, bizim anlayamadığımızı bir başkası anlayabilir.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge KarasuNe Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu
Çelimsiz Fiil 
07 Şub 19:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Çok sevdiğiniz, birlikte yaşadığınız, onsuz bir yaşamı düşünemeyeceğiniz ölçüde yaşamınızda yer etmiş kişiler, varlıklar da sizi bezdirir arada bir; içinizin bir kuytularında onlardan kurtulmak istersiniz.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge KarasuNe Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu
emine çelikbaş 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dili, durmadan kurmak zorundayız. Yaşamla, düşünceyle sürekli bir etkileşim içinde olan, var ettiğimiz, bizi var eden bu aracı, durgu durak bilmeden kurmak zorundayız. Bilmek ile yetinemememiz de bundan.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 32)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 32)
DERUN-İ KİTAP 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsan okumaya meraklıysa, birçok kitabı okumak ister, alır (edinir).

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 8)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 8)
emine çelikbaş 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cinayetleri, çoğu zaman, "kavramlar" işletir. Cinayetler, hep, "kavramlar" adına savunulur.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 72)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 72)
Çelimsiz Fiil 
08 Şub 12:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Türkçe,yeterince gelişememiş,ya da, sevdiğimiz için, kendisinden umudu kesmeye kıyamadığımız bir delikanlı değil ki!

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 32)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 32)
emine çelikbaş 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuma, bir bakıma, "gerçek" olmadığını bildiğimiz birtakım kişilerle işlerin, "gerçekliği" andıran ya da andırmayan bir dünyada, çok değişik bir takım imge dizileri ya da dizgeleri aracılığıyla anlamlandırılması işlemi sürdürülüp giderken (her şeyden önce de sürdürülüp gidebildiği için), o kişilere, o olana bitene, o dünyaya inanabilir, inanır hale gelme sürecidir; o dünyanın olanaklı/olası kılınmasını yaşamaktır.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 24)Ne Kitapsız Ne Kedisiz, Bilge Karasu (Sayfa 24)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber